[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cristi
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Message
Multumesc mult de raspuns Gabi.Cred ca oi adopta solutia nr.2,fara perlon sau bioballs.Cu aspiratu' asta e,se pare ca nu avem cum scapa de el.Sa vad,ma mai consult si cu CEO-ul DIY Aquarium Institute-ului de aici de la mine ,sa vedem cum am putea scapa de munca de intretinere in plus.
@Gabriel: de acolo m-am inspirat si eu cu bypass-ul asta.Imi place cum lucreaza domnu' respectiv.In legatura cu ciorapul de prefiltrare,stiu ca e o corvoada in plus dar trebuie sa am o modalitate de a retine mizeria grosiera.Daca ai vreo alta idee....I'm listening.

@Darius: efluentul reactorului de biopellete va fi chiar in intake-ul skimmer-ului.Spatiul pentru reactoare il voi micsora si voi mari spatiul pentru medii biologice.Nu vreau chaeto sau deepsand.

@kirucd: nu,acvariul va fi intre doi stalpi de sustinere(exact cum e asta de acum) si va fi cu spatele spre perete,se va vedea practic doar din fata si vreo 10 cm din laterala.
Da,cred ca ai dreptate.
Va fi asa : image
Nu,doua tevi.Ciorapul de prefiltrare va fi in interiorul sumpului si va fi intr-adevar spalat la 2 zile.Proportiile nu sunt foarte exacte in schita.Mediul biologic va fi undeva la 7-8 litri (Matrix si Denitrate).Pompa de recirculare va fi un Eheim 5000 reglabil.
Sper ca in urmatoarele 3 luni sa demarez acest proiect (cel putin asta e planul de bataie).
Bazin:100x50x45 (inaltimea inca nu e stabilita definitiv,oscilez intre 45 si 50cm).
Stand din teava rectangulara.
Sump pe toata lungimea si latimea standului.
Plumbing de 25.
Vreau sa construiesc sump-ul in asa fel incat sa-mi permita schimbul de apa fara a opri sistemul (sunt satul de scos cabluri din prize),acest lucru fiind posibil prin deschiderea robinetului de bypass,separand astfel compartimentul reactoarelor de restul sistemului.
Daca aveti pareri,le ascult cu placere si interes.

image

image

image
Sun-ul poti sa-l hranesti cu putin crevete sau scoica.Prefera hrana putin mai consistenta.Hraneste-i targetat daca ai timp(si rabdare).Cate o bucatica la fiecare polip si isi revin garantat.
Referitor la kalk,ca sa ai dizolvare mai buna,fara atatea depuneri poti folosi metoda asta http://www.youtube.com/watch?v=LV1yENM0VUM.Am incercat-o si functioneaza.
Nu crabul produce zgomotele respective.Cel mai probabil ai un mantis.Poti pune o poza cu crabul respectiv?Dupa descrierea ta,sa nu te fi pricopsit cu un gorilla crab.Daca ai asa ceva,ii faci vant rapid,nefiind reef-safe.Uite aici un link,poate il gasesti http://www.chucksaddiction.com/hitchcrabs.html
Elegance coral-ul meu face ceva dar inca nu-mi dau seama ce anume.Tesutul i s-a extins mult peste marginea bazei,lucru pe care l-am observat doar azi.Mai precis acum,seara.Cand e deschis nu se observa fiind foarte hidratat.Arata ca si cum ar da pe dinafara,cel putin asa pot sa descriu fenomenul asta in lipsa unei poze.Acum vreo saptamana s-a "ouat" .Oare asta cu extinderea tesutului sa aiba vreo legatura cu "ouatul" din saptamana anterioara?Din ce am inteles eu, se inmultesc( ) si asexuat,lasand tesut pe pietrele din jur,tesut din care se dezvolta dupa aceea un nou coral.
Sebastian Costin wrote:Update:
Stocul viu a crescut: 3 mexicani...


Vai de mine !!! Sebi,ce te-a apucat?Faci trafic de persoane?
ATI Sunpower 6x39W.(fara dimmcomputer)

Calitate excelenta a sistemului(aici incluzand si reflectoarele care sunt "the best" in categoria aceasta).
Lampi T5 superbe ca si calitate si performanta.
Posibilitatea de a-ti face orice configuratie de neoane doresti.
Raport calitate/pret foarte bun.
Sistem de racire silentios.

La dezavantaje nu prea am ce sa trec,sincer,eu fiind foarte multumit de ea.Eventual lipsa dimmcomputer-ului la modelul meu,dar asta a fost optiunea mea asa ca nu stiu daca se incadreaza la dezavantaje.
Salut Dragos.Ai niste colonii vanjoase de SPS-uri acolo ...foarte,foarte faine.
Salut.Frumos bazin,culori frumoase.Acum am vazut si eu filmuletul postat de tine si vroiam sa te intreb daca anemona aia rosie are origini "nordice" cumva?
Multumesc de primire !
reefer wrote:...Imi poti spune care e configuratia la T5-urile ATI ?

