[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Humbert
Forum Index » Profile for Humbert » Messages posted by Humbert
Message
da, eu ma refeream la tulpinile noi cand am zis "tulpini secundare"
deci inteleg ca tu tai toata planta si replantezi in acelasi loc? hm, nu m-am gandit ca as putea sa fac asa, dar cred ca-i o idee de luat in considerare, daca zici ca tu asa faci.
am si eu o intrebare legata de rarirea blyxei - cum o faceti voi mai exact? mie mi-e groaza cand ma gandesc ca trebuie sa scot toata planta si sa despart tulpinile secundare si sa o plantez la loc, pt ca intr-adevar are niste radacini fantastice si rezulta un mare haos in acvariu dupa o asemenea operatiune.
si ma gandeam daca nu ar fi ok sa tai pur si simplu cu foarfeca tulpinile astea secundare - m-ar scuti de o mare bataie de cap dar nu stiu daca e ok si pentru ele si pt planta mama (pe ele le-as lasa fara radacini, iar din cioturile ramase s-ar putea elibera nutrienti in masa apei, ceea ce ar putea duce la dezechilibre cu fertilizarea)
merci!

edit: sau asta cu taiatul tulpinilor e chiar metoda tropica de care se pomeneste mai sus!?
ce sa zic, la T5 nu ma bag ca nu stiu, o fi asa cum scrie acolo ca sunt high output etc.
chiar ieri am pus 2 tuburi T5 la un acvariu si intr-adevar am folosit un droser osram de la mama lui (adica de la marbo)

dar la tuburi T8 sustin in continuare ca sunt foarte bune si alea chinezesti. de ex acvariul din semnatura mea foloseste 2 astfel de drosere si eu zic ca a iesit destul de bine.

tot pt T8, nu mi se pare relevant argumentul ca droserele chinezesti scurteaza durata de viata. oricum tuburile T8 se arunca dupa max 8 luni, indiferent de droser. deci decat sa dau 70 de lei pe un droser, mai bine dau 10 lei si schimb tuburile la fiecare 4 luni si tot ies mai bine, ca un osram T8 865 costa 8 lei.

dar asta e parerea mea, nu zice nimeni ca nu-s mai bune droserele alea de firma. ci doar ca si astea ieftine fac cam aceeasi treaba.
de altfel in acel topic se pomeneste de Vito... care-s foarte asemanatoare cu chinezariile din obor (daca nu sunt chiar alea)
nu stiu unde ai citit ca n-ar fi bune, eu folosesc 4 asemenea chinezarii de mai bine de 1 an de zile, si la tuburi de 18W si la cele de 15 W si sincer mie mi se pare ca "sunt bune"

poate poti sa spui de ce scria acolo ca n-ar fi bune, ca sa vad si eu.
adica, ma gandesc ca daca aprind neoanele iar plantele cresc si arata bine si frumos, inseamna ca-s bune droserele alea.

altfel drosere electronice de diferite tipuri si puteri se mai gasesc in Mr Bricolage si cu siguranta la marbo media, acolo au tot ce vrei.

asta daca vrei neaparat sa dai 60 - 70 de lei pe ceva ce face aceeasi treaba cu alea din obor, care-s la 10 lei bucata.

PS nu cred ca poti sa folosesti un droser de 30W ca sa aprinzi 2 neoane de 15W.
vad ca ai inteles, mai Mihai, mai: exact asta am si vrut sa-ti transmit si eu: ca mai bine nu scriai.

ma rog, eu m-am distrat, dar daca e sa stai un pic sa te gandesti, tu ce vrei mai exact cu postul asta?
adica ok, hai sa reluam un pic: ai avut 9 pesti si acum mai ai 7. bun, in regula.
hai sa vedem care ar putea fi niste explicatii posibile pentru asta:

1. i-au rapit extraterestii
2. i-a furat cineva din acvariu (poate sa-i gateasca)
3. s-au facut invizibili
4. s-au metamorfozat, s-au facut mici mici si nu-i vezi
5. s-au ascuns
6. au murit si au fost mancati sau s-au descompus
7. au sarit din acvariu pe jos
samd

deci primele 4 posibilitati le eliminam, da?
la 5 nu-ti putem noi raspunde, ca nu vine nimeni sa-i caute in locul tau, corect?
posibilitatea 7 o puteai elimina tot tu, ca tu stii daca ai sau nu capac la acvariu, corect?

deci ramane posibilitatea 6: pestii fie au murit de boala si apoi au fost mancati, fie au fost mancati direct, de vii.

deci tu vii aici si nici macar nu pui o intrebare, adica nici macar nu intrebi "ba, molly pot sa haleasca xifi sau invers?", ci vii si scrii ca au disparut, probabil au murit si au fost mancati.

