[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Unde dai si unde crapa!

Am adaugat si restul de medicament, acum e doza completa. Cory continua sa se comporte normal, sunt vioi, au mancat si nu i-am mai vazut sa se frece de decor, desi am cam stat cu ochii pe ei. Aseara am internat impreuna cu cory si carasul care prezenta semne de scarpinici. Eh, pot sa spun ca n-am facut tratamentul degeaba. La vreo 10 ore de la incepere, carasul a inceput sa elimine o chestie, vierme sa fie? Au trecut 5 ore si inca nu l-a eliminat complet. A ajuns la 45 cm lungime deja.

@Porcu Sunt 99% sigura ca e vorba de gill flukes. Saptamana asta am citit tot ce-am gasit pe net despre parazitul vietii. Vinovatul - Dactylogyrus are un ciclu de viata simplu. Eclozeaza in 3-5 zile (in functie de temperatura), isi gaseste o gazda, iar dupa alte 10 zile e matur sexual. Deci dupa calculele mele daca reiau tratamentul peste 7-9 zile, omor si larvele proaspat eclozate si nu le mai dau sansa sa depuna oua. Eventual il fac si a treia oara, ca sa fiu sigura.
Ieri cand am fost la Maxi Pet sa iau Gyrodol, m-am uitat si la bazinul cu cory trilineatus de unde i-am luat pe ai mei. Toti sunt decolorati, au aripioarele franjurate si respira foarte rapid. Din grupul de 6 cory pe care i-am cumparat, unul a tras pe dreapta in punga, pe drumul spre casa, care a durat vreo jumatate de ora. Trebuia sa imi pice fisa de atunci ca ceva nu e in regula si sa-i bag la carantina. Dar na, doar desteptii invata din greselile altora, eu invat din ale mele.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poti sa faci si o poza carasului?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Cam tarziu. Intre timp "chestia" s-a eliminat complet si s-a dus in filtru, doar o mica parte mai falfaie printre bule. Am facut poza, dar nu stiu daca se intelege ceva. In spital nu am lumina, poza e facuta cu lanterna.
Chestia:
image
Si dansul, dar fara "chestie":
image

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2014 14:22:43


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Faye wrote:@Porcu Sunt 99% sigura ca e vorba de gill flukes. Saptamana asta am citit tot ce-am gasit pe net despre parazitul vietii. Vinovatul - Dactylogyrus are un ciclu de viata simplu. Eclozeaza in 3-5 zile (in functie de temperatura), isi gaseste o gazda, iar dupa alte 10 zile e matur sexual. Deci dupa calculele mele daca reiau tratamentul peste 7-9 zile, omor si larvele proaspat eclozate si nu le mai dau sansa sa depuna oua. Eventual il fac si a treia oara, ca sa fiu sigura.

E bine ca pestii se simt mai bine , inseamna c-ai nimerit medicamentu' .

Asa e cum scrii tu despre gill flukes, teoretic. Practic se intimpla ca nu toate ouale eclozeaza in cele 3-5 zile cum scrie la carte, unele ramin ascunse fie in substrat (daca exista), fie in mediul filtrant, fie chiar in mucusu' pestilor sau in orice posibil loc din acvariu. E suficient sa ramina citeva oua care nu eclozeaza conform teoriei.
In plus se mai intimpla ca parazitii sa dezvolte rezistenta la medicament. Nu prea ai cum evita asa ceva.

Practic cu tratamentu' omori majoritatea parazitilor ceea ce le da pestilor sansa se se refaca, sa devina puternici si sa suporte cu bine "doze" normale de paraziti. Pot spune ca majoritatea pestilor nostri traiesc bine cu paraziti pe ei si in ei. Daca-s bine intretinuti, de regula, nu prezinta simptome de boala.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Corydorasii au trecut cu bine de prima faza a tratamentului. Dupa 2 zile de spitalizare i-am mutat inapoi in bazinul mare si sunt foarte energici, totul pare in regula. Maine va trebui sa mut ancistrusii in spital. Probabil ma apuca seara pana ii prind pe toti. De reactia lor in contact cu medicamentul chiar mi-e frica.
Porcu wrote:Pot spune ca majoritatea pestilor nostri traiesc bine cu paraziti pe ei si in ei. Daca-s bine intretinuti, de regula, nu prezinta simptome de boala.

Eu chiar nu stiu ce sa le mai fac astora. E clar ca nu stau bine cu sistemul imunitar, daca i-a afectat pe toti explozia asta de paraziti. Nu chiar pe toti, ancistrusii nu dau semne ca ar fi deranjati, cel putin nu inca. Parametrii apei sunt ok, fac schimburi de apa regulate cu sifonarea de rigoare de fiecare data, neavand plante lumina nu e suficient de puternica sa constitue factor de stres. Mananca mai diversificat decat mine; 4 tipuri de hrana uscata, 3 tipuri de hrana congelata + ce se mai gaseste prin bucatarie (mazare, morcov, dovlecei, castraveti, salata, spanac).
Singurul lucru care s-a schimbat un pic in ultimul timp a fost temperatura. A crescut de la 22 la 24-25 in perioada asta mai calduroasa.
Unde gresesc?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Faye wrote:Singurul lucru care s-a schimbat un pic in ultimul timp a fost temperatura. A crescut de la 22 la 24-25 in perioada asta mai calduroasa.
Unde gresesc?

Nu cred ca gresesti undeva, uneori se intimpla chiar daca faci tot ca la carte.
Cresterea temperaturii favorizeaza parazitii de pe branhii, se inmultesc mai repede. In plus, odata cu cresterea temperaturii creste nevoia de oxigen a pestilor si scade concentratia de oxigen dizolvat in apa. Ar putea fi o explicatie chiar daca 24-25 C e o temperatura foarte potrivita pentru pesti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Update:
Toata pestimea a trecut cu bine peste prima runda de tratament. I-am carantinizat pe specii, pentru ca in prospectul medicamentului este specificat ca pestii fara solzi ar putea fi sensibili la ingredientul activ (Praziquantel). Dar si cory si ancistrusii au tolerat medicatia fara probleme, la fel si carasii.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ne bucuram pentru succesul tau

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc.
Inca nu e succes, dar sper sa devina.
Si poate necazul meu va folosi si altora care se vor lovi de aceeasi problema.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am facut cateva mici mari schimbari.
Am inlocuit substratul care era de granulatie mare cu pietris mult mai fin, 1-2mm. Cory sunt fericiti, le e mult mai usor sa scormoneasca, mie imi e mult mai greu sa aspir.
Am inlocuit lemnele. Cele vechi erau mai frumoase, dar cam subrede. Se inmuiasera iar mustatile alea subtirele care pentru mine reprezentau tot farmecul, incepusera sa se franga. Cele noi sunt prea albe, sper sa nu ramana asa.
Am ascuns prin spatele pietrelor si buturugilor niste pesteri urate din ceramica pentru ca nu am gasit altceva si pentru ca o femela de ancistrus da semne de rotunjire in ultimele saptamani, iar mustaciosul a devenit mai agresiv si isi vantura incotinuu aripioarele sub o buturuga.
Ma astept sa devin bunica in curand, desi nu ma incanta ideea.
In concluzie, acvariul arata mai putin bine, iar intretinerea e mai anevoioasa, dar macar sper sa am pesti un pic mai fericiti.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De aratat arata foarte bine, doar ca cei doi carasi sint din alt film, parerea mea
Un card de 20 de neoni ar arata mult mai bine in locul carasilor

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

De acord cu Dragos , pesti de card sau cichlide mici sau medii, dupa mine carasii nu sunt pentru acvarii de alfel asa au fost selectionati sa fie vazuti de sus
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

De acord cu amandoi.
Stiu ca in loc de carasi ar da mai bine 2-4 scalari de exemplu in acvariul meu. Dar am inceput ca orice necunoscator/neinformat cu bolul si carasul. Acum m-am atasat de ei si parca nu-mi vine sa-i dau. Au fost 5, am dat 2 cu greu unui prieten, deci pot sa-i revad oricand.

Iar aspectul usor amazonian al bazinului se trage de la lipsa de idei. Plante nu pot sa tin deoarece carasul cel mare haleste tot, inclusiv frunzele de stejar pe care trebuie sa le inlocuiesc saptamanal. Biotop pentru carasi nu exista, asa ca am aruncat 5 lemne acolo ca sa nu arate acvariul ca un borcan gol.
Daca se va ivi ocazia sa mut carasii undeva intr-un iaz, nu acvariu, atunci poate o sa ma lase inima sa ma despart de ei. Cel mare a ajuns in 6 luni de la 3 cm la aproape 20 cm cu coada cu tot. Locul lui e clar intr-un iaz.

Later edit: Am uitat sa zic. Imi place temperamentul carasilor. Ciclidele sunt rele, nu stiu daca m-as intelege cu pesti care se bat. Iar cei de card... prea sunt toti la fel. Nu pot sa-i botez.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2014 18:39:05


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye wrote:...Imi place temperamentul carasilor. Ciclidele sunt rele, nu stiu daca m-as intelege cu pesti care se bat. Iar cei de card... prea sunt toti la fel. Nu pot sa-i botez.

Ei, aceasta explicatie raspunde la toate intrebarile.
Inteleg si aprob!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

pai un card de neoni il poti numi "bob" . strigi "bob la masa" si apar 20de guri infometate

pestisoru meu de aur
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ar fi o idee! Sa-i strig pe numele de familie, ca pe vremea lui Ceausescu...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am asezonat ciorbita cu 2-3 fire de patrunjel, in ciuda dezamagirii pe care am avut-o cu anubiasul petite. Asa ca am bagat 2 soiuri de microsorium si un anubias in acvariu.
Sa vedem daca, sau cat le rezista carasilor. De fapt unul singur e pus pe distrus, ceilalti 2 sunt blanzi.
Trebuiau curatate un pic geamurile inainte de poza, da' azi ma chinuie o mare lene.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumusel, imi place!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie imi place, are un aer linistit si senin!
Caraseii sunt grasuni si par bine ingrijiti... bravo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com