[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Mi-au venit testele de apa comandate si am facut primele teste de apa.
Mi-a iesit un gH la apa de put de 29 grade, iar in acvariu de 22 grade (pentru ca combin cu 1/3 apa plata).
Mult mai mult decat ma asteptam.
Iar kH in acvariu 18.
La pH nu mi-am dat seama ce nuanta de verde era. As zice ca se apropia cu cea de la 7.5.
Ma gandesc tot mai mult la un filtru cu osmoza inversa.
Din ce am vazut, recomandarile sunt clar catre filtrele externe care sunt mult mai performante decat cele interne.
Pe de alta parte ma gandesc ca, daca un filtru va incepe sa curga, n-o sa curga din prima ca la robinet.
Banuiesc ca o sa inceapa sa picure mai intai. Astfel ai posibilitatea sa gasesti o solutie sa-l repari (schimbi garnitura) eventual il pui intr-un vas pana il repari.
Parca n-as crede ca pleci dimineata linistit la munca si te suna vecinul de dedesubt ca l-ai inundat.
La mine mi-a aparut spuma in momentul in care se formase biofilm la suprafata.
Iar valurirea de la suprafata era destul de mica.
Spuma era de fapt formata din bule de aer, care din cauza biofilmului nu se puteau sparge.
Si se retrageau catre marginea acvariului.
Am pus out-ul de la filtru sa bata mai direct catre suprafata apei, sa fie valurile ceva mai puternice si sa sparga biofilmul.
Am inceput sa ma uit si dupa un skimmer.
La un filtru Tetra Ex 600 cu ce sa inlocuiesc carbunele activ?
Acum asa avea urmatoarele medii de filtrare:
Inele ceramice Tetratec CR
Tetratec BF Filtru biologic si BB Balls Tetratec Bio pentru eliminarea particulelor mai mari si mijlocii
Tetratec CF Mediu filtru de carbon indeparteaza contaminantii organici si Tetratec FF Filtreaza pentru indepartarea celor mai mici particule

E ok sa pun Siporax in locul carbunelui?
Filtrul zice ca are o capacitate de 6L si 3 sertare. Deci as avea nevoie de 2L de material filtrant, corect?
Legat de apa dura, eu incerc de vreo doua saptamani, la schimburile de apa sa pun 10L apa de put (care este dura) si 5L apa plata Bucovina.
Am ales apa plata Bucovina pentru ca am vazut ca, conform analizelor delcarate, au concentratie mica de Ca si Mg (care dau duritatea apei).
Inca nu am facut masuratori ale duritatii apei, pentru ca am comanda facuta de vreo 2 saptamani si inca nu a venit (lipseau pe stoc).
In schimb am observat ca nu se mai fac depuneri calcaroase pe peretii acvariului.
Vazusem pe undeva o justificare legata de pauza de lumina la pranz.
Ideea ar fi ca in zonele tropicale in perioada pranzului deobicei se formeaza nori, ploua, dupa care se insenineaza iar.
Eu folosesc urmatorul program de iluminat: 7:00-12:00, 16:30-21:30.
Avantajul pauzei de pranz pentru mine consta si in faptul ca pot sa ma uit la acvariu si dimineata inainte sa plec la munca si seara dupa ce ajung acasa.
Da, ma gandeam si eu. Dar as merge pe un fundal albastru inchis.
Am rearanjat decorul si am luat si restul de pesti.
In momentul de fata am: 4 cory, 8 neon, 5 rasbora, 12 RCS, 6 melci neritina.
Asta ar fi configuratia: http://www.aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AquTankName=&AquListBoxTank=Choose&AquTankLength=60&AquTankDepth=30&AquTankHeight=35&FormSubmit=Update&AquListBoxFilter=Tetra+EX600&AquTextFilterRate=120+&AquListBoxFilter2=Choose&AquTextFilterRate2=N%2FA+&AquFilterString=&AquTextBoxQuantity=&AquTextBoxRemoveQuantity=&AlreadySelected=200909300161%3A4%3A0%3A%2C200909300181%3A12%3A0%3A%2C200909300039%3A8%3A0%3A%2C200909300094%3A5%3A0%3A&FilterMode=Display+only+suitable+species+for+your+tank&AqTempUnit=C&AqVolUnit=L&AqLengthUnit=cm&AqSortType=cname&FilterQuantity=2&AqJuvMode=&AqSpeciesWindowSize=short&AqSearchMode=simple
Mi se pare super combinatia de vietuitoare intr-un acvariu: rasbora stau in jumatatea de sus a acvariului, neonii in jumatatea de jos, RCS stau in plantele din fundal, cory stau pe fundul acvariului.
