[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Rasbora ii mai tin 2-3 luni, dupa care o sa-i dau impreuna cu Molly. Vreau sa raman doar cu Cory, Neoni si RCS.
Am observat intr-adevar ca RCS se plimba prin tot acvariul. Initial facusem desisul ala pentru CRS, ca saracii stau mai mult ascunsi, dar cred ca mai mult sunt deranjati de conditiile apei din acvariul meu. Probabil ca ii voi pierde in scurt timp. Unul a pierit deja si pe ceilalti nu prea ii vad sa manance.
Ma bate gandul sa pun la fiecare schimb de apa cate 1/3 apa plata (Bucovina am vazut ca ar fi mai pura). Sa pun 10L apa put + 5L apa plata. Scopul meu ar fi sa mai scad gH (mai catre 12 grade). Pana imi fac buget de un osmozor. O sa fac niste teste de kH, gH, pH pentru combinatia asta (2/3 apa put + 1/3 apa plata).
Plantele de sub filtru o sa le replantez atunci.
Anubias-ul nu se planteaza in substrat? Am 3 fire de Anubias si toate sunt plantate in substrat.
Multumesc.
Am mai adaugat o poza cu acvariul actual.
Intre timp am scapat de 2 pietre care erau calcaroase. Cea ramasa e ok.
Am luat RCS. Le-am facut o 'padurice' sub filtru sa aiba unde se ascunde.
M-am pricopsit si cu 2 pui de Rasbora (cand am luat RCS s-au prins si ei in plasa si mi-au ramas bonus).
Saptamana viitoare vreau sa mai adaug niste plante: Hygrophila corymbosa Stricta, Staurogyne Repens.
Vreau sa iau si o buturuga pe care sa agat niste java moss.
Peste vreo 2 saptamani iau neonii.

Intre timp mi-au aparut prin acvariu niste melci maronii cu puncte maronii mai deschise.
Astia ar fi melcii 'comunitari' de care am mai auzit?
Sa scap de ei cat sunt mici?
Si eu mi-am luat de curand un acvariu gata echipat.
Dar daca ar fi sa-mi mai iau un acvariu n-as mai face asta.
Toate echipamentele sunt cam sub dimensionate.
Parerea mea ar fi ca se merita cumparat acvariu ne-echipat si luat separat toate celelalte (incalzitor, filtru, lumina, mai complicat e cu capacul).
Multam. O sa iau un reflector pentru inceput.
Si intre timp am gasit si neoane de putere mai mare (24W) pe aceiasi lungime cu cel de 15W (438 mm). Sunt de la JBL, unele care au in denumire 'Ultra' (JBL Solar Natur T5 Ultra, etc.).
Mai trebuie sa verific marimea tubului de la acvariul meu, dar probabil este T5.
As recomanda sa-ti configurezi aici acvariul: http://www.aqadvisor.com/AqAdvisor.php
Definesti dimensiunile acvariului, filtrul si speciile de pesti pe care vrei sa le pui in acvariu si o sa te avertizeze daca speciile sunt compatibile, daca volumul este suficient, si care ar fi conditiile din acvariu de respectat.
Apoi umbli la numarul/speciile de pesti pana ajungi la ceva acceptabil.
Am verificat pietrele din acvariu. Am pus un strop de otet pe ele si se aude o usoara sfaraiala. Deci au ceva calcar in ele. Sa renunt urgent la ele? Sau le mai pot pastra.
Vreau sa le schimb dar nu chiar acum. Pe la tara trece un rau prin fundul curtii si sunt o multime de pietre de toate formele si marimile. Vreau sa iau de acolo cateva dar mai cand s-o incalzi afara.

Am realizat ca am o problema si cu lumina. Neonul (narva aquarium basic lt 15w daylight) are 15W la vreo 50L apa. Nu am optiune sa adaug un neon suplimentar si nu as vrea sa renunt la capacul pe care-l am.
Exista posibilitatea sa pun un neon mai puternic in aceiasi dimensiune?
Ar fi indicat macar sa maresc programul de iluminat? Acum las lumina 10 ore cu pauza de 4 ore.
Sunt bune fertilizantele astea pentru plante?
http://www.nevertebrate.ro/Bile-fertilizante-Dennerle-Deponit-Nutriballs-10-buc
Ar putea sa apara ceva probleme daca as pune asa ceva in acvariu?
pH-ul este cel care este mai important pentru ca ei prefera un pH mai mic decit majoritatea celorlalti creveti


Teoretic cu pH-ul as fi la limita. Din ce am vazut au nevoie de un pH de 6.2-7.2. La mine ar trebui sa fie pe la 7.2.
Luna viitoare iau niste teste sa verific ph, kh, gh, nitrati. Luna asta nu mai am buget aprobat.

