[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
160 litri AIO reef by Humbert  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pai e simplu, cand vrei sa bagi coralii, folosesti un cleste sau fierastrau (functie de coral) ca sa tai coralul de la baza. Apoi, il fixezi intr-o gaura in piatra din acvariu. In timp, piciorul va incrusta piatra de la baza si fixarea va fi permanenta.

Nu sari peste dipul cu CoralRx Pro.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

um02122 wrote:Nu sari peste dipul cu CoralRx Pro.


era vorba de al doilea dip, le-am facut unul deja cand i-am adus, acum 1 luna.
chestia e ca in urma dip-ului xenia si-a pierdut multe tentacule si na, nu as vrea sa-i stresez inutil si cu al doilea (si-a revenit repede dar totusi)

referitor la suport, da, pot sa-l tai, dar tot vor ramane niste alge pe el si na, am o retinere sa bag cu buna stiinta alge in acvariu

piatra si materialele filtrante stau la murat de 2 luni cu un peste in acvariul de carantina, am pus si reactor de chaeto, am nitratii si fosfatii zero de vreo luna, dar tot am o retinere sa bag fie si un fir de alga in acvariu.

sau tu vrei sa zici sa tai coralul propriu zis?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2017 20:31:19




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Tai din coral, la baza, deasupra frag plug-ului.
Nu bagi in acvariu nimic care nu e coral.
Exceptie fac zoa, ciupercutele, encrusting corals, la care n-ai incotro.
Eu dipul il fac asa: picur solutia in punga de la magazin, apoi agit punga pentru 10 minute, cu cateva agitari mai viguroase la fiecare unu-doua minute.

[Thumb - 20171217_190230.jpg]

[Thumb - 20171217_202047.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2017 22:58:19


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
um02122 wrote:Nu sari peste dipul cu CoralRx Pro.

referitor la suport, da, pot sa-l tai, dar tot vor ramane niste alge pe el si na, am o retinere sa bag cu buna stiinta alge in acvariu
piatra si materialele filtrante stau la murat de 2 luni cu un peste in acvariul de carantina, am pus si reactor de chaeto, am nitratii si fosfatii zero de vreo luna, dar tot am o retinere sa bag fie si un fir de alga in acvariu.

Dupa cum s-a mai discutat pe aici , recif fara alge nu exista - nu e ca la (unele) plantate unde sa cauti alge si nu le gasesti. Cu orice piatra vie introdusa in acvariu aproape 100% vei introduce alge sau spori de alge; eu n-am avut fir de alga atat timp cat n-am avut piatra vie (am avut ciano in schimb). Chiar daca nu sunt alge vizibile pe piatra, asta nu inseamna ca nu vei avea - de pilda cand am plecat in concediu a lipsit nopox-ul din acvariu o saptamana, ca atare am gasit NO3-ul undeva pe la 20ppm si bubble algae pe o singura bucata de piatra vie care saptamani intregi a stat in acvariu curata si fara urma de bubble.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Algele supravietuiesc bine merci si pe piatra uscata tinuta afara in ploaie.
Iar la faza cu sporii, mie mi-a aparut Halimeda intr-un acvariu in care n-am mai adaugat nimic pentru cativa ani. Dintr-o piatra la care frecam cu periuta acum cinci ani, pe la inceputurile nebuniei.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ce salinitate ar trebui sa am in acvariu pentru soft/LPS?

Pe cutia de la red sea scrie 1.023 - sa merg pe mana lor?

Merci

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2017 14:40:23




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

scape completed

image



Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Humbert wrote:Ce salinitate ar trebui sa am in acvariu pentru soft/LPS?

Pe cutia de la red sea scrie 1.023 - sa merg pe mana lor?

Merci

Tine-l la 1.024-1.025. Vor fi mai fericiti lps-ii. Ce pestisor ai acolo?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2017 21:13:14


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

E un peste de adriatica, donatie de la colegul dares. E super sociabil si mancacios, imi place f mult de el. Serranus hepatus trieste ii zice.

