[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cazanradudaniel
Forum Index » Profile for cazanradudaniel » Messages posted by cazanradudaniel
Message
Ok. Ar fi vreo problema sa folosesc Aquaforest KH Buffer avand in vedere ca sarea pe care o folosesc este Red Sea Coral Pro?
Stie cineva daca exista vreo diferenta intre bicarbonatul de sodiu alimentar si KH bufferele de pe piata (de ex. Reef Foundation B, Aquaforest KH Buffer). Si de ce Red Sea costa dublu fata de Aquaforest? Este mai concentrat... platesti brand-ul? Aveti idee?
Multumesc!
Ti-am spus ca sunt sigilate...
Eu as schimba doar furnizorul. Eu de cand cu testul salifert nu am mai luat nimic de la ei.
La intrare apa are 167 TDS..
Cam de la ce valoare TDS a apei de osmoza ar trebuie sa fac ceva?
Salut tuturor!

Am un filtru de osmoza JBL Osmose 120 din Ianuarie 2016. Nu fac foarte multa apa cu el, schimb cam 20l la 2 saptamani. Momentan imi scoate apa cu 4 TDS.
Din cate stiu 4 este o valoare ok, dar ma intereseaza daca se schimba vreunul dintre filtre in functie de vechime?

Multumesc!
rares728 wrote: Cand voi fi sigur ca sunt neseriosi si voi putea dovedi afirmatiile voi da si nume. Pana atunci raman dezamagit de lipsa de reactie a Red Sea (producator).


Iti trimit pe PM adresa de mail a lui Kevin de la Red Sea care mie mi-a raspuns de fiecare data cu promptitudine.
rares728 wrote: E un singur reprezentant Red Sea in Romania - cel putin pe site asa figureaza. Oricum, am cerut lamuriri si la Red Sea Europe si la Red Sea Israel, dar nici un feedback oficial. Am doar un raspuns de la un user RedSea, pe un forum strain, care afirma ca toate produsele sunt/ar trebuie (should be sealed) sigilate intr-un fel. Asta nu exclude situatia ca reprezentantul local poate sa primeasca engros o cutie sigilata cu 100 flacoane de cate100ml nesigilate individual, iar acestea sa fie vandute si endetail. Dezamagitoarte si reactia (neoficiala) RedSea ...

Doar colegii de pe ReefCentral ma asigura ca toate produsele sunt sigilate... si acum si colegul nostru Radu Daniel.

Oricum, eu am 6 flacoane mici pe care le-am aruncat deoarece nu stiu sigur ce contin si daca mai sunt valabile. Nu pot reclama nici reprezentantului Red Sea Romania, care sustine ca asa le livreaza engros producatorul Red Sea. Nu pot reclama nici la Red Sea situatia de la dealerul lor, deoarece nu am primit raspunsul lor. Eu nu cred ca producatorul nu le sigileaza, dar poate este posibil ca pentru anumite zone comerciale sa nu le pese de aceste aspecte de calitate.

Pierderea financiara este neglijabila (toate flacoanle sunt de 100ml si Energy si Colorrs), dar ma irita faptul ca cineva minte. Ma irita ca in spatele reclamei sunt eforturi mari spre a se anula aspectele de calitate si sa se livreze un produs doar ... ieftin. Si sunt dezamagit ca renunt la planurile facute cu programul Red Sea. Pentru mine Red Sea sunt produse care nu mai prezinta incredere .

Am comandat deja linia completa de la alt producator, si alt reprezentant - sper sa le primesc sigilate.

Nu dau nume pentru a nu face reclama negativa/pozitiva, doar voiam sa aflu parerile si experientele voastre

P.S. Imi pare rau de patania cu Testul Salifert, dar care a fost reactia vanzatorului ? A fost o greseala recunoscuta si reparata sau insista ca totul e "senin " ? Intreb pentru ca in acelasi lot cumparat am mai primit si alte 3 cutii, expirate din 2014 si deschise, dar si-au recunoscut greseala si, mai mult, au fost amabili si au acceptat returul si schimbarea lor cu alt produs la cererea mea. Greseala este umana si se poate corecta, minciuna si dorinta de a insela, NU!


Daca spui ca este singurul reprezentant in Romania atunci clar tot de la ei am luat si eu testul Salifert... Au mai avut si alte "incidente".
In orice caz, eu zic ca nu ar trebui sa iti pierzi increderea in Red Sea din cauza baietilor care ti-au vandut produsele in acest mod. Poti schimba furnizorul cu unul serios.
Eu ultima oara cand am cumparat Reef Energy A+B flacoanele aveau un sigiliu alb sub capac.
Sper sa nu fie vorba de acel reprezentant de la care am luat si eu un test Salifert folosit...
Nu stiu cate teste a facut cu el, dar cert e ca recipientul cu reactivul KH-Ind nu mai era sigilat iar pe instructiuni era si incercuita cu creionul o valoare citita...
Coletele au plecat prin FanCourier cu livrare maine, nu sambata cum am spus mai sus. Am crezut ca suntem cu o zi mai aproape de weekend
Pai vreti, vreti, dar nimeni nu trimite adresa...
Astept pm
In orice caz nu mai am cand sa trimit astazi, deci voi trimite maine cu livrare sambata prin FanCourier.

Zi buna si multumiri inca o data lui Ionut!
Daca vreti eu o pot imparti...
Merci!
As vrea eu daca se poate
orio wrote:SIMPLU....
image


De unde ai cumparat pompa de valuri?


Simplu, dar nu vedeam mufa... Erau lipite asa controllerele...
Oameni buni, ce bicarbonat de sodiu folositi voi?
Eu am luat de la Dr Oetker dar nu vrea sa se dizolve complet nici in ruptul capului.
Am incercat si cu apa la temperatura camerei, am umplut si chiuveta cu apa calda si am pus acolo sticla in care am facut solutia... tot nu se dizolva.
Nu este bun bicarbonatul de sodiu alimentar pentru cresterea KH-ului?
De mult vreau sa scriu aici dar nu mai gaseam postul
Intre timp mi-au venit senzorii de lumina pe care i-am comandat pentru pompele Aquamedic 4.1 si surpriza
Eu avand controllerele lipite in dulap nu vedeam mufa pentru senzorul de lumina, motiv pentru care am luat o cutie de la pompa ca sa ma uit in instructiuni unde se monteaza senzorul.
Ghiciti ce se afla in punga cu diversele modele de prize... un senzor mic de lumina, intr-adevar, fara cablu... Abia l-am vazut pentru ca era in plasticul uneia dintre prize... Am desfacut si cutia de la a doua pompa si tot acolo era si cel de-al doilea. Acum am doi senzori de rezerva
Daca pana acum sustineam ca pompele 4.1 vin fara senzor acum va spun ca ele veneau cu senzor dar fara cablu
In prezent am inteles ca vin cu senzorul cu tot cu cablu.
Acvariu Juwel Lido 120 Maron

Volum 120l (dimensiuni 61 x 41 x 58 cm)

Sistem de iluminare Juwel High-Lite T5 (1 x 24W HiLite Day + 1 x 24W HiLite Nature)

Sistem de filtrare Bioflow 3.0 (pompa 500l/h + medii filtrante mecanice)

Incalzitor Juwel 100 W

Mobilier Juwel Lido 120 Maron

Hranitor automat Juwel

Extra:

Filtrul extern JBL e901 (pompa 900l/h + filtrare biologica)

Sistem lunimna moonlight led 6W

Sistem lumina extra LED 18W alb

Sistem CO2 ProFlora bio 160 (sistem taifun)

Substrat Aqua Medic Volcanit 15L + Dennerle DeponitMix Professional 9in1


Fara nici un fel de zgarietura atat sticla cat si mobilierul.


Toate produsele au fost achizitionate de la emag in luna noiembrie 2015.

Pret 1250 lei negociabil.
Salutare tuturor!

Va mai cer si eu inca o data parerea in ceea ce priveste un soi de burete... cred.

Acum ceva timp am luat un frag de anthelia blue pe o piatra. A crescut frumos si bine pana a acoperit piatra de tot.
De ceva timp insa se pare ca incepe sa dispara, iar in locul ei creste o chestie alba care cred ca e un burete.
Am observat ca pe lateral (nu am putut face o poza ok) formeaza si niste gauri asa ca un soi de tuburi dar si niste prelungiri subtiri (ca niste tentacule) de parca ar vrea sa se extinda si pe alte pietre...
Cel putin pe anthelia mi se pare ca o sufoca...
Sa scap de piatra asta?

Multumesc!
Va deranjez si eu cu o intrebare...
Vad ca discutati despre valori pe langa 5500 si 6500K... in schimb eu tin luminile undeva pe la 18000K...
Gresesc folosind aceasta temperatura de culoare?
dan.pavelescu wrote:@rubenbristian - scuze

Daniel, te rog io, din sufletul meu de Banel, nu ma mai domni! Nu sunt domn, sunt un porc incaltat

Am primit de la Petre Florentin niste Intersorb, o sa-l pun sa vad ce se intampla. In cat timp se consuma?


Nu stiu exact in cat timp se consuma... eu l-am pus de aprox. 2 sapt si s-a consumat cam jumatate...
In orice caz este in functie de cantitatea de CO2 absorbita, daca nu absoarbe... nu se consuma, daca absoarbe mult... se consuma repede
 
Forum Index » Profile for cazanradudaniel » Messages posted by cazanradudaniel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com