[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bogdan_g
Forum Index » Profile for Bogdan_g » Messages posted by Bogdan_g
Message
lukitza wrote:
Porcu wrote:zilele astea parca s-a spart conducta cu acvarii deasupra mea ....... saptamina asta m-a prins miezu' noptii cu siliconu'-n mina in fiecare zi (adica noapte) .


Pai daca ai avut oferte bune de Black Friday

Apropo....io noapte asta vreau sa-mi iau filtrele de pe ceva shop de prin vest...daca prind ceva interesant va anunt
Faini bolovani
koala wrote:Foarte misto acvariul!
Ce solutie ai ales, pana la urma, pentru filtrare?


Multumesc

Cred ca voi merge pe un Fluval FX6 si un Eheim 2080. As merge si cu varianta recomandata de tine insa nu stiu sigur daca imi incape in stand, daca nu incape trebuie sa pun pompa altundeva, fa-i suport, fitingarie, zgomot.... Asa am tot 18 l de biomedia + o gramada de bureti in fx6, un consum de curent ceva mai mic si flow mai mare.

Am ceva bolovani dintre care unu are peste 20kg, ma tot gandesc ce sa pun sub el si cum sa-l cobor in siguranta in acvariu... cred ca il bag intr-un sac de rafie tras pe o coada de lopata tinuta la capete de doi oameni, apoi taiat sacu si scos afara...

Cu populatul va fi mai greu, dupa ce am vazut acvariul domnului Gherman am cam ramas virusat si nu prea mai vreau decat tropheusi. Totusi cred ca voi face un sacrificiu si pana se va face fetita mea mai mare voi alege ceva mai colorat (mbune) ca sa se bucure si ea
Si foto

Am editat-o si am pus-o invers invers dar nu mi-o mai accepta, chipurile are dimensiune peste limita


by koala: Am aranjat poza aia.
Pana la urma am pus talpa standului in proportie de 75% pe parchet si in fata peste gresie am pus o fasie dintr-un covoras de cauciuc cu inaltimea de un cm. Sandramaua e fixa si in boloboc.
Autorul acvariului e colegul Radu "Porcu"
Nu pretind a avea experienta dar daca vrei hapsi eu nu as exclude Copadichromis Azureus, masculii au un albastru ireal...nu-ti dai seama decat atunci cand ii vezi pe viu. Placidochromis mdoka arata bine si vad ca i-ai si ales
calin_gherman wrote:
Ce-ti zic eu este insa sa nu tot amani bagarea in functiune...te indepartezi tot mai mult de ideea de bazin cu africani...ca costa, ca nu incape sub stand, ca consuma, ca nu stii ce filtru...si apoi, ce comod e fara pesti, fara schimburi de apa, fara stres de boli, etc.


Acvariul va fi lipit luni de cel pe care mi l-ai recomandat
Voi incerca sa vad daca reusesc sa prind ceva oferta la 2080 in zilele ce vin, probabil ca nu la noi
calin_gherman wrote:Eu zic sa te feresti de Eheim 2075, 2073 sau 2071...e cea mai proasta gama dintre toate filtrele Eheim. Am avut vreo 3 2075...la toate au aparut probleme, mai ales legate de calitatea plasticului, ruperea clapetelor, etc. Mai mult, nu se pot compara cu 2080. Asta e un monstru de filtru, cu debit aproape dublu fata de 2075...al meu functioneaza neintrerupt de peste 6 ani...in acest timp toate cele 3 2075 au necesitat interventii...si in final am renuntat la a le mai f.olosi, stau in depozit. Mai bine unul cum zice Koala, la 300 euro, inghesuit cumva sub stand si un FX6.


Problemele astea le-ai avut la gama pro 3 sau la pro 4? Citisem pe undeva ca au avut ceva probleme inclusiv la 2080-ul amintit de tine dar care s-au rezolvat la ultimele serii.
1fx6 si un 2260 = 45 ron/luna doar cu filtrarea
M-am gandit si eu la aia dar nu stiu daca imi incape sub stand, m-ar costa max 300 eur cu adus in tara cu tot. Ar mai trebui sa iau 18 l de siporax si gata. Ce fac cu filtrarea mecanica? Din ce am vazut prefiltrele eheim nu-s compatibile cu inlet-ul de la 2260. Sa mai adaug si un fx pt filtrare mecanica m-ar rupe la factura de curent...
Am tot analizat si am izolat 3 variante:

Fluval Fx6 + jbl 1501
Fluval fx6 + eheim 4+600 (2075) am analizat si 2017 insa parca nu merita
2 buc Eheim 4+600 (aici am exemplul lui Koala care a tinut 50 mbune intr-un acvariu cu dimensiuni similare cu doua buc ee2028, aprox achivalent cu 2075)

