[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Kosmo
Forum Index » Profile for Kosmo » Messages posted by Kosmo
Message
Acvariu cuprinde acum 8 conchonius si un molly negru. Gourami si carasul au crescut peste dimensiunile la care sa mai poata sta in acvariul asta si au plecat spre spatii mai largi. Mai ales ca intre timp m-am indragostit de conchonusi, iar astora mari si lenti nu prea le pria fugareala continua a conchoniusilor.

Simt cum karma mea se inbunatateste!

Sau cu karma erau japonezii?
Suna interesant pentru cine are o locuinta spatioasa. Sa poti pune pesti mari si ce mai vrei acolo la un cost destul de mic. Evident nu arata ca un acvariu, dar poza cu reciful neamtului este destul de interesanta.
Eu oricum nu as avea unde amplasa asa ceva.

http://www.wetwebmedia.com/ca/cav1i1/pondDIYCalfo/diy-pond.htm
Orice ar fi cred ca ai multi prea multi pesti acolo. 10 gourami mari + alti pesti in 100 de litri!
2 gourami ar fi de ajuns, altfel stau inghesuiti si ai conditii optime si pentru boli si pentru conflicte. Mai ales ca gourami, desi calmi, nu sunt pesti de card si se pot ucide in batai.
giostana wrote:nu am verificat,dar nu era marmura,pentru ca marmura este foarte opaca.l-am intrebat pe arab si mi-a spus (refritor la un alt pitris ce-l avea acolo) ca ala este mozaic,cu marmura in el. asta era petris normal de constructii.l-am luat din strada din fata constructiei


Marmura nu este opaca, ci usor translucida. Testeaza cu otet ca sa nu iti para rau dupa aia.
Nu uita sa verifici cu otet sa nu fie marmura, mai ales cand e alb.
Am avut aceasi problema cu Pomaceea ce au mancat o planta mai pricajita. Se urcau pe tulpina si culcau planta, iar apoi curatau frunzulitele ramanand numai tulpina. Asa au halit patru fire de numai-stiu-ce pe care abia le pusesem in acvariu. Asa ca i-am scos si i-am pus la betta care s-a delectat cu cornitele lor.
I-am pus la loc si faceau o concurenta teribila ancistrusului pentru orice pica pe fundul apei. Erau ingrozitor de lacomi si se urcau la suprafata apei unde se intindeau dupa mancarea pestilor. Cred ca nu aveam alge destule pentru ei.
Asa ca i-am dat altcuiva
Prefer rapanele!
Am cumparat cativa mici conchonius din Obor. Pestisorii aveau 2,5-3 cm.
La scurt timp dupa intoducerea in acvariul de carantina am observat ca unul lipseste la apel. In urma cautarilor printre plante si pe afara l-am gasit sub calorifer
Distanta dintre nivelul apei si marginea acvariului era de 6,5 cm, de doua ori lungimea sa!
Desi mai am si alti conchoniusi nu am mai avut astfel de probleme asa ca atentie cu ei pana se obisnuiesc! Pot face un salt uimitor.
Acum acvariu de carantina este acoperit cu un geam.
O fi racul ...
Sau o fi bestia aia feroce de rasbora!
Io cred ca (d)racul e de vina. In oala cu el!
Trebuia sa faci poll ca sa afli raspunsul! MA are un bol de sticla cu un caras in el in care se uita si afla raspunsul la astfel de intrebari, dar el fiind mare faraon nu raspunde decat la alea corect scrise.
Evident. Redu numarul pestilor cat poti de repede si mentine-l mic.
Nu se intelege ce vrei sa spui. Incearca sa te exprimi corect
Par a fi un fel de sturioni conchoniusii astia!
Sa nu-i pescuiti caci sunt protejati prin CITES.
http://species.fishindex.com/species_669puntius_conchonius_rosy_barb.html

Ati vazut vreunul la Mamaia? Eu prefer sa ii tin in apa dulce
Primul lucru la care te gandesti este bugetul, iar al doilea ce pesti vrei sa ai.
De preferinta este sa faci un acvariu mai mare, cat de mare iti permiti si ai loc. La 70 de litri poti pune 3-4 pesti destul de mici ca dimensiune. Exclus chiar o pereche de scalari, discus, carasi, hoplo etc. O pereche de gourami ar fi , deja, cam mult.
Te poti orienta spre vivipari (al caror numar va creste destul de repede) sau spre caracide (din care poti pune mai multe)
Cum in general in 70 de litri nu merg pesti mai mari (ex. ciclide) care nu se impaca cu plantele poti sa pui si plante pentru ca arata mult mai frumos si este si mai stabil biologic acvariu.
Plantele nu sunt neaparat o bataie de cap daca te orientezi spre specii rezistente si faci cateva lucruri simple (lumina si fertilizant fiind minimul necesar).
Sfatul meu este sa treci de 120 de l si sa faci un acvariu plantat.
Eu in 70 de l as pune un gourami, 4 conconius si 1-2 cory.
In general icrele sunt expulzate dupa un timp si halite urgent de ea si ceilalti colocatari. Cum betta sunt tare mancaciosi eu inclin sa cred ca este mai probabil sa fie de la hrana mai ales ca n-am vazut o femela umflata rau de la icre, dar am vazut betta umflati de la hrana.
Nu cred ca e de la icre nedepuse. Poate este grasa rau, poate are ocluzie intestinala si e balonata. Daca are burta umflata si zona respectiva iese in evidenta.
De obicei cand trebuie sa depuna sunt alte semne.
Uitati ce am citit eu pe www.bettatalk.com

"Taking your pet betta(s) with you
If you only have one betta, or just a few, or if you are deranged , you might want to take your bettas with you on vacation. It is doable, but here are a few rules to abide by.

Airline restrictions. Some airlines have strict rules about taking live animals and fish aboard a plane, so call ahead of time and find out. Remember bettas cannot be placed in the unpressurized cargo area of the airplane, because the temperatures will be below freezing and will kill the fish.

Customs restrictions. Some countries are VERY strict about letting live animals in. They may require a quarantine or flat out send them back. So also check with the customs of the country you are going to.

Get a small cooler. For local trips or road trips, I recommend getting a small cooler, which is to be used WITHOUT ice (duh!). Coolers are nice because they are insulated and have a hard shell, thus protecting bettas from impacts, and they also often have a strap, which makes it easy to carry cooler. You can place your bettas, bagged or in sealed jars, inside the cooler and place newspaper or shipping material between bags/jars to keep them in place.
Get jars that can be sealed. Plastic jars are recommended, cause they don’t break. Pick some with a lid you can screw on. You can place a sheet of saran wrap on top of jar opening, and then screw the lid on top of that. The saran wrap will insure the jar is leak proof. Fill water only half way or 35%, enough to cover your bettas bodies, but leaving plenty of AIR in jar so they don’t suffocate.
...
Well, now you are set to go, so all I have left to say is:
Happy road, to yoOOOoooooou…. Until we meet agaiiiIIIIIiiiiiin…"


Cred ca se pricepe caci face comert cu betta.
Am auzit ca la unele avioane zona de cargo nu este presurizata si incalzita asa ca singura modalitate este in bagajul de mana.
kata wrote: Cred ca mai trebuie cel putin inca un perete vertical la mijloc...Ai putea renunta la sertare si sa faci un perete despartitor; intr-o parte 3-4 sertare iar in cealalta parte 1-2 polite, eventual o portita.


Daca este pantofiera, cum pare, trebuie sa o schimbi rau de tot ca sa o modifici asa. Rafturile sunt dintr-o singura bucata si au pe interior suportul de metal/plastic pe care stau pantofii, un fel de bare lungi de la un capat la altu' al raftului.
Io cred ca poti sa incerci cu patru bare dragute pe dinafara si un blat teapan deasupra.
La mine lungimea servantei (florentine) este mai mare decat cea a acvariului asa ca face o mica burta la mijloc, desi acolo e o placa centrala, ce ingreuneaza inchiderea/deschiderea usilor.
Am si io o pantofiera d-asta, dar nu sta prea bine cu echilibru. E cam inalta, iar partea de jos nu e perfect drept taiata asa ca se bitaie. Un acvariu mare cred ca ar tine pe loc.
A pus odata nevasta mea o lumanare plutitoare aprinsa la betta in acvariu N-a stat prea mult ca se cam topea. A fost o experienta placuta, desi cred ca era parafina si nu ceara.
 
Forum Index » Profile for Kosmo » Messages posted by Kosmo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com