[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cazanradudaniel
Forum Index » Profile for cazanradudaniel » Messages posted by cazanradudaniel
Message
dan.pavelescu wrote:

Intrebam de curiozitate, eu am 7.7 si ma tot intreb ce naiba am gresit..


Dl. Dan! Exact la fel aveam si eu (timp de multe luni).
Pana mi-a deschis ochii Dl. Dragos (kirucd)
Am facut rost de la o prietena care lucreaza intr-un centru medical de niste calce sodata si mi-am improvizat un CO2 scrubber dintr-un PET de 0,5 si iata cum de a doua zi aveam PH 8
Sau aerisiti camera mai des.
archangel82 wrote:
cazanradudaniel wrote:
archangel82 wrote:multumiri de info


Eu folosesc o varianta putin mai "light" a lui D. Saxby facuta de Tony de la D-D Aquarium unde albul este putin mai redus.
Arata cam asa:


cand ai timp..rog sa postezi si configuratia ce o folosesti tu.
mersi


Pe aceasta o folosesc eu:
archangel82 wrote:multumiri de info
postez si setarea lui Saxby..care arata cam asa.....



image


Si aceasta este tot varianta de HD... Trebuie sa editezi punctele unde ai DB si sa le aduci aproximativ la aceeasi valoare cu Blue.

Eu folosesc o varianta putin mai "light" a lui D. Saxby facuta de Tony de la D-D Aquarium unde albul este putin mai redus.
Arata cam asa:
kirucd wrote:Nu stiu cum este controllerul nou de la AI, dar eu am lampile AI Sol conectate si controlate de Profilux,
si la Profilux am o setare care se refera la nori, se pot simula aleator nori, se seteaza cat de des sa apara,
sa zicem 15% din timpul total si cat de mult nor sa fie, sa zicem 50% din intesitatea luminii in momentul
in care norul apare. In variantele noi de Profilux, cu lampile lor (dar cred ca si cu alte lampi) se poate chiar ca
norul sa treaca de la o lampa la alta daca ai mai multe lampi instalate, ca si cum norul s-ar misca.


Lampile AI au optiunea de weather... unde poti adauga perioada din zi, intensitatea si probabilitatea unei furtuni, dar care pe langa nori simuleaza si fulgerele, ceea ce cred eu ca ii cam sperie pe locatarii acvariului... Pana acum nu am descoperit cum scoti doar fulgerele...
archangel82 wrote:Andy Nokes AI Setting June 2016.aip

mie imi place momentan asta ..eu prefer lumina pana mai tarziu ca sa vad si eu ce se mai petrece prin acvariu.
ajung pe la 5-6 acasa si la multe atunci e stingerea....
.eu vreau sa mai vad ceva prin acvariu pana mai tarziu desi ..si asta acum e destul de redusa lumina si o da pe noapte.
voi din cele postate si incercate..care ca place?



Vezi ca aceea este varianta pentru Prime HD (nu a stiut sa interpreteze Royal Blue... in loc de DB e RB).
Incearc-o pe asta (non HD version).
Cam asa ar trebui sa arate:
Si astea
Cateva programe
Eu de cateva luni ma chinui sa gasesc niste setari bune pt AI prime

Am cateva facute de profesionisti daca vrei sa iti trimit.
Eu am luat de la Coralis "Aqua Medic AntiRed"... a mai folosit cineva?
M-a pus pe ganduri o fraza din instructiuni... "Daca vedeti semne de stres mutati pestii in alt acvariu"...
Hai ca am stiut eu de ce am rabdare

Tocmai ce mi-a fost livrata

Multumesc tuturor! Se poate inchide.
Am plasat comanda pe 28 Februarie dar pana acum nu am primit nimic
A comandat cineva vreodata de pe acest site? www.reefdreams.co.uk ?
Am mai si platit-o cu cardul... evident... La shipping scria 4-7 zile
Le-am dat vreo 4 mailuri... nici un raspuns... le-am lasat mesaje pe facebook... nimic... am sunat la telefonul afisat... nu raspunde nimeni ))
maruska wrote:Gandeste-te daca ai facut ceva diferit , ai schimbat ceva (lumina, sare, aditii, etc) in perioada in care au inceput sa nu se mai hidrateze ca inainte?
Daca nu, atunci este posibil sa fie de la lipsa nitratilor dar nu trebuie sa "murdaresti" apa ci ar fi bine sa le dai chestii benefice pentru ei ca fitoplancton/zooplancton. Eu personal folosesc PlanktoMarin si NutriMarin (lichid) de la Grotech, Reef Roids (praf) de la Poly Lab pentru corali; o zi lichid, o zi praf, ambele in doze la jumatate decat scrie pe ele.
Zoasii si palytoasii "iubesc" reef roids iar calaustrea si acanii vor manca cu pofta artemia/mysis cand sunt deschisi si au tenteculele vizibile (pentru asta ai nevoie de o pipeta sau o penseta si multa rabdare).

Daca tot ai ajuns cu nitratii la 0 poti face macar o pauza de NO3PO4x sa vezi cum se comporta. Cei de la RedSea spun asa legat de No3PO4x, undeva in josul paginii: Uncontrolled reduction of the algae nutrients can destroy the symbiotic Zooxanthellae causing UV shock and starvation of the corals.



Daca stau sa ma gandesc cred ca totul a inceput de cand am mai adaugat biopellete peste cele existente in reactor, skimmerul de la 50% la 100%, 2 saculeti (100ml) de Purigen si am inceput sa dozez NO3PO4X...
Sarea nu am schimbat-o, lumina este aceeasi dar am mai schimbat programele...
Si sincer dadeam foarte putin de mancare... dar am inceput sa nu o mai fac
kirucd wrote:Poti sa scazi nivelul maxim, cel care este constant 2 ore la amiaza, sa zicem sa ai undeva in jur de 400-450 pe parmetru
imediat sub apa. Scaderea de la 500 la 400 o poti face cum ai zis tu, scazand din toate canalele de lumina.