Mai astept sa vina Hygrophila corymbosa si Staurogyne Repens sa plantez si partea din dreapta.

Intre timp mi-am dat seama ca e mai bine ca filtrul extern sa aibe out-ul pozitionat pe partea din spate a acvariului. Punandu-l in spate, pot sa pun ambele tuburi de iesire (in lateral imi incapea numai unul). Avand ambele tuburi puse, jetul de apa nu e atat de puternic ca atunci cand era unul singur si astfel pot sa las debitul filtrului la maxim (cand era in lateral il tineam redus). Deasemenea inainte cand tineam pe debit redus se auzea si un usor zgomot in filtru. Acum este mai silentios.
Capacul original arata asa:
image
In cutia cu eticheta albastra este droserul.
Sub butonul alb este starter-ul.
Apropos, mesajul initial este de vreo 6 luni. O fi aflat intre timp ce-i lipseste.
Eu am duritatea peste 15 grade si la mine se depune calcarul pe peretii acvariului.
De obicei la putin timp dupa ce schimba apa in acvariu.
Sus nu prea se depune.
O razuiesc cu curatatorul de alge inainte sa fac schimb de apa.
Asa ar avea sens. Chiar ma intrebam cum ar trebui sa scot capacul fara sa ma ud.
Eu tot pe OUT umblu ca sa reduc presiunea.
Totusi mi se pare ciudat ca exista robineti si pe IN si pe OUT.
Ma intreb cada n-o fi mai indicat sa fie inchise ambele in aceiasi masura.
Sunt destule specii de pesti care rezista si la o duritate de 15G. De ex: cory, neon, RCS.
Cum ar trebui montat out-ul de la filtrul extern?
Am vazut in mai multe poze/filmulete ca e montat pe peretele din spate al acvariului astfel incat curentul de apa 'bate' pe latimea acvariului.
Mie mi se pare mai logic sa fie montat pe un perete lateral, iar curentul sa bata pe lungimea acvariului.
Si as pune sorb-ul intr-o parte, iar out-ul in cealalta.
E atat de important sa fie asezat pe peretele din spate?
Urmatoarea pe lista mea este sa fac ceva cu lumina.
Deocamdata o sa pun un reflector, dar tot nu e suficient.
La capacul actual as avea loc sa-i adaug 2 socluri neon(T5) aditionale iar balastul as putea sa-l pun in afara capacului, in spate, ar avea acolo loc (eventual il si vopsesc in negru sa nu fie vizibil).
Trebuie doar sa ma gandesc cum sa prind soclurile alea ca lumea, sa nu se desprinda si cum sa izolez cablurile electrice.
Am vazut ca ar fi planta easy: http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Hygrophilacorymbosa(053BDT)/4490
M-am uitat inainte sa le iau.
Deocamdata nu vreau sa ma complic cu plante prea dificile.
Mai ales ca nu am lumina prea buna si nici CO2.
Pentru dreapta o sa pun niste Hygrophila corymbosa. Iar in fata ei niste Staurogyne repens. Le-am comandat deja.
O sa incerc sa vad daca pot sa incorporez piatra asta de acu cu ce pietre am mai gasit. As vrea sa ramana cumva o singura gaura accesibila, iar interiorul sa fie ca o pestera (cu gaura indreptata jumatate spre stanga si usor in sus).
Incerc sa vad ce-mi iese.
Planul suna bine, dar sa vedem cum iese cand il aplic in practica.
De filtrul intern o sa scapde abia peste vreo 3 saptamani. Ca trebuie sa-l tin pana se cicleaza noul filtru.
Deocamdata nu e prea diferit fata de pozele anterioare.
Lemnul de mangrove e pus separat in apa pentru eliminarea tanin-ului.
Weekendul viitor fac niste schimbari mai radicale: introduc lemnul cu moss si anubias, inlocuiesc piatra de acu cu altele.
Ma gandesc ca in stanga sa fac cumva o zona mai ridicata cu ceva nisip dark + pietrele.
Lemnul va fi sprijinit in stanga pe zona mai ridicata si se va continua catre dreapta.
In spatele lemnului va fi perdeaua de Elodea.
O sa vina si noul filtru extern.
O sa iau si neonii dupa ce finalizez aranjamentul.
Cam asa arata acum.
Da am tuns si replantat. Asta e si planul meu sa-mi fac o perdea in background.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com