[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Perlonul se schimba la fiecare cateva saptamani (2-3-4), cand incepe sa scada debitul filtrului.
Merge si spalat, dar e recomandat sa-l schimbi.
Nici nu e scump.
Stiu ca la un moment dat intreba cineva daca se gasesc de cumparat SUMP-uri online.
Am gasit din intamplare site-ul asta (e din state):
http://www.marinedepot.com/Complete_Aquarium_Sump_Units-FIFRBSCU-ct.html
Mi se pare interesant ca are poze din mai multe unghiuri si filmulet de prezentare.
Poate intereseaza pe cineva.
Si ai mei copii, cand am fost la Hornbach, imi tot bagau sub nas tot felul de 'plasticarii' (castel, sponge bob, crusty crabs), dar pana la urma i-am convins sa luam doar obiecte din materiale naturale.
Ma gandeam daca nu ai putea cumva combina cele doua bucati de lemn sa iasa o bucata mai mare pe care sa o pui in spate.
Problema este ca nu vad unde ai avea loc sa mai pui neoane in capacul tau.
In principiu se poate: ai nevoie de un balast electronic, socluri, neoane, cabluri.
Balastul se poate pune in afara capacului, ascuns in spatele acvariului.
Soclurile se prind cu niste suruburi de capac.
Dar dupa cum ziceam, nu prea mai ai loc.

Cel mai simpu este sa pui reflectoare la neoanele actuale.
Apa cu tanin se zice ca s-ar apropia de mediul lor natural.
Sincer mie imi place apa asa cu o nuanta usor maroniu-verzuie.
La mine radacina a stat vreo saptamana in apa cu apa schimbata zilnic.
Si tot mi-a mai colorat apa in acvariu dupa ce am pus-o.
Eu le dau la ai mei: Tetra Tetramin Flakes, iar pentru Cory dau Tetra Tetramin Granulat.
Si mai am si niste granule pentru creveti care nu mai stiu cum se cheama.
Incearca si aplicatia asta: http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php
Iti poate identifica daca ai incompatibilitati intre pesti.
Iti calculeaza care ar fi ph, duritate care sa convina tuturor pestilor.
Iti zice daca acvariul este suprapopulat.
Apa este tulbure de la bacteriile pe care le-ai adaugat. O sa se limpezeasca dupa ce bacteriile isi gasesc locul unde sa se aseze (in filtru).
Pai cat EasyBalance ai pus? Ai respectat instructiunile de pe eticheta?
Micromec e un mediu filtrant biologic din sticla sintetizata.
O sa inlocuiesc carbunele activ cu Micromec, iar inelele alea ceramice de la Tetratec cu Siporax.
Par a fi doar pentru filtrare mecanica:

Tetratec Ceramic Rings
Asigura o apa sanatoasa, limpede, prin filtrare fizica.
- Inele cilindrice ceramice – elimina fizic particulele mari de murdarie din apa
- Asigura o filtrare eficienta, deoarece apa este directionata sa circule in mai multe directii, uniform prin intreg mediul filtrant
- Recomandat pentru toate tipurile de filtre externe.
Ma intreb daca inelele ceramice de la filtrul Tetra sunt bune la ceva.

La descriere zice asa: Inele ceramice pentru orice tip de filtru exterior, adaptate în mod special pentru TETRATEC EX. Inelele ceramice distribuie fluxul de ap? într-un num?r de direc?ii care asigur? c? apa trece în mod egal prin filtru.

Nu e mai util daca le inlocuiesc cu un material filtrant biologic?

Filtrul de carbune activ vreau sa-l inlocuiesc cu Micromec. Si ma intreb daca n-ar fi bine sa inlocuiesc si inelele ceramice.
Se poate free shiping de pe eBay sau din China? Nu stiam.
Cat dureaza in medie transportul la free shipping?
Ai timp cateva saptamani sa te documentezi.
Eventual mai reasezi decorurile prin acvariu.
Te gandesti cu ce pesti ai vrea sa populezi acvariul, ce plante vrei sa ai, ce substrat, daca ai lumina suficienta, daca filtrarea e suficienta.
Nu te grabi.
Poate ai vreun triunghi al bermudelor in acvariu.
Ti-a disparut pana acum vreun vapor?
Pai de exemplu la carnea congelata (pui, porc) scrie sa nu se recongeleze dupa decongelare.
Sunt sigur ca e aceiasi situatie si pentru mancarea de pesti. Poate se si strica pana ajunge la tine.
Pai ciclarea dureaza vreo 3 saptamani. Chiar daca adaugi bacterii nu inseamna ca acvariul se cicleaza instant.
Chiar daca se limpezeste apa din acvariu, nu inseamna ca acvariul este ciclat. Ci doar ca incep sa se formeze bacteriile.
Pana ma bransez la apa o sa incerca sa combin apa de put cu mai multa apa plata(1/2 put + 1/2 plata), sa aduc gH sub 20 grade.
Parca nici n-as vrea sa dau banii pe osmozor acum, pana nu vad ce apa o sa am dupa bransare.
As fi renuntat de mult daca puteam.
Eu stau in Corbeanca, si de abia anul trecut s-au finalizat retelele de apa si canalizare.
Inca nu au inceput bransarile individuale.
Probabil o sa mai dureze cateva luni.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com