[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Overflow Bean animal  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
kirucd wrote:
Total gresit. Daca ridici mai sus pieptanul suprafata aia prin care curge apa este tot aceeasi, nivelul apei in display
se ridica corespunzator, si se ridica si nivelul apei din overflow, ceea ce duce automat la o scadere a nivelului apei
in camera pompei de recirculare.


Eu iti sugerez la modul serios sa gandesti putin inainte sa dai din degete la tastatura, daca vrei sa nu se mai rada de ce poti insira aici. Un sistem bean animal, despre care vorbesti de parca ar fi un OZN, este un overflow cu o teava full siphon, o teava open siphon, plus o teava preaplin, de siguranta. Il prezinti de parca ar fi teoria relativitatii iar tu ai fi daca nu Einstein macar discipolul favorit

Mai citeste odata ce am scris in postul precedent:

Adrian_ wrote:
Pentru ca regland pieptanele ala pe inaltime, IN RAPORT CU NIVELUL APEI, ii modifici suprafata aia pe care o tot calculezi tu pe post de constanta


Acum hai sa-ti explic ca unui copil de scoala:

Tu ai nivelul apei la o inaltime oarecare X, si sub ea ai sa zicem 5cm inaltimea dintilor. Coborand pieptenul cu 1cm, ai acum inaltimea dintelui 6cm, deci TI-A CRESCUT SUPRAFATA TOTALA A PIEPTENULUI FATA DE NIVELUL DIN MOMENTUL AL AL APEI. Firesc, apa incepe sa scada, din moment ce debitul adus de pompa de recirculare ramane constant.

DAR SCADE PENTRU CA TU AI CRESCUT SUPRAFATA PIEPTANULUI DIN CAUZA CA L-AI COBORAT. La fel, daca ridici pieptanul, II MISCOSRZI SUPRAFATA, si de-aia creste apa.

Acum intelegi macar? Problema e ca pur si simplu esti atat de paralel cu fizica incat nu vorbim aceeasi limba. Tu vezi ce se intampla, ca ai exemplul in fata ochilor, dar nu intelegi de ce..




kirucd wrote:
Adrian_ wrote:
Ce ar fi trebuit sa spui, daca intelegeai ce scrii acolo, era ca suprafata pieptanului REVINE la valoarea constanta determinata de debitul pompei de recirculare. Baga la cap, macar sa nu te mai faci de ras data viitoare cand o sa te contrazici aiurea cateva pagini pe tema bean animal (asta e deja a doua incercare, si de fiecare data finalul e acelasi


Aaa, deci pina la urma ramane constanta?! Si cand proiectezi sistemul o iei in calcul, suprafata asta constanta, nu?
In sfarsit ai priceput. Dar o dai la intors ca nu ai inteles ce am scris eu. Mai citeste odata. Reia toate posturile.
Astept sa imi spui si ca nivelul in display e dat de pieptane si ca e stabil, nu fluctueaza daca sistemul este reglat
cum trebuie.



In momentul asta tocmai mi-au revenit in minte, cu o claritate uluitoare, momentele in care profa de fizica din generala incerca sa scoata ceva din repetentul clasei, pe nume Epure Ion Va jur, exact asa era, taman cand biata femeie avea impresia ca in sfarsit ala intelege ceva, zbang, urma ceva de genul acestui "aha, deci pana la urma e constanta" Asta exact dupa ce i-am explicat ca NIVELUL VARIAZA in momentul in care SUPRAFATA PIEPTANULUI VARIAZA

Discutia e pur si simplu inutila, omul asta nu pricepe si pace. Nu intelege ce-i aia o constanta, ce-i aia o variabila, ce-i aia o marime care variaza samd.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 20:06:03

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai cam pe ce ai vrea sa facem pariu? Esti sigur ca vei castiga?!

Dar sistemul trebuie sa functioneze stabil, adica nivelul in display sa nu fluctueze. Sint tare curios cum
crezi ca faci asta, sfidezi legile fizicii de care vorbeai mai devreme.

