[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost Tranquility - 16L aquarium  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dancer4u
Junior member

Joined: 30/01/2012 15:50:50
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

misto acvariul. din pacate nu am cu ce sfaturi sa te ajut ca sunt incepator, dar imi place :-) multa bafta
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incepe sa prinda contur, spor.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Deocamdata va incant cu niste alge

Pana la urma au aparut si aici, un soi de fuzz / hair algae lungi de nu mai mult de 1.5cm! Am vazut intr-un colt, la schimbul de apa, si cand m-am uitat cu atentie, cateva smocuri de HC aveau asa ceva. Dat fiind ca:
a) eram curios ce efect are si cum nu am pesti / creveti, doar plante, riscurile sunt minime
b) nu vreau sa reduc cresterea la plantele existente prin micsorarea luminii / fertilizantilor / CO2 - doar ca sa nu am alge
am zis ca hai sa adaug 1ml/L (deci 15ml in total) de solutie H2O2 de concentratie 3%

Mai jos cateva poze facute cam la o ora dupa ce am adaugat substanta. Bulele mai mari sunt produse de HC, bulele mici mici stau calare pe firele de algae:

image image
image image
image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am gasit in sfarsit timp sa instalez si un filtru extern (luat mai dedemult - dar cumva nu ma hotaram in ce fel sa montez in / out-ul pentru un acvariu asa mic).
Am mers tot pe un Eheim Ecco Pro 130 (cel mai mic din serie) ca sa-mi fie mai usor cu consumabilele pe viitor - stiu ca n-am de luat decat un singur fel - plus ca sunt silentioase.

Am facut si un spray-bar asemanator celui deja facut aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18934.page numa ca de data asta am pus gaurelele un pic cas caci ma grabeam, dar am sesizat ca e mai bine asa, pe de o parte imi misca un pic suprafata apei, pe de alta parte misca si apa in sine.

Cateva poze neprofesioniste - apa e un pic tulbure si trebuia sa curat sticla - dar am muncit suficient

Din fata:

image

Un pic de sus:

image

Din dreapta (se vede locul liber acoperit anterior de filtrul intern). La prima tunsoare bag si acolo HC.

image

Din stanga:

image

Am stors buretele de la filtrul inter in extern - si am scos complet internul fara perioada de tranzitie. O sa schimb apa mai des daca sesizez ca e ceva in neregula, dar imi casunase pe intern.

Observatii:
a) Difuzorul de CO2 este fix sub spraybar - sper sa ajuge la o amestecare mai buna a CO2-ului.
b) CO2-ul nu il tin pe verde pentru ca am Sakura (RCS) si am zis ca poate nu se reproduc din cauza CO2-ului.
c) Filtrul are debitul de out redus (am dat de manetuta la dreapta) caci altfel era uragan

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

arata bine da' eu as renunta la plantele cu frunzele mari din spate.

spor!

setup 1 | setup 2
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

La toate ?

Incerc sa cresc niste Dwarf Hairgrass si niste Pogostemon prin spate pe la pietre dar au crestere lenta - pe cele mari le-am pus asa sa vad cum vin dar nu-mi dau sentimentul de adancime asa ca probabil vor dispare.
Nu prea am ce sa fac cu banana plant (frunzele verzi late), dar poate sa ramana ca nu e infipta. Am inteles ca e interesant de reprodus, si voiam s-o vad in actiune.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

viulian wrote:La toate ?

Incerc sa cresc niste Dwarf Hairgrass si niste Pogostemon prin spate pe la pietre dar au crestere lenta - pe cele mari le-am pus asa sa vad cum vin dar nu-mi dau sentimentul de adancime asa ca probabil vor dispare.
Nu prea am ce sa fac cu banana plant (frunzele verzi late), dar poate sa ramana ca nu e infipta. Am inteles ca e interesant de reprodus, si voiam s-o vad in actiune.


Nu, nu la toate doar la "banana plant" si la ludwigia (sau ce-o fi planta aia cu frunze rosii pe spate). Mie mi se par prea mari pentru acvariul tau, parca ii fura din volum. Este doar o chestiune de gusturi acuma...

setup 1 | setup 2
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ha. Un punct de vedere foarte pertinent nu-mi trecea prin cap ca sunt prea mari - cu toate ca era ceva in neregula cu ele stand soldati acolo in dreapta, dar nu reuseam sa pun punctul pe i. Multumesc man,

PS: Planta rosie este Alternanthera reineckii var. lilacina

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

viulian wrote:PS: Planta rosie este Alternanthera reineckii var. lilacina


Este bine de stiut

setup 1 | setup 2
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa cum a zis si colegul , plantele cu frunze mari nu dau bine intr-un acvariu mic , eu unul le-am incercat si nu mi-a placut deloc .
Iar ca un al doilea sfat eu zic ca la toata investitia facut e pacat sa nu iti cumperi si niste lily pipes , e pacat sa vezi asa multe echipamente intr-un acvariu mic sau macar cand il pozezi incearca sa mai scoti din echipamente.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2012 23:30:31


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline


Am zis ca scap neapostrofat dar se pare ca nu merge la rubrica de AquaScaping.

