[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

koala wrote:
Ejti o campioana, daca-ti ia numa' o ora...

Asta era versiunea "pe fuga"!
dan.pavelescu wrote:...daca ai un Nikon mai destept...

Nu pare prea destept. Sau mai e posibilitatea sa fie el destept si eu nu! E Nikon D5000.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, nici al tau nu are motor pentru af inclus. N-as spune ca ai facut cea mai bua alegere cu D5000..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Puiutii mei de cory au implinit 10 zile. Acum se pot vedea si fara lupa.
Din a doua transa de vreo 30 oua colectate, peste 20 s-au albit. Asa ca mai dureaza pana-mi fac armata.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Puiutii au inceput sa moara.
Se duce cate unul pe zi. Am pierdut deja 5, din 21 mai am 16. De fapt 15 si jumate, ca mai e unul pe duca. Nu reuseste sa stea pe fund, il ridica apa. Peste 4 zile implinesc o luna, sunt deja marisori.
Ma oftic!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am incercat metoda sugerata de @porcu(deloc nu ma impac cu nick-ul asta ), pentru a scapa de BBA, si anume alcool sanitar, baie de cateva secunde. Am testat doar pe o planta, de frica sa nu le prajesc pe toate din cauza neindemanarii. Tot la sugestia susnumitului am facut si poze cu evolutia:
Inainte de tratament:
image
Dupa 3 zile(desi BBA-ul s-a inrosit imediat):
image
Dupa o saptamana:
image
Planta arata perfect, nici urma de arsura, urmeaza sa le tratez pe toate fara teama acum.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Faye wrote:Am incercat metoda sugerata de @porcu(deloc nu ma impac cu nick-ul asta ), pentru a scapa de BBA, si anume alcool sanitar, baie de cateva secunde. Am testat doar pe o planta, de frica sa nu le prajesc pe toate din cauza neindemanarii. Tot la sugestia susnumitului am facut si poze cu evolutia:
Inainte de tratament:
image
Dupa 3 zile(desi BBA-ul s-a inrosit imediat):
image
Dupa o saptamana:
image
Planta arata perfect, nici urma de arsura, urmeaza sa le tratez pe toate fara teama acum.

Edit: Cred ca secundele mele au fost mai scurte decat cele standard.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pfff, in loc sa apas "edit", am nimerit "quote" si am dublat postarea. Scuze!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Varsta, matusico..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Asa e, maica. Ce sa-i faci? Greu cu batranetile!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu e cel mai batran, dintre toti... e immortal, ca sa zic asa. D-aia stie atat de multe.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Immortal-ul m-a scos din jungla de BBA! Saru'mana!
Si o poza nereusita cu nepoteii, cei mari au implinit o luna. Cam jumate din ei mi-au murit.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce draguti sunt!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Faye wrote:Am incercat metoda sugerata de @porcu(deloc nu ma impac cu nick-ul asta ), pentru a scapa de BBA, si anume alcool sanitar, baie de cateva secunde. Am testat doar pe o planta, de frica sa nu le prajesc pe toate din cauza neindemanarii.

Trebuie sa te impaci, n-ai de ales, majoritatea a reusit ....... cei incapabili folosesc alternative: Loominatia Sa etc. ...... .
Ma bucur c-ai pus poze, sint mai convingatoare decit orice descriere in cuvinte a imbatabilei metode anti-BBA . Nu-i de incercat pe plante cu frunze sensibile, ma tem ca planta nu rezista.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Ce scumpei sunt puiutii!! Sa te bucuri de ei!!!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
Ma bucur c-ai pus poze, sint mai convingatoare decit orice descriere in cuvinte a imbatabilei metode anti-BBA . Nu-i de incercat pe plante cu frunze sensibile, ma tem ca planta nu rezista.

Garantez ca rezista si plantele cu frunze subtiri si sensibile - testat de mine si in spirt si/ in solutie de apa oxigenata: rotala de mai multe tipuri, Alternanthera, Cryptocoryne, Ludwigia de mai multe feluri, Myriophillum, etc.
Procedura mea a fost de scufundat si scos de 3 ori la rand, dupa aia bagat si scos intr-o galeata cu apa tot de 3 ori si pus intr-o alta galeata cu apa unde au stat vreo ora inainte de a le replanta...
Metoda cu spirtul am mai scris de cateva ori este buna pentru a afla ce fel de alge sunt: rosii sau verzi. Multe din ele nu se deosebesc in stare normala (pot fi gri/verzui). Pigmentul apare deabia dupa ce moare...

