[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
160 litri AIO reef by Humbert  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update: am reusit sa cresc ph-ul pe la 8.1 marind aeratia si punand lumina din refugiu pe invers decat display-ul - chiar nu mi-as fi inchipuit ca CO2-ul expirat de animale are un asa impact.
bine, am lasat si fereastra din apropierea acvariului pe ventilatie, deci naiba stie.

multumesc de sfaturi, adivb!

toata lumea e bine acum mai putin euphylia aia, care are vreo 2-3 tentacule botite si restul nu la fel de hidratate ca in primele saptamani cand a stat la mine, desi celelalte 2 euphylii de langa ea stau sa plesneasca de umflate ce sunt, deci nu cred ca e din cauza flow/lumina.

are 4 zile de cand e asa pleostita, azi parca e o idee mai bine ca ieri.

This message was edited 2 times. Last update was at 31/01/2018 18:46:54




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

E vorba de hammer-ul din dreapta
image



BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu nu mi-as face griji , isi revine el daca nu este transparent.
Am observat la mine in bazin ca atunci cand fac unele modificari fie ele cat de mici (in opinia mea), euphyliile sunt primele care dau semene.Nu neaparat toate deodata,in cazul meu euphyllia glabrescens este prima care imi arata ca ceva nu-i place, probabil se adapteaza putin mai greu schimbarilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2018 11:18:16


Utopia Reef 400
My Aquariums
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Am inteles. Oricum nu stiu ce sa-i mai fac, deci nu am decat sa astept.

Am observat ceva interesant la gsp-ul ala care a stat inchis: pot sa jur ca tentaculele arata altfel: parca sunt ceva mai mici si mai fine, nu stiu cum sa zic - parca ar fi naparlit cumva. Si chestia e ca in ultima saptamana (adica de cand s-a redeschis) a crescut foarte mult fata de perioada anterioara. E super interesant, sunt fascinat de corali :-) numai la ei ma uit, am zile in care nici nu observ pestii :-))



um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Tank dabbler -> Reef enthusiast -> Reef junkie


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Busted :-)



gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

. Vin si eu din urma, mai incet, dar va urmez ))))
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Humbert wrote:Am inteles. Oricum nu stiu ce sa-i mai fac, deci nu am decat sa astept.

Am observat ceva interesant la gsp-ul ala care a stat inchis: pot sa jur ca tentaculele arata altfel: parca sunt ceva mai mici si mai fine, nu stiu cum sa zic - parca ar fi naparlit cumva. Si chestia e ca in ultima saptamana (adica de cand s-a redeschis) a crescut foarte mult fata de perioada anterioara. E super interesant, sunt fascinat de corali :-) numai la ei ma uit, am zile in care nici nu observ pestii :-))


Mie imi spui ?! ...si eu stau toata ziua si ma uit la corali sa vad fiecare ce particularitati are, sunt pur si simplu fascinat.
Ieri am primit o anemona Heteractis Malu galbena si e tare interesant sa o urmaresc cum se ingropa in nisip si se plimba.

Utopia Reef 400
My Aquariums
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Probabil ca acest video a venit exact cand aveai nevoie de el:


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am urmarit video-ul de mai sus, merci de sugestie

update:
acum am ph-ul prea mare, azi dimineata am vazut de exemplu 8.6 (il verific si dimineata si seara)

a tot crescut in ultima saptamana, eu am tot coborat pompa de valuri cu cate 1 cm/ 2 zile ca sa mai scada valureala, dar ph-ul tot a crescut.

habar nu am ce se intampla - reamintesc ca acum 1 saptamana ph-ul era 7.8;
nu cred ca tester-ul meu de ph e prost, ca are 1 saptamana de cand l-am calibrat si cresterea a fost graduala, cate 0.1 - 0.2 /zi

poate e din cauza ca a crescut chaeto f mult in ultima saptamana si papa mai mult CO2, chiar nu stiu.

probabil ca mai rau fac urmarind ph-ul in fiecare zi, corect?

coralii sunt bine (in afara de euphylia aia pe care am mutat-o, sa vedem poate nu-i placea unde era), am crestere si la zoasi si chiar am scos ieri de pe piatra niste zoasi ca mi-am dat seama ca o s-o invadeze si deja 2-3 pui erau lipiti de piatra, m-am si stresat cu palytoxina cand i-am rupt

de asemenea am crestere si la bird's nest iar polipii de la montipore se umfla f frumos.

