[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aiptasia - solutii de control  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Update:

Ieri a fost a treia zi de post in bazin.

Conform traditiei in astfel de cazuri tiger shrimp-ul a inceput sa sape transee prin tot acvariul si, in felul asta, sa sectioneze tuburi de viermi penati comuni [albi].

Am observat cum tomentosus-ul a dat o vreme tarcoale unui astfel de tub ca intr-un final sa se "serveasca" din vierme ce se vedeam prin tubul sectionat.

Nu m-am resemnat inca.

Am sa-i mai tin fara mancare inca vreo cateva zile desi ieri am observat o disputa intre femela clown si goby-ul de nisip [orange spotted goby]
si cred ca a fost din cauza lipsei de hrana.

To live you must learn to die
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa va povestesc eu unde poate duce lipsa de mancare.
Ieri dimineata ma uit la bazin si observ ca Tomiza sta la paja pe nisip, bineinteles pe o parte , bag mana repede sa vad care-i treba si dupa cum ma asteptam era aproape lemn .... ochii erau ficsi, si abea se mai misca.
Iau repede un recipient si il bag pe Tomiza la reanimare cu juma de cub de artemia dizolvat, pun mana pe una bucata seringa si incep sa- trag in fata botului artemia, cand ghizi ce se intampla.. Tomiza al nostru suuuup si trage artemia pe gat. Dupa doua ore de terapie intensiva cu mancare, domnu inepe sa inoate prin vas de parca nimic nu se intamplase.
Dupa 24 ore vad ca e ok, nu am de ales decat sa-i dau artemia pentru a-l tine in viata.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2014 10:50:28

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Am uitat sa fac update.

6 zile de post in care doar Mr. T, sixline-ul si mandarinul au parut a nu suferi de foame.

Nici vorba sa atinga vreo aiptasie. Am gasit locul unde doarme si jur ca sta cu botul intr-o aiptasie
A crescut si face burta de fiecare data cand le dau congelate.

Speranta moare ultima

To live you must learn to die
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poate se conecteaza spiritual cu ea, face yoga, psihoza, psihanaliza.......o fi vreo pitzipoanca vegetariana, o fi.....trist, spune-i si tu 2,3 bancuri pe zi, l-ai intrebat vreodata cand ai ajuns acasa cum i-a fost ziua ?
Comunica cu el si ai sa intelegi de ce face moaca aia nevastamea (psiholog fiind )
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

M-ai spart

N-am raspuns

To live you must learn to die
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Shubi wrote:Poate se conecteaza spiritual cu ea, face yoga, psihoza, psihanaliza.......o fi vreo pitzipoanca vegetariana, o fi.....trist, spune-i si tu 2,3 bancuri pe zi, l-ai intrebat vreodata cand ai ajuns acasa cum i-a fost ziua ?
Comunica cu el si ai sa intelegi de ce face moaca aia nevastamea (psiholog fiind )


Vad ca-i cunosti bine puterile, Caline De aia esti tu asa bland acasa....

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tomiza al meu a dat coltul, de ieri nu l-am mai vazut, cred ca a fost lotu' prost C'Est La Vie

This message was edited 2 times. Last update was at 05/02/2014 14:10:08

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Si al meu a facut un parazit pe dorsala si pe caudala. Ii zice lymphocytosis sau fin rot.

Din cate am citit nu este contagiosa. Este data de stres si depinde de sistemul imunitar al pestelui sa scape de ea.
Adevarul este ca vreo doua zile nush ce l-a apucat pe tampitul de watchman goby ca il musca de fiecare
data cand trecea pe langa el.

In schimb mananca ... artemia cu usturoi

To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Update

Tomentosus-ul s-a vindecat de fin rot. Deja s-a ingrasat.

De sambata trecuta toata lumea este la regim - vegetarian
O data pe zi alge din care mananca - desigur - doar chirurgii.

Six line-ul a demisionat Partea nasoala e ca l-am gasit in sump - probabil a sarit in overflow si de acolo a fost aspirat pe full siphon.

Ma ingrijorez ca dupa 7 zile de foame inca nu l-am vazut sa se atinga de nicio aiptasia.
O sa tin tot asa pana luni.


To live you must learn to die
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline


Pauza totala de hranire 8-17 martie [10 zile intregi ]. In afara de bucatele de alga uscata data zilnic chirurgilor nu am hranit deloc pestii in toate aceste zile.

Tomentosusul a prosperat in tot acest timp desi nici macar o aiptasia nu a disparut din bazin.

Am un tomentosus defect

To live you must learn to die
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Izoleaza-l intr-un recipient cu niste aiptasia la vedere. Sa fie doar el si "ea".
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

ionutlatcan wrote:Izoleaza-l intr-un recipient cu niste aiptasia la vedere. Sa fie doar el si "ea".

hai ma Ionut ca doar n-o fi chior.Al meu cam intr-o luna s-a dat pe brazda,cu toate ca din 2 in 2 zile primea Mysis.Nu-l vezi cand le mananca doar ca o sa constati intr-o zi ca au disparut.
E foarte discret
[Yahoo!]
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Pai tu nu vezi ca omu-i disperat... . E dispus sa faca si mutarea asta cred...macar de s-ar invata la ele.
Asa e si la oameni. Au mancat dintotdeauna fasole dar apar si generatiile care nici nu stiu ce-i aia.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Sincer sunt la un pas de disperare asa ca as face orice

O sa incerc sa-l prind.

To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai nea' Gabriele, da' tulpini noi de Aiptasia ai vazut in bazin?... poate ca fraieru' ala mic incepe cu exemplarele tinere, lasand "margaretele" la sfarsit.
Eu am avut unul care mi-a exterminat TOT ce insemna Aiptasia in bazinul mare, dar nu l-am prins niciodata "in fapt".
Si, sa stii ca venea si el la mancare cu restul pestilor.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Incearca....cand m-am gandit la asta mi-am adus aminte de cei care se chinuie cu crevetii aia sa-i invete la aiptasii. Le puneau mancare pe ele si usor usor...cand se termina mancarea se luau de afurisite. Vezi si tu cu Tomitza....baga-i niste fripturi deasupra....
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Mai nea' Gabriele, da' tulpini noi de Aiptasia ai vazut in bazin?


Da' de unde sa stiu mancate-ar nenea.
Cand ajung cu numaratoarea la 100 pierd sirul

To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pune-le etichete, cu numarul curent!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BOK
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2006 00:46:19
Messages: 151
Location: BACAU
IP:
Offline

Tricouri
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fa niste poze cu locurile unde ai aiptasii si le compari peste o saptamana, peste doua, peste trei,
peste o luna cu ceea ce este in bazin. Daca dispar din ele e ok. Daca nu mai apar altele noi nici
asta nu e rau. Daca in schimb apar altele noi si raman si cele vechi atunci tomentosusul tau e
defect rau

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com