[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Manuelita
Forum Index » Profile for Manuelita » Messages posted by Manuelita
Message
Am citit (ce-i drept nu chiar acum, dar de multe ori mai demult) si tot nu m-am lamurit cu urmatoarele:
Inteleg ca filtrele externe sunt "smechere" pentru ca au mai mult spatiu pentru filtrare biologica, rolul lor principal fiind exact acesta, si cum nici bacteriile nu apreciaza un mediu plin de resturi in descompunere, e de dorit ca in acest filtru sa ajunga cat mai putine reziduuri solide. Cum insa si acestea tre' sa iasa cumva din acvariu, inteleg ca ideal e sa fie scoase de un filtru intern, cu debit zdravan.
Nu inteleg: cum fac ca apa care ajunge in filtrul extern sa fie cea deja curatata de filtrul intern
Domnilor va rog nu radeti, stiu ca ar trebui sa stiu deja, dar nu stiu:
pentru problema mea e bine sa folosesc filtru intern sau extern?
(deocamdata am 1 intern)
neata, multumesc pentru raspunsuri.
Da, si eu banuiesc ca e calcaros, ma enervez pe mine ca nu m-a dus capul ca un nisip alb e calcaros, dar cum pe sac nu scria decat "nisip pentru acvariu" , m-am gandit ca Hornbach firma serioasa ar specifica daca ar fi cazul, eventual macar ceva de genul "potrivit ptr ciclidae africane" )
Eu vreau sa tin in el 2 pui de cega (tot de la Hornbach) pe care sa ii mut cand o va cere timpul in pond-ul din curte ( a se citi o groapa cu folie in ea si stuf pe margine)
Ok, am inteles nu spal cu buretele.
Am repus in functiune acvariul meu de 1.5 x0.5 x0.5 m.
Am pus ca substrat nisip alb de la Hornbach (bineinteles de la raionul acvaristica). Desi nu scria pe sac, am spalat nisipul in cateva ape bune si l-am pus in acvariu.
In primul rand, apa a devenit limpede abia dupa vreo 2 zile, iar apoi incet incet ( a trecut o saptamana si jumate de la umplerea cu apa) pe pereti s-a asezat ceva alb -pare ca un praf destul de aderent. Adica zic praf ptr ca daca frec cu degetul se disperseaza in apa ca un praf.
Ce credeti ca e??
Schimb chinchillele de mai sus + cusca pe filtru extern (eventual si un echinodorus, sau il cumpar separat)
Deci,
schimb chinchillele de mai sus si cusca lor pe un filtru extern (acvariu 300-350 l -depinde cat il umplu )
Buna,
am devenit alergica la blana chinchilutelor mele dragi si sunt nevoita sa le dau. Ma intereseaza foarte tare ca cel care le ia sa le ofere conditii bune de viata (racoare vara, mancare potrivita, ceva atentie, ingrijiri medicale la nevoie).
Cusca e de 1m x 0.5m x1 m (pare mare dar e minuscula pentru cat sunt ele de active si alergatoare), chinchillele au 1 an, sunt gri standard sunt sanatoase si jucause, mananca stafide din palma sunt dornice de joaca si foarte active.

Deci, vand la pret convenabil sau schimb pe chestii de acvaristica (vezi sectiunea schimburi) cele de mai sus.
tel 0743 041 163
Buna,
am devenit alergica la blana chinchilutelor mele dragi si sunt nevoita sa le dau. Ma intereseaza foarte tare ca cel care le ia sa le ofere conditii bune de viata (racoare vara, mancare potrivita, ceva atentie, ingrijiri medicale la nevoie).
Cusca e de 1m x 0.5m x1 m (pare mare dar e minuscula pentru cat sunt ele de active si alergatoare), chinchillele au 1 an, sunt gri standard sunt sanatoase si jucause, mananca stafide din palma sunt dornice de joaca si foarte active.

