[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost Tranquility - 16L aquarium  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Azi am cumparat 8 spalaciti. Transparenti toti, doar cu o mica tenta de rosu pe coada. 5 adaugati in 16L, 3 in cel de 8L. SA VEDEM - sper sa nu fi nimerit femele complexate ca nu arata ca o femela adevarata.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Poate ai nimerit niste femele frigide

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

mihai2000 wrote:Poate ai nimerit niste femele frigide




@Iulian: Asteptam vesti bune

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

O veste semibuna: femela cumparata cu oua .. le-a facut!

image image

Am vazut doi puiuti sper sa mai fie cativa pe acolo; asa de transparenti sunt ca nu mi-a venit sa cred ca ma uitam prin unul si nu intelegeam ce vad
Sper sa fi crescut sansele sa am un mascul printre ei .... am mai gasit un articol unde se spune ca femelele au solzii pe burta coborati ceva mai jos, ca un scot peste picioarele din spate. Majoritatea asa sunt. Ceilalti care nu au scuturile alea, parca sunt prea mici sa ma prind daca sunt femele sau masculi (ma refer la adultii deja crescuti).

Scuzati algele de pe HC (acum le-am vazut cu macro). E drept ca n-am tinut CO2 decat f.f.f. putin, gandindu-ma ca poate CO2 ii afecteaza.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hai sa fie cu noroc si sa-ti traiasca

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Intre timp toti crevetii s-au dus, dupa ce i-am plimbat intre toate 3 acvariile. Cred ca mai am vreo 2 ramasi

Sunt convins ca e din cauza instalatiei de dedurizare a apei. Am incercat sa folosesc apa RO si tratata cu Remineral+ de la Dennerle dar din pacate acvariul nr 5 unde ajunsesera a inceput sa curga asa ca i-am mutat pe toti in primul, cel de 25L si super plantat, doar si de aici au disparut incet incet. Am intalnit un singur nene pe net care spunea ca si el avea aceiasi problema si dupa ce a inceput sa foloseasca apa netratata, lucrurile au intrat in normal. Eu nu am posibilitatea asta decat daca o car de la servici sau ceva.

Prin urmare, nu o sa mai cumpar creveti pana nu o sa repar / incep alt acvariu doar cu apa remineralizata.

Asa ca mai pun cateva poze cu acest acvariu. N-am apucat sa fac curat in el inca - si a fost cam in paragina cat a tinut crevetii caci ziceam ca o fi de la CO2 / fertilizanti, si am mers usor cu el. Singura care a suferit in perioada aceasta (ma asteptam la HC sa faca nazuri) a fost Banana Plant, cu frunze moarte si altele mancate pe pargine. Acum, dupa am reinceput aditia de CO2 si fertilizantii, si-a dublat frunzele in dimensiuni

Singura alga prezenta e pe pietre, una verde intens si tare la razuit. O am si in celelalte acvarii, pe lemne. E un soi de GDA cred, dar in afara de nedumerire nu am tratat-o cu nimic caci imi place cum arata da asa un sentiment de vechi si mucegait.

image image

image


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un update inainte si dupa curatenie (n-am mai facut de 3 saptamani aproape).

Inainte de curatenie - HC-ul crescuse prea mult si trebuia tuns:

image image

In timpul curateniei (am descoperit ca foarfecele acela de acvariu - lung - mai mult ma incurca, si ma descurc mai repede cu foarfece din acela standard, cel mai ieftin, de la magazin, mic):

image image

Dupa (apa un pic cam tulbure):

image image

Cam atat, acum fac o pauza si o sa bibilesc la bibils aquarium ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline


Imi place covorul verde si pietrele arata bine cu un pic de alga depuse pe ele.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte dragut nano,spor.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

A mai trecut o luna, sa mai postez un update.

