[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aerosv
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Message
Blue, pentru filtrare mecanica i-ati orice filtru HOB , foloseste perlon pe care la cel mult 4 zile l-ai aruncat. Nici nu se vede, nu te incurca si il scoti cand vrei.

Nu strica ce functioneaza deja !
Mult succes, gaseste-i un loc definitiv, pune un background negru sau albastru in spate sa ascunzi firele alea (autocolantul lipit cu grija e perfect).

La un acvariu marin nu e bine sa umbli prea des si se considera matur dupa cel putin 6 luni, deci odata gasit locul ar fi bine sa ramana acolo o perioada de timp fara mutari.

Alege cea mai ok piatra din cantitatea pe care o ai si pune maxim 7-8 Kg, regula este cam 1Kg la 10L si sa ocupe cam 40% din volumul acvariului.

Lasa doar o pompa de valuri, eventual o schimbi.

E bine sa faci cat mai putine greseli si sa iei ca exemplu bazinile colegilor .
Piatra vie este in general formata din corali pietrificati, si se sparge relativ usor, are o textura calcaroasa foarte poroasa.

O poti sparge cu o surubernita lata pe post de dalta si un ciocan

Este posibil ca din fotografii sa nu ne dam seama exact ce fel d epiatra este, insa poate este asa cum spui. Totusi insist ca este prea multa cantitate raportata la bazin, unii recomanda 1.5lbs/galon

Da, cred ca am sa le mut mai la lumina, dar lampa acopera cam toate colturile din acvariu si s-ar putea sa nu o duca rau nici in stanga unde este acum.

Toti sunt hidratati , s-au aclimatizat bine iar cu ciclarea am scapat usor, piatra fiind partial cilclata nu am avut probleme deloc pana acum.

Lumina o tin 4 ore/zi, urmand ca treptat sa maresc cate o ora pe saptamana.
Din imagini piatra vie pare cam alba, e toata vie?

12 Kg este prea mult, eu am 8Kg si tot pare plin, trebuie sa lasi loc si la pesti.

Incerca sa faci un scape care sa te avantajeze sa pui si coralii, asa arata ca 7 bolovani unul peste altul, eventual spargi si cateva bucati mai mici.

Alta observatie este ca pompele de valuri mi se par cam supradimensionate pentru bazinul tau.
Merci blue, deocamdata nu e meritul meu, acvariu e crud si abia urmeaza greul sa-l tin in parametri ok.

Da, am taiat piesele la CNC din plexi, urmeaza sa-l lipesc si sa-l pun cap la cap. Are 15L si va avea skimmer inclus (cu piatra de aer).
Si l-am umplut de corali... multumesc Mugurel!

Euphyllia, preferata mea ii prieste... e mare si pufoasa.

image

image

image

image

image

image
Eu de ex la hangon-ul meu FZN 3, folosesc 1L De-Nitrate si carbine activ (schimb la 3-4 sapt), iar deasupra perlon pe care il schimb la 4 zile . Buretele nu il folosi, iar perlonul sa fie sus ultimul sa il schimbi usor fara a deranja prea mult.

Mai tarziu cand bazinul e stabil, in functie de teste poti foosi si Antiphos insa ca si mediu de filtrare biologic, piatra vie e suficienta.

Te ajuta si Seakem Stability daca te grabesti cu stocul viu, insa cel putin 3 sapt asteapta.

Am in filtru cam 1L de Seachem de-nitrate care a fost folosit cam 3 ani (2 in apa sarata si 1 in apa dulce), credeti ca mai este eficient ? L-am spalat bine si uscat inainte de a-l folosi insa vreau sa stiu daca este epuizat si nu-si mai face treaba.
Ai dreptate Mugurel, mai bine imi torn un vin si apoi ma gandesc cum am sa lipesc.
Pentru ca nu pot sta locului si oricum dureaza pana bag primele vietati, proiectez un refugiu-skimmer-hob, de dimensiunile 500x120x400, volum aprox 16L, pe care il pun in spatele bazinului (va inlocui filtrul aquael FZN 3)

Nu am loc de sump asa ca un HOB generos nu strica, si avantajul e ca-l pot scoate separat sa-l curat la nevoie.

Il voi face din plexi debitat la CNC ca in exemplu de mai jos, doar ca apa va curge prin cadere, fiind un pic mai inalt decat bazinul,.. ce pompa recomandati care sa aiba teava si pe IN, si cu ce lipesc plexi sa nu curga ?

De obicei pentru plexi la piese mici eu folosesc cloroform care il dizolva, insa pentru asa ceva mi-e frica sa nu cedeze...


image
Prima saptamana trecu bine, da impresia ca deja e ciclat insa mai astept 3 sapt. Piatra cum am zis e scoasa din bazin matur, a avut multe chestii moarte pe ea.... am ajutat cu seakhem stability si un cub de congelate.

Problema e ca nu am mai tinut incalzitorul (are condens inauntru si mi-e frica sa-l las ), asa ca am o temperatura constanta de 23 grade.

O fi prea putin ? Stiu ca pe la 26 grade e ideal pentru dezvoltarea microorganismelor.

PS, pipeta aia lunga face toti banii, piatra se curata super si ”sufla” toata mizeria depusa care apoi e aspirata in filtru.


Cu toate ca admir majoritatea bazinelor de aici, asta micu arata intr-un fel.... preferatul meu

Care e secretul pentru GSP ? La mine nici nu crestea dar statea mai mult inchis.
Mi-a ajuns pipeta, e super calitativa, exact ca in prima imagine cu para galbena.

Corpul este din sticla, diametru, 25 mm, lungime 220 mm..

Merge si la hranit coralii, e destul de lunga.

Merci , pana la urma am comandat de aici: http://happymax.ro/casa/pipeta-pentru-sos-si-ulei.html

Am cautat peste tot in hypermarket si nimic.
Merci frumos koala, asta era, am cautat la toate farmaciile insa nimic.... se pare ca e folosita in bucatarie

Pe forumuri din afara multi ii zic turkey baster si e un must have in mentenanta acvriilor marine.
Aveti idee unde pot gasi o pipeta cu para , 30cm lungime ?
Multi o folosesc la curatat piatra vie si e foarte utilizata in afara.

image
Merci, de acum imi pun rabdarea la incercare, sa stau cu piatra goala o luna
Apa s-a mai limpezit, asa ca dau drumul la jurnal !

Lumina o tin doar 2 ore pe zi, am doua ciupercute si incerc sa le salvez...

image
Chiar daca asa pare, exista multe cavitati sub pietre, nu s-au asezat perfect una peste cealalta, iar in spate nu sunt lipite de sticla, exista un spatiu de 2-3 cm. In orice caz am pierdut ore sa cladesc cateva pietre, e mai greu decat pare... asa ca mari modificari nu voi face .

Cred ca pentru o buna circulatie va trebui sa suplimentez cu inca o pompa nano 900 in dreapta, dar asta in timp.

Nu ma asteptam ca nisipul FiJi sa fie asa albicios, dupa 10 clatiri in care am scos apa laptoasa, in acvariu tot persista ... am bagat si niste perlon in filtru pe care il voi schimba la 2 zile pentru a elimina tot praful.

Am cam multa piatra insa fiind scoasa proaspata dintr-un bazin stabil, au iesit ceva viermi, stelute. melci,... cred ca voi avea noroc cu perioada de ciclare. Am adaugat si Seachem Stability si sunt cu ochii pe el.
 
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com