[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Overflow Bean animal  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline


Adrian ai aici un link cu un calculator pe care il gasesti in josul paginii.

Ai grija sa selectezi tipul corect de tur (free, open sau submerged) si unitatile de masura percum si diametrul INTERN al tevii/furtunului etc.

O sa-ti rezulte ce debit poate avea un anumit tip de scurgere/tur, cu un anumit diametru intern de la o anumita inaltime.

Sper ca acest raspuns sa te satisfaca.

O zi buna
Gabriel

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un alt link cu constructia unui Bean Animal: http://www.thereeftank.com/forums/f6/meuserreefs-120-gallon-reef-build-119449-2.html

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel, vezi ca nu ai postat linkul.

@viulian: mersi de link, stiu topicul, dar discutia pe care o avem noi e mai degraba pe parte teoretica. Ala e un link bun dpdv practic, faci ce-a facut nenea ala si nu te doare capul. Pe mine ma obliga situatia "din teren" la modificari.

In rest, am facut un screenshot dupa aceasta capodopera :

kirucd wrote:
Sa inteleg ca nivelul apei in display la tine nu va mai fluctua? Wow, deci debitul prin pieptane va fi constant, foarte
interesant. Si aria golurilor pieptanelui prin care trece apa va fi aceeasi. Deci in sfarsit imi dai dreptate ca nivelul apei
din display este dat de pieptane.
Cu toate ca nu recunosti direct. Macar e bine ca mai citesti.
Din calcule iti da o teava cu diametrul de 7,2 mm. Problema care apare aici este ca la diametre foarte mici ale tevii
apar tensiuni superficiale care iti pot micsora debitul. Oricum nu cred sa gasesti teava cu diametrul atat de mic, si daca
gasesti nu vei gasi restul componentelor. Tocmai din acest motiv se foloseste robinet.


Presimt ca peste ani ne vom amuza copios cu ce intelege Dragos din ce spun altii

Adrian_ wrote: Singura legatura pe care o are treaba asta cu dintii de la pieptane este sa calculez la ce inaltime a acestora imi trec printre ei 1500l/h CA SA SETEZ ACOLO NIVELUL APEI IN BAZIN PRIN POZITIONAREA TEVILOR DIN OVERFLOW si prin robinetul de pe teava full siphon.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 17:26:53

Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:

LLE Si ca sa intelegi mai bine despre ce discutam, iti mai explic odata: nivelul apei in display este dat de catre pieptane
si acest nivel este constant, daca prin tevile de la overflow trece mai multa apa decat poate aduce pompa nivelul in
overflow box va fluctua, iar daca prin tevi trece mai putina apa decat aduce pompa nivelul din overflow va fluctua,
niciodata nivelul din display NU FLUCTUEAZA. Iar debitul prin pieptane este dat de aria golurilor pieptanelui prin care
trece apa, care este constant, si de nivelul apei din overflow, care in functionare normala trebuie sa fie constant, doar
daca nu reglezi robinetii bine poate fluctua.



Ricardo are facultatea de instalatii si sper sa aiba rabdare sa-i explice lui Dragos de ce aceasta afirmatie este o crunta aberatie. Pe mine ma dor falcile de atata ras.

Mai Dragos, poate sa fie valabila INTRE NISTE LIMITE, adica intre un debit maxim si un debit minim, DESPRE CARE TOT INCERC SA DISCUT desi nu vrei pricepi lucrul asta. Ca daca bagi cu pompa 20.000l/h in display nu stiu ce mai ramane din teoria ta sau din nivelul ala fix. Poate fizica pe care n-ai invatat-o...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 17:33:08

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca bagi o pompa de 20.000 litri trebuie sa configurezi pieptanele si overflowboxul functie de acei 20.000 litri.
Si asta nu inseamna ca nivelul apei din display va fluctua, daca ai facut corect calculele si ai proiectat corect
pieptanele si overflowboxul. Tu pui caruta inaintea boilor si te faci ca nu intelegi.
Eu am explicat foarte simplu, dar se pare ca e complicat pentru tine sa intelegi, cum se proiecteaza pieptanele
si overflowboxul. Diferenta dintre mine si tine este ca eu detin si partea practica iar tu te incurci inclusiv la
partea teoretica.
Poate ne explici tu cum vrei sa proiectezi overflowboxul si pieptanele pentru sistemul tau, sa vedem daca avem
ce invata din ceea ce vrei tu sa faci. Presimt ca o sa fie la capitolul nu faceti asa.