Mai intai treaba naspa. Am plecat intr-o mini vacanta, dimineata schimband butelia de CO2 ... la intoarcere toti pestii erau morti si din 3 neritine, 1 a murit. Asa ca mi-am luat la revedere de la cativa Dario Dario si de la un Oto Instalatiile astea nano au un 'timp mort' de cand reglezi si pana cand se stabilizeaza output-ul - si cred ca in graba am lasat robinetul mai deschis.
Plantele si physa marmorata - veselie pe capul lor.
Later edit: Betta a avut noroc - il mutasem la un loc cu femela la un moment dat - si a scapat

Partea buna: am cumparat alti pestiuti la fel de mici (Ember Tetra) - mult mai activi decat Dario Dario si neinfricosati. Isi 'scuipa' mancarea unul altuia, primul incearca sa inghita, o scuipa, vine altu o inghite si o scuipa si el, samd pana cand devine suficient de mica incat ultimu o inghite. O fi si asta un soi de pipa pacii, sunt mici acum, abia au peste 1cm.

De asemenea, neritinele au facut o treaba excelenta si au curatat absolut TOATE algele verzi de pe pietre. Incercasem in fel si chip sa scap de ele, nu erau alge nicaieri - decat pe acele pietre. Oto era depasit de situatie, dar 3 melci au lins TOT. Sunt asa fascinat de Neritine acum incat am cumparat inca vreo 8 si i-am distribuit la treaba. In acvariul de 25L, buturuga e plina toata de aceiasi alga verde - nu stiu cum se cheama, pun poze maine. Ii da asa un aer aparte, dar ma enerveaza ca nu pare a reactiona la nimic din ce am incercat. Sa o vad eu acum cu 4 neritine ce face.

A, si tot aici am pus si niste Bee Shrimp (maro cu alb / albastru cu alb) - poate acum ca am nimerit reproducerea shrimpilor, poate s-or impuia si astia.

In sfarist - pozele de azi dupa tunsoare - ce se observa, banana plant da niste tije la suprafata - cate o frunza se strica magic dar se ridica tulpina - astept curios sa vad cum e mai departe, si de asemenea ... pietrele fara pic de alge.

Vedere de ansamblu:

image image

Detalii cu pogostemon, shrimpii si micranthemum micranthemoides in dreapta.

image image image

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2012 00:33:51


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Super shrimpii
Despre pietre ce sa zic, aratau bine si inainte...aveau un aspect matur. Dar e ok si asa, tot parca au un iz verzui.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar frumos al tau nano spor.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2012 06:13:42

[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Noua ne place jucaria ta .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ne place ...place place place , bravos

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc!

Am hotarat un pic sa sparg tiparele. De ce doar domul Oliver Knott sa puna girafe in acvariu ? ( http://acuariorosa.blogspot.be/2009/04/interview-with-oliver-knott.html ) ?

image

image image

Cred ca mi-a venit ideea unui nou acvariu

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Acuma ce sa zic , "rupte" imaginile de acvariu, asa cum sunt cele puse de tine, arata interesant. Ca si cum ar sta calul pe pajiste la pascut. Si ceva masiv muntos in spate
Dar in ansamblul unui acvariu, mie nu imi prea da bine la ochi...nu "vad" calul in apa




Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian zi un pret pt acest bazin la statiul in care este el acum (fara nici un fel de echipament (doar acvariul cu tot ce are in el (fauna, plante, roci, substrat)


sa nu ma injuri - dar am zis s-o incerc si eu un pic.



multumesc
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

sa nu ma injuri nici tu man, dar vreau sa-l tin ....

Nu e atat de greu daca ai noroc si nimeresti din prima concentratiile de fertilizanti si apoi te tii de ele si de mentenanta saptamanala.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E infioratoare ideea ta .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Porcu wrote:E infioratoare ideea ta .


Cel mai greu e sa gasesc un set jucarii ferma miniatura pentru copii ... as vrea sa aibe o casuta cu gardut si ceva animale. Niste mopani pusi verticali cu moss ca sa dea ideea copiacilor de langa ferma. Eleocharis Belem pe post de iarba.
O sa vad daca gasesc niste pietris bleu deschis si cu ceva pietricele albe pe margine sa dea impreia unui rau.
Pietricelele de pe marginea raului vor avea si rolul de a preveni amestecarea substratului de plante cu albastrul raului.

Vad si mici boscheti de Riccia fluitans sau poate HC (HC-ul trebuie insa sa-l impiedic sa nu se extinda) ca sa contrasteze pe acolo.

Mai pare infiorator ??

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com