[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Antecume
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Message
Ce filtru ai luat?
Ai grija ce plante comanzi. Unele sunt pretentioase la lumina si fertilizare. Cauta plante 'easy', sunt mai usor de intretinut (vezi aici: http://tropica.com/en/plants/ pune Easy la difficulty).
Uite aici si un link care sa te ajute sa calculezi cam cati pesti poti pune in acvariul tau: http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php
Cel mai bine ar fi sa renunti la toti pestii pe care-i ai acum. Nu se preteaza pentru acvariul tau.
Poti sa pui in el pesti de talie mica, de exemplu: 5 Rasbora Mosquito, sau vreo 3 masculi de Guppy, sau mai bine doar creveti, sau un mascul de betta.
Daca ar fi sa-mi fac asa ceva as merge pe ideea lui um02122 (apa sa curga de sus in jos dintr-un acvariu in altul prin oveflow iar din sump sa ridici apa in acvariul de sus).
Doar ca vei avea aceleasi conditii (temperatura, duritate, ...) in toate cele 3 acvarii. Nu poti sa pui carasi in primul, cichlide in al doilea si neoni in al treilea.
Eu zic ca melcii aia comunitari sunt foarte utili.
Daca reusesc sa se inmulteasca inseamna ca gasesc resturi de mancare. Daca nu ar fi fost melcii, mancarea s-ar fi descompus si ar fi intoxicat apa.
Eu am fara numar in acvariu, dar nu-mi bat capul cu ei. Nu ma incurca cu nimic. Daca vad mai multi grupati pe sticla acvariului ii mai pescuiesc si-i arunc.
Dar nu ii urmaresc in mod activ.
archangel82 wrote:la mine femela...il fugareste pe mascul toata ziua.
la fel facea si la voi la inceput?


Da, la fel facea si la mine la inceput, nevasta-mea. Mai ales cand ieseam la o bere, sau uitam sa iau cadou de ziua ei.
'Mucegaiul' ala e specific perioadei de ciclare. N-ai de ce sa-ti faci griji.
Mancarea pune cate putina zilnic. Las-o sa se descompuna, n-o aspira. Ajuta la dezvoltarea bacteriilor.
O buna oxigenare a apei si o temperatura mai mare ajuta deasemenea la inmultirea bacteriilor.
Dragi colegi mi-a facut placere sa va cunosc.
Sa-mi ziceti ce forumuri mai vizitati sa mai schimbam si noi o vorba.
Ca pe asta sigur nu mai prindeti ziua de maine.
Da, poti sa pui mai multe tipuri de medii filtrante.
Hai ca m-am prins cum sa pun poza in mesaje
image
Cea mica, ascunsa dupa piatra e Elodeea. Eu vorbesc de cea mare din dreapta Elodeei.
Fain.
Maine/poimaine iti muta pietrele prin acvariu.
Am observat ca mai toti crevetii din familia Cardinia sunt destul de pretentiosi la conditiile din acvariu.
Credeti ca ar putea fi adaptati la unele conditii mai 'relaxate'?
De exemplu in urma cu vreo 6 luni mi-am luat 6 CRS fara sa studiez inainte care sunt conditiile din acvariu recomandate.
Aveam atunci un pH de vreo 8-8,5 iar gH in jur de 30.
De vreo luna de zile am pH-ul pe la 7,5-8, gH in jur de 12.
Din cei 6 CRS am totusi 2 care au rezistat si sunt bine merci.
Ar putea oare sa se adapteze in timp la un pH peste 7,5 si gH peste 10 de exemplu?
Noi generatii (s-ar putea inmulti in aceste conditii?) ar fi mai rezistenti la pH/gH mai mare?
Multumesc.
Studiez acu sa vad cum se pun pozele de pe site-uri externe.
bebetto wrote:Planta de pe spate care ? Cea mica sau cea mare ?

Cea din spatele difuzorului de CO2. Nu-mi pare a fi de acvariu. O ai de mult timp?

In spate de exemplu eu am Elodea care s-a indesit si a dat radacini aeriene care s-au unit cu java moss-ul de sub ea.
Sunt multi creveti si prin Elodea si prim moss.
Incepe sa arate jungle style.
Dar imi place asa.
https://img.plici.ro/image/m5N
Ca sa nu-ti mai intre crevetii in filtru poti sa pui pe sorb un prefiltru, ca asta: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/9834.page#p85544
Poate totusi unul cu ceva ochiuri mai mari.
Merge decupat si dintr-un burete.
In partea din spate a acvariului cred ca ar merge niste plante stem, pe care sa le tot tai sa se indeseasca sa se faca ca o perdea pana la suprafata.
Asa vor avea si crevetii mai mult spatiu pe unde sa umble.
Arata bine.
Ce creveti sunt aia jumatate rosii/jumatate transparenti? Rilli?
Planta aia din dreapta spate este planta de acvariu?
Anubias mi se pare planta cea mai usor de crescut.
Ai incercat cu creveti (RCS sunt usor de crescut)? Sunt perfecti pentru un acvariu mic.
Si sunt simpatici.
Mie imi place aranjamentul. Si radacina e faina.
 
Forum Index » Profile for Antecume » Messages posted by Antecume
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com