Multumesc !


Salut.Am asa:

Blue plus
Coral plus
Blue plus
Aquablue special
Blue plus
Actinic

Initial am avut si un Purple plus dar l-am inlocuit cu un Blue plus,lumina avea o tenta prea rosie pentru gustul meu.Coralina avea o culoare spalacita,nu mi-a placut deloc.In schimb,nu eram foarte sigur de cum vor reactiona coralii la Coral plus, dar vreau sa-ti spun ca este un super neon din pct. meu de vedere.
Multumesc de aprecieri.Parametri sunt asa:
Ca 420
Mg 1350
Kh 9
NO3 0
PO4 0
K in jur de 400.

@Gabriel:Iod dozez 1 pic. la 100L,K il dozez ca sa-l mentin undeva la 400,nu folosesc o schema de dozare,dar fac teste frecvent,odata la 3-4 zile pentru a tine cat mai stabili parametrii,avand in vedere ca nu am nici reactor de Ca nici de Kalk,dozez "la mana".Rotiferi vii nu am ca nu am timp sa ma ocup si de ei.Am din astia congelati pe care ii folosesc la hranit penatii de pe porites si se pare ca le plac.

@kirucd:Substratul il agit o data pe saptamana ca sa iasa ce e de iesit de prin el si cam atat.Nu tine foarte mult jeg,sa stii,chiar daca e grosier bine de tot.
Bun,sa incepem.
Avem asa:

Hardware
Acvariu Juwel Rio 180.
Sump.
Stand negru pe dimensiune.
Lampa ATI 6x39W
Overflow Tunze cu 2 tevi.
2 pompe Koralia 2800L/h.
Pompa recirculare Eheim 5000,reglabila.
Skimmer Sera 400 HO.
Sterilizator UV Aqua Medic 11W.
Auto top-off.
Turn Aqua Medic(medii filtrante).
Seachem Matrix(5 litri).
Seachem Denitrate(1 litru).
SERA ceramic rings(2 litri).
Mediu antifosfat(500g).

Stoc viu.

Corali:
Acropora sp.(verde)
Acropora sp.(verde toxic green).
Acropora sp.(albastra).
Stylophora Milka.
Montipora digitata( rosie)
Montipora digitata( roz.)
Montipora digitata (verde.)
Montipora digitata (gri cu polipi verzi.)
Montipora digitata (albastra cu polipi maro.)
Montipora plate (portocaliu.)
Montipora plate( mov cu polipi albastri.)
Pocillopora.
Seriatopora hystrix( roz cu polipi mov.)
Seriatopora guttatus.
Porites coral.
Zoanthus(rosii,portocalii cu margini verzi).
Palythoa(verde cu margini maro).
Mushrooms(violet cu puncte albastre).
Mushrooms(roz cu dungi albastre).
GSP.
Pulsing xenia.
Finger leather coral
Caulastrea furcata
Acanthastrea
Catalaphyllia jardinei
Euphyllia paraancora
Euphyllia glabrescens
Kenya tree
Clams.
Tridacna.

Anemone.
Minimax anemone(roz-verde fosforescent-galben).
Entacmeea quadricolor(rosie).


Pesti.
Zebrasoma veliferum.
Siganus unimaculatus(Foxface)
Amphiprion ocellaris(pereche)


Nevertebrate.
Lysmata amboinensis.
Lysmata debelius.
Melci Mexican turbo snail.

Piatra vie 23 Kg.

Aditii.
Red Sea Reef Foundation A.
Red Sea Reef Foundation B.
Red Sea Reef Foundation C.
Potasiu.
Iod.

Hrana.
Salifert Coral Food.
Salifert Coralline Aminoacids.
Red plankton.
Rotiferi.
Krill pacifica.
Ocean Nutrition Formula Two Pellets.
Mysis.
Artemia.
Artemia eggs.
Seaweed verzi.
Seaweed rosii.

Si ca sa nu smilie ,pun si niste poze,cu multumirile de rigoare lui domnu' pozar si coleg de suferinta Sebi Costin,

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image



Salut si bine v-am gasit.Numele meu e Cristi,sunt din Satu Mare si sunt "marinar" de vreo 3 ani si ceva.Am inceput si eu ca toata lumea (cred) cu apa dulce,pana cand m-am decis sa schimb macazu' si sa incep o "cariera" in marina de apartament.Am inceput cu un cub Sera Marin 130,am facut greseli,am invatat din ele si dupa aia l-am vandut ca era sa-i fac ceva de genu' .Acum am un JUWEL RIO 180 (fostul plantat),adaptat pentru marine,care va fi schimbat cu unul mai mare in viitorul apropiat.Cel putin asta e planul.Daca stiam ca ma va prinde "flama" in halu' asta, il faceam direct de 500L,dar asta e...pana nu da omu' singur cu capu' nu se invata.
Cam asa sta situatia in momentul actual .
Voi deschide si eu un topic cu borcanu' meu.
Sa ne auzim cu bine !!
 
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com