[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Nu folosesc remineralizare, asa ca nu stiu sa-ti fac vreo recomandare pentru sare de remineralizare.
Dar oricum fa un test de gH, nu te baza pe TDS.
Testele alea 6 in 1 nu sunt foarte precise. Ia teste separate de pH si gH.
Pentru pH eu folosesc un tester din ala gen creion, dar vezi ca asta trebuie recalibrat periodic.
Mi-a placut cum a stilizat google poza asta:

image
Da stiu ce zici. Dar zic unii ca pentru Caridine n-ar trebui deloc sa contina cupru.
Si Ferropol contine putin cupru, 0,001%. Cred ca o sa incerc si cu doze mai reduse.
Multumesc, dar vad ca si asta are cupru. O sa mai caut sa vad ce mai gasesc si o sa testez mai multe produse.
Posterul ala lipit pe spatele acvariului se potriveste la fix cu decorul din acvariu.
Eu zic ca ala face sa arate asa bine acvariul.
Pana acum n-am avut probleme cu sistemul de la Tropica, merge ceas.
Crevetii mi-au ajuns pe la vreo 50, dupa care am avut o perioada in care pur si simplu n-au mai facut pui.
Am mai auzit si pe la altii de perioade in care nu mai au femelele oua, nu stiu care e faza.
Acum am iarasi o multime de pui mici (in jur de vreo 30).
De vreo 2-3 saptamani am incercat sa fertilizez putin si au inceput sa-mi moara cate un crevete la 2-3 zile.
Suspectez ca o fi de la Ferropol ca zice ca ar contine cupru, desi pe eticheta scrie ca e sigur pentru creveit.
Momentan o sa opresc de tot fertilizarea pana o sa gasesc ceva special pentru acvarii de creveti.

Sigur Silviule, la urmatoarea serie de pui, cand o sa creasca mari, ne auzim.
Am avut bafta cu apa de la retea ca are gH (in jur de 4) si nitrati (pana in 5) la un nivel foarte mic. Altfel trebuia sa folosesc osmozor + remineralizare si era mai complicat.
Nu e greu de crescut Caridine.
Trebuie avut grija sa tii ph-ul mai in jur de 7 si sub 7, gH pana in 6-8, nitrati sub 10 (preferabil sub 5), curatenie saptamanal cu aspirare substrat, fertilizare doar micro si sa nu contina cupru.
Daca apa pe care o ai este dura si/sau cu nitrati, folosesti osmozor+remineralizare.
Ca sa reduci ph-ul folosesti CO2 si conuri de arin.
Cred ca e putin cam mare filtru pentru acvariul ala.
Sunt niste glumite mai vechi aici pe forum intre noi userii si Mirciulica (+alti useri pe care i-a avut in trecut).
Cum apare o donatie, Mirciulica e primul la inaintare.
Ia tot ce prinde.
Da, sunt multumit.
Reglajul fin e ok. O tin la o bula la 4 secunde. Cand e pe final si scade presiunea ies si bulele mai rar, dar e normal zic eu.
Butelia o schimb cand a scazut presiunea din butelie spre zero si nu prea mai are presiune in interior care sa-mi smulga butelia.
Gata am schimbat neonul.

Aici piesele cu vechiul neon scos si cu noile accesorii pregatite:
image

Si cu neonul motat:
image

image

Balastul l-am pus in spatele capacului.
La neon i-am pus un distantier, ca altfel mi-ar fi batut lumina in ridicatura aia de la capac pentru hranitor.
Reflectorul l-am pastrat pe cel de la vechiul neon, T8.
Am acoperit vechile gauri cu silicon negru.
Am refolosit cablul de alimentare de la vechiul neon.
Singura problema este ca pe lungimea 438 am gasit doar neon High Lite Colour, si nu prea imi place cum se vede.
Il schimb cu prima ocazie.
Nu dispare.
Doar daca ai filtru cu skimmer pe IN.
Daca pui OUT-ul de la filtru sa bata catre suprafata, o sa-l mai sparga.
Cel mai simplu il strangi tu manual cu o cana sau o galetusa cu ciuciur.
Apropos, eu tocmai am facut comanda sa-mi inlocuiesc la acvariu neonul T8 cu unul T5.
Daca mai ai rabdare vreo 2-3 zile, o sa pun niste poze.
Iti mai recomand ca balastul sa-l pui in afara acvariului. De exemplu sa stea in spatele capacului, sa nu se vada, daca ai cum.
Iti recomand sa mergi pe neoane T5, nu T8. Dau mai multa lumina la acelasi consum.
La lungimea de 70, probabil ca-ti incap neoane de 549 mm, 24w (poate ar fi bine sa masori, tine cont de faptul ca vei avea si socluri de fiecare parte a neonului care adauga fiecare in plus cate 2-4 cm).
4 bucati cu reflectoare ar fi numai bine la cei 145L pe care-i are acvariul.

