[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aerosv
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Message
Un acvariu de vis si o sursa de inspiratie pentru viitorul meu marin. Succes !

Aranjamentul tine de gust, mie mi se pare perfect echilibrat optic, ca si o parere personala, patul de nisip un pic mai gros ar da un aspect mai natural. Cred ca odata cu evolutia in timp, peisajul se va schimba total.
Multumesc pentru incurajari!

Parametrii apei nu am cu ce sa-i masor, folosesc doar apa distilata (uneori bi-distilata) de laborator, sare de calitate si verific periodic NO2 si NO3. Temperatura o voi tine la max 26 grade, perlonul il schimb la 3 zile imediat ce se ingalbeneste un pic si cam atat, iar schimbul de apa la saptamana sau chiar la 2 sapt daca totul e ok.

Bazinul are aproape 3 luni si daca scap de perioada fierbinte fara pierderi, ma declar multumit.

Probabil voi mai adauga cativa corali insa momentan nu gasesc decat de dimensiuni mari.... am avut noroc de colegii care au acceptat un schimb ca altfel ramaneam doar cu un BSP si un Zoas

Concluzia este ca un marin m-a fascinat pe deplin, am renuntat la cel de apa dulce si am ramas doar cu asta micu .

Voi reveni cu foto noi cand mai apar noutati!
Salut Cristi!

Merci de interes, merge foarte bine si am mai adaugat cativa fraguri noi cu ajutorul lui ALT_Valy si al tau. Nu s-au produs foarte multe modificari, astept sa se intinda coralii si sa vad ce pot sa mai adaug.

Pestisorii sunt foarte ok si se pare ca au mai crescut, au mai aparut cativa melci, crabi, pistol shrimps si o groaza de ganganii mici si rapide pe nisip si pe pietre.

Ce este interesant e ca se intretine singurel, nu fac eforturi foarte mari sa il curat decat foarte rar geamurile... in rest nimic.

Atasez doua imagini de astazi.

image
image
De obicei ma abtin sa comentez anumite acvarii de top, prefer sa le privesc si sa ma minunez insa acesta ca si multe altele ale colegilor e absolut superb.

Multa bafta !
Multumesc ! Lumina este de la led-uri si am filmat cu Nikon D7000 + obiectivul de kit 17-105 VR
A mers cu Bison chiar daca xenia se mai desprinde datorita curentului de apa... am fixat-o intre pietre si sper sa se fixeze singura.

Un mic video mai reusit, merci Cristi inca odata, coralii s-au acomodat

Multumesc Cristi, au ajuns si ai tai in regula.

Ce adeziv folositi pentru fraguire? Am inteles ca Super Glue Bison Gel, se lipesc sub apa?

Valy, cum ii separ, te anunt.
Las macroalgele sa mai creasca atunci daca nu-mi deranjeaza colonia de BSP

Vali, Zoasii i-am luat pe o piatra pe care deja a fost sparta in cateva bucati si am mai dat, acum nu prea ma lasa inima sa o sparg si pe asta in care s-a cuibarit si un pistol Shrimp...

Iti dadeam fara nimic in schimb insa momentan doar pe astia ii mai am... daca se inmultesc (din auzite se intind repede) tinem legatura si iti tirmit.

In foto sunt scosi bine in evidenta, in realitate sunt mici (4 mm diametru).
Cand am luat piatra cu BSP am vazut si o alga rosie care intre timp a mai crescut.
E o alga ceva mai dura si nu arata rau, e invaziva? sa o desprind de pe piatra?

Pana acum parametrii sunt ok, pestisorii veseli, insa o usoara crestere de NO3 care sper sa scada avand in vedere ca a trecut abia o luna de la start.

image
Multumesc, oricum e minuscul bazinul fata de ce vad la voi si mai ales la tine CristiCP si nu stiu in ce masura te-ar ajuta BSP-ul meu la ce tarla de corali ai.

Piatra e cat palma de mare si pot sa separ o bucata...

Mai jos e un mic filmulet (stiu ca era mai bine fara pian pe fundal , dar se poarta )

https://vimeo.com/65589733
Va salut!
Am scos crabul si a ramas doar pistol shrimp-ul iar pestisorii sunt foarte vioi si sanatosi.
Am bagat si niste carbon activ pentru marine de la ferplast si apa e vizibil mai clara insa pana acum nu am detectat nici urma de NO3 sau NO3 iar testele sunt sigur ca sunt ok. E normal?
Zoasii par sa se fi acomodat insa sunt micuti (0.5mm diametru), cresc mai mari sau raman asa? Nu mi se par deloc spectaculosi.

Blue Star Polips se deschid frumos insa ma asteptam sa fie GSP verzi...

image
image
image
image
image
Cand sa ma bucur si eu ca am un crab... il voi scoate cum il voi gasi, acum e ascuns bine undeva.

