[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cristi
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Message
Frumos bazinul,cu "pompitele" astea o sa fii pe val forever
Doua pompe Hydor Koralia 2800l/h.
Pret: 350RON,pentru ambele.
Pestisorii i-am luat din Ungaria,acum o vreme.Sunt o specie de apa sarata(asa zicea baiatu' asta din Debrecen,cu toate ca seamana izbitor cu puietul de crap ).Voi mai avea drumuri pe acolo.Daca vrei,iti iau si-ti trimit,dar sa stii ca merge bine si doar cu scoici si creveti din Real .
Ca si combinatie de neoane,am asa :

Blue plus
Coral plus
Blue plus
Aquablue special
Blue plus
Actinic
pc.ciprian wrote:Nenea Cristi cumva anemona mea cu origini nordice e sora cu frumusetea de apare in pozele tale?


Da.Din cea "originala" am avut 6 bucati pana acum

daca da zi`mi si mie ce ii dai de mancare ca a mea nu isi umfla tentaculele mai deloc


Ii dau creveti,scoici sau pestisori congelati,o data pe saptamana.Sa stii ca a mea a stat asa,fara sa-si umfle tentaculele pana in momentul cand am schimbat iluminarea.Avusesem inainte doua halide de 70W si un T8 de 30W cu reflector.Au mers toti fara probleme sub astea.Am trecut la ATI-ul actual de 6x39 si s-a umflat asta instant,in momentul in care am aprins lampa si de atunci e tot asa.
Sebi,cunosti "Povestea acan-ului",nu? Daca ala si-a revenit....asta nu vad de ce nu ar face la fel.Spor!!
Merci de urare,Gelu.Am sa-i mai fac un ultim set de poze inainte sa-l desfac,pentru a-l putea face pe celalalt.Poate reusim impreuna cu Sebi,sa-i facem niste poze din aproximativ aceleasi unghiuri ca si celelalte,sa-i vedem evolutia.Imi pare rau ca nu am facut un time-lapse,dar la urmatorul sigur fac.
Da,acum am vazut ce ai scris.Scuze.
Nu va las eu,pai se poate?
Pana aduce Cosmin transportul,poate capituleaza jeneralu',daca nu si nu,ii iau,ii bag frumos in bazin,chit ca dorm 1 saptamana pe pres.Dar nu e o problema,e cald afara acum.

Glumesc,asa jeneral cum am eu sa tot aiba si altii.

Ok,vorbim cu Cosmin si ii spunem.
A vorbit Sebi cu Cosmin si zicea ca va intreba daca exportatorul are disponibila acum specia asta.Daca are,aduce.Ii va carantina el.Doar sa spuneti cate buc. ati vrea sa-i putem transmite in cazul in care va gasi.Dragos,am inteles ca tu ai vrea 10.Si Gabi am inteles ca e interesat.
Eu momentan sunt in stadiul de tratative(soldate cu esec pana in momentul asta)cu jeneralu' meu,sa vedem daca primesc acceptul de a tine "urateniile" astea in viitorul bazin.
Sebastian Costin wrote:You are so beautiful ....

image



"To me
Can't you see

You're everything I hope for
You're everything I need"
Servus Gelu,ma bucur ca e totul in regula.Fain bazinasu' tau.
Cu placere.Sa-ti creasca mare.
Eu am folosit Loctite SuperGlue Gel.Scoteam o bucatica de piatra,puneam o picatura de gel pe ea,fragul deasupra si gata.Am incercat sa lipesc sub apa cu el dar nu prea am avut succes.Poate nu faceam eu ceva bine,dar nu a mers.Astia moi eu nu i-am lipit,i-am pus frumos pe piatra,intr-ul loc mai ferit de curent(intr-o gaura din piatra de exemplu) si s-au lipit singuri dupa un timp.
Excelenta.Ce culori superbe
Vand Sinularia,patru tulpini unite intr-un picior comun,inaltime aprox. 20-25cm.Perfecta stare de sanatate,nu necesita hranire.
Atasez si niste poze,mai vechi ce-i drept,dar pentru cine este interesat pot face altele recente.Pret:200 RON
image
image
ALT_valy wrote:Ce noroc au dom`ne unii !!!!!


Nu e vorba de noroc
Vorbisem cu Gelu cu o saptamana inainte pentru BSP si zoasi,dar sunt sigur ca-ti va trimite cand vor mai creste,e om de cuvant de asta pot sa te asigur.
Gelu,merci de BSP si zoasi.
Ce faina s-a facut Euphyllia !
Macroalgele sunt interesante.Nu vei avea probleme cu ea,dar daca nu o mai vrei,o scoti(se scoate foarte usor) si mi-o trimiti mie pentru "salai".Se dau in vant dupa ele.
Prima dragoste nu se uita...am dreptate,tovarashu'?
Da,asa e cu SPS-urile,merg bine,cresc si la un moment dat mor fara cel mai mic semn ca ceva nu ar fi in regula.Am avut o acropora verde la un moment dat,care s-a dus in 2 ore si exact ca si la tine,fara nimic modificat in chimia apei.Pur si simplu vedeam cum se desprinde tesutul.Foarte ciudat a fost fenomenul.Am ramas socat de cat de repede pot muri.

Superb Moorish-ul.
 
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com