[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cristi
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Message
O juma' de cub de artemie. Da-le hrana,nu-i tine flamanzi. In natura mananca non-stop. Tot timpul ciugulesc.
Asa sa te gandesti, ca la ultimii pesti care mi-au mai ramas,le dadeam 4 cuburi de mysis pe zi. 3 anthias si 3 chromisi.

L.E. Pai baga si aici un crevete,niste nassariusi...
Le dai prea putina mancare.
Si eu sunt curios daca le-a folosit careva,in special ultimele doua.
Skimmer ATI Powercone 250is,in perfecta stare - 2000 lei. Mare,puternic,foarte performant.Pompa de 40W.

3 reactoare pentru siporax/matrix/etc. Incap aprox. 5 litri de material filtrant in fiecare. Le-am folosit in linie,cu o pompa reglabila - 250 lei bucata sau 700 toate trei.
Reactoarele nu se vand cu materialul filtrant din ele.

Pompa RW15,perfecta stare de functionare - 300 lei.

Refractometru D&D H2Ocean cu ATC - 180 lei
TDS metru - 80 lei
Poti sa setezi procentul de dimare si in Acclimation. Incepe cu 50% si urca treptat daca vrei si daca e cazul.
dan.pavelescu wrote:Incep sa ma conving ca am probleme la cap. Nu stiu ce am vazut eu aseara, dar e lumina suficienta.

Pentru Cristi: lampile merg la rece, doar "spoturile" cu leduri sunt caldute

E lumina destula,nu-ti face probleme. Dupa ce le scoti de pe Acclimation,vor baga puternic. Programul ala de ti l-am trimis, poti sa il faci si mai intens daca vrei dar eu zic ca nu e cazul,poti creste sps pe substrat.
Sa le stapanesti sanatos,maestre,cu tot cu selector si cu pini.
Daca o curata melcii nu sunt dino pentru ca altfel i-ai gasi morti. Sunt toxice pentru ei.
Da,ceva ieftin,nu ai nevoie de nu stiu ce performanta,pentru ca se identifica rapid. Le faci niste poze sau un filmulet,il postezi pe thread-ul respectiv si te ajuta baietii de acolo si la identificare si la metodele pe care le poti aplica...au experienta .
Gelu,pune mana pe un microscop ca sa vezi exact cu ce te confrunti si sa stii daca e ciano sau sunt dinoflagelate. Pana nu faci asta, nu o sa stii ce ai exact de facut.
Dinoflagelatele pot coabita foarte bine cu ciano.


Fa rost de microscop.
Eu iti doresc succes. Sper sa scapi de ele,sincer.
Chestia maro sunt dinoflagelate,si adora schimburile de apa,etc.
Citeste aici putin:http://www.reef2reef.com/threads/dinoflagellates-–-are-you-tired-of-battling-altogether.293318/page-62
La ora actuala e thread-ul cu cele mai complete metode de control a mizeriilor astora (ca eradicare nu pot sa ii zic). Ma rog,nu la toata lumea functioneaza,dar mai stii...poate tu ai noroc.
Salut.
Am intr-adevar nisip,dar trebuie sa mentionez ca am avut o problema masiva cu dinoflagelatele in bazin,asa ca nisipul trebuie sterilizat. Nu vreau sa provoc nimanui probleme,asa ca cel care il cumpara trebuie sa stie lucrul asta.
Reactoarele nu se vand cu materialul filtrant din ele.
Refractometru D&D H2Ocean cu ATC - 180 lei
TDS metru - 80 lei
Skimmer ATI Powercone 250is,in perfecta stare - 2000 lei. Mare,puternic,foarte performant.Pompa de 40W.

3 reactoare pentru siporax/matrix/etc. Incap aprox. 5 litri de material filtrant in fiecare. Le-am folosit in linie cu o pompa reglabila - 250 lei bucata sau 700 toate trei.

Pompa Vortech MP40wes,modelul vechi,folosita,merge fara probleme,nu pica din program sau din conectare. - 600 lei

Pompa RW15,perfecta stare de functionare - 370 lei.
CatalinBarbu wrote:Aoleu...asa tare te-ai suparat?

Nu m-am suparat,sunt doar sictirit in plm dupa 1 an si ceva. De la inceput am avut doar probleme. Ultima data m-am pricopsit cu dinoflagelatele astea nasoale,invazie. Si cand zic invazie erau inclusiv pe sticla,tevi,etc. Melci morti masiv,pesti agitati,apa putea cu tot cu carbon inauntru.Pe langa asta,in timpul invaziei,bou fiind si umbland cu mana ranita in bazin,m-a luat asa cu ameteli,greata si dureri de cap,senzatia ca nu am aer, de am ajuns la urgenta sa imi faca aia perfuzii si sa imi dea nu stiu ce cocktail de medicamente cu ceva cortizon parca,sau asa ceva nu stiu exact, sa imi revin. Ei,dupa aventura asta,am zis hai sa mai incerc o ultima data (incercasem cu de toate,inclusiv cu chimicale...un cacat,solutie temporara) si am incercat "mai pe natural". Am mers cu nitrat si fosfat crescut o perioada,am tinut asa,au dat in spate pana au disparut si bazinul era cristal. Ei dupa o perioada,au reaparut din senin,cu ciano,bryopsis si gha deodata. Am incercat tot ce am stiut si invatat in astia 8 ani de marine,nimic. Moment in care am zis ca totusi ajunge,sa mai trecem si la altceva. Asta e toata povestea.

P.S. Era un tip,american cu o experienta de vreo 30 ani,care zicea "these are pure evil". Omul avea dreptate. Cine nu s-a confruntat cu o invazie invazie de genul nu stie cum e.


by koala: Se inchide, la cerere... orice sut in cur e un pas inainte. Plm, firu' vietii.
dan.pavelescu wrote:Omule.. plm. Imi pare rau de necazurile tale, as fi vrut sa te pot ajuta cumva..

Poate cand o fi cu ganganiile alea de care mi-ai zis la telefon, ne sfatuim impreuna sa facem ceva frumos, nu doar piatra seaca.

Yeap,o sa te stresez un pic.
Se poate inchide.Punct.
Sunt rotunde sau ovale,au un flagel cu ajutorul caruia se deplaseaza, se misca haotic sau se rotesc,depinde ce specie ai. Cel putin la marine,cam astea sunt. Eu am avut Prorocentrum Lima si Ostreopsis ovata. Uite aici: https://www.reef2reef.com/threads/dinoflagellates-–-are-you-tired-of-battling-altogether.293318/
E thread-ul care m-a ajutat sa scap de cacaturile astea(sper,ca am ajuns la capatul nervilor).Nu stiu daca la apa dulce merge tehnica asta.In thread-ul asta se explica cu lux de amanunte totul.Eu am mers pe varianta cu nitrat si fosfat crescut.
 
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com