[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Incepusera sa apara niste alge maro pe frunzele de la plante. Chiar capatasera destul de multa culoare maro.
Am gasit pe undeva indicatii ca black molly ar fi buni la curatat algele mai ales daca nu le dai de mancare.
Si ca ar fi buni si in perioada de ciclare pentru ca-s ieftini, si pierderea nu ar fi mare daca nu rezista.
Asa ca am luat o pereche de black molly.
Si chiar au curatat binisor algele. Incep plantele sa fie iarasi verzi.
Intre timp am luat si priza programabila si am pus sa fie lumina aprinsa 8h/zi.
Si am luat si carbon lichid sa mai ajut putin plantele sa ia putin elan.
Momentan nu mai am buget aprobat pentru cheltuieli suplimentare.
A facut sefa un calcul cu sumele platite pana acum si am primit o atentionare.
Uitandu-ma la poza asta (la variatia nitratilor la schimbarea apei):
image
Cum nitratii din apa de put sunt pe la 30 si presupunand ca inainte de schimbare apa au ajuns in acvariu undeva peste 50, ca sa-i aduc spre 40 ar insemna sa schimba cam 50% din apa.
Am dreptate?
O sa caut niste teste de nitrati sa fac niste verificari inainte si la schimbarea apei.
Sa inteleg din graficul asta ca valorile acceptate ar trebi sa fie intrre 40-50 mg/l?
Este un put de suprafata. Luciul apei e pe la 10m, putul parca are vreo 15 m adancime.
Din ce stiu eu, este cam calcaroasa. Se depune calcar pe orice vine in contact cu apa.

Am o analiza a apei facuta acu vreo 5 ani.

Arata cam asa:
pH = 7.25
Calciu = 27.25 mg/l
Magneziu = 55.4 mg/l
Duritate = 16.6 grade G
Cloruri = 9.9 mg/l
Azotiti = 0.002 mg/l
Azotati = 31.5 mg/l
Amoniu = 0.025 mg/l

Ar trebui sa-mi fac griji in legatura cu ceva din cele de mai sus?
Am o intrebare legat de schimbul de apa.
Daca folosesc apa de put, pot sa o pun direct in acvariu?
Apa de la robinet se tine 24h intr-un vas deschis doar pentru eliminarea clorului, corect?
Multumesc de raspuns.
Atunci merg pe: 8 neon, 4 otocinclus, 10 red cherry, melci.

O sa testez si pietrele pentru calcar. Am citit ca merg testate cu un detartrant. Am prin casa asa ceva.
Analizez si reorganizarea decorului.
Renunt atunci la creveti.
Raman la : 6 neon, 4 rasbora, 4 cory.
Sunt ok pentru 60L?
Ar fi ok: 6 neon, 6 rasbora, 2 cory?
As putea sa pun si vreo 4 creveti?
Multumesc de raspuns.

Ok, mai cercetez cu plantele. Inseamna ca sunt idioti cei de la Hornbach.
As vrea niste plante mai mari in spate si unele medii mai spre mijloc si eventual sa nu fie prea greu de intretinut.
Poate o sa le cumpar online dupa ce se mai incalzeste afara.

Da, la Corydoras ma refeream cu sanitarii.
Ce ar mai merge pe langa neoni? As prefera 2 specii + cory. Si parca n-as vrea vivipari.
Salutare,
De curand m-am (re)alaturat comunitatii de acvaristi. Am mai avut acvariu cand eram copil, astfel incat am ceva informatii de baza despre cum se ingrijesc pestii.
Pestii din copilarie au fost exterminati dupa ce am stat pe la tara vreo 2 saptamani si i-a hranit tatal meu cu paine.

Acum am cumparat un acvariu gata echipat Aquapro 60 (63l) de la Hornbach (filtru intern Eheim Aquaball, incalzitor Eheim, capac cu neon).
Deocamdata am cumparat ceva pietre de decor, un nisip ceva mai mare, cateva plante si 4 melci (cred ca sunt melci zebra).
Astept ciclarea acvariului. Am adaugat si un flacon de bacterii in filtru (nu mai stiu marca).
Am pus si o poza cu acvariul asa cum arata acum.

Peste vreo 2 saptamani vreau sa cumpar primii pesti: 2 sanitari.
Ar urma la inca o saptamana dupa aia: 6 neoni si 6 tetrazomi.
Vi se pare ok ca si combinatie de pesti in acvariu? Sunt ok ca si numar?

Daca va uitati putin la poza, vi se pare ok debitul filtrului? Am impresia ca 'sufla' cam tare si ma intreb daca nu ar trebui sa mai reduc putin debitul.
Ar trebui sa pun filtrul mai sus? Sa fie mai aproape de suprafata?

Multumesc,
Adrian
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com