Am un acvariu de 1.5 x 0.5 x 0.5 pe care vreau sa-l populez cu 4 pui de cega (am iaz de curte ptr cand cresc), nu am insa filtru si pompa pentru el si nici plante (nici nu vreau prea multe), capacul va fi construit in curand de sotul meu si la capitoulul iluminare n-am deocamdata decat un aqua glo.
Deci, as dori la schimb fie ceva accesorii ptr acvariul meu vechi, fie chiar un alt acvariu mic cu toate accesoriile ( am suficient loc ptr 2 acvarii )
Cineva interesat? 0743 041 163
Felicitari Vlad si Raluca pentru perseverenta si rabdare. Mi-am cumparat si eu in aceeasi perioada cu voi, d ela acelasi vanzator din Obor 4 oscari, insa am renuntat dupa mai putin de un an. Am renuntat pentru ca acum ceva ani am avut un astronotus cu o personalitate foarte puternica, de care ne-am atasat foarte mult si care a murit din pacate (am lipsit 3 ;uni din tara si parintii nu au avut grija corespunzator de el), iar oscarii noi nu ne-am mai atasat la fel de tare, mi s-au parut prea ne-oscari ca si cmportament.
Imi doresc sa pun din nou pe picioare acvariul (1,5 x 0.5 x 0.5) si oscilez intre oscar si ...2 pui de cega de la Hornbach (am iaz de gradina in curte pentru cand vor depasi 30 cm...
ce-i cu atata liniste pe aici? Nu se mai intampla nimic cu oscarasii vostri sau nu mai aveti timp de scris? Eu nu pot scrie decat despre strutul meu Amanda daca vreti, Oscarii inca stau cumintei in acvariul lor cersind rame....
Incerc sa-l conving pe noul administrator al acvariului meu (tata) ca nu poti pune pesti intr-un acvariu folosind metoda: cam cati trebuie pusi ca sa arate acvariul bine.
desigur ca nu o sa tolerez chinuirea bietilor pesti , doar ca nu stiu cati sa-i spun ca are voie sa puna, dat fiind faptul ca sunt din aia mai maricei, care se tin de obicei in laculete de gradina ( au vreo 15 cm). As tinde sa zic cqa doua femele si un mascul....
Deci: cati carasi "incap" in 375 l ?
Si cam cat de mare e "sera" ta acvatica? Ma ref. la bazin. Sper sa fie ok ptr 2 oscari.
Despre plante, recunosc cu rusinica cum ca habar nu am despre ce vorbesti, mie mi-au placut intotdeauna oscarii si am fost anti-talent la plante, deci puteai sa-mi spui ca dai si patrunjel, cu numele latin, si era ok
Pe de alta parte, acesti doi oscari (inca) ai mei sunt deosebit de cuminti pentru niste pestisori de natia lor, astfel incat n-as pune pariu ca nu s-ar "aclimatiza" printre ceva plante. Oricum poti risca...
Defapt, unul din motivele pentru care nu sunt foarte motivata sa ingrijesc si cei 2 oscari pe langa catei, 2 papagali si un strut este tocmai faptul ca sunt foarte cuminti, zici ca am discus nu oscar
eu sunt deja la office, numafrul de mobil l-am dat, asa ca ne auzim joi seara- vineri la telefon. ( nu cred sa se inghesuie cineva pina atunci)
Singurul pericol e ca n-am mai dat decat o singura data in viata mea un animal, si deja simt6 ca as comite o tradare (noroc ca ei nefiind foarte zburdalnici imi dau impresia ca le e indiferent pe-al cui buletin sunt trecuti))
Schimb 2 oscari pe plante. Evident, cel care ii vrea trebuie sa aiba un acvariu suficient de mare. Eu nu am timp de ei, ei nu ma baga in seama iar tata nu vrea sa ingrijeasca Oscari, ci "multi pesti mici colorati". Concluzia a fost ca le trebuie un nou stapan. Cine ii doreste si crede ca e "strong enough" pentru 2 Oscari ma poate suna la 0728 854 286 , Manuela
Salutare!
Am disparut cam mult timp ca magarul in ceata, dar din motive intemeiate: am avut de facut pe mamica cu un pui de strut (care are acum 6 luni si e mai inalt decat mine), m-am casatorit si am avut o gasca puternica de restante in aceasta toamna.
Revenind la subiectul nostru, astronoteii: ai mei sunt in continuare doar 2 ( nu m-am invrednicit sa le cumpar colegi), sunt cat se poate de linistiti, stau tot timpul impreuna dar nu se cearta, nu se pupa (fiind doi in aproape 400 l nici nu prea ar avea de ce sa se certe ) Acest lucru ma cam intristeaza, pentru ca asa cum am povestit cand m-am inscris pe forum, am avut acum cativa ani un oscar pe nume Astrid care deborda de energie si personalitate in orice moment, era un peste ...cu tupeu. Ei bine am sperat ca si acesti doi pestisori sa fie la fel, dar ei se comporta ca niste ..crapi mancaciosi si lenesi, fara nici un zvac sau atitudine teritoriala. Astrid isi pazea acvariul si fata de noi oamenii,cand ne apropiam cu fata de sticla. Asa, in mare, sunt baieti ok, nu mi-au facut probleme cu vreo boala sau ceva de genul asta. Mi se pare ca nu sunt suficient de mari, au vreo 15-17 cm, nu-mi explic de ce, pentru ca asa cum v-am spus, locuiesc in 375 l apa si mancare au primit din destul. Vlad&Raluca, ai vostri, cei mari, cati cm au?
neata ,

cand am pus aceeasi intrebare despre un gibbiceps mi s-a raspuns ca acesta trebuie sa fie cel putin la fel de mare ca si Oscarii, ideal un pic mai mare.
Ceea ce vroiam sa-ti mai scriu este ca maestrul Koala mi-a recomandat sa tin totusi Oscarii singuri. Ce-i drept sfatul cred ca se referea la buna simtire a Oscarilor si nu neaparat a lui Gibbi...
@ Koala......pai pestii mei sunt de la Nelu Vlad, dar nu au decat 12-13 cm, ori daca sunt din ponta din noiembrie inseamna ca au cel putin 7 luni, ceea ce inseamna ca sunt prea mici ptr varsta lor?
Cand i-am cumparat dela d-lui mi-a spus ca au vreo 4 luni, asta intamplandu-se la sfarsitul lui aprilie....
Donez un hamster mascul de vreo max 6 luni.
( l-am cumparat crezand ca este femela, pentru a forma o pereche cu un mascul pe care il aveam deja)
Este bine ingrijit si hranit variat ( seminte, fructe, legume, cascaval), scriu asta ptr ca as vrea sa-l dau numai cuiva care sa se poarte la fel cu el..
@Hans, "salata de Nil" este cu siguranta Pistia, merci. Parca as incerca mai degraba cu ea decat cu cealalta, ma gandesc ca fiind ,mai mica si daca o "oblig" sa stea mai intr-o parte, poate scapa de zvapaiati.
@Kiwi

@Ciprian imi pare rau pentru banii tai , probabil daca stiai cat de anarhisti sunt investeai suma in altceva care sa le placa mai mult demolatorilor...


Stie cineva la ce varsta pestii nu mai stau impreuna datorita comportamentului specific puilor ci datorita faptului ca sunt pereche?
In Obor am vazut niste plantute carora vanzatorul le zicea Salata de Nil, foarte "dragalase", ce parere avetio de astea?
 
Forum Index » Profile for Manuelita » Messages posted by Manuelita
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com