[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
160 litri AIO reef by Humbert  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ok, poti sa imi spui te rog care e legatura dintre KH si nitrat/fosfat?
e prima data cand aud de asta (sunt noob la marine)



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici un articol interesant..cu cat citesc mai mult imi dau seama ca stiu tot mai putin
https://www.reef2reef.com/threads/tank-parameters-of-some-masters.295215/

Niste parametrii si mai interesanti sunt cei din acvariul lui Sanjay Joshi: Alk 9-11, Ca 400, Mg 1350-1440, No3 20-40, PO4 .12-.22, Sr 9 .

Dar o concluzie pt mine este ca stabilitatea acestor parametrii este ultra-esentiala....in rest, fiecare cum stie/experimenteaza/fura meserie

Iar pt cine nu are ce face cu euroii, au scos astia pe piata un aparat: Kh Guardian. Pt noi astialalti, testare riguroasa "al mano", in special kh.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2018 23:07:02

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sincer sa fiu nu ma surprinde ca maestrii au valori care nu sunt considerate perfecte, stiu deja de la plantate ca atat timp cat valorile nu sunt complet aiurea, mult mai importanta decat valorile in sine este stabilitatea lor, pentru ca plantele (si animalele cu atat mai mult) sunt organisme adaptabile.

dar eu nu inteleg de ce a zis Cristi ce a zis, ca e ca si cum no3/po4 ar trebui sa fie corelati intr-un fel cu KH si eu nu am auzit pana acum de asa ceva si eram curios

oricum, eu nu tin nitrati si fosfatii la zero ca asa vreau eu neaparat (oricum sunt sigur ca nu sunt zero, ci doar nedetectabili cu testele astea), ci sunt zero pentru ca pe de o parte nu am decat 3 pesti si pe de alta parte chaetomorfa creste foarte bine

pentru perioada de inceput cred ca e bine asa (acvariul are 2 luni) ca sa nu fac alge;
pe masura ce o sa mai iau pesti si o sa mai si creasca pestii, probabil o sa creasca si valorile de no3 si po4

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2018 23:36:07




Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

In momentul in care ai nitratii si fosfatii mici,nr. zoox. din tesutul coralilor scade,tesutul se subtiaza ca sa zic asa,si riscul de "a-i arde" e mai mare cand ai un KH ridicat. Cand am avut sistemul zeovit,in momentul in care am avut jos "nutrientii" si am ajuns cu kh-ul la 8-8.5,au aparut problemele de tesut(tu nu ai zeovit,dar tot acolo esti in ceea ce priveste no3 si po4). Daca te uiti la parametrii lui Joshi,o sa vezi ca la kh-ul ala,are nitrat si fosfat mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2018 08:37:17


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iegzact, Joshi merge pe principiul high nutrients - high alkalinity

uite aici inca un articol din care mai e de notat ceva. Asta pe cand ii vrea sps-i de cei fitzosi...sa nu zici nu, pt ca daca te prinde microbul, nu mai scapi

..fluctuatiile KH in cursul unei zile pot cauza probleme intr-un acvariu cu sps. In general este acceptata o fluctuatie pana la 1, dar... de dorit si mai putin.

https://www.reef2reef.com/ams/stability-and-consistency-of-a-reef-tank.323/
Autorul este celalalt mosh: M. Paletta
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Stabilitatea...cel mai important lucru. Coralii se adapteaza conditiilor,doar ca se adapteaza lent,de aceea schimbarile trebuie facute treptat.Mergand pe aceeasi linie "lenta",cand ai o problema cu ei,cauza nu e neaparat recenta (2-3 zile),poate fi si la 2 saptamani in urma.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Foarte interesanta legatura dintre no3 si kh via zooxanthellae, desi mie nu mi se pare intuitiva si tot nu inteleg, dar e bine ca am aflat si o sa cercetez.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2018 14:30:33




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

Cristi wrote:Stabilitatea...cel mai important lucru. Coralii se adapteaza conditiilor,doar ca se adapteaza lent,de aceea schimbarile trebuie facute treptat.Mergand pe aceeasi linie "lenta",cand ai o problema cu ei,cauza nu e neaparat recenta (2-3 zile),poate fi si la 2 saptamani in urma.