Legat de mantis, cred ca mai degraba e un pistol cum zice si koala, are un cleste mare in fata insa doar atat am observat.. sta ascuns intr-o gaura si nu iese. Daca ating cu ceva langa, ticaie ...

Nu m-ar deranja daca ar fi safe insa acvariul e la 1 m de pat si se aude destul de tare noaptea , prima data m-a cam speriat, credeam ca cedeaza bazinul cel mare.
Va salut!

Revin cu noutati, am introdus un Blue Star Polyp pe o piatra frumoasa si generoasa care la prima vedere a adus cu ea niste puiuti mici de creveti si un crab maricel paros si inchis la culoare care e destul de simpatic ( arata ca o mica tarantula

Sta mai tot timpul pitit printre crapaturi insa aseara m-am trezit ars de la niste zgomote ciudate din acvariu.

Se aud ca niste ticaituri destul de tare si parca sunetul venea din afara bazinului insa cu siguranta e ceva acolo.

Am inteles ca poate fi o specie de mantis shrimp sau e posibil chiar crabul sa faca ticaiturile astea? E save pentru pesti?

Sarbatori fericite la toti !
Cumpar corali de mici dimensiuni pentru un pico, preferabil GSP, Euphylia verde, Pulsing Xenia.

Va rog sa-mi trimiteti ofertele pe PM.
Pentru un incepator, incurajarile sunt binevenite Merci !

Lumina pare suficienta, insa pe viitor voi bricola alta lampa mai ok (sub ea nu vrei sa vezi ce este). Canale nu am, daca te referi la a mai adauga led-uri, le-am alimentat cu niste LM-uri si rezistoare , cate 3 in serie pe doua grupe. Albele si albastrele se pot aprinde separat.
Dupa cum am zis, Royal-ul care e unul (restul de albastre sunt module), il voi aprinde noaptea.

Algele sunt in spate, la intrarea in gratar un pic in bataia curentului. Le luminez ziua pana la 16, apoi mut lampa normal si luminez bazinul. Stiu ca nu e ok deloc si e recomandat noaptea insa va trebui sa ma gandesc la o metoda unde sa ascund un led, ma deranjeaza lumina de la lampa noaptea.

Acvariul e ingrijit pentru ca intradevar ma ocup de el insa e la inceput (are fix 3 sapt si doua zile).

Va tin la curent !
Multumesc!

Mi s-a parut prea mult albastru si am renuntat momentan dar ma gandesc sa-l folosesc singur ca si moonlight.

Sigur ca il voi mentine, cu toate ca m-am grabit tare cu ciclarea insa nu am detectat NO3 si nici No2 si am zis sa incerc. Voi avea grija la schimburile de apa saptamanale.

Singura chestie care ma nelinisteste e sa nu-mi sara pestii, asta dupa experienta cu cel de apa dulce unde la cateva zile culeg creveti si guppy de pe jos cu toate ca am capac si printr-o fanta de 3 cm reusesc sa iasa.

Koala m-a asigurat ca nu sar, insa nu strica si parerea celor care au mai inghesuit Ocellaris in 30 L.
Cateva detalii in lucru:
Salut! Din lipsa de timp am facut o prezentare sumara. E primul marin, am doar un an de acvaristica si deja vreau sa renunt la cel de apa dulce.

Acvariul e din sticla float 6mm, lipit cu silicon transparent, filtrul sump ocupa practic 6cm din cei 30 ai bazinului, realizat din plexicglass alb (preferam negru dar nu am gasit).

Pompa care are rol de filtrare si valuri e un EHEIM 1000, 300l, destul de mica insa se fac curenti prin tot bazinul.

Lampa e DIY cu 6 leduri albe 6500k 3W si 4 module de 1 W fiecare albastre. Mai am un albastru royal dar l-am deconectat.

Filtrarea e dupa cum am spus formata din 1Kg de Seakem Matrix, perlon care il schimb la cateva zile, si niste alge.

Pana acum ciclarea a decurs usor, lumina 1 ora pe zi, diatome prezente doar pe o piatra si sper sa dispara in curand.

M-au ajutat si doua fiole de Prodibio si voi repeta tratamentul dupa o luna.

Apa e bi-distilata de la un laborator, sare Red Sea, hidrometru Sera.

Sunt multe intrebari insa momentan va citesc jurnalele
Va salut!
Mai jos e un mic bazin, startat de apro 3 sapt.
  • Dimensiuni: 30x30x25
    Filtru sump cu 1Kg Matri, Alge Cheato si rosii
    Piatra vie 2,5 Kg si Live Sand Aragonite
    O specie de Zoanthus
    2 Ocellaris


  • image
    image
    image
    image
    image
    Cumpar piatra vie 2-3 Kg pentru un nano.
     
    Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com