[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
TRANSPORT  XML
Forum Index » General info
Author Message
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Are cineva experienta transportului ceva mai indelungat (cel putin 1 zi) al pestilor de acvariu ? La anul ma voi intoarce in Romania si ma gandeam sa aduc "gene noi".... :-) Am gasit cate ceva pe net, dar nu prea relevant. Importatorii cum procedeaza ?
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

daca ne dati indicatii as putea aduce si eu la anu in vara cate ceva...cel putin niste cichlasoma nigrofasciatum frumos colorati...si cine stie pe ce alte bunatati reusesc sa pun mana pana atunci.
singura problema e ca nu prea cred ca voi trece prin bucuresti (dar orice e posibil).voi sta in timisoara !!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

eu personal nu am transportat pesti niciodata dar am nimerit la un magazin de acvaristica chiar cand desfaceau un transport de carasi din thailanda.
acestia erau pusi in pungi de plastic inalte care contineau 1/4 apa si 3/4 aer iar pungile erau puse la randul lor intr-o cutie de polistiren de vreo 4 cm grosime(inclusiv capacul era din polistiren).
si din ce am inteles de la vanzator apa nu continea nimic, doar pestii nu au fost hraniti cu 48 de ore inainte de transport.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pestii sunt tinuti fara hrana cu 48 de ore inainte de transport. Sunt ambalati in pungi de plastic, 1/4 apa, 3/4 aer. Apoi sunt ambalati in niste cutii de carton "tapetate" cu polistiren expandat pentru a mentine temperatura constanta.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Din cate stiu in "3/4 aer" se baga ceva oxigen ca sa reziste pestii mai mai mult.
Oricum daca vorbesti cu un magazin mai serios e posibil sa aiba ei cum sa ti-i impacheteze in modul asta.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca ai posibilitatea sa umpli 3/4 din punga cu oxigen e brici

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

Oxigeneaza apa. O poti trata totusi cu ceva amonia-removal , dar in doze minime. Preferabil sa reusesti sa mentii o temperatura mai scazuta la transport (nu sub 18C, asta depinde si de pesti).

Poate mai gasesti cate ceva interesant si pe aici si in legatra cu nr de pesti/volum de apa (sunt ceva tabele), desi nu cred ca o sa ai de gand sa aduci cantitati "industriale":
link: Live fish transportation

viviparu wrote: Daca ai posibilitatea sa umpli 3/4 din punga cu oxigen e brici:


"brici" ... nu stiu, dar bomba sigur!

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu inteleg care e problema. De ce sa fie bomba? Ii dai si cu vaselina sau cum?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

mea culpa!
nu am vrut sa se inteleaga asta si nu doream sa se ia chiar cuvant cu cuvat. stiu ca oxigenul nu explodeaza, ci doar intretine arderea.
m-a facut sa zambesc ideea unei pungi de polietilena cu oxigen...

din nou, public imi cer iertare pentru comentariul impertinent pe care l-am facut!

[pt. admini: acest post se poate sterge dupa ce a fost consemnat]

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Daba, interesant si util link-ul... Mercic.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daba wrote:stiu ca oxigenul nu explodeaza, ci doar intretine arderea.
m-a facut sa zambesc ideea unei pungi de polietilena cu oxigen...


intr-o oarecare masura (subliniez oarecare) ai putintica dreptate, pe rutele aeriene este interzis transportul recipientilor "sub presiune", si daca dai de un "angajat vamal" cu carcalaci pe creier, iti poate baga strimbe si sa nu te lase sa pleci cu punga in traista.
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

punga ca punga.. dar ai voie sa deplasezi animale fara o adeverinta ceva ?

image
[Yahoo!]
cipx32
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2004 23:35:38
Messages: 118
Location: Oradea
IP:
Offline

chiar weekend-ul trecut am transportat pesti in modul descris de forumisti mai sus si executat de proprietarul magazinului de la care i-am achizitionat ( ce-i drept numai pe distanta Oradea-Bistrita, timp de 6-7 ore), anume: intr-o cutie din polistiren cu capac idem( izoleaza ), fiecare specie in punga ei, punga umpluta cu 2/3 oxigen. Cutia mi-a imprumutat-o tipul cu magazinul, fiind special destinata transportului. Oxigen nu au consumat dupa atatea ore, decat probabil 1/4 din cantitate. Toti sunt ok.
[Email] [Yahoo!]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

pt OZI:

si cine stie pe ce alte bunatati reusesc sa pun mana pana atunci.


ce zici de acest LINK

tipul aduce pestii de la cei mai buni crescatori malaezieni...poate ajungi pe la el si ne impartasesti si noua ceva impresii...ce poze are el pe site sunt de informare si nereprezentative...are pesti incredibili...absolut sigur...merita sa-i faci o vizita...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

viviparu'"]Daca ai posibilitatea sa umpli 3/4 din punga cu oxigen e brici[/quote:6b2a6e3310 wrote:
Da, oxigenul e cheia... Partea proasta e ca nu merge pe avion. Asta e, eu unul fac cam 3-4 zile pe drum cu masina din Finlanda pana in Romania...
Alte link-uri pe subiect:

http://muextension.missouri.edu/explore/miscpubs/mx0392.htm
http://www.marineaquariumadvice.com/reducing_losses_associated_with_transport.html
http://www.auspet.com/forum/viewtopic.php?t=11119
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

NU ESTE LEGAL!!!
Ai nevoie de certificate de sanatate si aprobare speciala (pentru animalele de companie gen pisica sau caine). Restul se poate transporta numai cu cargo.

Acvariul meu
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

acata wrote:NU ESTE LEGAL!!!
Ai nevoie de certificate de sanatate si aprobare speciala (pentru animalele de companie gen pisica sau caine). Restul se poate transporta numai cu cargo.

In principiu, transportul pestilor trebuie sa fie conform LAR (Living Animal Regulations) IATA. Majoritatea companiilor aeriene, printre care si TAROM, accepta transportul pestilor in cabina. Un certificat eliberat de pet-shop/veterinar este necesar, dar nu implica mare lucru. Probleme apar cand este vorba de importul animalelor in UE, nu de export. Cel mai bine este sa discuti in prealabil cu cei de la compania aeriana cu care vei calatori.
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Poate doar in principiu. La 2 companii aeriene am intrebat si nici una nu a acceptat transportul animalelor in cabina si nici la cala. Una era TAROM si cealalta Alitalia.

Acvariul meu
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

acata wrote:Una era TAROM .
Ce ma au protestat magarii la cateva neritine??? sau creveti?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca vii cu pestii in geanta te asigur ca n-o sa ai nici o problema. Asta e clar. Este absolut legal sa aduci pesti, nu exista nici o restrictie.
Gandeste-te ca sunt oameni in Romania care fac importuri masive de pesti, pesti care vin cu o cursa cargo, etc. Asa ca...

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com