[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cristi
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Message
Fa rost de un microscop,poate sa fie si din ala de "jucarie" nu trebuie nu stiu ce profi.Doar dupa ce identifici cu ce ai de-a face, poti sti ce masuri sa iei. Sunt o gramada de imagini/filmulete care sa te ajute sa stabilesti daca ai intr-adevar dinoflagelate. Sper sa nu...Oricum,nitratul ala la 0 nu te ajuta,dar mai vb. dupa ce faci treaba cu microscopul.
Pune te rog o poza daca poti,sa vad exact cum arata,ce culoare are. Nu de alta,dar am avut ciano de se uita urat la mine,si s-a dus cu pastilutele magice. Problema e ca a ramas altceva,ceva imun la pastile. Sper sa nu fie cazul si la tine.
Cat de repede apare dupa ce aspiri? Noaptea dispare/se reduce si ziua reapare?
Vii incoace,bem o horinca si poti pleca cu ele.
Sa nu uiti lampa.
Poftim update :
Bazinul a fost neglijat o lunga perioada de timp (nu stiu cand am facut ultimul schimb de apa) si va mai fi in continuare.Este pe ultimul loc in ordinea prioritatilor de acum. Nu am timp sa ma ocup de el deloc. Am perioade cand nu intru cu zilele in camera tehnica,sotia mai da drumul la osmoza ca sa nu se arda pompa ca merge in gol . Skimerul,ultima data cand l-am curatat,scotea spuma printr-un mic orificiu,mizeria il gatuise Asa ca in conditiile astea,am avut de la ciano,la gha si acum are doua specii de dinoflagelate in el: ostreopsis ovata si prorocentrum lima.Daca isi revine singur bine,daca nu,D-zeu cu mila.
Hiposalinitate.
Asta e,da. Nu te mai uiti la display in cazul asta. Eu nu as avea rabdare sa il tunez in halul asta.
CatalinBarbu wrote:
Am niste nebunii in cap, sa fac usile de la sump din sticla sa se vada tot...robineti si fitingaraie albe...tevi rosii...pe model american


Stiu ce zici. Nu mai gasesc poza dar era unul pe reef2reef ce isi facuse partea de sump de zici ca era nava spatiala...tot asa cu tevi rosii,robineti albi,ecrane de controllere,incadrari cu leduri...
Stabilitatea...cel mai important lucru. Coralii se adapteaza conditiilor,doar ca se adapteaza lent,de aceea schimbarile trebuie facute treptat.Mergand pe aceeasi linie "lenta",cand ai o problema cu ei,cauza nu e neaparat recenta (2-3 zile),poate fi si la 2 saptamani in urma.
In momentul in care ai nitratii si fosfatii mici,nr. zoox. din tesutul coralilor scade,tesutul se subtiaza ca sa zic asa,si riscul de "a-i arde" e mai mare cand ai un KH ridicat. Cand am avut sistemul zeovit,in momentul in care am avut jos "nutrientii" si am ajuns cu kh-ul la 8-8.5,au aparut problemele de tesut(tu nu ai zeovit,dar tot acolo esti in ceea ce priveste no3 si po4). Daca te uiti la parametrii lui Joshi,o sa vezi ca la kh-ul ala,are nitrat si fosfat mult.
La un nitrat si fosfat ca al tau,kh-ul de 7 e bun. Daca vrei sa il cresti totusi,nu urca mai mult de 7,5.
zamolxes wrote:in afara de 2 care oricum nu incomodeaza restul sunt extrem de bine lipiti/crescuti pe bolovani pe care nu am cum sa ii scot.

De asta am scris,apreciam densitatea de corali pe care o ai acolo.
Ia trage-le niste poze frumoase,sa-i vedem in toata splendoarea lor.
Vezi ca-ti dau pe-afara coralii.
Nu te stresa cu gsp-ul...da-i pace. La fel cu ph-ul.
Eu as zice sa nu risti nimic,protectie cat se poate. Daca intri in contact cu palitoxina,astia de la noi de prin spitale nu au habar ce e si ce trebuie sa faca.
Spor Silviu !!
Ai grija cat bagi,daca bagi carbonat de sodiu. Ridica el KH-ul dar ridica si Ph-ul,brusc,asa ca atentie.
Batman,ti-ai oprit mintea la vreo lampa pt. refugiu?
dan.pavelescu wrote:No, "ca cam asa" m-am gandit sa reconfigurez/impart sumpul.Pareri? (n-am uitat de filtrarea mecanica, n-o doresc pur si simplu, functionam bio)

Aia imi parea si mie a fi...
 
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com