Am inteles cu salinitatea, merci.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2017 22:47:28




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:scape completed

image


Nu-mi place.
Sugestie:

[Thumb - Resizeofmarin19c01d.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

)

pana mea, sunt 2 pietre mari si 3 mici, n-am ce sa fac altceva cu ele decat sa le pun fie una langa alta, fie una peste alta deci asta e.

am facut un turnulet din alea mici ca punct focal, am respectat si golden ratio, ce mai vreti de la mine ))

in poza intr-adevar nu arata grozav, dar live imi place si cred ca atunci cand o sa fie cu corali pe ele o sa arate bine.

daca are cineva sugestii ceva mai realizabile decat asta de mai sus , ascult.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2017 11:09:56




bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-mi dau seama unde pui corali pe piatra mare din stanga, daca o intorci nu ai suprafata mai mare pt corali? Depinde de ce LPS vrei sa ai - unora le place pe nisip. Pt un scape mai bun mai ai nevoie de ceva piatra. Cauta pe google "iwagumi reef", sunt cateva exemple, cele de andre silvestre mi se par foarte reusite.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de prin telefon, pt momentele cand imi pierd inspiratia

image

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:
pana mea, sunt 2 pietre mari si 3 mici, n-am ce sa fac altceva cu ele decat sa le pun fie una langa alta, fie una peste alta deci asta e.

daca are cineva sugestii ceva mai realizabile decat asta de mai sus , ascult.


Pai ai nevoie de o bormasina si niste tije inerte chimic.

Humbert wrote:
am facut un turnulet din alea mici ca punct focal, am respectat si golden ratio, ce mai vreti de la mine ))


Pai de ce vrei sa ai un pietroi ca punct focal?

Humbert wrote:
in poza intr-adevar nu arata grozav, dar live imi place si cred ca atunci cand o sa fie cu corali pe ele o sa arate bine.


Exact, gandeste cu va arata cu corali.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

o intrebare legata de lumina oameni buni, ca aseara am bagat coralii.

am 2 neoane de cate 24W la acest acvariu: un ATI actinic si un Coral Plus.

cum sa fac programul de lumina la inceput? ca la plantate, cresc treptat de la 2 ore/zi sau ii dau full 8 ore din prima?

diseara o sa revin cu poze ca acum daca fac se vad reflexii in geam

multam



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cu perioada de iluminare nu stiu ce sa-ti zic.. Daca ai bagat deja coralii si sunt fotosintetici, da-le lumina.
Probabil o sa ai si alge, dar nu e un capat de lume.

M-am jucat si eu in ultima vreme cu tuburile T5 de la ATI - coral plus, actinic, purple, blue. Combinatia castigatoare s-a dovedit a fi Coral plus + Blue plus.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai cum "daca am bagat deja" ) cand era sa-i bag?

pietrele si materialele filtrante au stat in acvariul de carantina 2 luni la ciclat fara lumina, coralii au stat si ei 1 luna unii si vreo 10 zile altii

alge nu ar trebui sa am, zic eu - au fost ceva diatome pe piatra; nitratii si fosfatii sunt nedetectabili (ceea ce se va schimba, dar na)


ref la neoane, mie coral plus + actinic mi se pare prea roz pentru gustul meu... cum e combinatia coral + blue fata de coral + actinic - mai roz sau mai putin roz?

bine, planul meu initial a fost sa merg cu 4 X 24 W la acvariul asta dar pana la urma am pus doar 2 X 24

This message was edited 4 times. Last update was at 30/12/2017 15:39:01




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am zis "daca ai bagat deja coralii si sunt fotosintetici, da-le lumina"
Daca n-ai fi bagat coralii, nu prea avea rost sa dai lumina.
Nu era nimic legat de vechimea acvariului

Coral plus e foarte alb, poate are si o piscatura de roz - in acvariu ajunge doar alb.
Purple e cel roz.. si nu cred ca ajuta la ceva, doar la intensificarea culorilor rosii.
Actinicul e foarte putin perceput ca "lumina", e ca un blue-mov mai chior asa.
Coral + blue = lumina alb-albastruie, nicicum roz.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Io zic, lasa-le o vreme asa. Intre timp ia-ti un Red Sea blue-actinic 22000K si vezi cum mai poti drege cu albastrul. Asta ultimul e o combinatie doar intre albastru si actinic. Mai adauga ceva albastru fata de un ATI actinic simplu care pt noi pare cam chior, dar pt corali e alta poveste.
Si daca nici asa nu e destul, blue plus in loc de coral plus.
Urmatorul pas, ar fi niste leduri

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2017 15:43:37

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Am zis "daca ai bagat deja coralii si sunt fotosintetici, da-le lumina"
Daca n-ai fi bagat coralii, nu prea avea rost sa dai lumina.
Nu era nimic legat de vechimea acvariului


sorry

nush de ce vad eu roz atunci de la coral plus-ul ala, poate pt ca ma asteptam la mai mult albastru si nu prea e

@adivb
merci de sugestii, o sa studiez.

planul pe termen lung e sa iau un ai prime HD pe langa 2 neoane, ar trebui sa fie suficient pt orice


asta e acvariul azi, tocmai aprinsesem neoanele, a stat vreo 3 ore inainte cu niste leduri maidaneze





 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com