[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: PimballWizard
Forum Index » Profile for PimballWizard » Messages posted by PimballWizard
Message
Hai sa trec direct la subiect...recent mi-a murit un betta gigant care ii placea tare mult lu' mama asa ca am zis sa-l inlocuiesc dar,noul betta se comporta foarte ciudat...nu sunt sigur daca e bolnav sau nu...tot ce face e sa stea pitit in diferite colturi a acvariului

Acvariul e de 40l (cel de 70 s-a cam dezlipit )
Filtru tetra easy crystal 300l (umplut cu ada bio rio pt filtrare biologica si inele de ceramica filtrare mecanica + un burete mic)
Locatarii : 5 neoni,5 cory,3 pui de platy-xipho (hibrizi ) ),2 ancistrusi sp,melci comunitari si un pui de gurami albastru (dar cand mai creste il mult in alt acvariu mai mare)

Aclimatizarea am facut-o prin metoda aia cu picuratul apei din acvariu in vasul cu pestele
la filtru extern ce trebuie sa aplic in el?

Sau daca nu-i adanc portofelul lava rock,din aia pt gratar...am auzit ca isi face treaba
mazga aia alba ar trebui sa treaca de la sine
Nu cred ca betta s-o luat de el...niciodata nu o avut treaba cu nimic
Nu stiu ce si cum s-o intamplat dar m-am trezit cu un neon ca nu avea ohi...halal mod in care sa incepi sa ingrijesti ceva nou (pt mine) oricum

Ei sunt tinuti intr-un acvariu de 70l cu 2 fitre tetra easy crystal 600
Sunt in numar de 5 alaturi de 5 cory,4 platy de 3 luni,2 ancistrusi sp si un betta batran

Nu inteleg care ar fi cauza si ce sa fac sa previn patania...nu vreau sa ma trezesc ca toti nu mai au ochi
S-a vindecat,coada ainceput sa-i creasca din nou
Am continuat cu tratamentul...acum incerc sa-mi dau seama daca ii creste sau nu
Pat mini e prea puternic pt 15l ... Si eu am unu' ..o trebuit sa cumpar un aspersor,nu putea inota din cauza curentului
Mie sincer mi se pare ok dennerle betta cube,si nici nu e foarte scump
Ce sunt toate chestiile care plutesc in apa?

Nu plutste nimic...sunt ramasitele de alge de la tentativa mea de a unple sticla din spte cu alge

Cand ai facut tratamentul esti sigur ca ai respectat tot???Daca nu dozezi corespunzator e si normal sa nu functioneze.

baktopur chiar o fost putin mai concntrat...si ektol am dozat exact cat trebuia,cu seringa

Fara suprarare PimballWizard dar cum a zis si Faye intr-un topic.La cate l-ai pus sa indure pe bietul peste, ma mir ca a trait atat.

Ce vrei sa spui? nu-s chiar asa de incompetent...de el am avut cea mai mare grija,nu e vina mea ca m-am aless cu o apendicita si restu din casa nu-s in stare sa urmeze nste instructiuni
Pana acum am tratat cu baktopur si jbl ektol lichid...nici un rezultat...nu mai stiu ce sa fac,in antibiotic nu-l mai pot tine mult

Asa arata acum
Da,am urmat intocmai recomandarile de pe prospect,am sa incerc sa-i fac baie intr-o solutie mai concentrata (o pastila la 2-3l,timp de 15-30min),daca nici asa nu da rezultate atunci am sa incerc cu EktolFluid...sper sa pot trece cu el prin asta
Si o poza cu zona afectata
Unul din cei 2 betta ai mei s-o ales cu niste tailrot...am inceput tratamentul (acum 4 zile) cu paktopur dar e o singura problema:ori sunt eu lipsit de rabdare ori tratamentul nu isi face efectul
Cand am inceput tratamentul mai avea ceva-ceva din coada dar acum arata asa...nu stiu ce sa mai fac

Il tin intr-un acvariu de 10l,filtru pat mini cu aspersor,incalzitor fara termostat deci temp. e de 25C,si cateva fire de vallisneria
De mancare ii dau o singura data pe zi zilnic ceva diferit (fulgi,granule,viermi congelati si viermi uscati)
Schimburi de apa fac de 2 ori pe saptamana (miercuri si sambata/duminica)...cam 25% din volumul acvariului

Edit: de mancat mananca dar e foarte apatic si nu inoata absolut deloc prin acvariu
Daca asa e oare de ce era in petshop in bzinele cu plante...adica si eu am crezut ca o fi vreun soi de valisneria da' radacina mi-a dat putin de gandit

LE: intradevar este Ophiopogon japonicus...dar tot nu inteleg de ce se foloseste ca planta de acvariu
Chiar nu stie nimeni ce e?
Nu o duce deloc bine in acvariu desi Fertilizez si adaug co2...nu inteleg de ce
Nu cumpara de la diversa,filtrele lor sunt de proasta calitate
Uite daca vrei,iti pot da eu un acvariu cat de cat mai mare intr-o stare decenta pt care poti lua un filtru bunicel,nu e foarte mare,e de 15l (dimensiuni 25x25x25) dar cu siguranta e mai bun decat bolul acela...si oricum nu am ce face cu el,mai bine asa decat sa-l arunc
EDIT: nu cred ca e ceva mandatoriu daca nu ai pesti in el,doar filtrul sa nu il opresti
pietrisul ala colorat ia toata frumusetea pestelui,si nu arata natural
si planta la fel
 
Forum Index » Profile for PimballWizard » Messages posted by PimballWizard
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com