[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aiptasia - solutii de control  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Lucian exact asta patesc si eu.

Am fost pe acasa ca-mi uitasem un token si am zis sa arunc o privire sa vad daca au disparut aiptasiile .

Fix in momentul ala il bumbacea sixline-ul.
Stiam ca pestii astia sunt tampiti de fel, stiu ca mai ciupeste mandarinul, mai incearca cu yellow tang-ul dar nu ma asteptam sa loveasca asa.
Tomentosus-ul si-a activat acum un desen cu maro intens si sta intre crengile unei gorgonii si se pare ca sixline-ul nu-l dibuieste pentru ca l-am vazut cautand peste tot.

Sper sa nu trebuiasca sa fierb un sixline - ca asta ii va fi soarta daca tomentosus-ul o mierleste. Il prind si-l fierb


To live you must learn to die
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Toata chestia dureaza maxim 2 zile, dupa care se inprietenesc

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2014 17:24:48

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu vreau sa ma bucur inca dar treburile s-au imbunatatit putin.
Il mai ataca dar numai cand inoata in treimea superioara a bazinului si nu atat de agresiv.
Are inotatoarea caudala rupta in doua locuri dar nu are alte semne de agresiune pe corp.

A incercat sa "guste" dintr-un pui mic de kenya three [il mancase viermele dar a reaparut], dintr-un polip ratacit de zoanthus si unul de parazoanthus.
Nu le-a mancat ci doar le-a ciupit usor, nici macar nu a muscat efectiv din ei [corali/polipi]. Este in cautare activa de hrana dar ignora in continuare aiptasiile
de toate marimile

To live you must learn to die
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

luc7777 wrote:
Gabriel wrote:Salutare tuturor!

Am reusit pana la urma sa cumpar un exemplar de tomentosus. L-am primit aseara si dupa 45 de minute de aclimatizare a avut o scurta perioada de dezorientare [normal din moment
ce a calatorit ieri non stop din Spania pana ala Constanta].

Intrebare! Ciuguleste de pe geam, de prin gorgonie dar nu l-am vazut sa muste vreo aiptasie si am PADURI intregi. Trece pe langa ele ca si cum nici nu ar fi.
De la Radu am inteles ca la el a inceput imediat sa le manance. Din moment ce au trecut 12 ore si el ciuguleste dumnezeu stie ce am vreo sansa sa dea
de gustul aiptasiilor sau trebuie sa ma cam resemnez? si sa mai cumpar inca unul?

Multumesc.


Bine ca la tine nu este stresat, la mine l-a luat in primire Sixline-ul si este cam buimac...., de mancat aiptasia nu ma astept in starea care este.
Asteapta si tu cateva zile, oricum nu o sa vezi cum le decimeaza pe toate in 5min.


asa ca si la tine l-a luat in primire sixline-ul? ) .. ti-am zis ca asa va fi ; oricum incearca sa hranesti mai abundent zilele astea ca sa prinda si tomentosus-ul tau ceva si poate ii mai trece si sixline-ului .. in cateva zile se vor ignora reciproc .. si chiar daca nu papa aiptasi nu te stresa .. dupa ce prinde putere si nu mai e haituit de alti pesti crede-ma ca va gusta usor usor ... spor
seara buna in continuare
roni
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult roni pentru sfaturi.

Chiar acest aspect al hranirii l-am discutat ieri cu un coleg si am cazut de acord ca este necesar.

Prin urmare l-am hranit si pot sa spun ca a reactionat imediat la artemia alergand chiar dupa cateva bucati bune

Sixline-ul am vazut ca il lasa in pace. Mai trece doar ocazional, se indreapta cu viteza catre el dar nu-l mai atinge si nici nu-l mai ciupeste.
Ii aduce aminte intr-un fel cine e de acum seful

Pestele vad ca se plimba prin tot acvariul studiind cu atentie anumite zone si ciugulind continuu dar nu apitasii

To live you must learn to die
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Invata-l la penseta. Apoi du penseta cu mancare pe aiptasia.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Gabriel wrote:
Pestele vad ca se plimba prin tot acvariul studiind cu atentie anumite zone si ciugulind continuu dar nu apitasii


Cartografiaza bazinul pentru a putea lansa ulterior misiuni de asasinare foarte precise.