Deci pariul este asa: setezi un sistem cu pieptane fix sa mearga in mod stabil, fara fluctuatii ale nivelului
in display, dupa care setezi tevile si imi arati cum se ridica sau scade nivelul, sa zicem cu 2 cm, si sa fie
fara fluctuatii ale nivelului in display si fara sa modifici pieptanele. Binetinteles toate astea cu aceeasi pompa
de recirculare.

Astept propunerea ta, poate mai imi imbogatesc si eu displayul cu niste fraguri

O zi buna,
Dragos

LE si sistemul trebuie sa fie bineinteles silentios.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 20:11:23


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:
Dar sistemul trebuie sa functioneze stabil, adica nivelul in display sa nu fluctueze. Sint tare curios cum
crezi ca faci asta, sfidezi legile fizicii de care vorbeai mai devreme.

Deci pariul este asa: setezi un sistem cu pieptane fix sa mearga in mod stabil, fara fluctuatii ale nivelului
in display, dupa care setezi tevile si imi arati cum se ridica sau scade nivelul, sa zicem cu 2 cm, si sa fie
fara fluctuatii ale nivelului in display
si fara sa modifici pieptanele. Binetinteles toate astea cu aceeasi pompa
de recirculare.



Auzi mai Dragos, da-ti cu niste apa rece pe frunte, bea o cafea, ceva

Cum sa iti arat cum se ridica sau scade nivelul cu 2 centimetri dar sa fie constant?


Ce incerc eu sa-ti explic (evident fara succes) si pe ce ti-am propus sa facem pariu e ca REGLEZ NIVELUL DIN DISPLAY (constant, fara viariatii semnificative) construind tevile din overflow la o anumita inaltime, si eventual facand niste ajustari din roobinetul de pe teava full siphon. Ce e greu de priceput?

Zi daca te bagi sau nu, lasa vrajeala gen "il chemi sau nu-l chemi, el vine sau nu vine"?


P.S. Daca incercai cumva sa spui ca vrei sa fie nivelul constant la mai multe inaltimi ale coloanei de lichid din display, inaltimi setate prin modificarea inaltimii tevilor din overflow si din robinet, sa stii ca nu prea ti-a iesit

Din nou, termenii propusi sunt astia:

Adrian_ wrote:
Acum, revenind la oile noastre, zi te rog pe ce suma esti dispus sa faci pariu ca pe un bazin cu pieptane fix pot sa reglez nivelul apei din display din inaltimea tevilor si din robinetul de pe teava de full siphon.

Time to put your money where your mouth is, or to shut up, cum ar spune americanii. Sper ca termenii sunt suficient de c;ar exprimati, dar daca simti nevoia putem detalia .


Da sau nu, simplu, fara vrajeala

Deci, ca sa nu fie dubii despre ce discutam: Se da un display cu un pieptane fix si se stabileste la ce inaltime trebuie sa fie apa in el. Calculezi tu ce suprafata ar trebui sa aiba pieptanul pentru nivelul ala, SI PE URMA IL FACI MAI MARE (bine, nu o mare gaura, pricepi ideea sper). Dupa care eu fac tevile si setez robinetul in asa fel incat sa am totusi inaltimea aia, constanta, fara variatii semnificative.

Te bagi?

This message was edited 3 times. Last update was at 22/05/2012 20:20:27

Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:
LE si sistemul trebuie sa fie bineinteles silentios.


Mahahahahaha, am inteles, gata, nu vei plati niciodata. IL AUD DOMLE, EU IL AUD

Jalnic raspuns din partea ta, realmente...

P.S. Pentru toti ceilalti: vedeti, cam asa se procedeaza cand unul vorbeste in dodii, il pui sa faca pariu pe aberatiile pe care le sustine .
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai hai sa ne intelegem, ca vad ca o dai cotita acum. Cand spui ca poti sa reglezi nivelul apei din display doar
in functie de inaltimea tevilor si reglajul robinetului, fara sa luam in calcul pieptanele, inseamna ca poti modifica
aceast nivel din tevi si robinet. A regla inseamna sa stabilesti un anumit nivel, cel pe care il doresti tu, din tevi
si robinet. Ca sa ma contrazici in ceea ce am spus, si anume ca nivelul in display este dat de pieptane si de
debitul pompei, nu de reglajele tevilor sau a robinetilor, inseamna sa imi arati ca sistemul poate functiona perfect
cu doua niveluri in display. Il setezi prima data la un nivel, dupa care modifici tevile si robinetii si imi arati ca poti sa
ai alt nivel, sa zicem cu 2 cm mai mic sau mai mare.