Am facut cateva masuratori folosind programul mai redus si am obtinut undeva la 390 imediat sub apa, 140 - 150 pe la jumatate si 90-100 la nivelul nisipului...
kirucd wrote:Stai bine cu lumina, poti sa o dimmezi? Daca da ar fi bine sa ai un program de genul
12 ore pe zi lumina, pleci de la zero sa zicem la 10 dimineata si ajungi la maxim la ora 15,
tii lumina la maxim 2 ore iar apoi de la 17 scazi pina la zero la ora 22. Poti mari programul
la 14 ore daca e mai ok pentru tine...


Da, lampile sunt dimabile.
Sincer mi se pare cam puternica lumina... Masuratorile le-am facut cu un program recomandat de Red Sea (valori maxime UV:119%, violet: 116%, albastru royal 122%, albastru 111%, rosu:0, verde: 0, alb 61%). Acum am gasit un program bazat se pare pe un studiu facut de Ecotech unde valorile sunt ceva mai mici, respectiv UV si violet 80%, albastru royal si albastru 90%, verde, rosu si alb 25%
Daca nu vine astazi dupa PAR metru o sa masor diseara si cu programul asta.
Ma gandesc si la lumina, poate era prea puternica...
kirucd wrote:Eu zic sa nu umbli la filtrare, nici la programul de intretinere de pina acum. Sa nu modifici nimic.
Si foloseste in continuare NOPOX, dar in doze mai mici.

Am insa alte doua sugestii:
- sa folosesti un scubber de CO2 la skimmer, iti va scade nivelul de CO2 din apa si va creste
pH-ul la un nivel normal, 8,2-8,4 fata de 7,7 cat ai acum
- sa hranesti coralii constant, zilnic sau la doua zile, preferabil seara inainte sa se stinga lumina,
hranire cat mai targetata (poti folosi o seringa cu un tub in loc de ac), fitoplancton plus ceva rotiferi
congelati daca gasesti sau chiar artemia congelata, cand faci hranirea ar fi bine sa opresti recircularea
pentru macar 30 de minute (pentru hranire faci un cocktail din cele de mai sus si il diluezi cu apa
din acvariu astfel incat sa poti hrani toti coralii, sa zicem 200-250 ml de apa)

Ce valori ai obtinut la masurarea luminii cu parmetrul? (la fundul bazinului, la mijloc si imediat sub suprafata apei)


In regula, multumesc!

Lumina sta cam in felul urmator: La nivelul apei aprox. 500 PAR, pe la mijlocul acvariului 240 iar la nivelul nisipului cam 120-130
Incep sa cred ca este de la lipsa nitratilor din apa. Astazi am facut iar niste teste si nitratii sunt tot 0...

Cum as putea sa cresc usor nitratii?

Ar ajuta daca as scoate saculetii de purigen/chemipure blue/matrix?

Skimmerul are pompa reglabila care acum este la maxim... Ar ajuta daca l-as reduce la jumatate, sau mai bine aici sa nu umblu?

Daca opresc reactorul de biopelete (all-in-one) banuiesc ca nu e ok, nu?

Oricum de vreo 3 zile am inceput sa hranesc mai mult, respectiv 1 cub intreg de artemia congelata. Am renuntat si la nopox.

Vreo sugestie? Multumesc!
Eu sunt in zona Mihai Bravu/Calea Vitan daca va ajuta. Daca nu, il trimit prin curier. Ma puteti suna la 0721323333
um02122 wrote:
cazanradudaniel wrote:Cei de la Red Sea mi-au spus ca as putea sa o gasesc rapid la Charterhouse Aquatics (Londra)... Avem vreun un coleg pe acolo?

Codul piesei: R42202 - Aquarium inner downpipe RF-250/350


Cei de la Red Sea puteau sa-ti trimita teava.
Avand in vedere cati clienti au in Romania, sistemul de distributie deficitar, lipsa pieselor de schimb, ar fi trebuit sa ti-o dea gratis.

De la Charterhouse Aquatics poti comanda cu livrare direct in Romania pentru non-livestock.


Le-am mai dat un mail sa le spun ca la Charterhouse le ajunge in 3-4 sapt si ca ii rog sa mi-o gaseasca ei pe la vreun depozit de-al lor, dar mi-au raspuns ca nu au aceasta posibilitate si mi-au dat un link cu Red Sea Shop Locator...
Am gasit una pe stoc pe un site si am comandat-o:
http://www.reefdreams.co.uk/acatalog/Red-Sea-Aquarium-inner-downpipe-RF-250-350-R42202.html

Sper sa o si aiba fizic...

Multumesc tuturor!
koala wrote:Incearca sa o repari, lipind o bucata de teava care sa intre "pe interior".


Asta ar fi cea mai buna solutie, dar momentan nu vreau sa ii mai stresez... Au stat aproape o zi fara recirculare intre sump si display... nu stiu cat de ok este...

Mai incerc sa o gasesc cateva zile, dar daca nu, cam asta ar trebui facut... Oricum mai avea si o garnitura chiar acolo la imbinare... e cam greu sa o readuc in forma initiala pentru ca am mai slefuit ruptura pentru a avea priza mai buna, deci a disparut santul pentru garnitura... cam complicat.
 
Forum Index » Profile for cazanradudaniel » Messages posted by cazanradudaniel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com