[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Humbert
Forum Index » Profile for Humbert » Messages posted by Humbert
Message
acvariul nu se decicleaza de la schimburile mari de apa, pt ca bacteriile traiesc in substrat, si in filtru, si prea putin in masa apei. deci din pct asta de vedere poti sa schimbi si toata apa... problema intervine cand apa are clor in ea, atunci e posibil ca de la schimburi mari de apa (cu clor) sa omori mai multe bacterii decat e cazul.

in acelasi timp, nu e bine sa faci schimburi mari de apa in principal din alt motiv decat deciclarea: sufera pestii, pt ca se schimba ph-ul in primul rand si posibil si temperatura.
in niciun caz scalari. sunt si prea mari pt 45 de litri si le mai si trebuie coloana de apa de vreo 50 cm inaltime.

poti pune vivipari sau neoni, rasbora, iriatherina werneri.

cel mai bine faci asa: te duci la petshop sau in piata si vezi ce pesti iti plac. dar nu cumperi nimic in prima faza!
doar intrebi cum se cheama pestii aia care iti plac. apoi vii acasa si cauti pe internet sa vezi ce conditii le trebuie acelor pesti care iti plac tie. daca poti sa le oferi acele conditii, te duci in piata si ii cumperi. daca nu, te orientezi catre alti pesti.
m-ai terminat cu "lipsa de profesionalism", sincer.

esti haios, chiar daca te iei cam mult in serios.

in primul rand, mi se pare lipsa de bun simt ca atunci cand fac un serviciu altcuiva, cum am facut eu pentru altii, sa fiu chestionat in legatura cu modul in care se face acel serviciu.

in al doilea rand, plantele pentru mine au stat fix in aceeasi galetusa pana duminica, motivul fiind... ia sa vedem, iti trece prin cap?
nu? nici acum?
bine, hai ca-ti spun eu: de-abia duminica am avut timp sa setez acvariul. ok?

in al treilea rand, plantele n-aveau nicio problema daca erau ridicate la timp.

un sfat: nu te mai agita atat. ok, ai donat niste plante, felicitari, am mai donat si eu plante la viata mea, am mai si primit. frumos e sa nu faci mare caz din asta, ca nu e mare branza sa donezi niste plante, pe bune. nu te face o persoana mai buna in proprii ochi, nu-ti da niciun fel de autoritate morala asupra altora si asa mai departe.
of, deci tampenia asta n-o sa se mai termine niciodata, m-am lecuit complet de donatii de pe forumuri.

deci Radu, HC era intr-adevar stricata, eu nu am scris nicaieri ca nu era. motivul e ca a stat atatea zile intr-o galetusa.

problema e ca asta s-a intamplat pt ca catalos nu a dat niciun semn de viata de miercuri pana duminica, desi eu l-am invitat sa vina dupa plante in fiecare din aceste zile.

am zis ca nu mai scriu aici ca sa nu ma enervez, insa totusi citind postul lui catalos se poate intelege ca eu am stricat plantele sau nu le-a putut lua din cauza ca eu nu i le-am dat.

deci, inca 1 data:
- HC s-a stricat pt ca a fost depozitata 6 zile
- HC a fost depozitata de miercuri pana duminica pt ca catalos nu a venit dupa plante, desi i-am scris sms in fiecare zi.

ok?
Humbert wrote:catalos, vad ca ai citit inca de dimineata pm-ul pe care ti l-am trimis azi. astept sa ma suni sa-mi spui daca vii diseara dupa plante.


asta era joi - catalos nu a sunat. vineri si sambata i-am trimis sms sa-l invit dupa plante, dar nu am primit niciun raspuns, nicio reactie, nimic.
de-abia duminica, cand i-am scris ca nu mai tin plantele, am primit raspuns si ne-am intalnit.

plantele au fost tinute in apa si la lumina. daca le lasam in pungi, se uscau complet.
ce mai vuiet, ce mai zbucium, ce mai ochi mari

am distribuit plantele catre 2 oameni, marti intre orele 18:30-19:00, adica in aceeasi zi in care le-am primit, fara nicio problema.
catalos nu a putut sa vina marti la locul de intalnire. foarte bine. miercuri nu am putut sa vin eu. asta-i viata.

sper ca nu-si inchipuie cineva ca ar trebui sa-mi fac programul dupa programul celor care trebuie sa primeasca plantele.

zic asta pentru ca daca mai vad vreun ochi mare pe-aici sau vreo cerere de explicatii sau vreo acuzatie, fie si voalata, cum ca as vrea sa tin plantele pentru mine, trimit plantele care au ramas inapoi catre expeditor in doi timpi si trei miscari, ca sa verifice el personal daca am luat pentru mine mai multe plante decat a intentionat. trimit pe cheltuiala mea, fireste.