Ce nu intelegi tu este ca acest nivel nu poate fi modificat fara sa modifici pieptanele si sistemul sa mearga stabil.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
Deci, ca sa nu fie dubii despre ce discutam: Se da un display cu un pieptane fix si se stabileste la ce inaltime trebuie sa fie apa in el. Calculezi tu ce suprafata ar trebui sa aiba pieptanul pentru nivelul ala, SI PE URMA IL FACI MAI MARE (bine, nu o mare gaura, pricepi ideea sper). Dupa care eu fac tevile si setez robinetul in asa fel incat sa am totusi inaltimea aia, constanta, fara variatii semnificative


Pai parca ziceai ca vrei un pieptane fix, acum vrei sa il fac mai mare? Un pieptane fix, o pompa cu debit fix,
si vreau sa imi arati cum poti seta tevile si robinetii in doua variante asa fel incat in cele doua variante sa ai
un alt nivel in display, semnifocativ mai mare sau mai mic si sistem care sa mearga stabil.

La asta ma bag la orice ora.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Omule, termina cu prostiile, ca oricine intelege foarte clar cine o da cotita . Partea cu "sa fie silentios" a fost epocala, ia zi tu mai Dragos cum stabilim daca e silentios sau nu? Chemam pe cineva cu un sonometru profesional?

Acum, revenind la partea a doua, ca poti sa REGLEZI nivelul din tevi si robinet inseamna exact asta, ca poti stabili un nivel fix si ca poti ajusta sistemul pentru a fi stabil la acel nivel. Ce propui tu iar insemna ca poti sa AJUSTEZI FOARTE MULT (+/- 2cm) nivelul din display regland tevile si robinetul.

Categoric ca sunt posibile reglaje, dar in ce masura e posibil sa te duci 2cm mai sus sau mai jos e greu de spus fara calcule precise (in functie de bazin, distanta pana la sump, pompa samd) si oricum nu face obiectul pariului propus de mine. Pe care, evident, n-ai nici cea mai mica intentie sa-l accepti

Mai gandeste-te si poate accepti pariul pe care ti l-am propus, e cam ultima modalitate pe care o ai la dispozitie ca sa nu te faci de ras si dpdv uman/moral (avand in vedere insultele la care te-ai pretat in ceea ce era, pana la urma, o dezbatere de idei). Macar ai avea scuza ca ai crezut sincer ce sustineai, nu ca te-ai contrazis aberant de dragul de a te contrazice, cum ai facut data trecuta pe exact aceeasi tema...
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
Deci, ca sa nu fie dubii despre ce discutam: Se da un display cu un pieptane fix si se stabileste la ce inaltime trebuie sa fie apa in el. Calculezi tu ce suprafata ar trebui sa aiba pieptanul pentru nivelul ala, SI PE URMA IL FACI MAI MARE (bine, nu o mare gaura, pricepi ideea sper). Dupa care eu fac tevile si setez robinetul in asa fel incat sa am totusi inaltimea aia, constanta, fara variatii semnificative.

Te bagi?


kirucd wrote:
Pai parca ziceai ca vrei un pieptane fix, acum vrei sa il fac mai mare?


