[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cristi
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Message
De acord cu Sebi,Purple plus iti da o nuanta pronuntata de rosu(noua ni s-a parut total dezagreabila).Aquablue special si Coral plus sunt excelente pentru crestere,in special ultimul dupa parerea mea.Dupa cum spune si Gabriel,trebuie sa testezi sa vezi ce combinatie iti place(tie dar si coralilor ) si eu as pune musai un Coral plus.

LE Acum am vazut ce latime de bazin ai.Eu la latimea actuala de 40cm am 6x39W.Cu 6 neoane faci mai usor combinatiile.
E frumos plate-ul,Sebi.Vad ca incepe sa creasca Digitata isi revine usor,usor si ea.Ai salvat-o.
Sebastian Costin wrote:Sa fie intr-un ceas bun!


Multam',sper sa iasa bine toata treaba.

Sabastian Costin wrote:Abia astept sa vad putina profunzime la tine


A gandirii?A acvariului?Sau si si?
Am inceput constructia sistemului.
Merci de urari,Gabi.
O sa scriu si dincolo.
Baieti,azi am dat unda verde inceperii constructiei sistemului.Keep your fingers crossed !

LE Oboseala isi spune cuvantu'.Am postat aici in loc de topicul Proiect ,poate se poate muta.Multumesc.
Mi se pare ca are o acoperire destul de buna,tinand cont de diferenta de lungime dintre ea si bazin si de amplasarea modulelor.Cel putin asta imi lasa impresia prima poza.
Cred ca ar iesi un acvariu chiar fain cu piatra asta vulcanica de acolo.Pietrele sunt negre,aici in prelucrare nu se vede prea bine.Ai mana buna la aranjat "gradini".
Vreau sa trec pe aditia de Korallenzucht Potassium Iodide Fluoride,sa vad daca reusesc sa intensific culoarea albastra,am o acropora si doua montipore(o digitata si un plate).Din ce am citit pe-afara,parerile sunt ca de obicei 50/50.A folosit cineva la noi produsul respectiv?
Elegance-ul meu se inmulteste intr-adevar .Dupa ce s-au stins luminile si s-a inchis,am zis sa vad totusi ce se intampla cu el.Am bagat mana fain frumos in acvariu si...surpriza,acolo unde tesutul este peste marginea scheletului, se simte o noua formatiune osoasa care nu era pana acum.E mica ce-i drept,dar e acolo.Este o formatiune distincta de restul scheletului.Poate imi imprumuta Sebi aparatul foto sa-i pot face o poza dupa ce se inchide si e vizibila.Ce zici,mestere?De acord?
Incercam,poate facem cumva rost de ei.

LE Poate il convingem si pe Sebi sa-si ia,pana acum a fost destul de reticent cand aduceam vorba de ei , cu toate ca incercam din rasputeri sa-i "implementez" imaginea unui bazin SPS cu niste carduri unduitoare de pestiuci din astia.
YDarius wrote:Dragos de ce nu mai merge camera ?


Da,si eu am incercat de cateva ori si nu merge.
Sunt superbi,Gabi.Cand ii vezi cum inoata printre SPS-uri in banc compact...o splendoare.Am vazut in Ungaria odata asa ceva dar pe vremea aia aveam in cap doar tang,butterfly,angels...etc.Acvariile cu pesti de card imi dau o senzatie pregnanta de recif adevarat,cel putin mie.Doar ca nu stiu de unde naiba sa fac rost de ei.Nu stiu daca aduce cineva de la noi.Poate gasim totusi,mai stii?
Stie cineva de unde as putea face rost de niste Apogon leptacanthus(Ghost cardinal) sau Apogon parvulus(Red spot cardinal)?
Astia sunt: image

image

Vreau sa-mi vand "salaii" actuali si sa-i pun pe astia din poze sa "shoaleze" printre corali
Salut Dragos,eu as fi interesat.Ce capacitate au?Imi faci un calcul exact daca te rog?
Multam'.
Pai asa ma si gandeam,sa facem schimb de fraguri de GSP.Vad ca tu iti doresti GSP verde si eu nu am albastru .Sper ca nu te-ai gandit ca vreau toata piatra .O bucatica e destul, ca se intinde el relativ rapid.Al meu e cat o palma si am avut la inceput un frag de 1,5cmx1,5cm.OK,daca vei dori,da-mi un PM si ne descurcam noi.Zoasii respectivi poti sa-i hranesti cu ceva zemuri,adaugate in masa apei.Nu mult,doar cat sa prinda oleaca de putere.Colonia mea(si ceilalti de altfel) a prins aripi de cand o hranesc.Le dau Salifert Coral Food si Coralline Aminoacids,o data pe saptamana.Dozez ambele sub cantitatea recomandata de producator, dar rezultatele se vad din ce-mi dau eu seama.
Zoasii vad ca sunt deschisi bine,cel putin in prima fotografie.Polipii nu vor creste in diametru(sunt si astia de mai multe feluri si marimi),dar se vor intinde pe piatra.Cu GSP-ul poate facem un schimb.Vezi ce varietate de GSP am eu si daca-ti place,ne auzim.
Ai un acvariu foarte curat
Servus Gabi.Am vorbit cu Sebi si vom face primul compartiment cat de lat putem(va fi undeva la 25x50,cred),iar distanta dintre peretii despartitori la fel,cat de lata se poate astfel incat sa ne mai incapa lejer si restu' de componente.Perlon va fi intre primul si al doilea perete despartitor.
Merci.
Compartimentul 1 va ramane la fel cum e in schita.Despartitoarele dintre comp. 1 si 2 vor fi dispuse la distanta mai mare unul de altul,intre va fi perlon,compartimentul reactoarelor va fi micsorat.
Multam' baieti de idei.M-am hotarat.O sa fac pana la urma o camera mica de decantare in care va fi si ciorapu' respectiv.In felul asta sper sa am cat mai putin detritus in restul sump-ului,mai ales ca voi avea Matrix-ul in a doua camera si vreau sa evit cat mai mult colmatarea lui.
 
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com