This message was edited 3 times. Last update was at 07/02/2018 12:03:11




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai ajuns destul de repede in stadiul in care eram eu pe aici:



Aveam primul Sarcophyton care crestea, pierdusem niste Anthelia (nu stiam cat de norocos eram ca nu a reusit sa se stabileasca), aveam un Euphyllia labrescens care arata bestial si foarte fericita si un plate coral (Fungia) cu polipii extinsi.

In afara de Sarcophyton, nimic nu a supravietuit. Asa ca uitandu-ma inapoi, iti pot da niste sfaturi adaptate la etapa in care esti.

- ai grija la apa folosita (RODI cu TDS cat mai mic, apa sarata cu salinitatea corecta) - in video de mai sus aveam salinitate 1022 (cumparam apa sarata de la un magazin care facea economie la sare).
- asigura-te ca schimburile de apa iti tin Ca, Mg si Alk in valori acceptabile pentru LPS (eu faceam schimburi saptamanale de apa de 10L la un volum brut de 60L)
- nu fugari un pH perfect, dar asigura-te ca ai Alk satisfacatoare fara exceptii (la mine asta s-a degradat gradual pana cand am omorat toti LPS)
- asigura-te ca ai suficienta lumina (in video tineam acvariul cu o bara LED de 12W - insuficient; acum tin 72W pe acelasi acvariu de 64L).

Acum si ceva pentru viitor.
Am avut perioade in care aveam cel putin 30 de corali in acvariul de 64L.
Acvariul era plin de corali. Crescuti de altii si plantati de mine in acvariu.
Acum stiu ca e bine sa umpli acvariul din cativa corali mici pe care ii lasi sa creasca in voia lor. Vor umple acvariul pana vei simti ca nu mai e loc de ei.
E nevoie doar de timp si conditii propice. Fragii se adapteaza mai bine la un alt acvariu decat coloniile. Cumpara corali mici.
Apoi, pune in acvariu doar corali la care esti inebunit de felul in care arata colonia mama. Fii selectiv cu ce pui acolo, nu-ti bate joc de munca ta.

Eu am cativa corali care ma obsedeaza:
- Catalaphyllia
- Heliofungia
- Heteropsammia cochlea
- Fungia verde cu varfuri albastre
- Branching frogspawn (Euphyllia paradivisa) - exista o varianta verde transparent cu varfuri albastre
- Duncanopsammia axifuga

Daca as avea timpul si dedicatia necesara (dozat, dar mai ales, testat apa), asta as cauta ca sa adaug in acvariu. Fa-ti si tu coral dreamlist, stabileste unde-i vrei in acvariu si familiarizeaza-te cu conditiile necesare si pe masura ce acvariul e pregatit si ii gasesti, adauga-i.

Altfel vei sfarsi cheltuind multi bani si cu un acvariu care arata ori ca pomul de Craciun (coralii sunt atat de fascinanti incat poti sa devii orb la vederea de ansamblu) ori ca un acvariu cu fragi de la magazin (unde sunt tinuti multi corali diferiti ingramaditi).

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2018 12:11:15


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

of of of
toata lumea zice ca pentru soft si ceva LPS nu e nevoie de cine stie ce efort si eu din asta am inteles ca nu e nevoie sa testez pentru Ca, Alk si Mg (de exemplu)

acum testez saptamanal salinitate, PO4, NO3 si Ph - o sa-mi ia ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea ca mai tre sa fac inca 3 teste, mai ales ca la plantate nu am facut nici un test de vreo 8 ani )

cu lumina am inteles, mai bag un neon - o sa am actinic, coral plus si blue plus (ATI), in total 72W timp de 8 ore pe zi, cu reflectoare
oricum planuiam sa-l bag dar am zis sa mai stau nitel sa nu dau in alge

pune in acvariu doar corali la care esti inebunit de felul in care arata colonia mama. Fii selectiv cu ce pui acolo, nu-ti bate joc de munca ta


inteleg ca-i un sfat bun, dar as vrea sa-l vad eu pe incepatorul ala care face asa )

