[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cazanradudaniel
Forum Index » Profile for cazanradudaniel » Messages posted by cazanradudaniel
Message
Antecume wrote:Poti incerca cu astia: www.eshopwedrop.ro
Iti dau ei o adresa de UK la care sa faci comanda, apoi ei iti livreaza in tara.
Au aici si o lista de preturi: https://www.eshopwedrop.ro/files/terms/ANEXA-TARIFE-IN-VIGOARE-INCEPAND-CU-DATA-DE-01-NOV-20163.pdf
Nu mi se par mari preturile.
Eu nu am comandat de la ei pana acum, asa ca nu pot sa zic cat de seriosi sunt. De abia am auzit si eu de ei.


Multumesc mult! Nu stiam de ei!
Nu are pas normal, am fost si pe la Romstal sa caut ceva similar dar nu au vazut asa ceva...
Imi trebuie piesa originala, ce sa mai... Sa vad de unde o fac rost cat mai repede
Am dat si vreo doua mailuri celor care importa Red Sea in Romania (nu dam nume) dar nici un raspuns pana la ora asta... Nici telefonul nu le merge...
Cei de la Charterhouse nu o au pe stoc, am gasit-o pe un alt site din Anglia dar inca astept raspuns daca trimit in Romania.
Exista deja o piesa lipita pe fundul acvariului, nu prea am ce sa improvizez... Este o flansa in care se infileteaza teava asta.
Pai am lipit-o... si cand am strans-o a cedat... S-a rupt exact unde se strange pe fundul acvariului
Am mai lipit-o inca o data dar nu am mai strans-o bine pentru ca imi e frica sa nu crape din nou. Acum acvariul merge dar picura apa pe acolo... Trebuie sa o inlocuiesc cat mai repede.
Cei de la Red Sea mi-au spus ca as putea sa o gasesc rapid la Charterhouse Aquatics (Londra)... Avem vreun un coleg pe acolo?

Codul piesei: R42202 - Aquarium inner downpipe RF-250/350
Am fisurat teava de retur de la acvariul Reefer 250. Are cineva asa ceva?
Nu vreau sa par insistent... dar am un PAR metru care nu imi apartine si as vrea sa il returnez/trimit mai departe... si nu stiu cui
E super ok! Eu la robinet am 170 si dupa osmozor 002...
Si apa plata are mai mult decat la tine la robinet
Foarte tare!
Asa curata este apa de la robinet? Direct de la retea?
PAR metrul este disponibil. Astept indicatii

Multumesc foarte mult dlui Dragos!
Astazi a ajuns PAR metrul la mine. Sa imi spuneti ce fac cu el dupa ce termin masuratorile.

Multumesc!
Eu il astept. Dupa ce vine, a doua zi il pot trimite inapoi. Sa imi spuneti cui trimit. Multumesc!
La multi ani! smilie
Si cu zoantusii. Acum sincer sunt pur si simplu "ofiliti"...
Am gasit niste poze mai vechi...
Telefonul meu nu face poze grozave din cauza luminii si probabil de asta nu se vede ok... Iti spun sincer ca zoantusii, acanul si caulastrea arata rau. Cel putin zoantusii zici ca pur si simplu au slabit... s-au dezumflat... sigur e ceva in neregula cu ei...
Nu am reusit sa le incarc pe toate din prima...
O poza...
Am uitat sa specific lista de echipamente:
Acvariu Red Sea Reefer 250, 2 x AI Prime HD
Skimmer Deltec 1351
Reactor cu biopellete all-in-one (500ml)
In sump saculeti de Purigen si Chemipure Blue
Dozez zilnic 3ml No3Po4X, schimb 15l de apa saptamanal (sare Red Sea Coral Pro), ocazional mai dozez Red Sea Reef Energy AB. Hranesc o data pe zi hrana granulata Grotech si ocazional cate un cocktail de hrana congelata.
Livestock: 1 x Hepatus, 1 x Zebrasoma Flavescens, 1 x Goby Okinawa, 1 x Royal Gramma, 1 x Ocellaris, 1 x fire shrimp, 1 x cleaner shrimp, cativa melci.
Salutare tuturor!

De aproape doua saptamani ma confrunt cu un fenomen pe care nu prea il inteleg. Am o colonie de zoanthus si palythoa care pana acum crestea "vazand cu ochii".
In ultimul timp acestia parca incep sa se topeasca... sunt din ce in ce mai mici... sibtiri, parca sunt pe duca...
In disperarea de a avea o apa cat mai curata este posibil sa fi exagerat cu filtrarea biologica? Ce-i drept, aseara am facut niste teste de apa si NO3 am vazut ca este aproape nedetectabil... 0,2 ppm (Salifert). Restul valorilor: PH 7.7, KH 7.7, Ca 470, Mg 1320, SG 35ppm, Temp 25 grade.
Am ceva fraguri de SPS care nu dau nici un semn ca le-ar merge rau (stylophora, montipora, seriatopora, pocillopora), la fel si o blastomussa. In schimb de cateva zile nici acan-ul, nici caulastrea nu se mai hidrateaza complet...
A mai patit cineva asta?
 
Forum Index » Profile for cazanradudaniel » Messages posted by cazanradudaniel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com