[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Ma gandeam sa combin RCS cu cardinia orange. Am vazut ca mai aduceau pe la Hornbach.
Sau cu creveti cardinali. Cardinalii arata super, dar sunt ceva mai scumpi.
Acum crevetii stau in Elodeea. Dar o iau din cand in cand la plimbare prin acvariu.
I-am vazut sa treaca pe langa molly fara sa fie bagati in seama.
Am luat un lemn de mangrove pe care intentionez sa pun niste java moss.
Am mai comandat niste plante care urmeaza sa vina saptamana viitoare.
O sa dau molly pentru siguranta.
Ar trebui sa fie crevetii mai in siguranta.
Initial vazusem neonul ala de 45cm cu o luminozitate de 2.000 lm.
Mi s-a parut foarte tare comparativ cu un neon T8 care ar avea 600 lm.
Dar de fapt au o luminozitate cam de 90lm/w. La un tub de 45cm/6w se ajunge cam la aceiasi luminozitate.
Deci singurele avantaje ar ramane: consumul care ar fi la jumatate, faptul ca in timp nu o sa-i scada luminozitatea si deci nu va trebui schimbat des.
Iar din cele rezistente la umezeala nu prea am vazut la noi in tara la vanzare. Doar luate din China.
Ar putea ca black molly sa-mi atace crevetii?
Au disparut cativa in ultimul timp.
Nu i-am vazut pana acum sa-i atace, dar azi i-am vazut ciugulind din cadavrul unui crevete.
O fi murit ala din alte cauze si astia doar profitau de ocazie? Sau e posibil sa-l fi omorat chiar ei?
La neoanele T8 am mai vazut lungimea declarata ca fiind de 45 cm. De ex: http://www.nevertebrate.ro/Neon-T8-Diversa-Opti-Natural-15W-45cm

Iar tubul ala are IP protection 65, care cred ca inseamna asta: IP65 Enclosure - IP rated as "dust tight" and protected against water projected from a nozzle.
Si se pot alege tuburi cu o gama mai larga de tipuri de protectie.
De fapt scrie in titlu ca ar fi tub de 45cm/6w, dar luminozitatea aia de 2.000 lm este de la tubul de 150cm/24w.
Luminozitatea ar fi cam de 90-100lm/w.
Aveti idee de genul asta de led https://www.alibaba.com/product-detail/1-5ft-0-45m-450mm-45cm_60328362786.html ?
Se poate monta pe un soclu T8 in locul unui neon clasic?
Ca luminozitate vad ca are peste 2.000 lm. Un neon standard am vazut pe undeva ca ar avea 600 lm.
Poate planta aia de pe mijloc secreta o substanta care se depune pe pietre.
Ca vad in prima poza ca parca este de-a lungul frunzei.
Mi-am comandat si eu un 'oltcit'.
Care-i problema la Tetra? Ce se strica? Garniturile, carcasa filtru, tevi, toate?
Stai in cap cand faci pozele?
Incalzitorul nu cred ca conteaza ce marca iei. Doar uita-te sa fie recomandat pentru volumul de apa din acvariul tau si sa aibe termostat (desi cred ca mai toate au).
Cel mai simplu pentru lumini ar fi neoane incorporate in capac (gandeste-te daca vrei capac).
Pentru lumini eu as zice sa te apropii de 1w/l.
Pentru plantele easy ar fi suficient 0.5 w/l, dar daca peste ceva timp o sa vrei sa-ti pui niste plante mai pretentioase, s-ar putea sa fie mai greu sa schimbi configuratia luminilor. Ia-ti si o priza programabila pentru programarea luminilor. Un program de iluminat de 10 ore pe zi e suficient, preferabil in 2 reprize cu pauza de 3-4 ore intre ele. Un program de lumina mai indelungat va favoriza formarea algelor.
Citeste si aici pentru mai multe detalii: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
Plantele naturale sunt utile intr-un acvariu. Pentru ca o sa consume din nitratii si CO2 produsi de catre pesti.
Se creeaza astfel un sistem care e mai usor de intretinut.
Sunt plante care sunt usor de crescut si intretinut (numite si plante easy).

Depinde si ce pesti vrei sa pui in acvariu.
Nici iluminatul nu e foarte stralucit. Este de doar 0.5 w/l. Este la limita minima, recomandat pentru plante nepretentioase.
Daca ai plante nepretentioase, nu prea ai nevoie nici de CO2.
Daca adaugi sistemul de CO2 nu inseamna ca o sa schimbi apa mai rar.
Se recomanda sa schimbi saptamanal 20-30% din apa (inclusiv aspirare dejectii de pe fundul acvariului) pentru a mai elimina din nitratii care se acumuleaza in timp de la dejectiile pestilor.

In general, din ce am observat eu, cam toate acvariile gata echipate au echipamentele (filtru, lumina, incalzitor) la nivel minim.
Deci oricat ai cauta nu cred ca o sa gasesti unele mai bine dotate.
Daca vrei ceva de calitate cel mai indicat ar fi sa iei separat acvariul si echipamentele (dar cel mai bine ar fi sa ceri sfatul colegilor de pe forum inainte sa le cumperi). Probabil ca o sa fie mai scumpe per total. Dar peste vreo luna, doua dupa ce mai citesti la ce sunt bune fiecare, n-o sa-ti para rau.
Poti incerca cu astia: www.eshopwedrop.ro
Iti dau ei o adresa de UK la care sa faci comanda, apoi ei iti livreaza in tara.
Au aici si o lista de preturi: https://www.eshopwedrop.ro/files/terms/ANEXA-TARIFE-IN-VIGOARE-INCEPAND-CU-DATA-DE-01-NOV-20163.pdf
Nu mi se par mari preturile.
Eu nu am comandat de la ei pana acum, asa ca nu pot sa zic cat de seriosi sunt. De abia am auzit si eu de ei.
Nu i-ar trebui si un test de pH?
Vazusem niste testere de pH electronice pe olx la vreo 50 de lei.
Sunt bune la ceva?
Electrovalva cred ca merge impreuna cu controller si sonda.
Nu gasiti pe careva in Timisoara cu un butic si sa va grupati mai multi odata si sa faceti refill?
Am vazut ca JBL CristalProfi e901 este la un pret foarte bun la emag:
http://www.emag.ro/filtru-extern-jbl-cristalprofi-e901-greenline-4014162602114/pd/DVWJJBBBM/
Aplic si eu chestia asta cu spusul putin cate putin.
Deja am inceput sa-i povestesc neveste-mii de acvariul de 150-200L pe care o sa-l fac peste vreo 2 ani.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com