O sa dea iama in ele imediat,o sa vezi.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are ochii ca girofarul, sper sa cartografieze aiptasiile si nu alteceva ca-l alerg.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Potoliti-va bah, parca sunteti babe ... o sa haleasca aiptasiile, nu sa egzista sa nu!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Baba din mine zice ca s-a ales cu inca un mancator de artermia si mysis

Pentru un peste ca inoata mai tot timpul "la punct fix" mi s-a parut incredibil de rapid si agil cand a vazut mancarea.
A mancat cot la cot cu "greii" bazinului - cei doi chirurgi.

Sixline-ul il ignora acum total

To live you must learn to die
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Gabriel wrote:Baba din mine zice ca s-a ales cu inca un mancator de artermia si mysis

Pentru un peste ca inoata mai tot timpul "la punct fix" mi s-a parut incredibil de rapid si agil cand a vazut mancarea.
A mancat cot la cot cu "greii" bazinului - cei doi chirurgi.

Sixline-ul il ignora acum total




subscriu ....si eu il am pe frasu mai mic ....si tot la fel nu are nici un stres cu aiptasiile .....mai asteptam, poate poate

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Update

La aproape o saptamana sixline-ul ignora tomentosus-ul iar tomentosusul si cu mine ignoram aiptasiile
Cred ca mi-ar fi mai usor sa dresez unul din tangi sa manace aiptasia

In ritmul asta o sa pun curand anunt de donatie cu exemplare superbe de aiptasia

Daca in primele zile i-am trimis mancare cu pipeta mare ca sa fiu sigur ca apuca de ieri se baga "cu gloata" cand arunc cubul de mysis sau se artemia [se pare ca ii place
mai mult artemia].

To live you must learn to die
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca are acceiasi gena cu al meu, ignora total aiptasiile, imi vine sa-l iau de coada si sa-l bag cu botu in ele.
In ultima saptamana am hranit pestii numai cu fulgi Ocean Nutrition si nori pentru ca micutzu se imbuiba cu artemia si am zis sa-l las nemancat.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai, sa va povestesc ce am facut eu, in speranta ca nu citeste nimeni de la protectia animalelor
Foame totala cateva zile la tot bazinul
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai si dupa foame?...... povesteste-ne!
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dupa o perioada buna de la introducerea lui Tomitza in bazin am constatat ce constatati voi acum. Am bagat foame in toata lumea pana in ziua cu numarul 9 cand l-am vazut pe domnu' halind voios plaga. Am reluat hranirea pestilor cu ocean nutrition formula 1, pelete, cu grija ca sa nu prinda nimic Tomitza inca 4 zile dupa care am dat liber furajare. Nu am scapat total de Aiptasia, mai vad cate una printre crapaturi dar ea exista acolo pentru ca nu poate ajunge Tomitza la ea.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2014 16:54:03

reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Ma dragi colegi , eu aveam puiernita , si am scapat de ele cu 6 pepperminti .
Au halit tot ce era mic si mediu . Ce era mare , am injectat la ele cu solutia de la Grotech , pana le-am dovedit . De vreo 2 luni, tot urmaresc prin bazin si nu vad absolut nimic .
De unde i-am cumparat eu , ii are la vanzare cu 15 euro/buc , dar eu pentru 6 bucati am dat mai putin de jumatate....asta ca info .
Pentru cine vrea contactul - PM .

La un moment dat eram disperat, si am facut incercarea asta , desi in trecut ...nu a dat randament .
[Yahoo!]
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ziua 14 Tomiza rezista..... aiptasia rezista si ea
Ziua 15 injectii cu otet, aiptasia intra in coma, sper sa nu se mai trezeasca
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am invatat sa le ignor.

Acum mi se pare mai putine - cu doua

To live you must learn to die
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tocmai ce am descoperit si 3 bucati dar le rezolv astazi cu AiptasiaX
Eu am in bazin 3 peperminti care este posibil sa fi tinut sub control aiptasiile.
Doar la inceput, cu peste 1 an in urma, am avut ceva mai multe aiptasii, vreo 10,
pe care le-am eliminat cu AiptasiaX. La mine nu se propaga repede, posibil sa fie
din cauza pepermintilor.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com