[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
@Silviu: pai la mine libelula era pe post de martian.
Nu ai si vreo nuvela: libelula si crevetele? sau libelula martian si crevetele.
Da, cam ca aia arata.
Am reusit s-o prind si s-o arunc.
Se misca dar foarte putin. Sta mai mult ascuns.
Il vad rar, si cam in aceiasi zona.
Nu arata ca un crevete. Capul este mai mare.
Iar coada pare ca fiind trei fire care nu sunt unite intre ele.
Aveti idee ce e chestia aia din poza?
Nu prea se vede bine in poza ca nu am o scula care sa faca poze decente si nici lumina nu ma ajuta.
Dar arata ca o libelula fara aripi.
Are cam 2-3 cm lungime, capul mai mare ca si circumferinta decat corpul, iar coada e formata din 3 fire.
Sta cam in aceiasi zona, mai mult ascunsa intre frunze.
Pentru a grabi ciclarea se creste temperatura apei si se asigura o buna oxigenare. Temperatura si oxigenarea ajuta inmultirea bacteriilor.
@Antecume: Nu eram neaparat constient de acest aspect. Ce alte tipuri mai sunt?


Uita-te pe forum la sectiunea 'Pesti de apa dulce'. Acolo sunt trecute mai multe categorii/familii de pesti de apa dulce: Anabantidae, Catfish, Characidae, .... inclusiv Cichlidae.
In poza ta sunt Cichlidae. Nu prea ma pricep la Cichlidae, dar stiu sigur ca nu prea rezista plantele in astfel de acvarii (se recomanda sa pui doar nisip si pietre - vezi in sectiunea de jurnale), sunt unele specii (parca africanii) care prefera apa mai dura, sunt unii care cresc marisori si au nevoie de acvarii mai mari, nu prea merg combinati cu alte specii.
In poza e un acvariu de cichlidae.
Vrei cichlidae? Daca da, sunt cateva aspecte de care trebuie sa tii cont cand pregatesti acvariul.
Ti-ar trebui un web cam subacvatic sa poti sa te uiti si tu la pesti.
Ar fi si varianta asta: http://www.emag.ro/acvariu-diversa-80-negru-112-l-112940/pd/DJJQSBBBM/.
La care mai aplici si voucher-ul asta: 0115-0633-1659-1485 (reducere 10%, valabil pana pe 16 Aprilie).
Si ajungi la vreo 460 lei.
Dar sa stii ca lumina este foarte slaba si va trebui sa renunti la filtrul intern pentru unul extern.
Arata super. Poate as mai umbla la pietrele din acvariu.
Le-as pune cu liniile alea verticale sau oblice.
Nu prea imi plac cum arata orizontal.
Ai nevasta intelegatoare.
A mea stie exact cat am dat pana acum pe acvariu si accesorii.
Nu mai am curaj sa zic ca-mi mai trebuie sa cumpar ceva.
Vezi la Hornbach ca au niste acvarii gata echipate la preturi acceptabile.
Ai grija cu amplasarea ca vei avea nevoie de spatiu deasupra sa poti sa intervii in acvariu la schimbari de apa, redecorari, etc.
Poti pentru inceput sa folosesti filtrul intern cu care vine echipat acvariul, dar ulterior iti recomand sa-ti cumperi unul extern.
Mai ieftin de 300 ron nu prea gasesti. Materialele filtrante le iei la inceput si poti sa le tii ani buni. Filtrul extern va veni echipat cu niste bureti, carbune si eventual niste inele cermaice/bile. Cel mai bine este sa inlocuiesti toate mediile filtrante cu unele biologice.
Ziceai ca vrei killi. Vezi ca sunt mai scumpi (15-20 lei/bucata). La un buget redus gasesti multe alte specii la preturi in jur de vreo 5 lei/bucata.
Creveti poti sa pui cati vrei in acvariu, nu prea influenteaza biomasa din acvariu. Iti recomand RCS pentru ca sunt usor de ingrijit si inmultit (poti sa iei la inceput 10-15 bucati).
Nu te grabi sa cumperi pestii de la inceput. Citeste despre ciclarea unui acvariu.
Plante poti sa pui de la inceput. Chiar e recomandat.
Iti zic de pe acum ca acvaristica e costisitoare.
Acvariul ala pe care ai pus tu ochii e 180 euro cu tot cu stand. Va trebui sa cumperi separat filtru extern (minim 300-400 ron) + inca vreo 100-200 ron pe materiale filtrante.
Apoi mai ai de cumparat: substrat pentru acvariu, ceva decor (buturugi, pietre), diverse maruntisuri (plasa prin pesti, termometru, curatitor de alge, furtun pentru schimb apa si curatare substrat, substante de conditionare).

Astea ar fi doar pentru un nivel minim. Cred ca ai nevoie de un buget macar dublu.

Se mai pot adauga: sistem CO2, lumina suplimentara, teste de apa (ph, co2, gh, kh, no3, ...), fertilizanti, skimmer.
Cory in general sunt mai retrasi. De multe ori se baga pe sub plante si stau asa mult si bine.
Cand ii apuca foamea incep sa dea ture si sa scormoneasca prin nisip.
Si sunt pesti de card. Se simt mai bine daca sunt mai multi (5-6).
Arata bine.
Ma mai gandea, la un aranjament: sa pui toate pietroaiele alea mari intre bonsai si acvariu.
In acvariu pui plante mari in stanga (spre pietroaie), niste plante medii in mijloc si plante mici in dreapta.
Dar acum cred ca e cam tarziu sa mai deranjezi decorul.
Uite aici gasesti informatii despre carentele plantelor: https://www.nevertebrate.ro/articles/Carente-nutritive-la-plantele-de-acvariu.
Mi se pare prea multa simetrie in modul in care sunt asezate pietrele. Parca sunt la distante egale unele de altele.
Oricum pare ca o sa arate bine.
Nu prea are sens ca azotatii sa fie la zero. Apa de la robinet ar trebui sa aibe deja azotati. M-as astepta sa ai peste 10 mg/l nivelul NO3, iar inainte de un schimb de apa sa ajunga chiar spre 40-50.
Esti sigur de testele de NO3 pe care le folosesti?

Cred ca schimbi cam multa apa 50% pe saptamana la cati pesti ai (puii banuiesc ca sunt destul de mici, ca parca nu apar prin poze).

Da mai multe detalii despre materialele filtrante: sunt bureti, material biologic?
Oricum n-ar trebui curatate prea des. Doar daca vezi ca scade debitul filtrului. Si se spala la un schimb de apa, in apa pe care ai scos-o din acvariu. In niciun caz nu le speli cu apa de la chiuveta. Iar daca sunt bureti, nu insista prea mult cu spalatul.
O idee: ma gandeam ca ai putea sa pui pietrele langa acvariu si in acelasi timp sa pui in acvariu niste pietre lipite de peretele langa care ai pietrele in exterior, astfel incat cele din interior cu cele din exterior sa para ca formeaza o movila.
Ti-as recomanda sa pui in acvariu doar plante 'easy'.
Acestea sunt cele mai usor de intretinut.
Cauta aici informatii despre plantele pe care le ai: http://tropica.com/en/plants/

 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com