[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Pai renunta la filtru daca esti asa sensibil la vibratiile lui.
Citeste despre metoda Walstad:
http://www.theaquariumwiki.com/wiki/Walstad_method
Am filtru canistra de vreo 3 ani. Merge in continuu de cand l-am luat.
I-am pus si un prefiltru. Prefiltrul il curat la 2-3 luni, filtrul il deschid cam 1-2 ori pe an.
La un moment dat acum cateva luni a inceput sa picure pe la conectorii furtunelor. Am cumparat si am schimbat capul de la filtru si n-am mai avut probleme.
Am si un acvariu cu filtru hangon. Pe asta il tot aud clipocind, mai ales cand se mai evapora apa din acvariu si cade apa mai de sus.
Pe asta canistra nici nu-l aud.
N-as folosi altceva pentru filtrare. Canistra rocks!!!!
Femele de Amano o sa tot vezi purtand oua, dar nu o sa supravietuiasca puii.
Au nevoie de conditii speciale (apa sarata cand eclozeaza si cand sunt larve, apoi mutati treptat in apa dulce).
koala wrote:sta ore intregi pe masa si se uita la pesti.

Il inveti sa schimbe apa si poti sa-i faci acvariu.
E pui de melc 100%.
Incercarile mele de a tine caridine au esuat.
Si nu-mi dau seama care e problema.
Si la CRS si la tiger am avut aceiasi evolutie. Totul era bine o perioada, se inmulteau, nu avem decese.
Apoi dupa o perioada incepeau decesele si nici nu mai vedeam multi pui noi. Murea cate unul la cateva zile pana au disparut toti.
Pentru apa am folosit osmozor (inclusiv NPS) + remineralizare.
Parametrii apei au fost ok in permanenta:
- pH 6.6 - 6.8
- gH 4-6
- kH 1-2
Am folosit substrat activ + frunze catappa + conuri de arin ca sa tin ph-ul in limite normale.
Am facut schimburi de apa saptamanale. Completarea dupa schimbul de apa o faceam prin picurare (un bidon de 5L la care i-am facut o mica gaura si picura apa vreo 2 ore).
Am testat apa periodic.
Am incercat si cu apa de put osmozata+remineralizare in ideea ca o fi ceva in apa de retea care nu e filtrat de osmozor.
N-am mai fertilizat nimic in avariul asta.
Manacare le dadeam putina la 2 zile.
Oricat am cautat informatii, nu am gasit ceva sa ma ajute.
Momentan am populat acvariul cu Bloody Mary. Mai sunt si vreo 3-4 tigeri.
Urmatorul pas va fi sa renunt la pestii din acvariul de 60L si sa pun creveti in el. O sa mai incerc inca o data cu CRS + bloody mary pe care ii am deja.
Da, sunt mici dozele. N-ar trebui sa fie o problema de la fertilizanti.
Trebuie sa ai grija si la fertilizanti.
Cuprul nu le prieste prea bine crevetilor.
Si vezi sa nu folosesti o doza prea mare care sa duca in timp la cresterea cantitatii de nitrati.
Eu am vreo 50-60 creveti in 20L.
Aspir substratul la fiecare schimb de apa. Ma uit cu atentie cand aspir, si-i mai dau la o parte. Apoi la final, inainte sa arunc apa ma uit cu atentie.
Daca mai scapa pui... asta e.
Am plante care nu necesita substrat si un substrat subtire, usor de aspirat.
Desi se zice ca au o incarcatura biologica redusa crevetii, iese o gramada de rahat din substrat.
Daca as avea niste cory sa mai agite substratul, probabil ca nu l-as aspira asa des, dar nu ma risc sa-mi manance puii.
Ma gandesc sa schimb acvariul cu unul mai de 40L, dar deocamdata nu prea am loc unde sa-l pun.
Sa mai pun si eu o poza, macar o data pe an:
image
Ti-as recomanda sa citesti pentru inceput jurnalul colegului nostru.
http://acvariu.ro/forum/posts/list/24920.page
Cauta sa vezi cati lumeni produce lampa.
Pentru plante easy ti-ar trebui macar 10-20 lm/l.
Daca vrei sa citesti mai mult, gasesti aici:
https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/
Nu te descuraja.
Acvaristii sunt sensibili, nu suporta sa vada un acvariu in care pestii sunt chinuiti.
Batman e chiar baiat bun... cateodata . O sa primeasca ban cand se intoarce batranu' .
Citeste despre ciclare si filtrare biologica in primul rand.
Si incearca sa faci un mediu cat mai natural in acvariu. Arunca plasticele, scoicile, pune pietris 2-4 mm(nu colorat), pietre, lemne, plante naturale.
Daca ai neclaritati, intreaba si ti se va raspunde.
Asteptam poze cu acvariul modificat.
Spor si ape limpezi.
Acvaristul-Incepator wrote:Revin cu urmatoarele marimi ale capacului la interior:L:55 cm l:28 si distanta capacului fata de nivelul apei este de 5 cm

Am masurat la mine. Neonul + socluri are 50 cm lungime.
cr1st1an wrote:M-am gandit sa pun droserul tot in locul in care e montat acum, in acea cutie alba de care este prins neonul si pe care tu vad ca ai eliminat-o.


Poti sa faci si asa, dar sigileaza capacul ala cu silicon de jur imprejur sa nu intre umezeala.
In plus din ce imi aduc aminte, parca nu am reusit sa desfac intact capacul ala si sa scot vechiul droser fara sa sparg plasticul.
Am inlocuit eu un neon T8 cu unul T5.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45372.page#p404521
Zgomotul vine de la contactul dintre acvariu si suportul de jos?
N-ar ajuta daca ai inlocui suportul cu o foaie de polistiren extrudat subtire?
Neocaridinele sunt mai rezistente.
Eu zic ca se descurca bine in parametrii pe care-i are apa ta.
Ce creveti vrei sa pui?
La Kh-ul ala e posibil sa nu prea scada ph-ul.
Eu din ce stiu doar conurile de arin si frunzele de cattapa scad ph-ul.
Capacitatea de a scadea ph-ul depinde de nivelul de kh din apa.
Kh-ul e ca un buffer pentru ph.
Daca ai un Kh mare, aportul de aciditate pe care o sa-l aduca conurile de arin vor rezulta in scaderea kh-ului, si nu vor influenta deloc ph-ul.
Daca ai un nivel mic de kh (de exemplu folosesti apa de osmoza) atunci vei observa scaderi ale ph-ului.
Ti-as recomanda sa-ti iei si un ph metru.
Nu pune multe conuri deodata, 1-2 apoi mai adaugi 1-2 la 2-3 saptamani. Ar fi bine sa masori ph-ul inainte sa adaugi.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com