[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opaliu
Forum Index » Profile for opaliu » Messages posted by opaliu
Message
Pestii sunt vivipari.Multumesc!
Am citit undeva ca pestii pot fi hraniti cu inima de vaca.Cum trebuie ptegatita?Trebuie data prin masina de tocat?Multumesc!
Am un acvariu de 15l,iar in el am puisori guppi de o luna si jumatate si o femela guppy.Un puisor avea un punct alb pe aripioare si a murit.Ce sa fac?Sa pun o lingura de sare?Nu imi afecteaza puisorii?Multumesc!
O femela xipho se transforma in mascul,masculul pe care il am e fugarit de ea,iar celelalte femele vrea sa le fecundeze.Se poate sa fecundeze femela"mascul "celelalte femele si sa faca pui?Ce sa fac cu masculul sa il mut in alt acvariu sau sa mut femela "mascul"?Multumesc!
Eu le dau tetramin,si guppy iar de ou am intrebat si de pureci ca sa diversific masa.
Le mai dau si tetramin si tetramin guppy,dar ma gindeam la pureci ca desert din cind in cind.
E indicat sa hranesc pestii cu pureci de balta uscati?Pot lua o boala?Multumesc!
I-mi puteti spune toate speciile de pesti de acvariu vivipari?multumesc.l
Mai e valabil?As vrea pestii pt acvariul psiholoagei mele pt care spitalul nu a mai avut bani sa-l populeze(e un acvariu mare,dar nu stiu de cit).multumesc!
Am lipsit de acasa cateva zile, iar cind am venit fata mea guppy are coada franjurata(parca ar fi mincata de ceva)iar pe innotatoare are citeva puncte albe.Cu ce o pot trata ca sa nu o pierd?Multumesc!
Am testat temperatura apei iar cind incalzitorul era setat pe 21gr apa avea 24gr si de aceea pestii se simteau rau.
Nu am inteles,la volumul acvariului de 30 l cita sare sa pun? Nu imi afecteaza cory si puii de guppy?
S-ar putea fi fin rot,care am inteles ca se poate trata cu sare?Nu o sa-mi afecteze cory?care ar fi cantitatea de sare pt un litru?Multumesc!
Pestii mei xipho tin codita stransa iar varful cozii este albicios si stau mai mult pe fundul acvariului.Ce boala ar putea fi si cum o pot vindeca?De la un timp le-am pus un neon si cand il aprind toti pestii se ascund.Neonul este un bec economic de 75 w(sunt la inceput si altceva nu am avut).Multumesc.
Am pus incalzitorul la 24gr. si pestii s-au refugiat prin colturile acvariului iar cory era sa moara.Sa pun incalzitorul pe 21-22gr.?Multumesc!
Am in acvariul meu guppy,xipho,moly si cory;la cite grade ar trebui sa fie apa avand in vedere ca mi-a murit de fine root(avea la coada si la aripioare ceva)?
Singurul meu baiat guppy a murit ,nu l-am observat ca era bolnav, avea varful cozii si aripile inotatoare franjurate,parca erau mancate de ceva.Ce boala poate fi?O pot lua si femelele sau si ceilalti pesti?Ce sa fac? Baiatul l-am luat de la un pet shop iar fetele de la altul. Trebuie sa tratez apa cu ceva? Multumesc!
Melcii au ajuns la mine.Sunt foarte frumosi.Multumesc!
Multumesc!
Ce as putea sa fac ca sa scap de apa verde?Exista in comert vreo solutie de omorat algele?
 
Forum Index » Profile for opaliu » Messages posted by opaliu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com