CRS-ii in prima zi au stat gramada pe filtru. Acum au inceput sa se mai plimbe prin acvariu. Ii tot vad catarati prin Elodea.
CRS am luat doar 6 de test.
Vad ca sunt compatibili cu RCS.
O sa mai iau 6-8 RCS si sper sa supravietuiasca si CRS.
Intre timp am facut o prostie. Am fost in weekend sa-mi iau creveti.
Mi-au placut mult Crystal Red. Am presupus(sperat) ca sunt din aceiasi familie cu RCS si ca sunt asemanatori ca si cerinte de mediu.
Dar dupa ce am ajuns cu ei acasa si am citit despre ei, am vazut ca sunt destul de pretentiosi si sensibili.
Problema cea mai mare e cu duritatea apei. La mine e pe la 16 grade G, iar ei prefera 4-6.
Au sanse sa reziste?
Din ce am retiunut din ce am mai citit pana acum, plantele rosii sunt mai pretentioase. E nevoie de Fe si eventual CO2.
As prefera niste plante care sa fie cat mai simplu de intretinut.
Multumesc.
Cred ca o sa renunt la piatra aia din mijloc. Desi se tot plimba pestii pe acolo.
Dar parca nu prea se potriveste cu restul decorului.
Poza e facuta cu telefonul.
Mai fac cateva ajustari azi la decor si un schimb de apa si adaug dupa aia poze.
Intre timp am luat 4 cory (vreau sa merg pe ideea lui Koala 4 cory + 8 neon).

Am facut si o evaluare a acvariului:
http://www.aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AquTankName=&AquListBoxTank=Choose&AquTankLength=60&AquTankDepth=30&AquTankHeight=35&AquListBoxFilter=Eheim%20Aquaball%202206&AquTextFilterRate=12%20&AquListBoxFilter2=Choose&AquTextFilterRate2=N%2FA%20&AquFilterString=&AquTextBoxQuantity=&AquTextBoxRemoveQuantity=&AlreadySelected=200909300039%3A8%3A%3A%2C200909300131%3A2%3A0%3A%2C200909300161%3A4%3A0%3A&FilterMode=Display%20only%20suitable%20species%20for%20your%20tank&AqTempUnit=C&AqVolUnit=L&AqLengthUnit=cm&AqSortType=cname&FilterQuantity=2&AqJuvMode=&AqSpeciesWindowSize=short&AqSearchMode=simple&FormSubmit=DisplayInLitres&

Deocamdata va fi ok pentru ca mai toti pestii sunt mici. Ulterior o sa renunt la Molly.
Ma gandesc daca sa adaug si RCS ca vad ca 10 RCS sunt aproape neglijabili.
As vrea sa pun mai mult accentul pe pesti. Sa am si ceva decor, dar punctul central as vrea sa fie pestii.
Ziceam ca iau 8 neon.
Ar fi ok sa iau 4 neon rosu si 4 neon roz?
Sau ar fi de preferat sa fie toti 8 de acelasi tip?
Nice.
Dar din ce vad creste cam mare. Si are nevoie si de un bazin mai mare.
Salut, sa ma prezint si eu.
Am creat un thread in sectiunea incepatori, dar nu am ajuns si pe aici.
Ma numesc Adrian, am 40 ani, 2 copii.
In ultimii 20 ani am stat in Bucuresti, de vreo 5 ani m-am mutat in Corbeanca.

Am avut acvariu cand eram prin liceu: 70L, pesti mai mult vivipari (guppy, xypho, molly), zebre, gurami.
M-am descurcat binisor atunci desi nu stateam prea stralucit la dotarile tehnice: incalzitor fara termostat, un filtru cu burete hand made care functiona cu un 'vibrator' destul de anemic, plus un bec clasic pentru iluminat.
Ma duceam la 2-3 saptamani la un rau de prin apropiere si aducem 'tubifex' pentru a hrani pestii si cu ceva hrana vie.
Atunci era greu tare sa te informezi. Fara internet, aveam o carte subtirica pe care o cumparasem nu mai stiu de unde si pe care o citisem din scoarta in scoarta de cateva zeci de ori.

De curand, copiii au zis ca ar vrea pesti de acvariu.
Mi s-a parut o idee excelenta, si... iata-ma pe forum.
Da, e ok.
Il trec pe lista.
He he, evit sa ajung la cartonase.
Aplic principiul picaturei chinezesti.
De exemplu zilele trecute i-am zis ca la un moment dat va fi nevoie de schimb filtrul cu unul extern.
Mai aduc vorba din cand in cand. Iar intr-o luna-doua se rezolva.

Apropos de filtru extern, ar fi o problema daca acvariul are 60L, iar filtrul este indicat pentru 100-300L (de ex. Tetra EX 800 plus)?
L-as lua mai mare in ideea ca mai peste vreun an, dupa ce imi fac 'incalzirea' cu asta de 60L, iau un acvariu in jur de 150L.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com