Si ca sa iti mai spun inca odata, ca vad ca tot nu intelegi, debitul nu are nimic de a face cu volumul overflowboxului
sau al displayului. Debitul este dat de viteza apei si suprafata prin care trece apa in cadere libera, iar viteza apei
este data de diferenta de nivel intre display si overflowbox. Ce volum au cele doua nu este important.

O zi buna,
Dragos

P.S. Gabriel a postat linkul, trebuie sa apesi pe cuvantul aici si este o pagina pe siteul bean animal.

LE
Adrian_ wrote:
Mai Dragos, poate sa fie valabila INTRE NISTE LIMITE, adica intre un debit maxim si un debit minim, DESPRE CARE TOT INCERC SA DISCUT desi nu vrei pricepi lucrul asta. Ca daca bagi cu pompa 20.000l/h in display nu stiu ce mai ramane din teoria ta sau din nivelul ala fix. Poate fizica pe care n-ai invatat-o...


Parca initial ai intrebat ce legatura este intre volumul displayului si volumul overflowboxului. Acum vad ca ai trecut la debite.
Sti care e diferenta intre cele doua? Nici tu nu mai sti ce vorbesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 17:51:33


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:
P.S. Gabriel a postat linkul, trebuie sa apesi pe cuvantul aici si este o pagina pe siteul bean animal.


Mersi, nu observasem, asta e riscul cand pui linkuri pe un singur cuvant scurt.

Acum citeste cu atentie chestia asta, si incearca sa intelegi de ce teoria pieptenului , spusa si sustinuta pana-n panzele albe de tine e o mare aberatie:

Daniel Bernoulli's Principle:


Where:
v = Velocity
h = Height
g = Gravity

Flow Rate:


Where:
Q = Flow Rate
A = Cross Sectional Area
v = Velocity

So, we first solve for the Velocity of the water. The water has Velocity because gravity is pulling on it (it is falling).

We use the equation to find that Velocity. Once we find the Velocity of the water, we can find out how much water is falling because we know the Area of the pipe that that the water is draining (falling) through. That is, we use the equation Q = A*v to determine the flow through the hole.


This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2012 17:50:57

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate imi si explici, ca nu inteleg. Si am un sistem functional unde nivelul apei in display este fix,
nu variaza. Pieptanele iti da nivelul din display. Il pui mai jos ai nivelul mai jos. Il pui mai sus ai
nivelul mai sus. Oare de ce Aqua Medic are un pieptane care se poate regla pe inaltime? Raspuns,
ca sa pricepi si tu, pentru a putea regla nivelul in display prin ridicarea sau coborarea pieptanelui.

Din screenul postat de tine se vede foarte clar ca se poate calcula debitul prin pieptane, la fel ca
printr-o teava in mod full sifon.

Eu zic sa te opresti pina nu te faci de ras definitiv, nu de alta dar am sa rog administratorii forumului
sa lase toate posturile ca sa vada lumea ce si cum. 1 si cu 1 fac 2, dar nu si in baza 2 unde fac 0.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 17:58:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Oare de ce Aqua Medic are un pieptane care se poate regla pe inaltime? Raspuns,
ca sa pricepi si tu, pentru a putea regla nivelul in display prin ridicarea sau coborarea pieptanelui.



Pentru ca regland pieptanele ala pe inaltime, IN RAPORT CU NIVELUL APEI, ii modifici suprafata aia pe care o tot calculezi tu pe post de constanta

Doamne Dumnezeule, nu-mi vine sa cred, omul asta nu pricepe nici cu explicatia mura-n gura din postul precedent .

Mai Dragos, nu zice nimeni ca daca ridici sau cobori pietenul nu poti provoca o crestere sau o scadere a nivelului apei . Ce incerc eu sa-ti explic, se pare in zadar e ca FOLOSIND UN PIEPTANE FIX POTI REGLA INALTIMEA APEI DIN POZITIA TEVILOR SI DIN ROBINETUL DE PE TEAVA FULL SIPHON. Intelegi macar acum?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
Pentru ca regland pieptanele ala pe inaltime, IN RAPORT CU NIVELUL APEI, ii modifici suprafata aia pe care o tot calculezi tu pe post de constanta.