chiar n-am nici timp si nici chef de romanisme din astea. ok, voi nu ma cunoasteti, dar asta nu ma ajuta sa nu ma simt jignit pentru ca cineva ar putea sa banuiasca ca vreau sa tin pentru mine ceva ce a fost donat altora. incercati sa mai aplicati si prezumtia de nevinovatie, mai oameni buni, ca nu toti oamenii din tara asta is pusi pe furaciuni si matrapazlacuri.

catalos, vad ca ai citit inca de dimineata pm-ul pe care ti l-am trimis azi. astept sa ma suni sa-mi spui daca vii diseara dupa plante.
am primit plante sanatoase si frumoase de la Radu. catalos o sa le primeasca pe ale lui diseara.
multumim frumos!
sa vina la mine si luam dupa aia legatura
in regula. eu e-as primi la birou, deci le-as tine pana seara afara din apa. daca tu le poti pune in apa imediat ce le primesti, ar fi mai bine sa le trimita catre tine. daca nu, sa vina la mine.
sunt interesat, ai pm
daca-i dai lumina putina, se face si de 15-20 cm.
eu cred ca n-are cum sa nu mearga, ca nu e nimic care sa se strice la el.
te-ai jucat la robinetii aia care regleaza cat trage skimmer-ul de la suprafata apei si cat trage din masa apei?
daca filtrul trage apa din acvariu, inseamna ca o trage prin skimmer. daca nu o trage pe la suprafata, inseamna ca o trage din masa apei, prin tub. daca o trage din masa apei, inseamna ca asa e reglat skimmer-ul, sa nu traga nimic de la suprafata.
deci eu cred ca trebuie sa te mai joci cu reglajele alea.
bomba cu drojdie?
asta pare a fi exact ce vrei tu
si eu sunt de parere ca ai deficit de macro in acvariu (azot, fosfor, potasiu - NPK) sau un dezechilibru intre ele, in sensul ca NO3 este foarte mic iar PO4 mare.
poti incerca un A1 daily NPK de la dennerle, dar nu e garantat ca-ti va rezolva problemele (oricum deocamdata dupa mine tu nu ai o problema cu algele, se poate de 1000 de ori mai rau), eu doar ti-am indicat ce fertilizare contine si macro, pt ca se gaseste mai greu macro.
PPS pro e desigur o alta solutie buna.
pai atunci e clar ca acvariul tau nu este setat;
poti sa citesti la sectiunea articole despre cum se seteaza corect un acvariu, problemele astea erau de asteptat daca ai bagat toti pestii de la inceput
intre timp, fa schimburi de apa si pune sera nitrivec
oricat de slab ar fi testul, daca citesti 100 no3 si 5 no2 atunci e clar ca valorile-s foarte mari, chiar daca nu-s exact 100 si 5. adica ideal e ca banda de NO2 sa fie complet alba iar aia de NO3 doar un pic roz..

no3 mare cred ca-i cumva explicabil, la un acvariu in care (presupun ca) nu ai plante, deci n-are cine-l manca. insa faptul ca ai NO2 foarte mare imi spune mie ca fie bazinul este "deciclat" cum se zice, fie filtrarea este insuficienta.

daca acvariul e mai vechi si pana acum nu ai avut problemele astea, inseamna ca ai facut ceva recent care a omorat bacteriile din filtru (ai lasat filtrul fara sa mearga, sau ai avut pana de curent sau cine stie ce ai pus in apa), si atunci eu as zice sa pui niste sera nitrivec sau asemanator pana una alta.
daca acvariul e nou, atunci inseamna ca inca nu ai terminat setarea - tot nitrivec te ajuta.
daca tot timpul ai avut valori mari, inseamna ca filtrarea e insuficienta.

pana una alta, eu cred tre sa faci schimburi dese de apa (15%-20%, chiar si la 2-3 zile) ca sa nu sufere pestisorii
sunt 2 variante pt rekord 60, dupa mine

1. mai pui un neon de 15W in fata celui existent (simplu de facut si eficient)
image

image

2. scoti tot si pui 2 neoane de 18W pt plante cu necesitati crescute (fertilizare si CO2 obligatoriu) - e mai mult de munca dar ai si lumina ca lumea

image

image

ambele variante sunt carpacelile mele
pai apa este (sau era) verde de la aquasafe ) cu siguranta si celelalte 2 produse coloreaza apa, doar ca nu stiu eu ce culoare au ca nu le-am folosit niciodata. dar de aquasafe stiu sigur.

daca acvariul nu are nimic in el, nu vad ce rost are sa torni in el toate substantele astea. oricum de folosit merita folosit doar aquasafe-ul, si asta numai daca nu poti sa lasi apa la declorinat vreo 24h inainte s-o pui in acvariu. de easy balance si crystal water nu prea ai nevoie, in general, si mai ales cand acvariul este gol.
a, am uitat sa zic ca am intrerupt fertilizarea zilnica de vreo saptamana de cand am redus si lumina, in schimb le-am pus pastilele de E15.
 
Forum Index » Profile for Humbert » Messages posted by Humbert
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com