[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opaliu
Forum Index » Profile for opaliu » Messages posted by opaliu
Message
Da, am plante,dar bag aer mai mult de frica sa nu mi se sufoce pestii.cit aer sa bag?Multumesc.
Am si eu trei intrebari:
1)Are vreo influenta negativa daca bag in acvariu prea mult aer?
2)Pot algele din apa sa-mi omoare pestii?
3)Cum sa dozez jbl npk macroelements intr-un acvariu fara aditie de co2,destul de plantat,destul de populat(un pic cam mult)si iluminat cu 1w/l?(cei de la pet shop mi-au spus sa-i bag 5ml/saptamina la 100l).
Multumesc!















Imi afecteaza pestii?
Apa din acvariul meu a capatat o culoare galben-verzuie si se vede cam greu prin ea.Ce sa fac?Sa fac schimburi de apa si cit?Imi poate afecta viata pestilor?Multumesc.
Este bine sa folosesc filtrul uv(unul mic de la aquael pt pompele fan) si daca da ,cite ore?Mai am o intrebare:cum sa oxigenez apa intr-un mod eficient fara sa folosesc pompa de aer,care este zgomotoasa,eu avind in acvariu pompe interne?multumesc!
Pestisorii mei molly si xipho au ceva alb la gura ,unii si la ochi iar unul singur si la o aripioara.Ce boala ar putea fi si cu ce se trateaza?Multumesc.
Cum sa dozez Easy life profito si npk macroelements la un acvariu de 95l brut?multumesc.
Acvariul este de 95l brut, iluminare neoane 3*30w,micro Easy-life profito,macro Npk macroelements.Daca ii pun fosfati o sa-mi dispara algele?ce produs mi-ati recomanda?

Schiburi de apa saptaminale 30l.Multumesc.
Cum se dozeaza fertilizantul npk macroelements?Zilnic sau saptaminal?multumesc.
Pe geamul acvariului mi-au aparut alge verzi sub forma de grupuri de puncte verzi.Ce sa fac?Sa folosesc Algin de la tropical?Multumesc.
Ce sa cumpar?aquael minikani 80 sau aquael multikani 800 pt un acvariu de 75l net?Multumesc.
Am inteles ce sa iau micro,dar pt. macro ce sa iau bun,ieftin si sa fie complet(sa aiba toti macronutrientii necesari)?multumesc.
Multumesc!
E de 95l brut.
Ce parere aveti de pps-pro si trace mix in afara de faptul ca sunt mai ieftine?Fac treaba buna,sau sa incerc altceva?multumesc.
Eu am si niste Easy life -multicultura ,o fi bun pt pestii mei?Multumesc.
Salut.Doua dintre femelele xipho au ceva pe piele parca ar fi prafuite.Ce boala ar putea fi si cu ce se trateaza?multumesc!
As dori sa ma ajutati cu o intrebare.La cit timp fata o femela black molly?Multumesc.
Sa inteleg ca butelia trebuie golita si reincarcata cu co2,iar co2-ul care il am in ea acum nu il pot folosit?
Peze:
 
Forum Index » Profile for opaliu » Messages posted by opaliu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com