La sugestia voastra am eliminat chinezariile

Ce pareri aveti?
Humbert wrote:cutiile alea te ajuta intr-adevar in caz ca filtrul incepe sa picure pe undeva, dar in cazul asta nici paguba nu ar fi mare daca ar picura direct pe podea.

insa in caz ca filtrul cedeaza, gandeste-te ca si cel mai mic filtru extern are debit de cateva sute de litri pe ora, deci iti va goli orice acvariu normal in cateva zeci de minute.

singura solutie ar fi sa folosesti o cutie care are volumul cat, al acvariului, ceea ce e nepractic daca acvariul e mai mare de cateva zeci de litri.


Ma gandesc ca un asemenea scenariu se poate intampla doar daca furtunul scapa pur si simplu din fitting. Ma gandesc ca e putin plauzibil sa se intample...
Salut

Sunt tentat sa-mi iau vreo doua sunsun-uri pentru acvariul meu insa mi-e teama sa nu am apa pe podea (risc de care nu-s ferit nici daca merg pe gama pro de la Eheim din cate am citit), restul neajunsurilor mi le asum....fiabilitatea nu-i o problema in conditiile in care un rotor de eheim costa cat un intreg filtru sunsun
Oare daca pun filtrele in niste cutii din plastic (ceva gen 50/50/50) pot fi sigur ca daca filtrul incepe sa curga apa nu-mi va iesi in casa cel putin cateva ore simimplicit riscul de a avea pagube majore sa fie eliminat?

Merci
vad acolo un metriaclima calainos superb
Ce parere aveti de eheim clasic 2217? Din cate vad are cam aceeasi capacitate cu un profesional 4+600 dar care costa aproape dublu. Se justifica oare aceasta diferenta?
calin_gherman wrote:La 600 l cu africani, un singur filtru, indiferent care, din cele 3, este insuficient. Ori iti faci sump, cat mai mare, ori o combinatie Fluval FX6 si Eheim 4. Eu am, tot la 600 l, un Fluval FX5, Eheim 2080, Tetratec 1200, Filtru inox ptr filtrare anaeroba + schimb la picatura de circa 8 l/ora. Avantajul suprafiltrarii este evident: fac curat o data / an in bazin, iar pestii sunt perfect sanatosi.

PS. Bravo mai Bogdane ! Acum vad ca tu ai scris postul initial...pai, vazand filtrarea mea, nu inteleg de ce te mai tot agiti cu intrebarile astea. Doar ti-am explicat: cu cat mai multa filtrare, cu atat mai bine!


N-am ignorat niciodata experienta ta si e la mintea cocosului ca bigger is better doar ca uneori suntem conditionati de buget, spatiu, disponibilitate de a accepta galagie, miros, batai de cap si atunci trebuie sa facem niste alegeri
Salut,

As avea nevoie de o recomandare pentru un bazin prevazut si cu schimbare la picatura (ma gandesc la un debit de 2,5 l/h)
Optiunile sunt urmatoarele:
1 buc Fluval fx6 debit peste 2000l, volum mat filtrant 5,9 l
sau
1 buc Eheim 4+600 debit 1250l/, volum mat filtrant 6,5 l
Sau
2 buc JBL e1501 debit 1400l/, volum mat filtrant 12l (zic ei)

Multumesc anticipat
Nu ca as fi mare cunoscator da ma intreb daca merita pervertesti acei golden kiriza (pe care teoretic ai dat o shapca de bani, din cate vad la Szeged ar fi cam 150 ron/buc in banii nostri) amestecandu-i cu un soi mai putin valoros?
Salut,

Urmeaza sa aduc standul si suprafata pe care vine pus arata cam asa:

Practic jumatate va sta pe gresie si jumatate pe parchet (masiv). De asemenea nivelul parchetului e cu aprox 10mm mai sus. Ma gandeam ca mai intai sa pun pe gresie ceva osb sau scandura mai subtire ca sa ajung la nivel cu parchetul apoi o ceva placa groasa (pal dublat/osb gros) care sa-mi permita repartizarea celor aprox 850kg cat mai uniforn. O fi bine, o fi rau voi ce ziceti?
Mie-mi place, ca profan iti zic ca daca mai vrei mai poti adauga si macar o linie de leduri 7020 (chibezi sau amazon) ce te costa vreo 7usd 5m
RomeoS wrote:Incet prinde contur si capacul...

image


Spor la lucru, ce grosime are Comatex-ul?
 
Forum Index » Profile for Bogdan_g » Messages posted by Bogdan_g
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com