[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Pai sunt UPS-uri care sa tina de exemplu 12 ore?
Eu parca stiam ca maxim 2-3 ore ar tine un UPS.
Si sa nu-mi ziceti de vreun UPS de 2.000 - 3.000 lei.
Din ce vad eu zice ca Kuhli mananca resturi ramase de la ceilalti pesti.
Eu as zice sa lasi ceva mancare pe fundul bazinului si o s-o gaseasca ei.
Filtrul de abia il curatasem in weekendul trecut (curat filtrul si furtune cam la 2 luni).
Pana acum pica curentul maxim 10-15 minute, de vreo 2-3 ori pe an.
Au si schimbat anul asta stalpii de curent prin sat.
Nu stiu ce s-o fi intamplat acum, dar jumatate de sat a stat in bezna noaptea trecuta.
Eu am Cory care mananca doar de pe fundul acvariului.
Asa ca hrana pe care o folosesc pentru toti pestii este TetraMin granule.
Rasbora si neonii mananca in timp ce granulele sunt in cadere spre fundul bazinului.
Ce ajunge pe fundul acvariului, se imparte intre Cory si creveti.
La un moment dat incercam sa le dau diferentiat: granule pentru cory si fulgi pentru neoni si rasbora. Dar am vazut ca neonii si rasbora preferau granulele si lasau fulgii.
Ieri dupa furtuna mi-a picat curentul. Cam pe la 18:30.
Pana dimineata, cand am plecat la munca, inca nu se remediase.
Deja s-au strans cam 14 ore de cand e oprit filtrul.
Mi-e frica ca s-a deciclat deja.
Poate o fi fost din cauza unei supradozari.
Eu la 60L parca puneam cam 2ml.
Daca acvariul e si mai mic e destul de greu de nimerit doza. Eventual doar sa iei cu pipeta.
Am avut si eu probleme cu niste alge exact ca in pozele tale.
Am pus Easy Carbo zilnic cam cat ziceau ei in instructiuni, turnat direct in acvariu (nu injectat langa plante).
Incet, incet au disparut (in cateva luni). Si nu am avut probleme cu crevetii.
Acum cei drept intre timp s-a si inmultit in draci Elodeea si e posibil sa fi consumat din nutrientii care inainte erau disponibile pentru alge.
Gabi, Alex ce aparate foto folositi?
Va ies niste poze super faine.
Banuiesc ca niste DSLR-uri. Folositi si obiectiv separat?
Vezi ca poza pe care ai pus-o nu se vede ca-i de pe alt forum.
Incearca sa te uiti la pozele de aici sa vezi care se potriveste cu ce ai tu: https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups
Ala portocaliu e Platy.
Vezi ca mai toate filtrele vin cu un filtru de carbune.
Filtrul asta, scrie si prin manual, trebuie schimbat periodic (la 2-3 saptamani parca). Altfel devine toxic pentru acvariu.
Cel mai bine, daca ai asa ceva, este sa renunti la el si sa-l inlocuiesti cu ceva materiale de filtrare biologica.
Poti sa renunti si la bureti si sa pui in locul lor tot material filtrant biologic.
Citeste mai multe despre filtrarea biologica.
Poti sa folosesti site-ul asta ca sa calculezi cati pesti incap in acvariu: http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php
Cei portocalii probabil ca sunt Molly.
Ancistrusii in timp vor creste destul de mari si la un moment dat va trebui sa renunti la ei.
Nu te baza pe faptul ca acum pestii sunt mici si ca astfel poti sa cumperi mai multi pesti.
Gandeste-te ca la un moment dat vor creste mari, iar atunci acvariu va deveni suprapopulat, si sunt sanse mari sa ajungi sa se decicleze acvariul si sa perzi toti pestii.

Da mai multe detalii despre acvariu: de cand ai acvariul, ce filtrare folosesti, daca este plantat.
Dupa cum a zis si colegul, fiecare betta are personalitatea lui. Poti sa ai noroc de unii care sa fie pasnici si sa nu atace alti pesti, iar altii sa fie foarte agresivi. Cel mai sigur e sa eviti sa-l amesteci cu alti pesti.
Depinde de asemenea si cat de mare este acvariul. Daca acvariul este mic si pestii sunt inghesuiti, este posibil ca betta sa fie cu atat mai mult deranjat de pestii din jur.
Sistemul de iluminare este LED sau cu neoane clasice?
Eu folosesc pentru acvariu apa de put cu o duritate de 30 gH.
Mi-am luat un osmozor si la schimbul de apa combin apa de osmoza cu apa de put.
Duritatea finala ajunge pe la vreo 12 gH.

Dar vreo 3-4 luni am folosit chiar apa de 30 gH si erau ok si pestii si plantele.
Cum ai facut sa perleze crevetele?
Ieri am facut putina curatenie printre melcii comunitari.
Am pus o cana mica din plastic in acvariu cu granule de creveti in ea.
Dupa vreo 2-3 ore, am scos cana (dupa ce am fugarit cu greu crevetii din ea, ca nu se dadeau plecati). Am numarat vreo 40 de melci.
Oricum ma astept sa fi ramas in acvariu inca pe atatia.
Da, merge. Il gasesti daca cauti 'adeziv moss si corali'.
Singura problema pe care o vad eu la adezivul asta, e ca trebuie sa-ti faci mai multe smocuri de moss si sa le lipesti pe fiecare individual.
Cum zicea si Silviu, ai ceva de lucru la lipit.

Cu firul de pescuit e mult mai simplu, il dai de jur imprejur de 4-5 ori si faci un nod. Firul nu se vede ca e transparent. Totusi la inceput o sa se vada din modul in care sta moss-ul cam pe unde sunt firele, dar in cateva saptamani dupa ce creste moss-ul, zici ca-i crescut acolo pe lemn.
Poti sa folosesti un fir de pescuit. Asezi moss-ul pe lemn si infasori lemnul de cateva ori cu firul.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com