adica iti dai singur raspunsul. si eu, care vreau sa te ajut cumva, ca de aia deschid topicul, ce mai pot sa zic la faza asta?!
ceva gen "ba, e nasol, imi pare rau..." si sa pun un emoticon din asta

tu vii aici sa ne scrii ce-ti trece prin cap si eventual sa fii compatimit sau vii sa intrebi ceva sau sa raspunzi la ceva?

chiar ca e ciudat. stai sa vezi ce mi s-a intamplat mie cu niste creveti:

intr-o zi am observat ca in acvariul meu am 32 de creveti. Inainte aveam 25. Am numarat din nou. Intr-adevar acum erau mai multi. Nu stiu ce s-a intamplat de au aparut. Cred ca crevetii masculi pe care ii aveam au facut sex cu crevetii femela pe care ii aveam iar apoi acestea din urma au nascut.
arata foarte misto acvariul, imi place foarte mult. intr-adevar hydrocotyle nu prea are ce cauta acolo.
iar cand mergi, nu uita sa pui un picior inaintea celuilalt, intotdeauna.
o sa tii aspiratorul suficient de departe de subtrat asa incat sa aspire mizeria dar sa nu aspire pietricele.
sau poate o sa aspire si niste pietricele, cine stie....
tu ce zici, o sa fie foarte grav?
dar de ce vrei tu sa schimbi TOATA apa la pesti?
stai ca de curiozitate m-am uitat pe site la apa nova

plumb in apa? de unde pana unde plumb? aici nu zice nimic de plumb

cred ca tot in sectorul 3 stai si tu, genghiskhan, daca imi amintesc bine. deci?
genghiskhan,

eu presupun ca toata lumea stie ce scrie prin alte parti si cum se face schimbul de apa ca la carte. acum, pentru avansati sau pt aia care nu vor sa tina 100 de litri de apa la declorinat in baie, exista si alte solutii.

1. e adevarat ca apa calda poate contine treburi urate si ca e nepotabila. problema este ca pui foarte putina apa calda, asa incat sa nu conteze.
in plus, stii ca si apa rece poate contine uneori aluminiu (mai ales in sezonul rece), care este extrem de toxic pentru orice vietate din acvariu?
tu cum te protejezi impotriva acestei proabilitati? in niciun fel, din cate citesc.
e vorba despre probabilitate de a se intampla ceva rau, si asta e foarte mica.

eu unul prefer sa risc cu apa calda decat sa pun apa rece in acvariu si sa fac soc termic pestilor.

2. citesc ca nici tu nu mai pui aquasafe in apa. atunci cum te protejezi impotriva plumbului, care se gaseste si in apa rece?
in niciun fel.

3. cat priveste clorul din apa si efectul asupra bacteriilor, nimeni nu sustine ca nu e adevarat ca mor bacterii. tot ce spun e ca nu e atat de semnificativ, si asta pe testate. nu am avut acvarii deciclate din cauza asta niciodata. cred ca nici daca schimbi toata apa cu apa direct de la robinet nu se decicleaza acvariul. darmite daca schimbi maxim 30%. bacteriile alea isi vad de treaba lor si in cateva ore se reface populatia, ca se inmultesc foarte repede daca au mancare.

eu nu zic ca asa e bine si ca la carte, eu zic ca asa e usor si exista un risc mic sa se intample ceva rau. si sunt convins ca toti acvaristii incep in forta, cu lasatul apei la declorinat si cu tratarea ei cu tot felul de produse, ca dupa un an-doi sa ajunga sa puna apa direct de la robinet.

evident, cel mai sigur e sa folosesti apa de osmoza, incalzita la temperatura apei din acvariu, in care adaugi saruri ca sa obtii duritatea dorita si mai si faci aditie de CO2 inainte de a o pune in acvariu ca sa nu ai variatii de ph )
cine poate sa faca asta, succes. mie mi se pare inutil.
pui direct apa potrivita de cald de la robinet. poti sa schimbi chiar si jumatate din apa fara probleme.

nu pune niciun aquasafe, nu e nevoie de asa ceva. apa cu clor se amesteca cu cea existenta si concentratia de clor scade suficient de mult incat ssa nu fie probleme. aquasafe-ul, pe langa avantajul ca leaga clorul, mai leag ais metalele grele din apa de care au nevoie plantele sa creasca, deci nu e ok.
nu e nicio problema cu umiditatea la instalatie. doar sa pui balastul in afara acvariului. in rest, merge chiar si fara acele socluri hidrofuge, am avut eu mult timp. niste banda izolatoare e foarte buna.
plus ca tensiunea 9sau intensitatea, habar n-am) la bornele neoanelor este foarte mica, eu pun tot timpul mana pe fise fara probleme.
cladophora creste neatasata de obiecte si plante, pe cand hair algae creste numai atasata; e mai inchisa la culoare, hair mai deschisa; creste ca un ghem incalcit, hair nu. firele de cladophora sunt cumva lucioase si tari, astealalte nu.
in poza de mai sus pare a fi hair.