macar eu m-am gandit cat de cat si am pus coralii invazivi pe insulele lor, dar acum sa stau luni de zile cu 2 corali in acvariu pana gasesc coralii aia pe care o sa vreau sa-i am si peste 5 ani cred ca e cam mult )

plus ca noi romanii mai avem o problema, si anume ca nu avem unde sa vedem live o varietate mare de corali ca sa ne putem da seama ce am vrea sa avem pe termen lung - asa de pe youtube nu-ti prea dai seama



um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu trebuie sa testezi prea des Ca si Mg, probabil inainte si dupa schimbul de apa ca sa-ti dai seama de consum.
Cu Alk as testa mai des insa.

Eu am facut maxim 20 de testari in sase ani de marine. De asta nu tin decat softies.

Si sa stii ca sunt multi SPS care sunt mai usor de crescut decat LPS.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:of of of
toata lumea zice ca pentru soft si ceva LPS nu e nevoie de cine stie ce efort si eu din asta am inteles ca nu e nevoie sa testez pentru Ca, Alk si Mg (de exemplu)

acum testez saptamanal salinitate, PO4, NO3 si Ph - o sa-mi ia ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea ca mai tre sa fac inca 3 teste, mai ales ca la plantate nu am facut nici un test de vreo 8 ani )



Cand ai "stabilizat" acvariul, adica tot ce intra si iese e cat mai regulat si constant poti testa mai rar. De pilda eu PH-ul nu il testez niciodata, NO3 si PO4 foarte rar, cand imi aduc aminte, si Ca si Alk de verificare odata pe saptamana. De dozat dozez RedSea ABC+ si B-ul dar planuiesc sa trec pe lichide, ca vine si vremea concediilor si n-am curaj sa las acvariul 1 saptamana fara nici o doza.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da chiar ar fi bun un topic cu ce dozeaza lumea ca eu habar n-am ce substante se dozeaza concret pentru a mentine un parametru sau altul (inca n-am studiat chestiunea, nu stiu decat de 2 part care la noi nu prea exista din ce am vazut).

This message was edited 2 times. Last update was at 08/02/2018 16:02:34




bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aici gama e foarte variata , de la doar schimb de apa pana la metoda Triton, la care nu se face nici un schimb de apa. Cred ca poti sa incerci sa dozezi doar un all in one sa vezi cum iti merge si in ce proportii iti tine elementele de baza - cel de la Red Sea are si trace-uri. Eu trace-uri n-am testat niciodata si nici nu ma bate gandul. Nu vreau in faza asta sa tin toti coralli pamantului, vreau doar sa scot tot ce pot de la cei uzuali pe care ii am. Schimb cam 10l la 150l saptamanal si tin Ca la 450ppm, Kh cam 8.3 , Mg nu-m mai testez , e in grafic.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Red sea abc+ parca e un praf care se adauga direct in sump, al mano cu lingurita, fara a fi diluat in apa de osmoza.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2018 16:52:16

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ma simt ca o baba care baga strambe.
Probabil ca ar trebui sa-mi fie rusine ca stiu teoria dar nu m-am deranjat sa o aplic.

Gasesti in PDF-uri detalii despre dozare. Alegi un brand si incepi sa testezi / dozezi manual. Vad ca e popular AquaForest in Ro. Red Sea e alta alternativa foarte ok (au solutii si prafuri pentru facut solutii).

Cand incepi sa te simti comfortabil cu procesul, cumperi de la AquaMedic dozatorul lor cu patru capete, foarte ieftin daca e sa compari alternativele. In plus, exista si optiunea adaugarii a inca patru capete de dozare - un slave controlat de acelasi controller, la jumatate din pretul masterului.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update
salinitate = 1.025
PO4 = 0
NO3 = 0
ph = 8.6
KH = 7

presupun ca tre sa ma apuc de crescut KH-ul, corect?

avand in vedere ca ph-ul acum e mare (apa mea de osmoza iese cu ph 9, daca va vine sa credeti), as putea sa bag niste bicarbonat de sodiu, sa mai scada si ph-ul in timp ce creste kh?




Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

La un nitrat si fosfat ca al tau,kh-ul de 7 e bun. Daca vrei sa il cresti totusi,nu urca mai mult de 7,5.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com