[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye wrote:Ma chinuia un gand de vreo cateva luni, sa iau un acvariu ceva mai mare. Idealul meu, limitat de spatiul din casa, ar fi fost 130/60/45. Dar avand in vedere ca oricat de mare ar fi bazinul, tot nu pot sa tin mai mult de doi scalari in el, atunci nu mai vad rostul. Sunt dezamagita.

La dimensiunile acelea, linistita poti sa tii 2 perechi de scalari maturi... si 6-8 corydoras & 4-5 ancistrusi... melci galbeni Pomacea.

- am avut, in bazinul mare, 3 perechi (mature) de scalari... depuneau (aproximativ) in acelasi timp.
- trebuie sa le "delimitezi" teritoriile, in asa fel incat fiecare pereche "sa ocupe" o jumatate de acvariu.
- la mine, delimitarea granitelor era facuta de buturuga aia mare... si de niste bolovani imensi.

Atata vreme cat pestii au la dispozitie o zona oarecum clar delimitata, ei se multumesc sa o apere si sa o protejeze.
Vor convietui pasnic, pentru ca nu-si vor depasi granitele... o sa fie probleme cand ies puii "la zbor", dar asa este si in natura.

Problema, cu dimensiunile alea, e data de inaltimea bazinului... la 45 de cm, mie mi se pare putin (pentru scalari).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ai mei sunt mai afurisiti. Se bat ca chiorii in toate colturile acvariului. Nu doar se impung, ci se fugaresc peste tot. Adica sunt hotarati sa-mi albeasca parul. Acum familia sta singura in bazinul mare, iar dracosul si preferatul stau intr-un acvariu mic amandoi, cu o plasa pe mijloc care sa-i separe ca pe betta, altfel isi fac aripile franjuri. In acvariul mare dracosul e rau si ii tortureaza pe ceilalti, femela are coada si aripile praf, iar preferatul obisnuia sa se ascunda intr-un coltisor, sperand ca trece neobservat. In asta mic, e invers, dracosul ia bataie.
Cu donatia n-am avut noroc. Pana acum, cand am avut ceva de donat, in maxim 2 ore de la anunt s-au gasit doritori. Scalarii insa, nu vor sa plece de la mine. Vor sta in 50 de litri... pana... nu stiu pana cand. Nu m-au atras niciodata nano-urile, cu atat mai putin nano cu scalari chinuiti!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Scalarii mei iar depun. Masculul a batut femela timp de doua zile, pana i-a facut inotatoarele praf. Interesant mod de convingere. Intr-un final ea s-a enervat si i-a rupt gura la propriu. Acum sta cu ea stramba, nu se mai inchide cum trebuie, dar macar poate sa se hraneasca. Dupa ce au facut pace, s-au apucat sa curete frunzele de anubias impreuna.
Cel de-al treilea ar curata si el frunze cu ceilalti, asta e mai modern se pare. Sugereaza un menage a trois, dar cei doi sunt conservatori si nu-l primesc. Al patrulea e tot sechestrat in acvariul mic, nu-l vrea nimeni.
Pacat ca pestii nu merg sterilizati!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Faptul ca mi se murdaresc radacinile de la pistia e semn ca stau prost cu filtrarea biologica? Se depune pe ele ceva asemanator filmului bacterian de pe furtunele externului. Iar radacinile prea incarcate sfarsesc prin a se topi.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

In radacinile de la pistia se aduna multa mizerie, iar pentru a o curata poti proceda astfel: bagi o caserola de inghetata sub radacinile de la pistia si o scoti usor cu planta/e cu tot. O clatesti frumos in apa curata si o reintroduci in bazin.
Referitor la radacinile topite, sa nu se topeasca de foame. Totusi e posibil sa ai ceva dezechilibre acolo, alte semne nu sunt(pe geam, pe frunzele de la anubias sau pe lemne)? Pune si o poza si fa si teste daca ai
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ma ingrijora acea mizerie care se depune pe radacini, am crezut ca e un semn de filtrare deficitara. Pistia nu moare, o duce bine, zic eu. A trebuit s-o raresc de doua ori pana acum, pentru ca nu mai aveam loc sa bag un deget in acvariu, era acoperita toata suprafata si nu stiu daca se mai putea face schimb de gaze. Pestii nu pareau sufocati, dar am zis ca e mai bine sa nu astept pana se intorc cu burta in sus. Am clatit radacinile la jet subtire la chiuveta... munca de chinez. Limnobium exista, dar nu are radacini deloc, pentru ca le mananca un scalar. De pistia nu se atinge si nici de hygroryza aristata.
Anubiasii au avut probleme dupa ce am schimbat lumina, incepusera sa apara gauri in frunze, frunze roase sau topite, dar acum de cand fertilizez serios, toate frunzele noi sunt mari si sanatoase. Iar pe geamuri n-am semne de dezechibre, gen GSA sau alte minuni. De fapt nu am alge deloc. Mint. Incepe sa reapara BBA. Si o umbra de biofilm. Test de PO4 nu am, trebuie sa cumpar, iar celelalte sunt ok. Amoniac si nitriti 0, nitrati 25 cu aditie de 4ml zilnic de EL Nitro si 4ml de Fosfo. PH 7.8.
Am facut un filmulet dupa a doua rarire a plantelor de suprafata.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bre, felicitari!
Foarte frumos ai facut acolo, ca un om mare.



I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nea liliacule, multumesc pentru aprecieri! Incet, incet ma fac mare, curand implinesc un an jumate. E timpul sa renunt la pampersi.
Numai acvariul ala nu vrea sa creasca deloc, a ramas la aceleasi dimensiuni. Speram sa ajunga macar la 300L pana acum.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si acum e momentul sa apara Blue: "il faci marin?"

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

A fost marin, cand am avut gris. Am bagat la sare de mare in el, de s-a albit capacul de la stropii de apa. Da' tu nu-ti faci un hardscape de apa dulce?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ba da, am acvariul in debara la serviciu, echipamente, pietre, tot ce trebuie.
"O sa.."

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ai auzit Paradoxx?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

auzii,auzii ;)
Ti-as lauda si tie acvariul,faye,dar ai prea multe plante si nu ma lasa orgoliu'

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2015 14:19:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

misto acvariul. La inceput cand vazusem radacinile alea nu imi placea dar cu plantele asa vine super. Dar piesa dee rezistenta e piesa dupa fundal. RUPE !

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pfff mie nu imi place ca are plante,tie nu iti place ca are radacini... vorba aia: Plm...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

foarte fain ce ti-a iesit cu "Borcanul" Faye! Ape limpezi si pesti sanatosi in continuare!

image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2015 14:56:27


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc frumos!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

De laudat nu te mai laud, au facut-o colegii . Ce nu inteleg, de ce vrei sa tii no3 asa sus? Eu as lasa o mai usor, undeva in jur de 10 e destul pentru plante, iar pentru pesti e si mai bine.
[ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pai pentru ca atunci cand era la 10 mi se topeau toate plantele de suprafata. Acum bag nitro la greu sa le tin vii. Si am lasat-o mai moale si cu schimburile de apa. Inainte schimbam cam 50 de litri la 3 zile, acum schimb la 4-5 zile.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Felicitari, e foarte frumos, verde si curat.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com