Jalnic, realmente jalnic... smilie

Auzi mai Dragos, iti spuneam ca-l faci MAI MARE DECAT AR REZULTA DIN CALCULELE TALE CA TREBUIE PENTRU NIVELUL ALA, nu ca e variabil . Citeste si intelege naibii ce scrie interlocutorul inainte de a posta, ca deja aproape ca nu mai e de ras ci de plans...
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
P.S. Pentru toti ceilalti: vedeti, cam asa se procedeaza cand unul vorbeste in dodii, il pui sa faca pariu pe aberatiile pe care le sustine


Pentru ca vorbim de sistemul bean animal, acest sistem este facut sa lucreze silentios si sigur.
Eu nunvorbesc in dodii, stiu foarte bine ce am scris pina acum, spre deosebire de tine care o dai la intors.
Mai intai ai intrebat daca exista vreo legatura intre volumul displayului si volumul overrflowboxului.
Raspuns: nu.
Apoi ai trecut la debite, uitand de volume. Si recunosti pina la urma ca debitul care trece prin pieptane e dat de pompa
de recirculare. Dar pentru tine suprafata din pieptane prin care trece apa nu este constanta. Raspuns: este constanta.
Apoi ai trecut la nivelul din display. Care imi spui ca nu este dat de pieptane, si ca il poti regla din tevi si robineti.
Raspuns: nivelul este dat in display de pieptane si debitul pompei de recirculare, mai corect spus pieptanele se proiecteaza
in functie de debitul pompei si de nivelul apei pe care vrei sa il ai in display. Astept sa imi demostrezi ca la un sistem cu
pieptane fix poti sa reglezi tevile si robinetii astfel incat sa ai niveluri diferite ale apei in display cu sistemul functionand
perfect pentru ambele variante.

Astept pariul.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 20:43:06


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
Adrian_ wrote:
Deci, ca sa nu fie dubii despre ce discutam: Se da un display cu un pieptane fix si se stabileste la ce inaltime trebuie sa fie apa in el. Calculezi tu ce suprafata ar trebui sa aiba pieptanul pentru nivelul ala, SI PE URMA IL FACI MAI MARE (bine, nu o mare gaura, pricepi ideea sper). Dupa care eu fac tevile si setez robinetul in asa fel incat sa am totusi inaltimea aia, constanta, fara variatii semnificative.

Te bagi?


kirucd wrote:
Pai parca ziceai ca vrei un pieptane fix, acum vrei sa il fac mai mare?


Jalnic, realmente jalnic... smilie

Auzi mai Dragos, iti spuneam ca-l faci MAI MARE DECAT AR REZULTA DIN CALCULELE TALE CA TREBUIE PENTRU NIVELUL ALA, nu ca e variabil . Citeste si intelege naibii ce scrie interlocutorul inainte de a posta, ca deja aproape ca nu mai e de ras ci de plans...


Pai tu te faci ca nu intelegi. Iti pregatesti tu ce fel de pieptane vrei, fix, si imi arati ca poti seta nivelul odata la x cm
coloana de apa, si a doua oara la x+2 sau x-2 cm coloana de apa. Asta ar insemna ca nivelul apei nu depinde de pieptane.
Deci trebuie sa imi arati doua niveluri semnificativ diferite in display cu bean animalul functionand perfect.
Despre asta vorbim. Mai reciteste odata posturile. Pe asta fac pariu cand vrei tu.

O zi buna,
Dragos

LE Hai prietene, ti-a inghitit pisica limba?!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 20:52:18


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai Dragos, daca asta ai inteles tu ca am discutat noi azi, nu cred ca mai e nimci de comentat

Si eu, care credeam ca am plecat de la calcularea diametrului minim al tevilor pentru un anumit flow si ca am ajuns la afirmatia ta aberanta cum ca

kirucd wrote:
Total gresit. Daca ridici mai sus pieptanul suprafata aia prin care curge apa este tot aceeasi.



Hai sa-ti dau sa mai citesti odata ce ai scris inainte sa-ti propun sa punem pariu, ca vad ca brusc te-a lasat memoria

kirucd wrote:Nivelul de apa din display, in cazul setarii corecte a tevilor, este dat de pieptane. Si daca lasi tevile mai jos, vei avea acelasi
nivel, doar nivelul in overflow se modifica. Tevile le reglezi in functie de pieptane, nu invers.



