[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
E o chestie de genetica. Se studia pe la genetica prin scoala cu genele recesive/dominante si cum se combina genele de la mama cu cele de la tata cand se formeaza genele puiului.
Ideea este ca din combinatia asta de gene poate rezulta o gena dominanta care sa dea culoarea din natura a crevetelui (care este un rosu mai transparent).
Dar sigur o sa obtii si cativa creveti portocalii sau rosii.
Sigur nu o sa obtii creveti cu cap portocaliu si corp rosu de exemplu.
Doar ca o parte din ei vor fi mai transparenti.
As zice ca nu e asa de grav.
Eu o data am cumparat si paine fara sa cer voie. Macho man, ce plm

Respect frate.
Eu am luat odata paine fara sa cer voie si era sa mi-o iau. Zice nevasta-mea: da' tu n-ai vazut ca am luat paine in weekend de la Sellgros? mai intra si tu prin bucatarie.
De atunci am zis ca nu mai iau de capul meu decat bere.
Am mai adaugat cateva poze mai recente.
Intre timp am mai adaugat niste moss prin acvariu si mi-am luat in sfarsit si un filtru de osmoza inversa.
Am inceput sa bag si CO2 de la bomba. Mai pe la vara sper sa reusesc sa-mi iau un sistem cu butelie de 2 kg. Astept aprobarea de la conducere.
Crevetii deja se inmultesc. Am 2 generatii de creveti: prima (numarasem vreo 8) care au trecut de 1/2 cm, si de curand am vazut si o a doua generatie (de vreo 2 mm).
Din ce mi-am dat seama femela de RCS care face pui ar fi Sakura red high grade (rosu complet, inclusiv picioare rosii). Am vazut ca si puii sunt deja rosu deschis. Ma gandesc ca in timp, cand se inmultesc prea tare, sa donez pe cei care sunt mai deschisi la culoare, si sa-i pastrez pe cei mai rosii (sper sa nu-mi iau teapa si sa raman fara masculi, care de obicei sunt mai deschisi la culoare).
Cory depun icre la fiecare 1-2 saptamani. Mare parte din icre sunt mancate, dar mai raman unele printre plante si moss. Deja am vazut 2 pui de aproape 1 cm care se plimba nestingheriti prin acvariu.
Mi-e frica ca incet, incet o sa se suprapopuleze acvariul.
Peste vreo 2-3 luni vreau sa resetez acvariul. Am strans deja vreo 3 buturugi de pe la tara, plus pietre fara numar.
Deocamdata studiez aquascaping.
apa e ceasi

Sper ca nu e aceiasi apa pe care ai pus-o la inceput in acvariu.
Ai mai schimbat-o si tu intre timp, sper.
Ai pus cumva si substrat fertil? Daca da, in urma cu cat timp?
Eu am Elodeea si am patit acelasi lucru.
Plantele initiale faceau radacini aeriene.
Treptat am pastrat lastari nou formati si am aruncat plantele cumparate initial.
Noile plante n-am vazut sa mai faca lastari.

Se si recomanda, la plantele stem, sa se planteze lastari noi si sa se arunce treptat plantele cumparate initial, daca sunt cumparate de la petshop.
Pentru ca de obicei sunt crescute emers la producator.
Plantele stem sunt si usor de inlocuit.
Parca ziceai ca ai si niste melci zebra.
Nu ti-a omorat pana acum asasinii nicio zebra?
Ca am si eu o multime de comunitari.
Mi-as lua si eu asasini, dar n-as vrea sa raman fara zebre.
Eu ma gandeam la un sfert de cerc. Prinzi o ventuza de peretele din spate si alta ventuza de peretele lateral.
Poti sa-l faci si cerc, dar cred ca o sa-l miste curentul de la filtru pe suprafata apei.
Crevetii Orange sunt de fapt aceiasi specie ca si RCS, doar ca s-a obtinut culoarea prin selectie.
Se recomanda sa nu se creasca impreuna pentru ca vei obtine pui corcituri dintre cele 2 sub-specii.
Cred ca vor rezulta niste pui care sunt foarte decolorati, aproape transparenti.
Ca sa limitezi arealul plantelor plutitoare eu zic ca ai putea sa iei un dop de pluta pe care sa-l rupi in bucatele mai mici si sa treci prin acele bucatele un fir de ata de pescuit (cu un ac mai mare).
Iar capetele firului poti sa le prinzi cu niste ventuze (mai mici) de peretii acvariului.