sfatul meu e sa urmaresti cu atentie efectele apei oxigenate in acvariu. pestii nu vor avea nimic, dar crevetii s-ar putea s-o mierleasca. daca algele sunt localizate, aplica mai mult acolo, cu seringa, pt ca efectul e mai puternic si deci tre sa pui mai putin.
unele plante vor fi arse de H2O2: blyxa japonica, micranthemum, in general astea mai fine se cam duc. ca sa stii la ce sa te astepti.
nu cred ca stie nimeni )
cu nenorocirea asta de hair algae m-am bautut vreo 9 luni anu' trecut intr-un acvariu pe care pana la urma l-a, resetat, fara sa am mare succes. la tine probabil a aparut de la variatiile de ph generate de bombele cu drojdie, adica pana s-au adaptat plantele la noul ph a trecut un timp in care n-a avut cine sa manance nutrientii din apa si au aparut algele. acum la fel, daca CO2 este factor limitativ in acvariu (zici ca ai ph ridicat), e clar ca plantele asimileaza mai putin deci ce ramane e papat de alge.

asta cred eu ca e cauza. din experienta + ce am citit, are prea putina legatura cu concentratia de fier, azot si fosfat. cred ca toate astea sunt ghiceli, shots in the dark. o solutie nu stiu sa-ti dau. in functie de cat de mare e infestatia, poti incerca:
- maxim 100ml apa oxigenata la 100 litri apa (mai bine da cu 50ml intai), asta numai in cazul in care problema e grava, pt ca apa oxigenata poate omori creveti, distruge plantele mai sensibile etc
- daca e doar intr-un loc, poti injecta cu siringa excel sau easy carbo diluat (sa zicem 3 parti la 10) si va functiona, o arde instant

dar astea sunt paliative. cum ziceam, la mine nu a disparut de la sine, orice as fi facut. asta include si crestere de lumina si dozare suplimentara de macro (ca sa dau boost plantelor) si scadere de lumina si orice. pur si simplu nu a vrut sa plece.
alga asta apare de pe o zi pe alta.

oricum, tu trebuie sa reiei aditia de CO2, ca sa nu mai fie atat de limitativ. daca reusesti sa echilibrezi bazinul, vor disparea (nu stiu sa-ti spun cum echilibrezi bazinu, asta depinde de tine). in acvariul meu actual algele astae apar uneori pe geam, dar a doua zi le vad ca se ingalbenesc si dupa inca 2-3 zile dispar. daca nu dispar, le curat eu si schimb apa. cu acvariul asta actual am noroc, cepot sa zic, dar si cresterea plantelor e fenomenala.
eu zic ca n-are niciun rost sa faci niciun test, mie mi se par bani aruncati aia dati pe testul de amoniac.
o sa iei test de amoniac si eventual o sa descoperi ca s-a deciclat acvariul. si dupa aia o sa faci schimburi de apa si o sa pui niste sera nitrivec, sa repopulezi cu bacterii. pai nu mai bine faci asta direct, fara sa mai faci testele de amoniac? oricum de stricat nu au cum sa strice...
pentru NO2 sunt suficiente betigasele, pt ca ideea nu este sa determini cat NO2 ai, ci sa determini daca ai sau nu.

deci fa niste schimburi de apa obisnuite, dar ceva mai dese (sa zicem 20%-30% la fiecare 2-3 zile) si pune sera nitrivec, daca ai. cel mai probabil pestii sunt speriati. mancare da-le putina, daca tot n-o mananca macar sa nu poluezi apa degeaba.
eu nu m-as risca sa transport acvariul cu apa si pesti in el. nu m-as risca nici macar sa-l misc din loc atunci cand e plin cu apa.

altfel, eu nu prea inteleg intrebarea ta. ce-i asa de complicat?
demontezi tot, urci in masina si aduci in romania. deci fara apa in el, da?

cat priveste pestii, faci asa cum a zis alex: ii pui in pungi sau in bidoane mai bine (cu cat mai mari cu atat mai bine) si le pui pastile cu oxigen, sunt ieftine si se gasesc de la JBL.
eu nu as astupa pungile/bidoanele pt ca se acumuleaza acolo CO2, ceea ce inseamna ca ph-ul scade pe parcursul calatoriei. si cand ajungi acasa si le deschizi, C02-ul pleaca brusc si faci soc de ph.
ai pm pt 2 bucati
nu sunt fan al acvariilor cu ciclide dar asta arata excelent! buna treaba.
cand o sa se acopere un pic si pietrele de alge o sa ai aceeasi culoare si la pietre, deci o sa fie foarte fain.
 
Forum Index » Profile for Humbert » Messages posted by Humbert
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com