[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opaliu
Forum Index » Profile for opaliu » Messages posted by opaliu
Message
Daca nu se dau as vrea si eu.Multumesc.
S-au donat.Multumesc!
M-am umplut de zambile de apa,asa ca o sa donez dintre ele.Cine doreste astept mesaj pe P.M.Multumesc!
S-au donat.Multumesc!
M-am umplut de zambile de apa ,deci vreau sa donez din ele.Daca se poate la schimb guppy sau pomaceea e ok,daca nu nimic.Predare personala in sect 1 ,Bucurestii Noi.Astept contact P.M.
Donez citeva plante de Zambila de apa.Daca se poate la schimb Pomaceea sau vivipari ar fi bine,daca nu,nimic.Astept mesaj pe P.M.Multumesc!
Daca boala e de la schimbul de apa de ce in acelasi acvariu mi-au murit de aceesi boala niste guppii si un moly?multumesc!

Temp.25grade iar apa o schimb 30% o data pe sapt.Cred ca boala am luat-o de la pet shop printr-un molly la care am vazut prima data boala si care se parea ca se vindeca ,dar a fost doar parerea.El a murit,au mai murit si doi guppy iar dupa am crezut ca am scapat de ea,dar a reaparut la puii de xipho.As vrea foarte mult sa scap de ea.Multumesc!
Acvariul este de 63l brut si este plin cu vreo 30-35 pui de xipho pe care ii tin sa mai creasca, ei avind intre 2-3cm.Dintre ei 3-4 cred ca sunt bolnavi deoarece sunt slabi iar acum o saptamina am avut si un deces.As vrea sa-i tratez deoarece nu vreau ca sa imi moara.Multumesc mult!
Pestii mei dezvolta o boala despre care nu stiu nimic.Slabesc foarte mult pina ajung cu burta 'lipita',si pina la urma mor.Pe corp nu au nici un semn,decit slabesc.Ce boala ar putea fi si cu ce as putea-o trata.Sa incerc cu Baktopur?O fi contagioasa?Multumesc mult!
V-am dat p.m. Multumesc!
Va dau eu melci ca am o gramada,dar trebuie sa veniti sa ii luati.Eu stau in Bucurestii Noi.
Pestii mei xipho au ceva alb la gura.Ce boala poate fi si cu ce o pot trata?Multumesc!
Mai am o intrebare:am o femela beta si de citeva zile are burta un pic umflata,o fi bolnava?(nu am imperechiat-o niciodata)Multumesc!
In rest nu e nimic suspect?Multumesc pt informatie.
Va salut.Azi mi-a murit o femela xipho de aprox. 10 cm.Nu avea nici un senm pe corp dar burta foarte mare.Din curiozitate dupa ce a murit m-am uitat ce avea in burta.Burta era plina cu pui care in 2-3 zile trebuiau sa se nasca(dupa marime),mai avea o punga cu singe(parca ar fi avut hemoragie,destul de mult) si mai avea ceva alb,cred ca grasime(nu era puroi).Singurul simtom de boala era singele din abdomen.Ce boala ar putea fi si daca o fi contagioasa?Mai am inca 3 surori ale pestoaicei si nu vreau sa-mi moara si ele.Sa dezinfectez apa din acvariu cu ceva?multumesc!
Va salut.Am un acvariu de 95l brut si vreau sa cumpar un filtru extern.Ce sa aleg?Un filtru cu volum mai mare sau unul cu volum mai mic dar cu debit mai mare?multumesc!
Acvariul e destul de plantat(o sa fac curat prin el sa mai scot din plante si sa mai bag plante noi)Faza e ca apa se tulbura imediat cum bag profito si ferro.Multumesc!
Va salut!Am un acvariu de 95l brut fertilizat cu:profito,ferro,fosfo de la easy life si npk pro scape de la jbl,mai adaug si easycarbo.Problema e ca atunci cind pun profito si ferro se albeste apa 4-5 zile.Fertilizez o data pe saptamina ,numai easy carbo in fiecare zi.Ce sa fac sa scap albirea apei?Multumesc!
Si eu le dau de la Tetra.Miltumesc
Am doua acvarii si am in ele vivipari,cory,scalari .tetra si ancistrusi.
 
Forum Index » Profile for opaliu » Messages posted by opaliu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com