[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Mi se pare foarte interesant filmuletul.
Ce as vrea sa aplic din filmul asta ar fi:
- agitarea apei din acvariu inainte s-o tragi din acvariu; ma intreb de ce nu m-am gandit la asta pana acu ; e utila, ca se mai misca mizeria de pe fund s-o tragi mai usor. Mai ales din spatele acvariului unde nu prea pot sa intru cu furtunul.
- razuitul cu cardul la nivelul substratului; am niste depuneri in zona aia care nu se duc nici daca aspir in substrat; cu cardul ar trebui sa se duca.
- tare sita aia pe care o folosea cand completa apa inapoi in acvariu. O sa caut si eu asa ceva.
Nu prea am inteles de ce a scos furtunele de la filtru ca parca nu le-a curatat. Eu evit sa umblu la filtru prea des. Doar il curat la 2 luni. Am un Tetra si am tot auzit povesti cu scurgeri.
Eu as face-o la un schimb de apa.
Arunci jumate din apa din acvariu.
Mai scoti si din restul de apa in vreo 2 galeti si mai lasi apa cam de o palma cat sa nu stea pestii pe uscat. Vezi sa nu ramana pesti blocati printre plante sau prin decor.
Muti acvariul in noua locatie. Adaugi cele 2 galeti pastrate. Completezi cu apa proaspata.
Daca ai mai multe pietre prin el, le-as scoate sa nu cedeze fundul acvariului de la greutate.
Silviu Man wrote:O curat, o tund, si o pun la loc. Simplu.

Ok, nu mai tineam minte toate detaliile. Sper sa fie simplu.
Apropos de radacini, vazusem la un moment dat pe unul care folosise spuma poliuretanica sa simuleze niste radacini si tulpini (vopsite).
Cred ca o sa ai mare bataie de cap sa intretii constructia asta.
Vor fi migaloase tunsorile periodice.
De obicei cand se decicleaza acvariul, se face apa cetoasa/laptoasa.
De aia ma bucur ca e limpede.
O sa fac un schimb de apa suplimentar saptamana asta.
Iar daca rezultatele testelor ies naspa, trec la schimburi zilnice.
In mare arata oarecum cu poza. Imbracate in radacini si cu ceva verdeata pe ele, ai sanse sa iasa ceva fain.
O sa tot fac teste zilnice in urmatoarele 3-4 zile. Daca vad ca incep sa creasca, ma apuc de schimburile de apa.
Sunt curios sa vad cum o sa arate cu radacinile.
O sa ai ceva de migalit la ele.
Am facut teste de amoniac si nitriti si toate sunt in zona verde: amoniac < 0.05, nitriti < 0.025.
Iar apa este cristal.
As zice ca nu s-a deciclat filtrul.
Daca reusesti sa montezi OUT-ul de la filtru astfel incat jetul de apa sa valureasca suprafata apei din acvariu, atunci nu mai ai nevoie de pompa de aer.
Valurirea apei ajuta la schimbul de gaze dintre apa si aer si astfel se oxigeneaza apa.
Eu ma gandeam sa puna stratul cat mai subtire ca sa sa-i mai ramana ceva din inaltimea acvariului. De exemplu 7 cm sunt cam un sfert din inaltime.
Daca pune plantele doar in spate, in fata poate sa-l lase foarte subtire, iar in spate sa-l limiteze la minim cat sa fie sustinute plantele.
Legat de substrat, eu nu m-as complica cu 2 straturi.
As lua: fie un substrat nutritiv care nu mai trebuie acoperit cu altceva, fie pietris/nisip + bile/betisoare fertilizante.
As pleca de la o grosime foarte mica in fata (0.5 - 1 cm?) pana la vreo 2-3 cm in spate. Si as pune plante doar in spate.

Ca si plante as cauta plante 'easy' care in mod normal sunt folosite in zona de mijloc in acvarii.
Cory sunt si ei pesti de card.
Daca vor fi in numar mic, vor sta in mare parte din timp ascunsi. O sa-i vezi doar cand le dai de mancare.
Daca ar fi sa ma iau dupa experiment ar insemna sa schimb 75% din apa din acvariu.
Mesajele text de la final sunt foarte utile si adevarate.
Dar conzluziile respective nu se bazeaza pe experimentul in sine.
E posibil sa fie finrot.
Uita-te la pozele de aici si vezi daca seamana: https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups
Poti sa pui si o poza?
Mda, nu stiu ce sa zic.
Testul asta cu coloranti nu mi se pare relevant.
E mai mult o chestie de perceptie vizuala, care nu prea are legatura cu modificarile (chimice/fizice) pe care le sufera apa.
Dar asta e doar parerea mea.
Pai ce vrei sa faci cu atatia melci?
Acu vreo luna am aruncat vreo 40 de bucati de Physa. Iar acu vreo saptamana inca vreo 20.
Daca vrei te anunt la urmatoarea curatenie, dar va fi mai peste vreo luna-doua.
Debitul filtrului e la maxim si a si fost curatat de curand.
O sa schimb apa la fiecare 2 zile, incepand de maine.
Si hrana mai cu economie.
Pe creveti o sa-i cam sar la mancare, ca granulele lor stau mai mult timp pana sunt consumate.
Se descurca ei cu ciugulitul plantelor sau cu ciugulitul resturilor.
In total curentul a fost oprit in jur de vreo 22 ore.
Am pus in acvariu un flacon de filter starter. N-am mai desfacut filtru sa pun bacteriile direct in filtru, l-am turnat in acvariu. Dar isi gasesc bacteriile drumul.
Mi-am luat si teste de amoniac si nitriti.
Am facut deocamdata un test de amoniac. Deocamdata e undeva intre 0,1 si 0,2.
Hai ca am cautat putin despre capacitatea unui UPS.
Daca am inteles bine, daca as lua unul de 1800W, si as pune in el doar filtrul de 6W, teoretic ar putea sa functioneze pe UPS timp de vreo 300 ore?
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com