Daca nu refaci echilibrul pot reapare

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2016 13:07:39



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc Koala si Pterophyllum pentru aprecierile la adresa nepotilor!
Multumesc Loominatia ta pentru tratamentul eficient.
Ma simt ca la Oscar!
Lucian wrote:Daca nu refaci echilibrul pot reapare

Necazul e ca nu stiu/nu se stie inca cu certitudine, ce anume favorizeaza BBA-ul. Deci nu stiu de unde sa incep cu refacerea.
Eu sunt din ce in ce mai convinsa ca are legatura cu lumina. Am vorbit acum cateva zile cu un coleg, care a zis ca i-a disparut BBA-ul din bazin dupa ce si-a luat reflectoare cu LED-uri. La mine s-a imprastiat peste tot dupa ce am trecut pe Osram 865. Daca n-ar arata ca un bordel, as lua neoane albastre si rosii, de curiozitate. Ceva imi zice ca ar muri.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBA este o alga rosie venita din apele sarate care s-a adaptat la apa dulce. Ea contine proteine rosii (Phycoerythrin) care se utilizeaza in fotosinteza (acelasi mecanism utilizat si de plante ). Odata ce apar se scapa destul de greu. Trebuie mentinut un nivel de CO2 ridicat 25-30ppm (si nitratii pe la 15ppm iar fosfatii >0.5ppm).
Neoanele care nu sunt speciale pentru acvaristica emit si in zone care incurajeaza dezvoltarea algelor imediat ce gasesc un mic dezechilibru.
Operatia pe care ai facut-o cu o planta trebuie repetata cu toate plantele din acvariu.
Amano shrimp si Caridina japonica la fel si SAE tineri mai mananca din BBA, dar nu spectaculos sa spui ca te scapa de o invazie.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Lucian wrote:BBA este o alga rosie venita din apele sarate care s-a adaptat la apa dulce.

Alta treaba nu mai avea si ea.
Lucian wrote: Ea contine proteine rosii (Phycoerythrin) care se utilizeaza in fotosinteza (acelasi mecanism utilizat si de plante

Plantele contin clorofila, nu? Si utilizeaza pentru fotosinteza lumina rosie si albastra, nu si verde. Nu-s sigura de ceea ce scriu, vorbesc din amintiri.
Lucian wrote:Operatia pe care ai facut-o cu o planta trebuie repetata cu toate plantele din acvariu.

CO2 nu am, nu-mi trebuie pentru anubiasi. Ce-am facut cu plantuta aia a fost doar un test. Urmeaza sa le imbat pe toate cele afectate, mai exact cele care au stat mai pe mijloc. In colturi, toate frunzele sunt curate.
De aparut sigur reapare(daca raman cu lumina asta , stiu ca am un fix!!), pentru ca spori sunt probabil peste tot, dar macar e usor de tinut sub control cu o simpla baie in spirt.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye wrote:
Lucian wrote: Ea contine proteine rosii (Phycoerythrin) care se utilizeaza in fotosinteza (acelasi mecanism utilizat si de plante

Plantele contin clorofila, nu? Si utilizeaza pentru fotosinteza lumina rosie si albastra, nu si verde. Nu-s sigura de ceea ce scriu, vorbesc din amintiri.

da, dar cam aceleasi mecanisme le utilizeaza si algele...
Faye wrote:CO2 nu am, nu-mi trebuie pentru anubiasi. Ce-am facut cu plantuta aia a fost doar un test. Urmeaza sa le imbat pe toate cele afectate, mai exact cele care au stat mai pe mijloc. In colturi, toate frunzele sunt curate.
De aparut sigur reapare(daca raman cu lumina asta , stiu ca am un fix!!), pentru ca spori sunt probabil peste tot, dar macar e usor de tinut sub control cu o simpla baie in spirt.

La prima baie trateaza si lemnele.
Cate neoane ai, de ce putere si la ce volum de apa?
Nu cred ca ai multe neoane asa ca nu este un capat de tara sa cumperi niste neoane bune...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

2X39W la 180 l brut. Si am in bazin numai anubiasi.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com