Sau in loc de bucati de dop de pluta, pur si simplu asezi firul de pescuit sa se sprijine pe un rand de plante (sa treaca printre frunze). Iar capetele le prinzi cu ventuze (iei doi strumfi din aia de la Mega Image si le folosesti ventuzele ca-s mici si au si de culoare verde).
Am vazut ca sunt multi acvaristi cu pisici.
Si eu am o pisica, doar ca nu o tin in casa. O mai aduc din cand in cand in casa, dar nu sta permanent.
Am o casuta de scule in spatele casei, si i-am facut acolo culcus, are si usita de pisici montata.
I-am prezentat si acvariul cu pesti, dar s-a aratat total dezinteresata.
Ca sa limitezi arealul plantelor plutitoare eu zic ca ai putea sa iei un dop de pluta pe care sa-l rupi in bucatele mai mici si sa treci prin acele bucatele un fir de ata de pescuit (cu un ac mai mare).
Iar capetele firului poti sa le prinzi cu niste ventuze (mai mici) de peretii acvariului.
He he. Ma uitam lung la topicul asta si nu intelegeam ce se intampla.
Prima data am vazut logo-ul. Si zic: ia uite, asta are acelasi logo ca si Silviu.
Incet, incet m-am prins care-i treaba.
Eventual poti incerca cu o capcana.
De exemplu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26598.page#p214859
Aia avea efect cu planaria. Ai tai par a fi altceva.
Eu fac aclimatizarea in 30 min. Prima data bag bunga cu apa cu care vin legata la gura si las 15 min ca sa preia temperatura. Apoi bag apa din acvariu in punga , circa 50% apa din acvariu fata de volumul de apa din punga. Asta las asa 15 min. Apoi deschid punga de tot si o las cu gura in apa asa , pana cand pestii se simt pregatiti za iasa singuri afara. Asta dureaza ...


Cei 50% ar trebui turnati progresiv, nu totul o data. Cate putin la fiecare 5 minute. Pentru ca pestii sa se adapteze progresiv la conditiile apei (ph, duritate) din acvariul tau.
Si se recomanda sa nu torni apa din punga in acvariu, pentru ca poti introduce diverse probleme care au fost in acvariul de unde provine apa.
Prea simetric layoutul 3.

Uite aici cateva indicatii : http://aquascapinglove.com/basics/introduction-iwagumi-layout/
Uite aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/3672.page
Ai melci neritina? Cica ar putea fi oua de la astfel de melci.
Dar oricum nu o sa iasa pui, pentru ca la acesti melci e nevoie de apa salmastra ca sa se poata reproduce.

Si eu am pe lemnul din acvariu astfel de puncte, dar pana acum am fost convins ca sunt granule de nisip (am nisip alb ca substrat).
Si am si melci neritina.
Deci se pare ca sunt oua de melci.
Poate ai avut lemnul asta pus cu substrat de nisp?
Cred ca sunt granule de nisip.
Iar aschii de la lemn se poate sa se mai desprinda.
Cele 2 pietre poroase sunt sigur calcaroase.
Toarna o picatura de otet pe ele (dupa ce le scoti din acvariu ), daca se aude un sfarait, nu le mai baga in acvariu. O sa-ti creasca duritatea apei din acvariu.
Si nu vrei asta.
Imi puteti recomanda niste specii de killi mai usor de crescut si care sa nu fie anuali?
Aveti niste link-uri cu mai multe informatii despre diverse specii de killi?
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com