[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
De ce ai nevoide de un ph de 6.5? Ai ceva in acvariu care are nevoie de ph-ul asta?

Ciclarea dureaza minim vreo 3 saptamani. Faptul ca ai filtru extern nu te ajuta sa grabesti ciclarea. Urmatoarele 2-3 saptamani , da-le mancare mai putina si fa schimburi de apa de 25% la 1-2 zile.
um02122 wrote:Doar atat va spun: pe luna, acest acvariu nu ar face burta, ar fi safe si fara intaritoare.

Da si asta.
Sau sa bage cateva baloane lipite de fundul bazinului.
Eu am cascada si nu-l aud. Cei drept nu-l am in dormitor, si nu stiu cum s-o auzi cand e liniste deplina si vreau sa dorm.
Dar daca nivelul de apa din acvariu este la maxim, apa nu cade cu zgomot.
Daca se mai evapora din apa, si apa ajunge sa 'cada', atunci da, se aude zgomot.
opincarul wrote:
gothic33 wrote:intrebarea mea este, daca adaug un decor mai mare gen pietre,radacini etc as avea mai putina presiune scazand volumul apei?multumesc anticipat

Asta-i o gluma buna, serios . Mai ales pentru fizicieni.
Norocul face ca postul asta sa fie scris la 'Coltul incepatorului', altfel incepea Arhimede sa intre pe forum

Cred totusi ca ar avea sens, daca obiectele adaugate in acvariu ar avea densitatea mai mica decat a apei.
Formula presiunii cred ca e: densitate x g x h. Deci daca reduci densitatea, scade presiunea.
Lampa - vezi ca cei de la Aqua Zonic au niste lampi ok pentru nano-uri la preturi decente (50-70 lei)
Filtru - uita-te si la un filtru casacada
Poate ai osmozor cu cartus NPS.
Al meu e fara NPS.
Am testat gH la apa filtrata si e zero, deci as zice ca e ok membrana.
Berea wrote:Bafta

Sa fie.
Acu nu stiu ce sa cred. O fi fost problema din cauza de NO2? Am mai testat apa si iesise ok NO2.
Ori a iesit NO2 mare din cauza ca am facut schimburi mai dese de apa?
Sau o fi ceva in apa de la robinet care nu iese nici cu osmozorul?
Acu daca e ok in urmatoarele zile, o sa merg in continuare pe apa de put osmozata + remineralizare.
Am facut cateva schimburi mici cu apa de robinet osmozata, fara s-o amestec cu apa normala. Nicio modificare.
Azi am incercat un schimb cu apa de put osmozata. Si surpriza, crevetii sunt deja mai activi. Am cativa care au venit sa si manance.
Intre timp am mai facut un test complet de analize a apei. Mi-a iesit NO2 0,1 ceea ce e mult pentru CRS.
Apa de la robinet osmozata are tot 0,1. Apa de put osmozata are 0,05.
Am mai adaugat si bacterii.
Maine mai fac un schimb de 50% si mai adaug bacterii, apoi nu-i mai deranjez toata saptamana.
Asta e tipul care vindea tetra purple : https://www.facebook.com/marian.ion.7359
Avea un tip de vanzare pe Facebook.
Daca va intereseaza va dau link-ul catre tipul ala si vorbiti cu el.
Ba da m-am cuplat.
Ma gandeam si eu ca o fi ceva in apa. Mai ales ca parca nu miroase a clor. Or fi bagat alte cacaturi.
Asta e unul din motivele pentru care am inceput sa bag apa de osmoza.
Pana mai acu ceva zile o mai amestecam si cu ceva apa de retea.
Dar de acu vreau sa pun doara apa de osmoza remineralizata sa vad ce iese.
Da, am inceput sa folosesc apa de osmoza cu sare de remineralizare.
Si asta pentru ca nu stiam (si nici acum nu stiu sigur) care este problema.
Cred ca i-am si stresat in ultimul timp cu schimburi mari de apa si mutarea in alt acvariu ca sa-l curat pe cel in care stateau ei.
Si acu fara substrat si lumina este cam puternica.
Am scos de tot substratul, am curatat acvariul si l-am spalat cu apa oxigenata.
O sa fac zilnic schimb de maxim 5L cu aspirarea mizeriei.
Astept sa vad cum evolueaza.
Deocamdata inca mai am cate 1-2 care mor zilnic.
Am in schimb multi pui mici care sper sa refaca colonia.
In mare crevetii stau cam ascunsi si nu prea sunt activi.
Initial auzisem si eu de pesti injectati, care in timp isi pierd culoarea.
Dar mai nou am auzit ca sunt si specii modificate genetic, care nu se decoloreaza. Inclusiv puiii lor sunt colorati.
Eu unul nu am nimic impotriva lor. Au niste culori superbe, perfecte pentru un acvariu.
Sunt deja, de mult timp, diverse culori obtinute la specii de pesti (si mai ales la creveti) care au fost obtinute prin selectie. Din punctul meu de vedere sunt cam aceiasi chestie.
Incearca si la Hornbach.
Sau pe Facebook, pe grupurile de acvaristica.
Super, mai pune niste poze.
N-ai prins nicio pisica care sa-si bage botul in acvarii?
Am cativa comunitari.

Maine ma gandesc ca poate fac curatarea acvariului si restart.
Vreau sa mut toti crevetii intr-un acvariu de carantina.
Il las pe asta fara substrat.
Mut din carantina in acvariu doar crevetii pe care-i vad activi, care umbla dupa mancare.

Plantele cum sa le curat si pe astea putin? Baie in clor sau in apa oxigenata? Si in ce concentratie?
Nu cred ca sunt afectate bacteriile din substrat la aspirare. Ar insemna ca si bacteriile din filtru sa fie scoase afara de curentul apei.
Legat de filtrare, cred ca singurul lucru care ar ajuta, ar fi un filtru de substrat.
Studiez acum cum as putea sa conectez unul la filtrul cascada pe care-l am.
Ma mai bate gandul sa pun in acvariul asta cativa dwarf corydoras.
Sa mai miste putin pietrisul, ca sa permita mizeriei sa fie trasa de curentul de apa in filtru.

Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to: