[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef 70x45x40h  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu il lasa non stop aprins. Trebuie sa mergi pe ciclu invers, aprins noaptea si stins ziua. Poti sa extinzi programul
cu cateva ore dupa ce s-au aprins luminile si cu cateva ore inainte sa se stinga, daca luminile tale stau aprinse
sa zicem 12 ore poti extinde programul pentru chaeto la 16 ore.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

E foarte slab becul ala de 3 wati .Eu am un led de 10 wati,dinala cu lumina mov ,,full spectrum,, pentru crescut plante pe care- l tin la 1 centimetru jumate de ecranul scruberului ,la un acvariu aflat in paragina in care tin doar piatra vie si nu sunt multumit de lumina pe care o da. Dupa mine,un algae scrubber la un acvariu mic trebuie sa aibe peste 20 de wati.La un acvariu ca al tau de 150 de litri,ideal ar fi sa ai un scrubber de 30 de wati pe care sa -l poti dima intre 20 si 30 de wati.Pentru chematomorpha ti - ar trebui si mai multa lumina decat pentru scruber si ideal ar fi sa ai si un sistem care sa o roteasca si sa o miste pe toate partile.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2017 06:13:23

2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Iar legat de snake oil- uri bagate la vanzare,e adevarat ca sunt multe dar sunt si substante bune printre ele.Spre exemplu coral fluid de la jbl contine niste aminoacizi care imi faceau steaua linkia sa aiba imediat raspuns de hranire iar eu pe langa zeama aia de la jbl ii amestecam si mancare de pesti congelata la cub.Steaua nu vroia sa manance altceva decat zeama de la jbl. Substantele de calciu si alk iarasi sunt bune,varul pasta (sau praf) iarasi e foarte bun
,iodul Lugol pe care multi il condamna e iarasi ,foarte bun in opinia mea iar potasiul din KCl poate sa fie bun in anumite circumstante dar e foarte periculos de dozat dupa ureche fara sa folosesti test. Suplimentele cu fier sunt foarte bune in caz ca cresti a macroalge ,alaturi de iod lugol .Dar tre sa fie supliment de fiwr special pentru acvarii marine,nu merge dinala pentru acvarii plantate ca ala mai contine si cupru probabil in cantitati necunoscute care pot sa faca rau.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

@aerosv - mergi in Carrefour/Pepco/Auchan/ce ai prin oras si cumpara o cutie din plastic (vezi la mine in topic). O bagi in sump, o gauresti dupa nevoi, ii pui o sursa de apa curenta (de exemplu, iesirea de la un reactor sau un mic powerhead).
Eu am lampa asta, are 7W si chaeto creste de minune: http://www.ebay.co.uk/itm/New-Chihiros-C-Series-Aquarium-Mini-Tank-LED-Plant-Lamp-7-18W-Clip-Light-20-36cm-/222328614719?var=&hash=item33c3d16f3f:m:m9lHbK486HV0EsfIod4Tyag
(cea mai mica, model C201)
Lumina e alb rece, o tin 5 ore on, 2 ore off, 5 ore on (pe timp de noapte). Lampa sta la 1-2 cm de suprafata apei.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci de sfaturi, deja am gaurit un pet de 5L de la apa plata in care am bagat alga si iesirea de la reactorul de matrix direct in pet... are circulatie buna si nu se mai imprastie prin tot sump-ul.

Momentan las asa si intre timp mesteresc la o cutie ca a ta, din polietilena un pic mai mare.

Becul nu-l pot apropia mai mult pentru ca nici la placa de plexi nu vreau sa renunt, ajuta mult la evaporare.. dar intre timp caut unul mai puternic si culoare 6500K.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu ce fasung ai, dar daca vrei cu E27 ti-l recomand pe asta: http://www.celon.ro/surse-de-lumina-1397/becuri-cu-led-1890/becuri-cu-led-forma-clasica-2769/bec-led-para-e27-12w-alb-4000k-230v-lumen-678775.html


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Ceva bec de genul celui care zice Dan am luat si eu. Dar am abia 2 zile de folosinta nu imi pot da foarte mult cu parerea.