Acum concentreaza-te nitel si gandeste-te ce se intampla daca deschizi robinetul suficient de mult incat nivelul apei in overlfow box sa scada cu vreo 4-5 cm si ai tevile suficient de jos pentru asta. Raspuns corect: se va forma un soi de cascada la pieptanul ala si VITEZA APEI VA CRESTE, CRESCAND IMPLICIT SI DEBITUL TRECUT PRIN PIEPTANE. (vezi formula aia pe care n-ai inteles-o).

Na ca ti-am explicat si cum se poate scadea nivelul, fara sa-ti iau banii pentru asta (oricum era clar pentru toata lumea ca n-ai fi platit in veci)

Acum, evident ca in felul asta s-ar pierde elementul de silentiozitate, dar exemplul dat se cheama reducere la absurd (google it ). In practica, acelasi efect se poate obtine scazand nivelul apei in overflow box suficient cat sa ai o mica diferenta de nivel (cat sa creasca un pic viteza in pieptane, implicit si debitul) dar fara sa ai zgomot de cascada.

Nu stiu daca variatia poate fi atat de mare (2cm) dar garantat ca se poate varia debitul in felul asta, e fizica elementara nu rocket science...

Motivul pentru care tu, jucandu-te experimental, n-ai reusit treaba asta, este ca ai tevile montate prea sus.

Din nou, pariul propus este asta:

Adrian_ wrote:
Acum, revenind la oile noastre, zi te rog pe ce suma esti dispus sa faci pariu ca pe un bazin cu pieptane fix pot sa reglez nivelul apei din display din inaltimea tevilor si din robinetul de pe teava de full siphon.

Time to put your money where your mouth is, or to shut up, cum ar spune americanii. Sper ca termenii sunt suficient de c;ar exprimati, dar daca simti nevoia putem detalia .


Macar in ceasul al 12-lea, ori il accepti ori recunosti naibii ca ai batut campii. Nu te mai invarti in jurul cozii cum face coyotul ala din desenele animate, incercand sa prinda road-runner-ul

This message was edited 4 times. Last update was at 22/05/2012 21:04:13

Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:
LE Hai prietene, ti-a inghitit pisica limba?!


Sa tipi ca disperatul ca nu vine mai repede reply-ul la 5 minute dupa ce ai postat (20.47 postarea, 20.52 LE-ul) se cheama comportament obsesiv-compulsiv Pe bune . Stiu ca, spre deosebire de Cezarica, iti poti permite ingrijirile de specialitate, asa ca nu mai ezita, cat inca se mai poate face ceva...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 21:13:56

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Adrian,

Te inseli.
Debitul prin pieptane este constant si este debitul pompei.
Apa intoarsa de pompa din sump in bazin se scurge in overflow pe principiul vaselor comunicante.
Daca tu deschizi robinetul/robinetii nu poti sa maresti debitul pompei si nici nu se mareste debitul prin pieptane.
Poate doar viteza de curgere pentru ca exista o diferenta de nivel mai mare.

Numai bine. PEACE

Gabriel
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de data asta e randul meu sa rad.
Prietene, se vede ca nu ai umblat niciodata cu un sistem bean animal. Daca deschizi robinetul mai mult ca sa
curga mai multa apa si sa scada nivelul in overflowbox cu 4-5 cm efectul va fi ca nivelul in display VA RAMANE
CONSTANT, dar sistemul nu va mai fi silentios. Cand o sa ai posibilitatea incearca ca sa te convingi singur.
Spre deosebire de tine eu am facut acest test ca am cu ce. Te-as invita pe la mine sa iti arat, dar oameni de
teapa ta n-au ce cauta la mine in casa, si acum imi pare rau ca mi-ai trecut pragul si ca m-ai ajutat la rockscape,
lucru pe care de obicei nu uiti sa il mentionezi. Ti-am multumit la momentul respectiv si cred ca nu iti datorez nimic.

Si sa nu imi spui ca o variatie de 1 mm a nivelului in display este o dovada ca ai dreptate

Pentru toti ceilalti care citesc acest topic, NIVELUL IN DISPLAY ESTE DAT DE PIEPTANE SI DE POMPA DE RECIRCULARE.