Total gresit. Daca ridici mai sus pieptanul suprafata aia prin care curge apa este tot aceeasi, nivelul apei in display
se ridica corespunzator, si se ridica si nivelul apei din overflow, ceea ce duce automat la o scadere a nivelului apei
in camera pompei de recirculare.

Folosind un pieptane fix, vei avea nivelul apei in display constant si acest nivel nu il poti regla din tevi si robinetul de
pe teava de full sifon. Diferenta intre tine si mine e ca eu am incercat toate combinatiile posibile cu overflowboxul meu
si cu pompa de recirculare cu debit variabil pe care o am, pe cand tu vorbesti din carti. Si mai mult decat atat, pentru
ca doream sa am un nivel mai mare in display am obturat o parte din golurile pieptanelui cu o bagheta, rezultatul a fost
ca nivelul in display a crescut dar e stabil nu fluctueaza, nivelul in overflowbox a crescut dar e stabil nu fluctueaza si aria
din pieptane prin care trece apa este aceeasi, ea fiind data de debitul pompei de recirculare.
Din pacate nici ce ai citit nu ai inteles bine. Mai insista, poate reusesti sa intelegi. Daca nu o sa intelegi cand iti vei face
overflowboxul.

O zi buna,
Dragos

P.S. Eu iti sugerez ca in loc sa te hlizesti non stop si sa te impaunezi ca sti despre ce vorbesti, sa faci o incercare practica
si ne poti povesti dupa ce ai setat un sistem bean animal cine are dreptate si daca nivelul in display este variabil sau nu.
Pina nu incerci practic nu sti despre ce vorbesti, doar iti dai cu parerea ca sa te afli in treaba.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 18:36:43


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:
Total gresit. Daca ridici mai sus pieptanul suprafata aia prin care curge apa este tot aceeasi, nivelul apei in display
se ridica corespunzator, si se ridica si nivelul apei din overflow, ceea ce duce automat la o scadere a nivelului apei
in camera pompei de recirculare.


Eu iti sugerez la modul serios sa gandesti putin inainte sa dai din degete la tastatura, daca vrei sa nu se mai rada de ce poti insira aici. Un sistem bean animal, despre care vorbesti de parca ar fi un OZN, este un overflow cu o teava full siphon, o teava open siphon, plus o teava preaplin, de siguranta. Il prezinti de parca ar fi teoria relativitatii iar tu ai fi daca nu Einstein macar discipolul favorit

Mai citeste odata ce am scris in postul precedent:

Adrian_ wrote:
Pentru ca regland pieptanele ala pe inaltime, IN RAPORT CU NIVELUL APEI, ii modifici suprafata aia pe care o tot calculezi tu pe post de constanta


Acum hai sa-ti explic ca unui copil de scoala:

Tu ai nivelul apei la o inaltime oarecare X, si sub ea ai sa zicem 5cm inaltimea dintilor. Coborand pieptenul cu 1cm, ai acum inaltimea dintelui 6cm, deci TI-A CRESCUT SUPRAFATA TOTALA A PIEPTENULUI FATA DE NIVELUL DIN MOMENTUL AL AL APEI. Firesc, apa incepe sa scada, din moment ce debitul adus de pompa de recirculare ramane constant.

DAR SCADE PENTRU CA TU AI CRESCUT SUPRAFATA PIEPTANULUI DIN CAUZA CA L-AI COBORAT. La fel, daca ridici pieptanul, II MISCOSRZI SUPRAFATA, si de-aia creste apa.

Acum intelegi macar? Problema e ca pur si simplu esti atat de paralel cu fizica incat nu vorbim aceeasi limba. Tu vezi ce se intampla, ca ai exemplul in fata ochilor, dar nu intelegi de ce..

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2012 18:55:10

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, vad ca apelul meu a fost tratat cu nonsalanta ... ok, atata vreme cat nu ajungeti la cuvinte grele si la rudele decedate ale mamelor , va las sa va contrati pe tema "Ce-a fost inainte, oul sau gaina?"...

La prima injuratura, va sterg TOATE posturile astea offtopic...


@Moderatori si admini: Lasati topicul asa, nu stergeti nimic deocamdata!!!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:La prima injuratura, va sterg TOATE posturile astea offtopic...



Adica i-ai dat exitul, cand o sa-si dea seama ce-a scos din el baga o injuratura si dispar toate aberatiile . Nu-i problema, ca am salvat tot

Serios acum, explica-i tu ce si cum ca pe mine nu ma crede

Barem aia cu "Daca ridici mai sus pieptanul suprafata aia prin care curge apa este tot aceeasi" e ABSOLUT EPICA . Cel Iliada, ce Odiseea, iar Eneida e undeva in praf Poate cantecul Nibelungilor, pardon animabeansilor .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:... Adica i-ai dat exitul, cand o sa-si dea seama ce-a scos din el baga o injuratura si dispar toate aberatiile . Nu-i problema, ca am salvat tot ...

De ce oare nu ma mira? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
Tu ai nivelul apei la o inaltime oarecare X, si sub ea ai sa zicem 5cm inaltimea dintilor. Coborand pieptenul cu 1cm, ai acum inaltimea dintelui 6cm, deci TI-A CRESCUT SUPRAFATA TOTALA A PIEPTENULUI FATA DE NIVELUL DIN MOMENTUL AL AL APEI. Firesc, apa incepe sa scada, din moment ce debitul adus de pompa de recirculare ramane constant.


Si dupa ce scade apa si se stabilizeaza sistemul, ce se intampla? Sa nu imi spui ca apa din display va curge tot prin 6 cm
ai inaltimii dintilor. Va curge tot prin 5, la fel cum era si cand pieptanele era mai sus cu 1 cm. Daca pozitia tevilor in overflow
iti permite sa ai un flow constant si cu un nivel mai mic cu 1 cm in overflow atunci apa va curge prin 5 cm de pieptane.
Daca pozitia tevilor nu iti permite, nivelul in overflow va fi fluctuant. Si pentru a-ti permite acest lucru tevile trebuie reglate
astfel incat nivelul in overflow, in cazul de fata, sa aiba un nivel suficient incat sa permita caderea apei, chiar daca lasi
pieptanul mai jos cu 1 cm. Dar, iti spun pentru a mia oara, nivelul in display odata stabilizat sistemul, este stabil si aria
din pieptane prin care trece apa este aceeasi. Aceasta aria, in conditiile reglarii sistemului cum trebuie, este data de debitul
apa care trebuie sa treaca prin pieptane (debit constant dat de pompa de recirculare) si diferenta de nivel intre nivelul din
display si nivelul din overflow, care este tot constanta in conditiile reglarii tevilor cum trebuie. Daca vrei sa modifici pozitia
pieptanelui mai mult, cu siguranta trebuie sa modifici si pozitia tevilor. Si dupa ce faci aceasta modificare ai sa constati ca
inaltimea din pieptane prin care trece apa este aceeasi.

Te rog sa nu mai vorbesti din carti, ca habar nu ai ce spui. Pune mana si testeaza si mai vorim dupa.

O zi buna,
Dragos

Parca mai devreme spuneai ca nivelul in display este fluctuant, acum te-ai rasgandit?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:De ce oare nu ma mira? ...


Pai ce naiba era sa fac, am invatat din experientele trecute .

Acum hai sa va explic de unde provine toata aceasta revarsare de aberatii a lui Dragos:

image

Pe scurt, omul si-a rezolvat defectul de proiectare al overflow-ului prin metoda pisicii de la Dacia ("pe unde scoate capul dam cu chit" ) si acum crede sincer, pe baza a ceea ce considera ca este o dovada de nerefuzat ca nivelul apei pe un sistem cu animal bean trebuie reglat din pieptane

kirucd wrote:Poate imi si explici, ca nu inteleg. Si am un sistem functional unde nivelul apei in display este fix,
nu variaza. Pieptanele iti da nivelul din display. Il pui mai jos ai nivelul mai jos. Il pui mai sus ai
nivelul mai sus.


Realitatea fiind ca, in mod logic, nivelul apei la un sistem cu bean animal se obtine in functie de nivelul tevilor de full siphon si open siphon si, eventual, daca mai e cazul, facand reglaje din robinetul tevii de full siphon. Asta daca esti in stare sa calculezi nitel in functie de formulele pe care le-am postat.

Evident, daca ai calculat prost si ai tevile prea sus, faci ce-a facut Dragos, adica mai pui o placuta la pieptane samd . Nici cu asta nu e nimic rau, totul e sa nu te apuci pe urma sa explici ca asa se face treaba , ca ai inventat tu apa calda si ca ar trebui lumea sa invete de la tine, cand tu nici nu intelegi fizica din spatele unui sistem simplu si eficient...


P.S. Vad ca Dragos tot n-a inteles . Mai Dragos, VARIATIA SUPRAFETEI PIEPTANULUI cauzata de urcare sau coborare, iti provoaca scaderea sau cresterea apei, ce naiba e asa de greu de inteles? Tu o tineai ca gaia matul ca suprafata ramane constanta, stii ce inseamna ca ramane constanta? Inseamna ca nu se modifica .

Ce ar fi trebuit sa spui, daca intelegeai ce scrii acolo, era ca suprafata pieptanului REVINE la valoarea constanta determinata de debitul pompei de recirculare. Baga la cap, macar sa nu te mai faci de ras data viitoare cand o sa te contrazici aiurea cateva pagini pe tema bean animal (asta e deja a doua incercare, si de fiecare data finalul e acelasi :lol

This message was edited 3 times. Last update was at 22/05/2012 19:23:38

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Adrian_ wrote:... Adica i-ai dat exitul, cand o sa-si dea seama ce-a scos din el baga o injuratura si dispar toate aberatiile . Nu-i problema, ca am salvat tot ...

De ce oare nu ma mira? ...


N-ai sa vezi, mai ales ca nu eu ma fac de ras
Iar Ricardo, daca nu ai inteles, nu se mira ca esti in stare sa salvezi tot, mai mult de atat nu poti.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote: Pai ce naiba era sa fac, am invata din experientele trecute .

Acum hai sa va explic de unde provine toata aceasta revarsare de aberatii a lui Dragos:

image

Pe scurt, omul si-a rezolvat defectul de proiectare al overflow-ului prin metoda pisicii de la Dacia ("pe unde scoate capul dam cu chit" ) si acum crede sincer, pe baza a ceea ce considera ca este o dovada de nerefuzat ca nivelul apei pe un sistem cu animal bean trebuie reglat din pieptane

kirucd wrote:Poate imi si explici, ca nu inteleg. Si am un sistem functional unde nivelul apei in display este fix,
nu variaza. Pieptanele iti da nivelul din display. Il pui mai jos ai nivelul mai jos. Il pui mai sus ai
nivelul mai sus.


Realitatea fiind ca, in mod logic, nivelul apei la un sistem cu bean animal se obtine in functie de nivelul tevilor de full siphon si open siphon si, eventual, daca mai e cazul, facand reglaje din robinetul tevii de full siphon. Asta daca esti in stare sa calculezi nitel in functie de formulele pe care le-am postat.

Evident, daca ai calculat prost si ai tevile prea sus, faci ce-a facut Dragos, adica mai pui o placuta la pieptane samd . Nici cu asta nu e nimic rau, totul e sa nu te apuci pe urma sa explici ca asa se face treaba , ca ai inventat tu apa calda si ca ar trebui lumea sa invete de la tine, cand tu nici nu intelegi fizica din spatele unui sistem simplu si eficient...


Asa cum ti-am spus mai devreme, diferenta dintre noi este ca eu am setat un bean animal, de fapt doua, pe cand tu nu.
Nivelul de apa din display, in cazul setarii corecte a tevilor, este dat de pieptane. Si daca lasi tevile mai jos, vei avea acelasi
nivel, doar nivelul in overflow se modifica. Tevile le reglezi in functie de pieptane, nu invers.

Si ca sa nu existe dubii, eu nu am calculat prost, doar ca am vrut un nivel mai mare al apei in display cu 2 cm, de aia am pus
o placuta la pieptane. Ca si detaliu constructiv, pentru informare corecta, tevile la mine nu sint lipite cu tangit, oricand pot sa le
scot si sa le inlocuiesc cu altele mai scurte sau mai lungi.

Si da, atunci cand gresesc recunosc. Mai mult decat atat, prin acel video demonstram ca am dreptate in ceea ce priveste
functionarea sistemului daca se obtureaza teava de full sifon, in acest caz se mareste nivelul in overflow, teava de open sifon
se transforma in teava de full sifon, iar surplusul de apa este preluat de teava de preaplin. Si nu face nici zgomot si sistemul
lucreaza stabil, fara fluctuatii de nivel in overflow. Daca cumva ai uitat cineva spunea ca asa ceva nu este posibil.

O zi buna,
Dragos

LE Intamplator sau nu, Catalin m-a rugat sa il ajut cu overflowboxul bean animal la sistemul nou. Si mi-a spus cam ce nivel
de apa vrea sa fie in display. Si i-am proiectat pieptanele si tevile si, surpriza poate pentru tine, are nivelul de apa dorit in
display.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 19:38:06


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si ca sa inchidem aceasta polemica din care vad ca nu intelegi nimic, propun sa iti construiesti bean animalul
la sistemul tau, cu pieptane fix, si sa ne spui dupa, cum reusesti sa reglezi nivelul apei in display fara sa
modifici pieptanele. Sint tare curios de raspunsul tau, daca vei avea decenta sa mai raspunzi vreodata dupa
ce treci la partea practica.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian_ wrote:
Ce ar fi trebuit sa spui, daca intelegeai ce scrii acolo, era ca suprafata pieptanului REVINE la valoarea constanta determinata de debitul pompei de recirculare. Baga la cap, macar sa nu te mai faci de ras data viitoare cand o sa te contrazici aiurea cateva pagini pe tema bean animal (asta e deja a doua incercare, si de fiecare data finalul e acelasi


Aaa, deci pina la urma ramane constanta?! Si cand proiectezi sistemul o iei in calcul, suprafata asta constanta, nu?
In sfarsit ai priceput. Dar o dai la intors ca nu ai inteles ce am scris eu. Mai citeste odata. Reia toate posturile.
Astept sa imi spui si ca nivelul in display e dat de pieptane si ca e stabil, nu fluctueaza daca sistemul este reglat
cum trebuie.

Pina una alta nu eu sint cel care se face de ras.

O zi buna,
Dragos

LE Asa cum ti-am mai spus, poate de data asta bagi la cap, cand proiectezi sistemul tii cont de debitul pompei de
recirculare si de diferenta de nivel intre display si sump, dupa care primul lucru pe care il faci este sa calculezi pieptanele,
mai ales daca o sa fie un pieptane fix. Si functie de el vei avea nivelul apei in display. Restul sint reglaje daca ai facut
calculele corect.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 19:58:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Si ca sa inchidem aceasta polemica din care vad ca nu intelegi nimic, propun sa iti construiesti bean animalul
la sistemul tau, cu pieptane fix, si sa ne spui dupa, cum reusesti sa reglezi nivelul apei in display fara sa
modifici pieptanele. Sint tare curios de raspunsul tau, daca vei avea decenta sa mai raspunzi vreodata dupa
ce treci la partea practica.

O zi buna,
Dragos


Tu realizezi macar o secunda care este rolul fizicii, ca stiinta? Intrebarea e retorica, se vede din ce scrii aici ca SINGURUL TAU ARGUMENT ESTE "EU AM FACUT UNUL, TU NU". Problema este ca nici macar "argumentul" asta nu tine, pentru ca primul pe care l-ai facut ti-a iesit gresit, fiind nevoit sa-l modifici. Dupa cum se vede indubitabil si din screenshot.

Catalin este o fire mai putin inclinata spre partea tehnica si nu se sfieste s-o recunoasca, pe mine m-a rugat sa-l ajut cu modul de cuplare al componentelor sistemului de osmoza cu vas tampon, asta nu inseamna ca am devenit eu expertul national nr 1 in domeniu

Acum, revenind la oile noastre, zi te rog pe ce suma esti dispus sa faci pariu ca pe un bazin cu pieptane fix pot sa reglez nivelul apei din display din inaltimea tevilor si din robinetul de pe teava de full siphon.

Time to put your money where your mouth is, or to shut up, cum ar spune americanii. Sper ca termenii sunt suficient de c;ar exprimati, dar daca simti nevoia putem detalia .

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2012 20:08:40

 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com