[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Sigur sunt oua de melci Neritina.
Apropos, stii ca pleco ala poate sa creasca destul de mare?
Da, merge.
Sunt bune si granulele alea. Guramii au gura mai mare si probabil de aia pot sa le manance. Incearca se le dai pe undeva pe unde sa nu le gaseasca pestii asa de usor.
Eu am vreo 40 de creveti cu neoni, rasbora harlequin, rasbora mosquito si cory. N-am vazut niciunul dintre pesti sa se repeada la ei. Inoata crevetii prin acvariu pe sub nasul pestilor. Chiar am vazut cazuri cand din 'zbor' nimereau peste vreun peste. Cory ii mai dau la o parte (prieteneste ) cand cauta mancare pe fundul acvariului.
Din toate vietuitoarele pe care le am in acvariu, crevetii sunt cei mai putin speriosi. Cory dispar instant cand vad miscare.
Eu hranesc crevetii cu niste granule speciale pentru creveti de la Tetra. Sunt mai mari si tari si pestii mei nu pot sa le manance. Le las sa cada printre niste plante. In cateva minute se aduna vreo 20-30 de creveti, isi iau cate o granula si se apuca de ciugulit. Crystal Red Cherry sunt mai destepti, isi iau granula si se duc intr-un loc mai acoperit sa nu-i deranjeze careva.
Zi mersi ca nu esti in Bucuresti sa stai in 40 de grade.
Arata fain pietrele.
Am fost si eu pe la munte si am luat niste pietre cu mine, dar ghinion ca sunt calcaroase.
Spor la prasit plantele.
Poti sa citesti mai multe despre ei. Ala din poza e Physa.
Eu zic ca te chinui degeaba. Odata ce au aparut e greu sa scapi de ei. Chiar daca-i prinzi pe moment, sigur mai raman oua pe undeva.
Cresc repede si se inmultesc repede.
Pe de alta parte sunt utili. Consuma alge si detritus.
Si ti-as recomanda un tester de CO2.
Acvariul este mic si ai putine plante care sa consume CO2-ul.
Este posibil sa creasca concentratia de CO2 prea mult si sa devina toxica pentru pesti.
Daca vrei sa-l plantezi repede, ia firul ala de Elodea care pluteste la suprafata, rupe-l in bucati de 4-5 cm, si infinge-le in substrat.
Cand trec de 1/3 din inaltimea acvariului taie-le varfurile, cand trec de 2/3 din inaltime taie-le iara-si varfurile. O sa obtii niste tufe frumusele.
Varfurile taiate poti sa le plantezi iarasi.
Poate casca astronotusu' si a nimerit ala din greseala in gura lui.
Acum daca tot ai facut instalatia de CO2, pune si tu plante ca lumea in acvariu, ca deocamdata nu prea are cine folosi CO2-ul.
Incearca si cu lemn de tei. Zice lumea ca face bule fine.
Din poze par oricum destul de mici bulele. Dar cred ca si acvariul e cam mic si nu apuca sa se dizolve prea mult in apa pana sa ajunga la suprafata.
Incearca sa pui lemnul ala cat mai jos posibil sa ai cat mai mult patiu deasupra sa se dizolve bulele in apa.
Ce fel de lemn folosesti?
Am auzit ca cel de tei ar fi cel mai bun.
Banuiesc ca ai un film bacterian la suprafata acvariului care nu lasa bulele de aer sa se sparga.
Parca vad in poza OUT-ul de la filtru indreptat in jos?
Indreapta-l spre suprafata acvariului, putin oblic. Jetul de apa va ajuta la oxigenarea apei si va sparge si filmul bacterian.
Pune si o poza cu intreg acvariul.
Artur wrote:Ma tura asta se vede ca e apa in acvariu ca sunt valuri la suprafata )


Nah, eu cred ca apa e deasupra. Nu stiu cum naiba sta acolo si nu cade.
Perlarea e buna daca exista, ca ne arata ca fotosinteza plantelor functioneaza bine.

Dar daca nu apare perlarea, nu e neaparat rau.
Se poate ca plantele sa faca fotosinteza cum trebuie, dar vietuitoarele din acvariu sa consume oxigenul produs, sau oxigenul se elimina din apa din cauza schimbului de gaze.
Astfel apa nu mai ajunge sa se suprasatureze cu oxigen sa apara perlarea. Oxigenul produs de plante se dizolva in apa.
Fain.
Ai ramas vreodata blocat prin vreun sant de sa nu mai poti scoate masina?
Este posibil sa fie si din cauza eliminarii oxigenului din apa, nu neaparat a CO2-ului.
Din ce stiu eu perlarea se produce cand apa este suprasaturata cu oxigen.
Marind valurirea de la suprafata s-a marit si schimbul de gaze dintre apa si aer.
Concentratia de oxigen e mai mare in apa fata de aer si se elimina.
Astfel apa nu mai ajunge sa fie suprasaturata cu oxigen si deci plantele nu mai perleaza.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com