[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Testat azi totul din nou, kh este 6.7 fata de marti cand era 7, restul la fel.

Mi-am prins un pic urechile cu testul asta de la salifert ca nu-mi era clar daca din seringa aia mica citesti cat titrant a mai ramas sau cat ai consumat, dar am vazut pe forumuri ca se citeste cat a mai ramas, deci 6.7.

M-am gandit daca sa pun bicarbonat sau sa schimb apa si solutia cea mai buna e sa schimb apa, ca probabil sunt consumate si Ca si Mg nu doar kh. Sarea coral pro zice ca da un kh de 12, deci daca in 2 luni s-a injumatatit inseamna ca e ceva consum.

Ceea ce e o veste buna, ca inseamna ca coralii cresc, dar e si o veste proasta pt ca eu nu prea vad crestere, deci inseamna ca cresc incet si mananca mult.

Pana acum am facut schimb de apa la 2 saptamani dar este evident ca nu pot continua asa si tb sa schimb in fiecare saptamana sau sa testez si sa aditionez - nu stiu care e bataia de cap mai mica deocamdata.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2018 11:46:06




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

No3=PO4=0
PH=7.8
Salinitate=1.025
alk=6.7
Ca=405
Mg=1245

am inceput aditia de kalkwasser (in ATO), acum sunt in perioada de calibrare ca sa mentin alk un pic peste 7

nu reusesc sa cresc ph-ul ala nenorocit, desi am pus refugiul sa mearga 24/7 cu 2 ore pauza/zi, sa vedem daca voi reusi cu kalk

coralii o duc ok si nu prea - culmea cel mai bine o duc SPS-ii si cel mai prost o duc LPS-ii + foarte prost o duce ricordea, dupa ce in primele 2 luni statea sa plesneasca de umflata ce era acum de vreo 2 saptamani a si murit 1 (aveam 4) iar cea mai mare e stransa timpul

complicata e acvaristica marina

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2018 20:31:37




bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:No3=PO4=0
PH=7.8
Salinitate=1.025
alk=6.7
Ca=405
Mg=1245

am inceput aditia de kalkwasser (in ATO), acum sunt in perioada de calibrare ca sa mentin alk un pic peste 7

nu reusesc sa cresc ph-ul ala nenorocit, desi am pus refugiul sa mearga 24/7 cu 2 ore pauza/zi, sa vedem daca voi reusi cu kalk

coralii o duc ok si nu prea - culmea cel mai bine o duc SPS-ii si cel mai prost o duc LPS-ii + foarte prost o duce ricordea, dupa ce in primele 2 luni statea sa plesneasca de umflata ce era acum de vreo 2 saptamani a si murit 1 (aveam 4) iar cea mai mare e stransa timpul

complicata e acvaristica marina



Alk-ul ala nu e KH-ul? La 7 e cam la limita de jos. Iar cu pierderile, cum zicea un intelept - firu vietii. La mine s-au albit doar doua trachyphilia , unul e bine, pe altul l-am pierdut. restul o duc foarte bine, si LPS-ul, si SPS-ul si softies.
Treaba e sa vezi ce merge bine si sa ramai la asta.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da, e KH-ul, nu stiu de ce am zis alk.
Stiu ca 7 e limita de jos dar aud ca daca no3 si po4 e zero nu poti sa mergi mai sus de 7.5 si aia e tinta mea pe care incerc s-o ating cu kalkwasser.
Oricum dupa cum ziceam sps-ii merg cel mai bine desi ei ar trebui sa fie primii afectati de kh si ph scazut (cred). Sunt deschisi tot timpul si au crescut vizibil: 2 monti digitata, 2 monti plates si un bird's nest.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/03/2018 09:46:26




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:Da, e KH-ul, nu stiu de ce am zis alk.
Stiu ca 7 e limita de jos dar aud ca daca no3 si po4 e zero nu poti sa mergi mai sus de 7.5 si aia e tinta mea pe care incerc s-o ating cu kalkwasser.
Oricum dupa cum ziceam sps-ii merg cel mai bine desi ei ar trebui sa fie primii afectati de kh si ph scazut (cred). Sunt deschisi tot timpul si au crescut vizibil: 2 monti digitata, 2 monti plates si un bird's nest.


Cresc pana iti sug Ca K Mg CO3 cat sa le scada nivelele sau raportul ideal intre ele, apoi vor lua o pauza.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sincer nu ma asteptam ca 5 corali nu mai mari de 5 cm fiecare sa manance 1 dKH pe saptamana - imi inchipui numai cat consuma un acvariu plin de sps



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am nevoie de un sfat:

fac niste alge pe sticla care arata ca un praf maroniu - probabil diatome.
problema este ca se fac foarte repede, gen curat geamul si intr-o ora este din nou praf din ala pe geam.

nu am mai vazut asa ceva si nu cred ca e normal sa reapara atat de incredibil de repede

multam

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 11:06:10




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rabdare

Si eu am de astea, dar doar in sump-refugiu apar si dispar...tind sa cred ca le ajuta si lumina alba (6500K) sa apara doar acolo. Incearca sa mai scoti din lumina alba si sa lasi mai mult blue/actinic.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ce lumina alba sa mai scot ca am 3 neoane de la ATI: blue plus, coral plus si true actinic (24WX3)
bine, daca zici rabdare atunci rabdare sa fie, desi nu a fost asa de la inceput.

acum am si ciano pe care tot cu rabdare o tratez deocamdata.
bine, sper sa fie ciano si nu dyno, ca altfel am merlit-o din cate inteleg.

paroasele sunt sub control.

in other news, am reusit sa stabilizez ph-ul la 8 - 8.1 si KH-ul la 7 cu kalkwasser.

astept sa-mi vina A, B si C de la red sea ca sa fac corectii pentru niveluri (vreau kh la 7.5 si magneziu un pic mai sus) si am dat comanda si pt pompa de dozare.

planul e sa aditionez in principal kalk cu pompa de dozare 1 data pe ora si eventual cu A, B, C daca o sa fie nevoie.

nu stiu ce o sa fac pentru microelemente in schimb, ca sincer nu mai am chef sa bag bani si sa testez/ dozez pentru alte prafuri - sa iau niste miracle mud?

This message was edited 2 times. Last update was at 15/03/2018 12:09:43




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

o alta intrebare: aiptasia se misca?

am vazut una mica pe o piatra acum 1 saptamana (joi) si am zis ca ii dau in cap in weekend ca nu aveam timp atunci.

insa in weekend ia-o de unde nu-i.

deci e clar ca se misca, intrebarea e daca se misca si pe nisip, ca piatra pe care am vazut-o e separata de celelalte.

sau nu conteaza daca nu se misca pe nisip, ca oricum se inmulteste prin "spori"?

fratica, e complicata rau acvaristica marina, sincer nu ma asteptam sa fie atat de complicat.
cu "foarte scump" ma obisnuisem, dar cu "complicat" inca am probleme de acceptare.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 12:06:07




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aiptasia, da, se misca.
LE: Si se inmulteste cand nici nu banuiesti.

Mai aveam si eu in sump care incepuse a se misca, dar am refugiat un peppermint si acolo, permanent. A durat 1-2 saptaman pana sa-si dea seama ca ii place aiptasia....in lipsa de altceva

La neoane eu as incerca sa scot coral plus deocamdata. Si as pune un red sea actinic 22000K.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 12:30:23

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si ce as putea sa fac in momentul asta ref la aiptasia?
sa iau si eu un peppermint si sa sper ca o sa gaseasca aiptasia aia, o sa o manance si apoi o sa moara de foame? )

sa scot piatra aia pe care am vazut aiptasia si sa o pun in carantina? cine stie daca nu s-a mutat pe piatra mare..

damn it.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 12:38:41




 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com