[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost Tranquility - 16L aquarium  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia sa o intreb eu pe Ana daca mai are ceva din setul ala de ferma animalelor... poate "te scoti"!



PS: Subscriu la parerea Altetei Sale, e infioratoare ideea ta!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Mai pare infiorator ??

Nu, devine terifiant .

This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2012 13:54:35


Poze: smilie ... Poze cu plante
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Iulian,

mie imi place ideea ta Imi place si indrazneala lui Knott de a face tot felul de setupuri care mai de care mai "ciudate". Eu consider ca din astfel de concepte isi trage seva evolutia , in orice domeniu. Daca continui asa...cine stie poate te transformi si tu intr-un trend setter, asa cum a facut Amano la vremea lui.

Eu sunt tare curios sa vaz ce-o sa iasa mai departe .

Spor!


setup 1 | setup 2
[WWW]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Cel mai greu e sa gasesc un set jucarii ferma miniatura pentru copii ... as vrea sa aibe o casuta cu gardut si ceva animale.


uite aici :
http://www.schleich-s.com/toys/smurfs_blue_smurf_cottage/
image


poate mergi chiar mai departe :

http://www.schleich-s.com/toys/favorites_scuba-diver/

image

Uita-te pe situl lui Schleich si poate gasesti pe acolo miniaturile de care ai nevoie :

This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2012 15:03:43


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si cum respira calul???
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Isi ia costum de scafandru?! Sau mai bine costum de calut de mare?!

P.S. Dupa cum vezi Iulian, daca tu te-ai hotarat sa spargi tiparele noi ne-am hotarat sa iti spargem topicul
cu postari offtopic

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2012 09:38:32


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kirucd wrote:Dupa cum vezi Iulian, daca tu te-ai hotarat sa spargi tiparele noi ne-am hotarat sa iti spargem topicul

El a-nceput, sa nu comenteze .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@Marti - multumesc pentru suport - nu cred ca o sa fiu trend setter caci nu prea am timp sa inund expozitiile cu creatiile mele dar macar daca obtin aici o reactie, tot ma simt mai bucuros.

@Dan - ma gandeam la asa ceva: http://www.amazon.com/Wooden-Le-Toy-Barnyard-Farm/dp/B0006282OS sau asemanator, sa dau jos suportul si sa il inlocuiesc cu plante si cu pietricele, sa para mai realist.

Nu ma supar de off-topic-uri consider ca menirea unui forum este sa provoace la discutie si sa implice oamenii. Daca oamenii se sfiesc sa contribuie deoarece incep sa aibe impresia ca nu sunt bine veniti, nu mai intra a doua oara pe topicul respectiv.

Si sa continui ideea: acvariul nu va avea pesti, caci pestii nu plutesc in jurul fermelor
Acvariul este doar cutia jucariilor iar actul 'artistic' in toata aceasta poveste este naturaletea UNOR decoruri. Ca un trucaj. Un trucvariu sa zicem.
Un contrast intre viu si inert, un alt contrast intre lumea copiilor si responsabilitatea cresterii unor plante.

Deocamdata sa-mi fac timp sa merg pe la magazine de jucarii sa vad ce gasesc. O sa deschid un alt topic odata ce ma apuc - voi refolosi acvariul de 25L si va trebui sa mut pestii sau sa vad ce fac.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2012 21:22:31


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

viulian wrote:
Si sa continui ideea: acvariul nu va avea pesti, caci pestii nu plutesc in jurul fermelor


Mie mi s-ar parea super daca pe un covor de HC bine crescut ar fi un hambar cu usile deschise sau un tarc in care sa fie un card (6-7) de cordy albi. Ar da impresia unor oi care pasc .....

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cateva poze noi inainte de curatenie si de tunsul HC-ului:

image image
image image

Apropiere plante:

image image
image image

Schema de fertilizare a ramas la baza Dennerle S7 / E15 / V30, dar din cand in cand pun si Planta Gold, sau Easy Carbo, sau Easy Fosfo asa de diversitate. Nu am mai masurat nimic de multa vreme, avantaj metoda EI hehehe ... Doar indicatorul de CO2 ma mai uit la ei, dar deja cand desfac robinetul de la butelie sa o schimb am grija sa nu il ating sa stric debitul deci e aceiasi concentratie mereu.
Aspir saptamanal substratul apasand pe HC si schimb 50% din volum. Mancare dau suficienta pentru cei 8 pestiuti dar s-au cam timidizat de atatea schimburi de apa si acuma stau ascunsi in plantele inalte din dreapta.

In ultimile luni am crescut treptat doza de S7 / E15 / V30 si HC-ul pare foarte multumit. Am adus si alti melci comunitari (ma plictisisem de physa marmorata) si anume ramshorn snail. Nu-i consider deloc o problema si mi se pare ca acvariul este si mai curat acum cand au inceput sa se inmulteasca. Nu se vad decat daca aprind lumina noaptea, altfel stau ascunsi prin HC si curata de zor frunzulite moarte. Mi se par mult mai utili decat Physa pentru ca din cand in cand moare cate o frunza de Banana plant (nu stiu daca e normal, dar ii dau altele deci e ok) si imediat e atacata de melcuti astia Ramshorn. O sa ii adaug si in celelalte acvarii - ma mai scapa de munca.

Sper sa va placa

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar foarte frumos si natural,spor.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul arata supefain, bravos Iuliane

Da' unde e ferma animalelor?!

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2012 12:11:28


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline


Superb acvariul, verde, ingrijit, linistit
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place acvariu' chiar daca-i usor haotic in spate si nu-mi plac pietrele .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc tuturor!

Imi fac mea culpa ca am niste pietre de toata jena, dar nu gasesc in comert ceva mai spectaculos.

Trebuie sa comand pe net niste simulari de pietre cred. Vreau unele negre si gaunoase. Din pacate nu stiu ce sa pun in spate iar Pogostemonul asta nu vrea sa creasca asa repede cum as vrea eu.
Am incercat in fel si chip cu fertilizanti, mi-e teama ca nu-i place duritatea foarte mare a apei (si sa il fac si pe asta cu RO deja mi se pare infernal sa strang atata apa, mai am marinul si cel cu creveti).

Si la cat de inalt este (15cm!) nu stiu ce plante inalte sa pun in spate si care sa aibe si frunze mici. Folosesc Micranthemum Umbrosum si Hemianthus Micranthemoides (pe dreapta si stanga), si am incercat sa le tund un pic asa crescator (sa dea o margine in dreapta) dar nu-mi dau seama ce si cum. Daca aveti idei, si la cat de repede cresc, le pot pune in aplicare destul de rapid.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2012 13:39:05


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, am eu o piatra roscata, foarte frumoasa... e destul de mare si cred ca s-ar potrivi bine acolo.
O sa-i fac o poza si, daca iti place, e a ta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce fain e HC-ul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Salut,acvariul este frumos .......
Parerea mea este ca ai putea face o mica modificare......schimba Micranthemum Umbrosum si pune in locul ei Ammania bonsai (este o planta frumoasa si cu frunze mici)..
Repet este doar parerea mea personala .....
Bafta in continuare.....
PS.-gazonul arata superb
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nici o problema, criticand un pic la Stefan am realizat ca si la mine e o simetrie, intre plantele din dreapta tunse dupa acelasi unghi precum piatra din stanga. Grrr.
Multumesc de pontul cu Ammania bonsai. O sa caut poze pe net sa incerc sa fac in Gimp ceva, sa vad cum ar arata.

Pietrele vor fi si ele schimbate - trebuie sa studiez un pic.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Il mai ai...ce s-a mai intamplat cu el?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com