[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Zgomotul vine de la contactul dintre acvariu si suportul de jos?
N-ar ajuta daca ai inlocui suportul cu o foaie de polistiren extrudat subtire?
Neocaridinele sunt mai rezistente.
Eu zic ca se descurca bine in parametrii pe care-i are apa ta.
Ce creveti vrei sa pui?
La Kh-ul ala e posibil sa nu prea scada ph-ul.
Eu din ce stiu doar conurile de arin si frunzele de cattapa scad ph-ul.
Capacitatea de a scadea ph-ul depinde de nivelul de kh din apa.
Kh-ul e ca un buffer pentru ph.
Daca ai un Kh mare, aportul de aciditate pe care o sa-l aduca conurile de arin vor rezulta in scaderea kh-ului, si nu vor influenta deloc ph-ul.
Daca ai un nivel mic de kh (de exemplu folosesti apa de osmoza) atunci vei observa scaderi ale ph-ului.
Ti-as recomanda sa-ti iei si un ph metru.
Nu pune multe conuri deodata, 1-2 apoi mai adaugi 1-2 la 2-3 saptamani. Ar fi bine sa masori ph-ul inainte sa adaugi.
Acvariul ala de la Eheim nu-i rau, nu stiu nimic in schimb despre roacvarii.ro.
Filtrul in schimb este prea mic pentru un acvariu de 250L. Nu te uita la recomandarile producatorului, sunt adesea supra-evaluate.
Ca idee ar trebui sa cauti un filtru care intr-o ora sa recircule de 6 ori volumul apei din acvariu. Iar cu cat este mai mare volumul filtrului cu ata este mai bun (incape mai mult material filtrant in el).
Eu am mai cumparat de la abc-zoo.ro, aveau preturi bune. Sau uita-te pe nevertebrate.ro.

Dintre echipamentele insirate de tine:
filtru intern - poti sa iei unul pe care sa-l folosesti pentru filtrare mecanica (doar cu bureti), sau cel mai bine ar fi sa iei un prefiltru pe care sa-l montezi pe IN-ul de la filtru;
filtru extern - obligatoriu; ca si material filtrant recomand: Siporax, Substrat PRO, Ada Rio Bio, Matrix
pompa de aer - nu; daca OUT-ul de la filtru va face o valurire a apei de la suprafata, este suficient pentru oxigenarea apei;
pompa de apa - nu;
pompa de valuri - optional, posibil ca la 250L, OUT-ul de la filtru sa nu asigure o circulatie suficienta a apei;
sistem uv - la nevoie; folosit in caz de invazie de alge sau infectii bacteriene;
perdea de aer - nu
sisteme CO2 - ar fi recomandat pentru ca ajuta plantele sa se dezvolte mai bine si sa tina algele sub control; recomand cu butelie cat mai mare ca s-o schimbi cat mai rar, daca e posibil ia 2 butelii sa ai una de rezerva pana cand te duci s-o umpli pe cea care s-a golit;
chiler - doar daca ai vara in casa temperaturi mari, spre 30 de grade C
Mie nu prea imi inspira incredere.
Nu prea imi arata ca ar tine 200 kg.
Poate sa cedeze in stanga sau dreapta.
Nu cumva sunt melci?
Stii sigur ca-s hidre?
Poti sa-ti faci un SUMP.
Deschide un topic separat, al tau.
Da, poti sa schimbi apa duminica.
Daca bazinul nu se deformeaza, atunci poti sa pui mai multa apa in el, macar cat sa acoperi out-ul de la filtru. Asa o sa fie si mai silentios.
M-am uitat la filmulet.
Mi se pare mie, sau a facut burta acvariul tau (e deformat la mijloc)?
Ti-as fi zis sa-l umpli mai mult, cat sa fie acoperit out-ul de la filtru. Dar daca deja a facut burta, nu prea cred ca e idee buna sa pui mai multa apa.
Ti-as recomanda sa renunti la plantele si decorurile de plastic si sa pui ceva plante naturale.
Fa schimb de apa linistit. Nu deciclezi nimic. Cea mai mare parte din bacterii nu stau in apa, ci in filtru, susbtrat, decoruri.
Ar fi bine ca la fiecare schimb de apa sa cureti peretii acvariului si sa aspiri substratul.
Daca lipsesti de acasa doar vreo saptamana, poti sa lasi pestii fara hrana, nu patesc nimic. Mai curand risti sa strici daca hranitorul ala improvizat nu merge bine si-ti umple acvariul de mancare.
Puiii nu o sa manance in urmatoarele cateva zile. O sa se imputa apa aia daca lasi mancare.
Dar tu ce vrei sa pui in acvariul ala?

In principiu, iti recomand JBL e902, e putin peste 500.
Si da, e o canistra, cu pompa inclusa, trage apa printr-un furtun o trece prin mediile filtrante si o intorce inapoi in acvariu prin allt furtun.

https://www.hornbach.ro/shop/Filtru-exterior-acvariu-JBL-CristalProfi-e902-greenline/6387049/produs.html
https://abc-zoo.ro/17030-jbl-cristalprofi-e902-greenline-filtru-extern90-300l.html

Dar pe langa pretul filtrului o sa trebuiasca sa mai dai bani si pe materialul filtrant. Cele cu care vin filtrele de obicei nu sunt foarte eficiente.
Poti daca renunti la bureti si oricum e volum mic, in niciun caz nu te ajuta mare lucru la 150L.
Si trebuie pus materialul intr-un saculet, sa nu intre pe la pompa.
Poze noi:

image

image

image

image

image
Mai bine fa un topic nou, doar al tau si-ti dau sfaturi acolo colegii.
Eu nu prea inteleg la ce iti trebuie si filtru cascada.
Iei un filtru extern valabil pentru 150L pe care-l umpli cu material filtrant.
Apoi poti sa-i adaugi si un prefiltru pentru extra filtrare mecanica.
Nu le-as folosi la acvarii mai mari de 50L.
Eu am Eheim 130, ala putin mai mic la 25L.
Eu zic sa faci un acvariu separat in care tii plantele.
Cand vrei sa faci poze, pui plantele in acvariul mare, faci pozele, apoi le muti la loc.
De obicei lumea schimba din T8 in T5.
N-am auzit pe nimeni sa schimbe invers.
Neoanele T5 pe aceiasi lungime au putere mai mare decat cele T8.
Cauta si la magazinele online.
Cam ce tratamente omoara viermii, omoara si melcii.
S-ar putea sa omori melcii de substrat la urmatorul tratament, daca nu-i scoti din acvariu.
Folosesti apa de put/fantana?
Ce duritate ai in acvariu?
Ai facut niste teste de amoniac, nitriti, nitrati? Poate ai probleme de deciclare.

Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to: