[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: vladxxl
Forum Index » Profile for vladxxl » Messages posted by vladxxl
Message
nu te panica!!

in primul rand vezi daca iese ceva si fara difuzor,daca nu , pana la difuzor e problema,sau incearca sa sitroduci aer(sufli) in difuzor pt a vedea ce presiune trebe(sunt unele care nu au ce cauta la o bomba cu drojdie...)

deci mult succes
depinde de ce randament si presiune are bomba , de ex. la mine imi da 2/3 bule pe secunda! (si e prima incercarre de biomba )

cele cu tableta pt nano mai merg si la bomba..

app. apa imi e mai alba e de la co2?
ok scuze de intrebari... si ms de raspunsuri m-am lamurit cu totul..
foarte frumos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

o poza de fundal nu ne arati ?

ti-am spus eu... nu sunt parinti prea buni ramirezi,,,(cu icrele, caci cu puii e maiok, deci nici cu ei nu sunt obisnuiti din prima(ii mai lasa pe la filtru))

sper sa iti traiacsa
num, nu mai ramane si poti folosi piatra de aer fina (acuma ma mandrecs cu ea ) ca scoate firicele foarte fine(da foarte) , am dinaceea alba si e cam casi cu tableta...
pai nu voiam sa stiu in caz ca fertilizez cu asa ceva sa u fie prea mult, si inca 2 intrabari

cat costa testele si cate sunt intr-un pachet?(chiar sunt aerian la acest capitol)
si imi puteti explica cu fertilizanti micor macro?(nu prea inteleg nimic de ei...)
am reciti si mai mai lamurit si de la voi

deci pot spune ca sunt multumit, dar mai se nascu o noua intrebare: de unde iau teste amoniac /nitriti/ nitrati?(tot de la petshop ?), dar cele de fier, magneziu,...?
ba da am studiat de ea mult si e asa: 1 saptamana se adauga hrana in acvariul gol(numai plante), 2 saptamana se pun pesti rezistenti(de sacrificiu) si hrana abundent, 3 saptamana se adauga pesti mai rezistenti pe rand
pai titlul spune tot, deci sa incepem:

1.carbunele e bun pt acvariu plantat(dc da dc nu)?
2.in timpul ciclarii se poate fertiliza/doza co2?
3.ciclarea se poate face cu melci/creveti?
4.pt cilare sunt buni ancistrus si cory?
5.cum fac apa mai acida(ph~6) pt ramirezi si scalari?
6. ramirezi si scalari prefera acvariul ciclat sau fara nitriti/nitrati?
7.zeolitul la ce ajuta in acvariu?
8.spartura de magma afecteaza cumva acvariul?
9.ce metode sunt pt testarea ph-ului?(inafara de testele de cumparat...?)
10.pt acvariul cresa se pune burete bolborositor,acesta nu agita apa prea mult pt pui?
11.moss-ul creste mai bine fixat sau lasat sa pluteasca?
cam astea sunt intrebarile pe care le-am adunat, si pe care leam tinut(si s-au inmultit )

multumesc anticipat!!!
mda frumos dar mai planteaza si apropo e femele ancistrus-ul acela, ea ar trebui sa te scape de alge(asa e in cazul meu) hmmm...

incearca sa mai introduci ancistrusi sau SAE sau melci ;)
bravo , si eu as vrea icre de la ramirezi mei (blue)dar sunt mici, spropo am citit ca nu trebe sai lasi cu parinti mai ales dacas neexperimentati pt ca exagereaja cu grija sau cu lenea , serios acum daca vezi ceva mai bine le-ai muta
se calculeaza 0.5W/L si gupi cu ce sa ajuta....

rau ca ai renuntat la co2 ca face foarte bine, si fertilizanti ajuta mult (pt mos foloseste fosfat...)
pai normal asa e , dar nu in captivitate la parinti neexperimentati, e bine tinuti in acv 30-20l cu coloana de 20-30 cm si burete bolborositor,
se pot tine si cu melci dar numai dupa eclozare
din ce vad nu se vede ce specie sunt dar sunt alevini 100%(sigur cory?)

ma rog nu conteaza in prima zi nu trebe nimic, peurma mancare pt alevini(sau galbenus de ou faramitat) de 3xZI si schimburi zilnice de 30-40% apa

la tine nu e prea mare problema daca nu ii poti muta ca ai "verdeata"

felicitari si ceva poze?
putina fertilizare/co2 si lumina mai multicica

se aplica la orice plante ;)
deci n-am ce spune de acvariu, e singurul acvariu care imita mediul ramirezilor/amazon care imi place(deocamdata )

mi se par decolorati(poate pt ca sunt obisnuit cu specii mai colorate sau de la pozitie)

ce sunt alea de pe frunza hrana/icre?

deci BUNA TREABA
pai daca te referi la cata e recomandat 0.5w/l , daca ce becuri pai sunt speciale pt plente (plantgrow de ex.)
mai sti poate urmeaza
 
Forum Index » Profile for vladxxl » Messages posted by vladxxl
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com