6500 K am luat becul din Deeman.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asta de care zic eu lumineaza foarte tare, are 1040lm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Gata, am lumina... 13W led alb rece (6500K).

In foto nu pare, dar lumineaza foarte tare... deocamdata il las asa, mai aproape de alge nu pot decat daca scot capacul de plexi.

Ca si program , cred ca il voi lasa ziua odata cu lampa deoarece seara deranjeaza .

[Thumb - IMG_0662.JPG]

melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Cred ca trebuie sa gasesti o alta solutie. Becul ala lumineaza ok problema este ca o sa umpli sumpul de alge si nu au sa fie algele care vrei !
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Intoarce piatra aia cu bureti pe ea. Sunt bureti carora nu prea le place lumina.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cauta o lampa cu clips si cu abajur de tip "clopot", sa dirijezi lumina unde trebuie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

melcu wrote:Cred ca trebuie sa gasesti o alta solutie. Becul ala lumineaza ok problema este ca o sa umpli sumpul de alge si nu au sa fie algele care vrei !


Sunt de aceiasi parere, am avut acelasi bec cu aceiasi pozitionare si in acelasi compartiment al sumpului . Rezultate bune doar ca tot sumpul era plin de alge care intrau in pompa si urcau in acvariu.



melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Daca face cum a zis Dan... sa concentreze lumina doar intr-o anumita arie cu un con ceva o sa mearga.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

aerosv wrote:Gata, am lumina... 13W led alb rece (6500K).

In foto nu pare, dar lumineaza foarte tare... deocamdata il las asa, mai aproape de alge nu pot decat daca scot capacul de plexi.

Ca si program , cred ca il voi lasa ziua odata cu lampa deoarece seara deranjeaza .



Poti sa scoti difuzorul de lumina de pe bec (chestia aia translucida). Unghiul de dispersie a luminii va fi in jur de 120 grade, nu de 270. Capacul ala e lipit cu ceva ce seamana cu siliconul. Il fortezi cu o surubelnita lata pina se desprinde fara sa bagi surubelnita in bec mai mlt de 1-2 mm. Ar fi bine sa lipesti o bucata de plexiglas (cu Montage kit construction adhesive) peste leduri ca sa nu bagi mina in ele - sint totusi 220V pe ele.

Prima poza e cu 4 becuri de 15W montate pe un singur suport, a 2-a e cu difuzorul scos. Si nu lua in considerare cele 15000 de ore. La mine au cazut dupa 5500 ore.
[Thumb - becuri_led.jpg]

[Thumb - bec_led.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2017 12:07:23


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna ideea cu difuzorul scos ! Daca am ajuns pana aici rezov cumva, important este sa creasca algele si sa-si faca treaba.

Marea problema acum este ca nu prea mai am loc, va trebui sa eliberez camera din mijloc pentru alge, ca banuiesc ca cu o mana nu fac nimic, trebuie sa am o cantitate destul de mare sa fie eficiente .

Dupa ce vor creste algele voi intrerupe dozarea de NOPOX moldovenesc (palinca) si masor NO3 la saptamana sa vedem ce va fi.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ai loc suficient, sefule. Cumpara sau fura de la vecini un ghiveci de flori, din plastic, negru sau maro. Cauta unul care sa-ti ajunga de la pietre pana sus la plexiglas. il mai gauresti pe ici pe colo, ii pui o sursa de apa si ai rezolvat problema. In plus, nici lumina nu se mai duce aiurea in sump

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mai precis:

image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Incredibil cat de repede creste alga asta, de vineri si pana acum se observa destul de bine ca a crescut La solarul care il am acum umplu sum=ul intr-o luna.

Ies varcolacii la masa...

[Thumb - IMG_0687.JPG]

georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Online

Ba ce de balauri ai acolo .
Sa nu bagi mana in acvariu .
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com