Iti trebuie dupa cum urmeaza:
- 2 x balast electronic pentru 24w pentru 2 neoane (vezi ca sunt si pentru un neon); de exemplu asta: https://www.nevertebrate.ro/balast-electronic-pentru-2-tuburi-fluorescente-2-x18-24-39-w-qt-fit-9691
Vei conecta 2 neoane la un balast.

- 2 x set soclu dublu pentru neon T5 (setul contine 2 socluri);
sau
- 4 x set soclu simplu pentru neon T5;
Probabil ca nu ai cum sa prinzi soclul de capac. Asa ca probabil iti trebuie soclu din asta (fara prindere): https://www.nevertebrate.ro/socluri-t5-cu-protectie-la-apa-cauciuc-1015
plus cate 2 coliere pentru fiecare neon pentru prindere de capac: https://www.nevertebrate.ro/colier-pentru-neoane-t5-581

Apoi iti mai trebuie 4 reflectoare neon T5 care sa se potriveasca la dimensiune.
Reflectorul l-as pune in afara colierelor (sa vina: capac acvariu, reflector, colier, neon). Sper sa mearga.

Apoi 4 neoane T5 549 mm.

Si vreo 4 m de cablu.
Era frumos betanul, pacat de el.
O fi intrat o raza de lumina pe acolo si i s-o fi parut ca misca ceva. Si o fi atacat.
Mi s-a ars instalatia de iluminat.
Nu mai ajunge curent nici macar la starter.
A intrat umezeala in cutia de la neon (unde e balastul de la neon).
Am desfacut tot. Nu prea e friendly modul cum e montat sistemul de iluminat. N-am cum sa le mai pun inapoi decat lipite/insurubate.

Asa ca profit de ocazie si o sa inlocuiesc neonul T8 cu neon T5. In 2 zile sper sa vina piesele.
Am adaugat conuri de arin. 2 bucati la 25L.
A scazut ph-ul pana la 7.
Am avut o perioada de vreo 2 luni fara sa am pui noi in acvariu. Nu stiu de ce.
Acum am iara o puzderie.
Ma bate gandul sa mai pun pe langa CRS ceva Tiger bee sau Taiwan bee, depinde ce gasesc.
Pacla aia care se formeaza la suprafata acvariului este biofilm. Posibil ca acum se formeaza mai mult ajutat de nutrientii din bilele alea pe care le-ai adaugat.
Schimburile de apa nu te ajuta ca sa scapi de biofilm, doar daca strangi cumva apa de la suprafata. Eu ca sa scap de biofilm, folosesc o galetusa de plastic (din aia pentru nisip) cu ciuciur. O bag usor in apa cat sa intre in ea apa doar prin ciuciurul ala. Si asa strang imediat tot biofilmul. Cu 2-3 galetusa am rezolvat.
Ai grjia cu biofilmul ca impiedica oxigenarea apei. Pune out-ul de la filtru orientat catre suprafata apei cat sa faca o usoara valurire. O sa ajute sa sparga si biofilmul, sa nu mai stea compact.
Nu mai adauga melci in acvariu ca nu te ajuta sa scapi de alge. Doar melcii Neritine consuma alge.
Probabil de la melcii morti ai exces de amoniac/nitriti in acvariu care poate ti-a omorat si crevetii.
Mancare pentru creveti pui maxim cate o granula pe zi de crevete.

Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to: