[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Produse nesigilate - este normal ?  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salutare,

Deoarece am primit (cumparat) produse nesigilate, iar vanzatorul mi-a replicat ca asa se distribuie de catre producator, deschid acest topic pentru a asculta si experientele voastre.
In pofida faptului ca vanzatorul m-a asigurat ca asa vin produsele de la Red Sea, iar ei sunt dealer oficial in Romania, eu nu sunt convins. Am intrebat la Red Sea, dar nu am primit raspuns. Am intrebat apoi pe Reefcentral forum si mi-au rapsuns ca flacoanele de Energy A+B sunt sigilate, cu o folie rotunda sub capac, peste gura recipientului.
Este o diferenta intre produsele Red Sea din Europa si cele din Romania ? Este o "diferenta" la reprezentantele din Europa si Romania ? Sau este doar neincrederea mea anormala ?
Cum poate sa scrie in manualul produsului Red Sea Energy sa fie pastrat la frigider dupa deschidere, daca produsul este livrat "deschis" , nesigilat ?
Produsele care le-am mai achizitionat (Seachem, AquaForest, DD O2, MicrobLift, Prodibio, ATI) toate au fost sigilate, ori capacul, ori folie sub capac, lipita peste gura recipientului. Este Red Sea altfel, sau sunt "ieftinite" pentru piata locala ?

Voi ce experiente ati avut ? Care este parerea voastra ?

Multumesc

P.S. Desi reprezentantul Red Sea Romania m-a asigurat ca asa sunt produsele si asa sunt si cele care le mai are pe stoc, eu am aruncat ce am cumparat : 2 flacoane Energy si 4 flacoane Colorrs.
Tot ce afirm mai sus pot dovedi prin mesajele care le-am primit si convorbirile avute.
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ultima oara cand am cumparat Reef Energy A+B flacoanele aveau un sigiliu alb sub capac.
Sper sa nu fie vorba de acel reprezentant de la care am luat si eu un test Salifert folosit...
Nu stiu cate teste a facut cu el, dar cert e ca recipientul cu reactivul KH-Ind nu mai era sigilat iar pe instructiuni era si incercuita cu creionul o valoare citita...
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

E un singur reprezentant Red Sea in Romania - cel putin pe site asa figureaza. Oricum, am cerut lamuriri si la Red Sea Europe si la Red Sea Israel, dar nici un feedback oficial. Am doar un raspuns de la un user RedSea, pe un forum strain, care afirma ca toate produsele sunt/ar trebuie (should be sealed) sigilate intr-un fel. Asta nu exclude situatia ca reprezentantul local poate sa primeasca engros o cutie sigilata cu 100 flacoane de cate100ml nesigilate individual, iar acestea sa fie vandute si endetail. Dezamagitoarte si reactia (neoficiala) RedSea ...

Doar colegii de pe ReefCentral ma asigura ca toate produsele sunt sigilate... si acum si colegul nostru Radu Daniel.

Oricum, eu am 6 flacoane mici pe care le-am aruncat deoarece nu stiu sigur ce contin si daca mai sunt valabile. Nu pot reclama nici reprezentantului Red Sea Romania, care sustine ca asa le livreaza engros producatorul Red Sea. Nu pot reclama nici la Red Sea situatia de la dealerul lor, deoarece nu am primit raspunsul lor. Eu nu cred ca producatorul nu le sigileaza, dar poate este posibil ca pentru anumite zone comerciale sa nu le pese de aceste aspecte de calitate.

Pierderea financiara este neglijabila (toate flacoanle sunt de 100ml si Energy si Colorrs), dar ma irita faptul ca cineva minte. Ma irita ca in spatele reclamei sunt eforturi mari spre a se anula aspectele de calitate si sa se livreze un produs doar ... ieftin. Si sunt dezamagit ca renunt la planurile facute cu programul Red Sea. Pentru mine Red Sea sunt produse care nu mai prezinta incredere .

Am comandat deja linia completa de la alt producator, si alt reprezentant - sper sa le primesc sigilate.

Nu dau nume pentru a nu face reclama negativa/pozitiva, doar voiam sa aflu parerile si experientele voastre

P.S. Imi pare rau de patania cu Testul Salifert, dar care a fost reactia vanzatorului ? A fost o greseala recunoscuta si reparata sau insista ca totul e "senin " ? Intreb pentru ca in acelasi lot cumparat am mai primit si alte 3 cutii, expirate din 2014 si deschise, dar si-au recunoscut greseala si, mai mult, au fost amabili si au acceptat returul si schimbarea lor cu alt produs la cererea mea. Greseala este umana si se poate corecta, minciuna si dorinta de a insela, NU!
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rares728 wrote: E un singur reprezentant Red Sea in Romania - cel putin pe site asa figureaza. Oricum, am cerut lamuriri si la Red Sea Europe si la Red Sea Israel, dar nici un feedback oficial. Am doar un raspuns de la un user RedSea, pe un forum strain, care afirma ca toate produsele sunt/ar trebuie (should be sealed) sigilate intr-un fel. Asta nu exclude situatia ca reprezentantul local poate sa primeasca engros o cutie sigilata cu 100 flacoane de cate100ml nesigilate individual, iar acestea sa fie vandute si endetail. Dezamagitoarte si reactia (neoficiala) RedSea ...

Doar colegii de pe ReefCentral ma asigura ca toate produsele sunt sigilate... si acum si colegul nostru Radu Daniel.

Oricum, eu am 6 flacoane mici pe care le-am aruncat deoarece nu stiu sigur ce contin si daca mai sunt valabile. Nu pot reclama nici reprezentantului Red Sea Romania, care sustine ca asa le livreaza engros producatorul Red Sea. Nu pot reclama nici la Red Sea situatia de la dealerul lor, deoarece nu am primit raspunsul lor. Eu nu cred ca producatorul nu le sigileaza, dar poate este posibil ca pentru anumite zone comerciale sa nu le pese de aceste aspecte de calitate.

Pierderea financiara este neglijabila (toate flacoanle sunt de 100ml si Energy si Colorrs), dar ma irita faptul ca cineva minte. Ma irita ca in spatele reclamei sunt eforturi mari spre a se anula aspectele de calitate si sa se livreze un produs doar ... ieftin. Si sunt dezamagit ca renunt la planurile facute cu programul Red Sea. Pentru mine Red Sea sunt produse care nu mai prezinta incredere .

Am comandat deja linia completa de la alt producator, si alt reprezentant - sper sa le primesc sigilate.

Nu dau nume pentru a nu face reclama negativa/pozitiva, doar voiam sa aflu parerile si experientele voastre

P.S. Imi pare rau de patania cu Testul Salifert, dar care a fost reactia vanzatorului ? A fost o greseala recunoscuta si reparata sau insista ca totul e "senin " ? Intreb pentru ca in acelasi lot cumparat am mai primit si alte 3 cutii, expirate din 2014 si deschise, dar si-au recunoscut greseala si, mai mult, au fost amabili si au acceptat returul si schimbarea lor cu alt produs la cererea mea. Greseala este umana si se poate corecta, minciuna si dorinta de a insela, NU!


Daca spui ca este singurul reprezentant in Romania atunci clar tot de la ei am luat si eu testul Salifert... Au mai avut si alte "incidente".
In orice caz, eu zic ca nu ar trebui sa iti pierzi increderea in Red Sea din cauza baietilor care ti-au vandut produsele in acest mod. Poti schimba furnizorul cu unul serios.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2017 11:17:05

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cand voi fi sigur ca sunt neseriosi si voi putea dovedi afirmatiile voi da si nume. Pana atunci raman dezamagit de lipsa de reactie a Red Sea (producator).
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rares728 wrote: Cand voi fi sigur ca sunt neseriosi si voi putea dovedi afirmatiile voi da si nume. Pana atunci raman dezamagit de lipsa de reactie a Red Sea (producator).


Iti trimit pe PM adresa de mail a lui Kevin de la Red Sea care mie mi-a raspuns de fiecare data cu promptitudine.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

ne puteti spune si noua de ce reprezentati vorbiti , sa stim si noi sa ne ferim de el



rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,
Nu e un s3cret, dar nu e fair play sa emiti niste ipoteze ( sau chiar afirmatii) fara dovezi. De aceea am vrut sa ascult si experientele altora.
Istoria povestita de mine suna asa:
- am cumparat sare Red Sea Coral Pro de la vanzatorul " x" . Am primit-o sigilata, am folosit-o si s-au confirmat nivelele ridicate de Ca, dKh si Mg. Convenabil pentru mine
- in urma unui consum mare am avut nevoie de aditii
- am cumparat de la Coral Farm patru tipuri de produse Red Sea: Foundations A , C si coral8ne grow ( sigilate) ; Aiptasia x ( sigilata) ; Energy A si B (nesigilate) si pachetul 4x 100ml Colorrs ( nesigilat)
- vanzatorul mi-a raspuns si am avut multe discutii amabile, dar nu am putut eu accepta explicatiile Managerului de la Coral Farm, explicatii care subliniau ca ei sunt singurii repreze tanti Red Sea in tara si produsele vin nesigilate de la producatorul Red Sea
- am intrebat la Red Sea daca vand produse nesigilate - nu am primit raspuns
- am intrebat pe forumul ReefCentral si mi-a raspuns ca el a cumparat doar produse sigilate. Mai mult : la produsele de hranire Energy spune ca trebuie refrigerate dupa prima deschidere, iar daca nu sunt sigilate e nesigur care e prima deschidere
- aceiasi confirmare o primesc si aici pe forum
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc pentru adresa. Kevin mi-a raspuns foarte repede , cu explicatii clare si cu poza. Toate recipientele livrate de Red Sea catre dealeri sunt sigilate ! Au un inel de plastic care se rupe la prima desfiletare a dopului.
Deci, cum era si de asteptat de la un producator cu renume ca Red Sea, produsele sunt asigurate si in opinia mea si calitative. Problema este pe traseu, iar ce ajunge la mine e "corupt". Chiar imi pare rau ca renunt la linia lor de produse, dar nu pot accepta aceste riscuri.
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ti-am spus ca sunt sigilate...
Eu as schimba doar furnizorul. Eu de cand cu testul salifert nu am mai luat nimic de la ei.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca-mi dai pe PM adresa ta de email iti trimit conversatia avuta cu CoralFarm in care imi explicau ca este normal si safe sa nu fie sigilate, chiar ma asigurau ca asa sunt si celelalte din stoc. Asta si coroborat cu insistenta ca sunt reprezentanti (importatori) unici in Romania ma face sa cred ca acest risc nu va disparea in viitor.
Oricum, in acelasi colet am mai primit alte 3 produse non RS expirate din 2014 si deschise, produse pe care le-au si schimbat, asumandu-si eroarea. Deci aici au fost corecti. De aceea am vrut sa am o opinie oficiala de la Red Sea.

No' , acum ca mi-am scris frustrarea pot sa ma linistesc si sa merg mai departe. Mi-au sosit de o ora produsele din programul nou si .... sunt toate sigilate :-)
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Nu inteleg corectitudinea avand in vedere ca trebuiau verificate inainte sa fie puse in colet.


Ai pierdut timp si nervi pe barba ta. Nu consider ca au atat de multe comenzi si nu pot sa verifice ce arunca intr-un colet.

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am vrut doar sa subliniez ca reactia lor referitoare la greseala a fost una corecta. De asemenea mi-au inlocuit produsele cu altceva, eu fiind cel care am solicitat asta. Nu sunt bucuros de timpul pierdut, dar greseala este ceva ce pot intelege si accepta. Dpmdv reactia lor vis a vis de acest incident o consider corecta. Oricum, asta era un alt fapt diferit de ce vroiam eu sa aflu in acest topic.
Frustrarea mea e legata strict de faptul ca a trebuit sa arunc la gunoi 6 produse nesigure si faptul ca nici pe viitor nu voi putea sa fiu sigur de ele. Iar aici nu mai e vorba de greseala neintentionata ...

Multumesc pentru sprijin
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Next. Alege livrare prin curier. Desfaci coletul nu corespund... return !
END
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Salut. Intrucat am cumparat toata gama de la Red Sea din Reef Care Program, am zis sa le scot din dulap si din cutii si sa verific cum sunt ale mele.

[Thumb - 20170624_075948.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Flacoanele mari vin cu un inel de plastic atasat de dop care se rup si raman pe gatul sticlei atunci cand deschizi sticla. Nu exista sigiliu direct pe gura sticlei ca la produsele Seachem (la Marine Buffer sigiliul acela se reataseaza daca il pui in capac si inchizi sticla, nu stiu daca e o dovada ca sticla este in starea de la imbuteliere).
Insa, daca producatorul nu insurubeaza capacele strans (ceea ce a fost cazul la toate flacoanele mari), sigiliul ramane atasat de capac.
La flacoanele mici (4-in-1 box), nu exista nici o forma de sigilare.

[Thumb - 20170624_080236.jpg]

[Thumb - 20170624_080101.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Parerea mea e ca:
- e bine ca ai semnalat ceva ce ti s-a parut in neregula
- trebuia sa faci poze si sa zici la care din sticle ai constatat problema (Red Sea RCP vine in tot soiul de volume si formulari - pudra, lichid, cu flacoane de la 100 la 5000 ml).
- trebuia sa numesti distribuitorul aici pe forum; asa suna a discutie in colt de strada si nu aduce niciun beneficiu pe termen lung, doar indoieli in mintea viitorilor potentiali cumparatori

In mod normal, daca pui presiune in mod corect pe producator sau distribuitor, obtii retributie corespunzatoare problemei sau pierderii. Spun asta in cunostinta de cauza (vazut, facut). Chestia cu nervii si timpul pierdut, aruncat la gunoi nu fac parte din problema sau rezolvarea matura a ei.

Stiu ca lucrurile in Romania nu se rezolva civilizat sau normal (am reclamatie la OPC din studentie la care n-am primit niciodata raspuns), dar parte din vina e si a noastra, pentru ca nu abordam problemele calm, echilibrat si fara frustrare. Si aici ti se da uneori solutia nesatisfacatoare, dar daca iti pastrezi calmul obtii ceea ce crezi ca e corect.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

rares728 wrote:
- am cumparat de la Coral Farm patru tipuri de produse Red Sea: Foundations A , C si coral8ne grow ( sigilate) ; Aiptasia x ( sigilata) ; Energy A si B (nesigilate) si pachetul 4x 100ml Colorrs ( nesigilat)


Nu am facut poze deoarece nu aveam la ce si n-am considerat important - poate nu a fost cea mai inteleapta alegere, dar acum e prea tarziu. Restul datelor cred ca se pot citi in postul meu anterior - le-am mai citat inca o data, acum , aici. Poate nu s-a inteles bine ce am scris deoarece nu voiam sa indrept aprioric vina asupra cuiva
Oricum, imi cer scuze daca am produs atata "drama". Nu am vrut nici sa sadesc indoiala in gandurile nimanui. Nu am dat nici sfaturi . Nu am urmarit nici recuperarea prejudiciului, care a fost mai mic decat efortul si nervii aferenti unei reclamatii. Am intrebat daca este normal sa primesc niste recipiente nesigilate care contin "chestii biologice si chimice" cu termen de valabilitate doar daca sunt refrigerate dupa prima deschidere.
Distribuitorul spune sa am incredere ca e totul sigur si corect : asa se primesc nesigilate de la producator
Kevin de la Red Sea spune ca totusi le sigileaza, fara exceptie.
Producatorul Red Sea nu raspunde, desi pe formular garanteaza feedback in max. 24 de ore.
Pentru tot ce am spus mai sus am dovezi scrise, email-uri si inclusiv raportul formularului meu transmis catre RS. Au mai fost si altele discutate la telefon, explicatii contradictorii si indoielnice, dar nu le pot dovedi

Si-acum sa revin:
Eu nu-mi asum riscul, mai ales ca raspunsurile primite nu sunt foarte clare. Eu nu voi turna lichide incerte (nesigilate) in bazinul meu
Eu am renuntat la produsele Red Sea ... si am renuntat si la frustrari Asta fara sa stabilesc un vinovat (nu asta era important), am decis asta pentru ca m-am lamurit ca si pe viitor as primi flacoane Red Sea nesigilate
Eu am ales alt program (o alta line de produse completa, baza, buffere, hrana, suplimente, ...) si l-am primit sigilat in intregime, indiferent de marimea flaconului

Mi-am mentionat mai sus de 3 ori alegerile pentru a explica:
- faptul ca am luat niste decizii, si multumesc pentru ajutorul primit aici pe forum
- o decizie deja luata ar trebui sa opreasca "aceasta discutie la colt de strada" . Nu am considerat-o astfel, dar daca acolo s-a ajuns, intr-adevar e bine sa o inchidem: nu aduce nici un beneficiu
- orice indoiala sadita in mintea unui potential cumparator e pozitiva, va analiza mai mult si isi va lua masuri de prevedere. Sper sa nu fie vizate produsele Red Sea, ci oricare produs cumparat. De altfel cererea expresa a deschiderii coletului la primire poate fi impusa ca si conditie de livrare - e un sfat primit aici, eu nu l-am respectat deoarece nu am avut indoieli

Multumesc pentru ajutor, scuze daca am folosit un ton deranjant si consider topicul inchis

This message was edited 2 times. Last update was at 25/06/2017 20:16:03

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

rares728 wrote:Salut,
Nu e un s3cret, dar nu e fair play sa emiti niste ipoteze ( sau chiar afirmatii) fara dovezi. De aceea am vrut sa ascult si experientele altora.
Istoria povestita de mine suna asa:
- am cumparat sare Red Sea Coral Pro de la vanzatorul " x" . Am primit-o sigilata, am folosit-o si s-au confirmat nivelele ridicate de Ca, dKh si Mg. Convenabil pentru mine
- in urma unui consum mare am avut nevoie de aditii
- am cumparat de la Coral Farm patru tipuri de produse Red Sea: Foundations A , C si coral8ne grow ( sigilate) ; Aiptasia x ( sigilata) ; Energy A si B (nesigilate) si pachetul 4x 100ml Colorrs ( nesigilat)
- vanzatorul mi-a raspuns si am avut multe discutii amabile, dar nu am putut eu accepta explicatiile Managerului de la Coral Farm, explicatii care subliniau ca ei sunt singurii repreze tanti Red Sea in tara si produsele vin nesigilate de la producatorul Red Sea
- am intrebat la Red Sea daca vand produse nesigilate - nu am primit raspuns
- am intrebat pe forumul ReefCentral si mi-a raspuns ca el a cumparat doar produse sigilate. Mai mult : la produsele de hranire Energy spune ca trebuie refrigerate dupa prima deschidere, iar daca nu sunt sigilate e nesigur care e prima deschidere
- aceiasi confirmare o primesc si aici pe forum
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

N-am zis cu rautate.
Nu m-am gandit inainte ca poti cumpara produse partial folosite de la reselleri. Banuiesc ca orice e posibil.
Am cumparat si eu de curand o cutie Evolution Aqua Pure Reef Balance la care una din cele trei cutii avea sigiliul rupt si probabil vreo 2-3 bile din 50 lipsa.
Am facut o nota mentala sa deschid cutiile de fata cu vanzatorul cand le platesc.
Din pacate hobbyul nu e ieftin.

Ai mers pe Aqua Forest ?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com