[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aerosv
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Message
150 lei
Te complici cam mult, la dimensiunea acvariului, filtrul este perfect, ai nevoie de mai multe plante care sa concureze cu algele.
Lumina maxim 6 ore pe zi deocamdata si bafta.
Foarte frumos acvariu, felicitari ! Imi place foarte mult acest stil, natural.

Daca ar fi asa si la mine nu m-ar deranja dar betta meu e chiar vanator, ii cauta prin toate cotloanele.

I-am separat o perioada, pana ce plantele vor creste si voi adauga Moss si plantele plutitioare care sa speram ca le vor asigura o protectie in plus.
Tocmai am observat ca Betta al meu ii plac la nebunie crevetii
Momentan i-am separat si probabil voi face un acvariu dedicat pentru ei cel putin o perioada pana ce voi mai adauga plante si vor creste sa aibe unde sa se ascunda. Chiar si asa, bettanul e foarte curios si activ, cauta peste tot... are personalitate.
A tinut careva creveti cu betta in 30 L ? Sau mai bine sa-mi iau gandu !
Multumesc pentru interes, sigur, voi tine un mic jurnal cat se poate de real cu bune si cu rele... si eu sper sa fie ok.

Am inntrodus un betta inca din primele zile, folosesc stability si sunt constient de gafa, este mai mult un experiment controlat

Am atasat o foto dupa o sapt de la start, revin si cu una fresh.
Va salut ! De curand am achizitionat un cub Dennerle 30 si mi-am propus de data aceasta un plantat usor de intretinut cu plante easy si mentenanta minima.
Am studiat putin acvariile tip ecosystem, cu filtrare minimala si am zis sa incerc ceva asemanator. Stiu ca se poate, asa ca filtrarea va fi asigurata mai mult de substrat, decor... si bineinteles plante.
Am optat pe un substrat inert, plante stem si voi mai adauga cateva plutitioare cu crestere rapida pentru a limita dezvoltarea algelor cat mai mult.

Revin cu foto si noutati dupa ce se mai stabilizeaza.

Acvariu Dennerle 30 L
Substrat inert Dennerle Crystal Quartz gri, 5Kg
Decor: LavaRock black, r?d?cina
Filtru intern: Fluval 1 Plus (mai mult pentru agitarea apei)
Lumina: 2 x Aquael Leddy Smart 2 Plant 6W
CO2: fara
Plante: Microsorum Pteropus, Microsorum Trident, Bucephalandra Wavy Leaf, Moss, Salvinia Auriculata
Fertilizare: Dennerle V30 Complete

Vietati: 1 x Betta Splendens, Creveti, Melci
Vand coralii de mai jos, ambii la 300 lei.

Duncanopsammia axifuga - 5 capete
Favites Complanata- Dragon Soul - 7 guri

Livrare doar cu curier rapid, ambalati corespunzator.
Pentru cine este interesat, discutam in privat.
Filtru cascada Tidal 35 (fara matrix), utilizat 1 luna, garantie de la nevertebrate - 180 lei
Se vand urmatoarele:

Filtru cascada Tidal 35 (fara matrix), utilizat 1 luna, garantie de la nevertebrate - 180 lei
Aspirator acvariu Dennerle Nano Gravel Cleaner 10-40l - 50 lei
Skimmer de suprafata Eheim Skim 350 (nu prea a fost folosit) - 100 lei
Robinet reglaj fin CO2 Camozzi - 80 lei
Dopuri CO2 (6 buc) - 50 lei

Pentru ca preturile nu sunt mari si nu este rentabil sa fie platit transportul de catre cumparator , prefer sa le dau la pachet toate, exceptie face filtrul care se vinde si separat.
Vezi si postul colegului, a patit ceva similar, a crapat din senin : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49466.page
Posibil ca la acvariile curbate exista o anumita tensiune in sticla din procesul de tratare termica , nu ma pricep dar este plauzibil.. si se poate intampla fara a generaliza problema.
Suportul s-a dat ! Se poate inchide , multumesc!
UP, 100 Lei
Uitasem inca un detaliu, din propria greseala la toate nano-urile am folosit strat gros de nisip.
Cu timpul m-am convins singur ca cel mai bine e sa ai un strat superficial.
Eu urasc bazinele fara nisip dar nu am avut incotro si l-am scos treptat, acum e ok .
Un inceput super, va fi ce trebuie ! Urmaresc cu interes mai ales ca e apropiat ca litraj cu al meu care a implinit 2 ani si merge bine mersi in continuare.
Ce am sesizat la al meu e ca matrixul nu prea ajuta daca ai piatra in display si nu face decat sa adune mizerie, eu prefer sa bag acolo carbune activ si perlon schimbat la 2-3 zile. In prima parte a ciclarii tine-l acolo si ai sa vezi in timp daca e nevoie sau nu de el.
Skimmeru e foarte ok daca e si eficient, in rest e un minus la astea mici ca ai de curatat ceva in plus. Te ajuta sa mai sari peste un schimb de apa.
Nu dau sfaturi ca stii mai bine, dar coralii sa mai astepte, incepe cu soft

UP, 150 lei.
Un inceput corect, sunt curios cum va iesi plantat !
Legat de filtrare, nu exagerati, filtrarea biologica nu se afla doar in filtru ci in tot decorul si mai ales in substrat iar plantele au un rol foarte important in acest ciclu natural.
Depinde de incarcatura biologica pana la urma !
Succes !
Arata bine, parca prea aranjate la rigla plantele dar in timp se va dezvolta natural si frumos. La genul acesta de acvarii unde nu prea ai hardscape, poti foarte bine transforma intr-un mic olandez si tundere regulata.
As adauga si Eleocharis Piusilla printre MC in partea din fata, un gazon mix arata mult mai bine.
Succes cu el !

Sunt curios cu ti-a cedat cubul, recent mi-am luat si eu unul de 30 Dennerle si cel putin unde e sticla curbata nu sunt motive de a ceda, acolo teoretic este cel mai intarit.
si foto... negociabil
Vand suport lampa D-D Slimline designer bracket Hydra 26/52HD - Silver (50cm)

Am avut instalata lampa 32HD pe el.

Sistemul de prindere de sticla tip menghina este ramforsat de mine cu rasina epoxy si fibra de carbon, se pare ca este o problema comuna , iar in timp si acel plastic crapa. Intaritura este pe interior, nu se distinge.

Pret: 200 Lei
A plecat catre Sebastian . Se poate inchide! Multumesc!
 
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com