Promit poze profi data viitoare, multumesc de observatii. Vor dispare plantele rosii si o sa adaug mai mult Dwarf Hair grass dintr-un alt acvariu.
Banana plant imi place, mi-e cam mila sa o scot, cred ca o vreme o mut in dreapta sa mai acopere termometru (vreau s-o vad reproducandu-se , poate imi face radacinute banane).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa mine, marea provocare la bazinele nano este sa nimeresti "proportiile"... mi se pare foarte important ca toate piesele puzzle-ului sa se potriveasca perfect.
De aceea, imi permit sa te bomban cu:

- plantele cu frunze mari, de pe spate (si cea verde - stanga / dar si cea rosie - dreapta),
- "instrumentarul".


Cel putin, cand fotografiezi, poti incerca sa scoti tuburile & others stuffs.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

stefanp wrote:Dar au "saua" respectiva toate exemplarele?


Ca introducere de ce postez aici - este ca in nici unul din astea 2 acvarii (cel de 16L si cel de 8L) nu vor sa mi se reproduca shrimpii. Conditii au... asa ca incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios ca de fapt ahtiat sa ii am pe cei mai rosii la magazin - am 'uitat' sa cumpar si masculi

Am facut 2 poze la doua exemplare exemplificative. La shrimpii mai mici se vede clar saua (poza din stanga) iar la shrimpii mai mari sunt asa de opac de rosii, incat nu-mi dau seama daca e vreo sa acolo sau nu. Se pare ca in macro mode s-ar vedea ceva ca o sa - dar clar cu ochiul liber nu se vede. Poza din dreapta...

image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fenomenale exemplare...zau felicitari.
As fi tentat sa cumpar si eu asa ceva, dar dupa cum bine stii, ai mei pare-mi-se ca nu accepta nimic nou in acvariu.

In stanga zic eu ca se vede bine saua, deci e femela. Poza din dreapta, pere-mi-se ca si acolo se vede ceva.

Baga mare si cumpara niste masculi si vezi ce se intampla. Dar ia mai multe exemplare ca sa nu te pacalesi si sa fie femele ce n-au ajuns inca la maturitatea sexuala si implicit n-au nici saua si nici foarte colorate nu-s fiind inca mititele.
Ori cumperi de la cineva de incredere care stii ca-ti da doar masculi si ce apuca de prin bazin.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Sarumana pentru aprecieri le-as vrea mai putin fudule de rosu, dar insarcinate.

Sa vedem maine dau o raita sa vad ce masculi gasesc. Pe forumuri straine am gasit des discutii ca magazinele lor nu vad masculi (caci sunt neinteresanti) ci doar femele, si ca unul din primele motive ca nu se reproduc este ca nu sunt masculi in acvariu. Ma duc maine sa vad ce noroc am si eu si femelele.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

viulian wrote:
Sa vedem maine dau o raita sa vad ce masculi gasesc. Pe forumuri straine am gasit des discutii ca magazinele lor nu vad masculi (caci sunt neinteresanti) ci doar femele, si ca unul din primele motive ca nu se reproduc este ca nu sunt masculi in acvariu. Ma duc maine sa vad ce noroc am si eu si femelele.


Pe unde te duci sa dai raita ? Buc sau Brx?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2012 01:32:31


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Varianta 2

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

ma si miram sa se gaseasca asa marfa aici

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cred ca sunt sakura, aici oamenii par mai dezinformati (si m-au confuzat si pe mine, m-a lamurit un coleg forumist - scuze am uitat numele lui) ca ar fi Sakura ... Din cate am inteles in orice 'batch' de RCS exista cativa mai rosii si aia sunt vanduti numiti Sakura. Insa probabil ca trebuie multi. Ce n-am vazut insa sunt aceia mentionati de tine la topicul tau, green shrimps sau altii care mi-ar place si mai mult: http://www.planetinverts.com/Crystal%20Red%20Shrimp.html

Probabil de aceea nu am luat si masculi, vanzatorul stie ca oamenii cer doar rosii si nu vor albi transparenti.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fel de fel de varietati de red cherry. Uite in acvariul mare am cateva exemplare foarte frumoase, desi toti provin din aceeasi sursa (bine nu sunt ca ai tai, dar sunt foarte colorati). Prin selectie probabil se va ajunge la asa ceva.
Pe de alta parte, ma gandesc ca daca vor fi pusi cu exemplare mai putin colorate, puietul va iesi mai spalacit.

Referitor la crystal red, sunt intr-adevar frumosi. Din ce am citit insa, sunt si ceva mai pretentiosi...si sa nu uitam, mai scumpi (in functie si de gradul lor).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com