Dupa ce iti construiesti overflowboxul astept sa faci testul cu deschisul robinetului si sa iti ceri scuze pentru limbajul
suburban pe care l-ai avut la adresa mea in acest topic. Si daca nu o faci am sa cer administratorilor sa te dea afara de
pe acest forum, daca nu plec eu.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 21:29:06


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel,
Daca nivelul apei in camera pompei scade, crezi ca debitul mai este fix cel pe care-l avea la un nivel sensibil mai mare? Asta e un exemplu.

Logic vorbind, ia gandeste-te ca daca robinetul ala n-ar face nimic, nimeni n-ar mai regla nimic din el

kirucd wrote:
Si sa nu imi spui ca o variatie de 1 mm a nivelului in display este o dovada ca ai dreptate

Pentru toti ceilalti care citesc acest topic, NIVELUL IN DISPLAY ESTE DAT DE PIEPTANE SI DE POMPA DE RECIRCULARE.


Deja definitia cuvantului variatie a inceput sa fie negociabila . No comment, cred ca toata lumea a inteles ceea ce era de inteles.


kirucd wrote:
Dupa ce iti construiesti overflowboxul astept sa faci testul cu deschisul robinetului si sa iti ceri scuze pentru limbajul
suburban pe care l-ai avut la adresa mea in acest topic.


Singura persoana care a avut aici un limbaj suburban (e drept ca indirect, prin referire la limbajul unui alt personaj cu acelasi nivel de educatie) ai fost tu.

kirucd wrote: Si daca nu o faci am sa cer administratorilor sa te dea afara de
pe acest forum, daca nu plec eu.



In caz ca mai avea cineva vreo indoiala ca recomandarea pe care ti-am facut-o, de a cauta asistenta medicala de specialitate, vine dintr-o buna intelegere a simptomelor pe care le manifesti, acum cred ca s-a risipit orice dubiu. Asta ca sa nu mai vorbim de insulta pe care o aduci indirect administratorilor acestui forum, care, in viziunea ta, ar accepta ordine de la tine smilie



kirucd wrote: Te-as invita pe la mine sa iti arat, dar oameni de
teapa ta n-au ce cauta la mine in casa


Cred ca si replicile de genul asta sunt edificatoare in privinta calitatii tale umane. Faptul ca te-ai simtit ofensat cand ti-am atras atentia asupra carentelor de educatie pe care le-ai dovedit cand ai facut referire, intr-o dezbatere care trebuia sa fie de idei, la niste insulte de maidan, arata din nou ca esti incapabil sa-ti recunosti greselile.

kirucd wrote: si acum imi pare rau ca mi-ai trecut pragul si ca m-ai ajutat la rockscape,
lucru pe care de obicei nu uiti sa il mentionezi. Ti-am multumit la momentul respectiv si cred ca nu iti datorez nimic.


Nu, in schimb ai uitat sa mentionezi tu asta pe alt forum, cand un pusti tembel se minuna ce rockscape frumos ai facut Cat despre ramas dator, nu ca sa imi ramai tu sau nu dator te-am ajutat atunci. smilie Cat despre anemona pe care m-am chinuit sa ti-o smulg din mainile cu care o aruncai la o moarte sigura in bazinul pus la ciclare, uite aici povestea ei: http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=297191&hl=

Asta in caz ca aveai vreun dubiu cand ti-am spus ca nu mai avea nici cateva ore daca o aruncai acolo in halul in care era.

Ma rog, comentariile sunt de prisos, din punctul meu de vedere cu acest ultim reply te-ai scufundat la un nivel mult prea jos pentru a mai merita sa te mai bag in seama vreodata.

P.S. Daca tot am ajuns aici, poate povestesti cu cuvintele tale si cum a fost cu melcii despre care "trebuia sa-ti spuna Claude" smilie Ca la momentul respectiv ti-am acordat tot creditul cand ai spus ca n-ai vazut nimic, dar acum lucrurile se vad altfel

P.P.S. O sa-ti las incubatorul ala de artemia la Catalin, ma intreb daca o sa-ti amintesti si tu ce ar trebui sa lasi la el

This message was edited 3 times. Last update was at 22/05/2012 22:00:50

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Robinetul este pus ca sa reglezi nivelul de apa in overflowbox si sistemul sa fie silentios.
Debitul care trece este dat de pompa de recirculare. Punct.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa nu se ia oamenii dupa aberatii: DEBITUL este dat de pompa de recirculare, evident. Robinetul de pe teava de full siphon foloseste la ajustarea nivelului apei in overflow box si IN NISTE LIMITE (care depind de o gramada de variabile), a nivelului apei in display.

E vorba de fizica elementara, imprastiata pe parcursul unei discutii de cateva ore cu un om care nu intelege nimic, decat ca trebuie sa-si insulte interlocutorul cand acesta ii demonstreaza CU ARGUMENTE ca nu are dreptate.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 21:59:25

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Adrian,
Robinetul de pe teava de full sifon este pus ca sa aduci debitul de pe acea teava la unul foarte apropiat (un pic mai mic) de cel al pompei dar si, asa cum a spus Dragos, ca sa reglezi
nivelul apei din overflow.

Daca este inchis asfel incat debitul de apa prin full sifon sa fie sensibil mai mic decat cel al pompei atunci ai un nivel mai mare al apei in overflow (pana la un anumit punct pe care il pot explica dar nu acum/aici), un debit mai mare prin open sifon si un zgomot mai mic al caderii de apa prin pieptan.

Daca este deschis astfel incat debitul de apa prin full sifon sa fie foarte apropiat sau egal cu cel al pompei atunci ai un nivel mai mic al apei in overflow, un debit mai mic sau inexistent prin open sifon si un zgomot mai mare prin pieptan.

In oricare din cele doua situatii debitul pompei se imparte INTOTDEAUNA in cele doua tevi de full si open sifon asadar un nivel scazut al apei in camera pompei nu este posibil decat daca toate cele trei tevi (full sifon, open sifon si open channel) sunt restrictionate.

(nota : am scris sifon in loc de syphon "on purpose" ).

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Adrian,

Daca tevile au fost bine dimensionate atunci nivelul apei din display nu poate creste atunci cand inchizi sau aproape inchizi de tot robinetul de pe teava de full sifon pentru simplul motiv ca atunci teava de open sifon devine full sifon.

Daca tevile nu au fost bine dimensionate atunci cresterea apei din display nu este posibila decat
1. inchizi de tot robinetul de pe teava de full sifon
2. teava de open sifon e prost dimensionata si nu face fata debitului
3. teava de open channel are capatul de sus deasupra nivelului apei din display
sau

ridici pieptanele.

O seara buna
Gabriel
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel,
Nu are nimeni nici un dubiu ca tot debitul ajunge jos in sump (ma rog, nimeni dintre cei care au vreo treaba cu fizica).

Problema care tine de dinamica fluidelor este VITEZA de circulatie a apei in acest circuit, iar aceasta poate varia (din nou, in noiste limite) in functie de pozitia tevilor si de reglajul robinetului de pe teava full siphon.

Sa-ti dau un exemplu concret: daca din acvariul meu (Boyu TL550 similar cu Sera 130) scot 5 l de apa, nivelul din display va scadea cu mult mai putin decat cantitatea care revine proportional din raportul intre display si compartimentele "tehnice" din spate. In schimb, primul compartiment din spate (cel cu pieptanul) va fi aproape gol, iar apa va curge prin pieptane sub forma de cascada. (daca nu ma crezi pe cuvant iti fac un filmulet ca sa te convingi)

Acelasi efect se poate obtine, in sens invers ca sa zic asa (fara modifcarea cantitatii totale de apa din sistem), si la un overflow tip bean animal. Repet, e vorba de viteza de curgere, nu de debit.

Practic, ce spun eu e ca din pozitia tevilor si din reglajul robinetului (adica al nivelului in overflow box) se poate obtine(in niste limite) o crestere sau o scadere a vitezei de curgere a apei in acest circuit, ceea ce se traduce printr-o modificare (din nou, in niste limite care depind de multe variabile) a nivelului apei in display.

This message was edited 4 times. Last update was at 22/05/2012 22:18:09

 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com